Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Британська колоніальна імперія

Ставлення до колоніям.

У проміжок часу між двома парламентськими реформами відбувається процес значного розвитку і реорганізації британської колоніальної імперії. Завойовницьких кроків на шляхах зовнішньої експансії у цей період спостерігається мало, і вся енергія спрямована на внутрішню консолідацію імперії і на врегулювання нових відносин між метрополією і колоніями, відносин, перестраивавшихся у відповідності з принципом вільної торгівлі.

Відомо, наскільки велика була роль колоній у мануфактурний період в XVII-XVIII ст. Збройне захоплення нових земель віддавав їх під владу купцеві ("торгівля слід за прапором"), а торгова гегемонія забезпечувала в мануфактурний період і промислове переважання. У XVII-XVIII ст. Англія у боротьбі з іспанцями, голландцями та французами сколотила широку основу колоніальної імперії, що розкинулася в усіх частинах світу.

Колонії стали найважливішим джерелом економічного першості Англії, однією з найважливіших основ її капіталістичного розвитку. Беручи у них дуже багато, Англія давала їм дуже мало. В кінці XVIII ст. егоїстична політика Англії по відношенню до її північноамериканським володінь призвела до їх збурення та отпаду.

Не можна сказати, що англійська буржуазія не зробила з цього важливого факту ніяких уроків. Користуючись тим, що майже до середини XIX ст. всебічна залежність колоній від метрополії все посилюється, імперська політика, прикриваючись новим принципом фритредерства і лібералізму, могла звернути на деякий час і без особливого ризику на шлях видимого ослаблення не економічних, а політичних зв'язків, приковывавших колонії до метрополії.

У міру зміцнення промислової монополії Англії та перетворення її на "світову фабрику", з якою ніяка країна не наважувалася змагатися на світовому ринку, Англія виявилася зацікавленою єдино в тому, щоб поширити і на всі колонії той же чудодійний принцип вільної торгівлі. У цьому випадку колонії в якості ринків сировини і збуту потрапляли в таке ж підпорядкування до промислової монополистке, як і всяка інша країна, не відгороджена протекціоністськими тарифами. Але цього можна було досягти і іншими формами колоніальної політики, які, не вимагаючи великих витрат, не викликали б і підвищення податків і, не ускладнений великими військовими зіткненнями, не порушували б мирне протягом торгових операцій. Звідси дивне, на перший погляд, охолодження до колоній, що охопило англійців в період між двома парламентськими реформами. Радикал Кобден висловлював, звичайно, думка дуже могутніх кіл, коли вимагав повної відмови Великобританії від колоній. Консерватор Піль багатозначно заявляв, що "у всякій нашої колонії ми отримуємо другу Ірландію, тобто криваву арену нескінченної і жорстокої боротьби. У 1852 р. йому драматично вторить сам Дізраелі: "Колонії, це - млинові жорна на нашій шиї". Так "в епоху найбільшого процвітання вільної конкуренції в Англії, у 1840-1860 рр., керівні буржуазні політики її були проти колоніальної політики, вважали звільнення колонії, повне відділення від Англії неминучим і корисною справою".

Близько цього часу Мілль створює програму внутриимперских політичних відносин в дусі "освіченого лібералізму": справедливість і мораль вимагають, щоб колоніям надано було право зміни своїх конституцій, право вільного створення представницьких установ і власної виконавчої влади. Повний же розрив з метрополією небажаний, бо виникає небезпека поглинання колоній якою-небудь іноземною державою.

І дійсно, в аналізований період дещо з цих планів і побажань було реалізовано в відношенні ряду колоній. У цей час було покладено початок формуванню нового типу колоній - домініонів, яким належало широке майбутнє.

Положення Ірландії в першій половині XIX ст.

Але ні фритредерство, ні лібералізм не могли поліпшити положення Ірландії. Навпаки, становище це все погіршувався.

У 1800 р. Ірландія була "об'єднана" з Великобританією. Деякі дані дозволяють стверджувати, що члени ірландського парламенту, які голосували за це об'єднання, були підкуплені. Союз ("юніон") відкрив нову еру страждань ірландського народу. Реформа 1832 р. нічого не дала Ірландії. Скасування релігійних обмежень, закриваючи ірландцям, исповедовавшим у величезній більшості католицьку релігію, доступ в палату громад та до державних посад взагалі, ще довгий час виявлялася чисто паперової заходом. Англійський історик права не може не визнати, що "довго після 1829 р. протестанти широко монополізували і адміністративні, і суддівські, і центральні, і місцеві посади"1. До самого 1846 р., коли зроблена була нікчемна спроба розширити участь католиків у місцевому самоврядуванні, число католиків, які володіли правом обирати в муніципальні органи, не перевищувало 200 осіб.

Тим не менш визвольний рух ірландців, хоча і дуже жваве, відрізнялося в той період майже виключно мирними формами. Воно потрапило в руки О Коннеля, який сподівався засобами мирної агітації здобути автономію Ірландії. Він надавав велике значення парламентської діяльності і в палаті громад був вождем групи ірландських депутатів, які підтримували вігів в їх зіткненнях з торі, але досяг цим шляхом лише кількох не особливо значних реформ на кшталт скасування податку з католиків-ірландців, взыскивавшегося на користь англійського духовенства Ірландії (1838 р.).

Лише після голоду 1846 р., знищила в Ірландії понад мільйон бідняків, виникла партія "Молодої Ірландії", що проголосила своєю метою революційне повстання для завоювання незалежності Ірландії. Англійський уряд відповів жорстокими репресіями, якими ірландське політичний рух було відтиснуто в глибоке підпілля.

Ірландські реформи Гладстона.

Так тривало досить довго, поки в 60-х роках сигнал до відновлення боротьби не було дано зі Сполучених Штатів, де вигнанці-ірландці утворили таємне революційне товариство "фениев", завязавшее жваві зносини з ірландськими революціонерами в Ірландії і вступило на шлях терористичних актів в Ірландії і в самій Англії. Щоб послабити визвольний рух в Ірландії, Гладстон - голова ліберального кабінету, що утворився в результаті блискучої перемоги лібералів на виборах 1868 р. провів реформу положення церков в цій країні. Реформа офіційно зрівняла католицьку церкву з англіканської і пресвітеріанської і повинна була, як не важко здогадатися, давши деякий задоволення ірландської буржуазії, позбавити разом з тим ірландських революціонерів співчуття католицького духовенства Ірландії. Таке ж значення надавалося земельним законом 1870 р., який хилився, по видимості, до обмеження прав ірландських поміщиків зганяти селян-орендарів із землі за власним розсудом, але який практично лише кілька полегшував становище більш заможних селян, залишивши найменш забезпечених у тій же безумовній залежності від поміщика.

А поряд З цим Гладстон вів в Ірландії жорстоку боротьбу з революціонерами випробуваними прийомами виняткових законів, цілком легалізував розгнуздану лють поліції і судів. По суті справи, Ірландія залишалася в облоговому положенні навіть і тоді, коли фенианское рух майже припинилося і країна була "умиротворена".

Канада.

Положення заморських володінь Англії було дещо інше. Велике англійське землеволодіння далеко не так глибоко, звичайно, було зацікавлене в Канаді чи Австралії, як в Ірландії. Тому по відношенню до інших колоній з білим населенням лібералізм фритредерства міг проявлятися набагато більш вільно, і серед цих колоній Канада відразу опинилася в найбільш сприятливому становищі. Важкий урок, отриманий метрополією від її північноамериканських володінь в кінці XVIII ст., навчив її обачності і розсудливості в обігу з що залишилися в її влади американськими колоніями. До того ж, сюди, в Нижню і Верхню Канаду, морські провінції (Нова Шотландія, Новий Брунсвік) переселилося багато мешканців з Нової Англії і Віргінії, незадоволених відкладенням цих колоній і залишилися вірними королю, але тим не менш звикли у себе до конституційних і демократичних порядків, майже невідомим в Канаді. Тут права представницького зібрання були істотно обмежені генерал-губернаторськими правами вето, резервації, розпуску палати і довільного призначення міністрів. Тут було, за англійською термінологією, представницьке правління, але не було відповідального уряду.

У Нижній Канаді почалося досить активне рух за розширення автономії, і в 30-х роках міська буржуазія, фермери і навіть місцеве дворянство Квебеку об'єдналися в рішучій відмові терпіти самовладдя губернатора. Повстання спалахнуло в 1837 р., його осередком була Нижня Канада з її переважним французьким населенням, але і деякі верстви Верхньої Канади йому співчували. Метрополія пішла на поступки. Спрямований в Канаду лорд Даргем приборкав повстання збройною рукою, але цим не обмежився, а запропонував лондонському уряду проект повного самоврядування Канади з обмеженням втручання метрополії лише такими питаннями, які безпосередньо зачіпають інтереси імперії. Він, втім, скоро був відкликаний, але проект його був в основних рисах здійснено, правда, з повільністю і; поступовістю, настільки характерної для всіх прогресивних заходів англійського уряду. При генерал-губернатора Канади Эльджино принцип відповідального уряду отримав для Канади повне визнання, залишаючись, зрозуміло, конвенціональним правилом і підкоряючись в різний час різних умов класових і партійних взаємовідносин. Владні генерал-губернатори ще довго після цього з успіхом користувалися боротьбою канадських партій для того, щоб нав'язувати свої рішення і парламенту, і кабінету Канади.

В такому сенсі мало що змінилося навіть і після 1867 р.

В цьому році "акт про Британської Північній Америці" представив собою конституцію цього домініону і поклав початок Канадської федерації у складі Квебек, Онтаріо, Нової Шотландії та Нового Брунсвіка.

Записка Даргема отримала, взагалі, велику популярність і стала теоретичною основою імперської політики англійського лібералізму. Після Канади відповідальний уряд утвердилося в приморських провінціях, а в 1854 р. те ж саме відбулося в Нью-Фаундленде.

Австралія.

В Австралії розвиток йшло повільніше. У 30-х роках, коли Канада вже підняла прапор збройного повстання, австралійські колонії все ще управлялися відставними і генералами, адміралами, грубими солдатами, адміністративні таланти яких проявлялися, головним чином, в необмеженій застосуванні батогів і шибениць, а в кінці 60-х років у Західну Австралію все ще засилали злочинців. Новий Південний Уельс, більше інших австралійських поселень наближався до типу колоній з представницьким правлінням, лише в 1855 р. отримав цілком виборну нижню палату, звідки вже недалеко було до відповідального уряду. На цей же шлях протягом найближчих років вступили Тасманія, Південна Австралія і Вікторія (Західна Австралія лише з 1890 р.). У Новій Зеландії представницьке правління утвердилося в 1852 р. і майже тут же було визнано відповідальний уряд.

Для Канади, Австралії і Нової Зеландії мав велике значення акт 1865 р. "Про дійсність колоніальних законів", твердо визначив компетенцію колоніальних легислатур. Він встановив, що дійсність їх актів може бути оскаржувані лише в тому разі, якщо вони суперечать імперському актом, прямо відноситься до відповідної колонії. Так був зроблений важливий крок по шляху розподілу компетенції між метрополією і колоніями.

Південна Африка.

Конституційне розвиток Південної Африки рухалося вперед з більш помітними труднощами. У Кэплэнде, що перейшов, як ми вже знаємо, до Англії в 1815 р., невдоволення буров-голландців (основної маси білого населення) англійським пануванням все збільшувалася. Місцеві рабовласники до того ж були обурені скасуванням рабства (1834 р.). У 1835 р. більшість буров, рухливих і войовничих, організовано покинули Кэплэнд і перейшли в Наталь. Тут англійці, однак, не залишили їх у спокої, і в 1843 р. Наталь після невдалого збройного опору бурів був приєднаний до Кэплэнду. Кілька років потому бури пішли звідси за річку Помаранчеву і заснували тут республіку того ж імені. Майже слідом за ними (1848 р.) прийшли англійські загони і покінчили з незалежністю і Оранжевої республіки. Частина бурів негайно пішла за річку Вааль, де виникла республіка Трансвааль (1849). До цього часу в колоніальній політиці Англії відбувається вже відомий нам перелом. Це відбилося в Південній Африці тим, що були визнані незалежність Трансваалю і автономія Помаранчевої республіки. У 1856 р. Наталь з його численним і переважаючим негритянським населенням був виділений в самостійну колонію.

Всі ці зміни відбувалися на фоні невпинних і кровопролитних воєн з негритянскими племенами, стійко чинили опір завойовникам, але страдавшими недоліком єдності у своїх лавах.

Таким чином, до кінця аналізованого періоду з чотирьох основних колоній, що склали згодом Південно-Африканський союз, дві бурські республіки стояли окремо, біле населення Наталя, кероване англійцями-плантаторами, було дуже нечисленне і занадто поглинена боротьбою з чорними для того, щоб вести енергійну боротьбу за самоуправління, і тільки Кэплэнд посилено домагався політичної свободи. Він і отримав відповідальний уряд в 1872 р.

Положення інших колоній.

Але за межами Канади, Австралії, Нової Зеландії, Південної Африки конституційні форми майже не знаходили собі застосування. Там, де корінне місцеве населення - негри, малайці, індуси і т. п. - складало основну масу або, у всякому разі, чисельно переважало над білими, там принципи лібералізму відмовлялися діяти. У Вест-Індії, наприклад, з її бунтівним кольоровим населенням і білими плантаторами, эксплуатировавшими його розвиток йшло навіть назад, і Ямайка, мала з XVII ст. конституцію і виборну легислатуру, втратила все це в 1865 р. після придушення повстання негрів. До того часу з колоній, засновані у XVII ст., тільки Барбадос, Бермудські і Багамські острови ще зберігали представницьке правління.

Становище Індії в першій половині XIX ст.

Серед заморських колоній, експлуатованих без усяких конституційних прикрас,

Індії належало перше місце. З початку XIX ст. територіальні захоплення Ост-Індської компанії все розширювалися, і британські володіння в Індії, складали в 1814 р. 480 тис. кв. миль, у 1856 р. доведені до 987 тис. кв. миль. Аж до середини XIX ст. Індія управлялася на основі акта 1784 р. В 1833 р. після того, як Ост-Індська компанія була позбавлена своєї торгової монополії, генерал-губернатор Бенгалії став генерал-губернатором Індії. Корона все більш підпорядковувала собі Ост-Індську компанію, прибутків якої в Англії давно заздрили. Назрівала потреба залучити до наживи за рахунок Індії більш широкі верстви буржуазії при прямому посередництві держави, що повинне було обходитися Індії ще дорожче. І ось в 1858 р. після повстання сипаїв, компанія була ліквідована, і Індія перейшла під безпосереднє управління корони. Але хоча було створено міністерство у справах Індії з дорадчим, за статутом 1869 р., радою при ньому, все управління Індією перебувало в руках генерал-губернатора при досить проблематическом контролі кабінету і парламенту. Провінції, на які була розділена країна, мали не всі "законодавчі" поради, які вважалися лише як би філіями центральної ради, що складався при генерал-губернаторі і має, у свою чергу, тільки дорадчий характер.

Величезна країна знаходилася під особистою диктатурою генерал-губернатора, який недарма називали неофіційно віце-королем.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Британська колоніальна імперія
Державний лад Британської імперії
Французька колоніальна імперія
Англія і Британська імперія 1871-1918 рр.
Великобритания і Британська Імперія в 1917-1947 рр ..
Британська Індія
Римська література періоду становлення імперії
Колоніальна Малайя
Колоніальна адміністрація та її роль в процесі деколонізації
Колоніальний промисловий капітал у Тропічній Африці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси