Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція I. ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ

Палеоліт на території Східної Європи

Найдавніше минуле людства зберегло вкрай мало свідчень, за якими можна судити про нього. Реконструюється воно в самих загальних рисах, насамперед на підставі археологічних даних. Археологія кам'яного століття має цілий ряд особливостей. Вона широко використовує найновіші досягнення природничих і гуманітарних наук. Крім предметів матеріальної культури, створені людиною, - кам'яних і кістяних знарядь праці, творів палеолітичного мистецтва - археологи вивчають знайдені на місці стоянок людей кам'яного століття останки тварин, сліди пилку рослин, найдавніший рельєф і т. д. Палеоботаніка, геологія, археозоология, палеоантропология - ось далеко не повний перелік наукових дисциплін, допомога яких необхідна нині археологу при дослідженні палеоліту. Не менш важливі й спостереження, зроблені етнографією і етнологією, при вивченні традиційних товариств, які опинилися з якихось причин поза впливом пізніших цивілізацій. Допускаючи відоме схожість між людьми палеоліту і збереженими архаїчними племенами, історики переносять деякі висновки про релігійних уявленнях, суспільному устрої, способах господарювання цих племен на палеолітичне минуле людства. У зв'язку з цим все більшого значення набуває так звана експериментальна археологія - дослідна реконструкція виробничих і господарських можливостей" кам'яного століття.

Тісно пов'язане з геологічною ерою, званої льодовиковим періодом, минуле людства "відкривається" палеолітом - найдавнішим кам'яним століттям, найтривалішим в історії людства. Стосовно до історії нашої Батьківщини вивчення передбачає пошук відповідей на декілька найважливіших питань: коли вперше з'явився чоловік у Східній Європі; як змінювався ареал його існування; в яких умовах проходило життя, заняття первісної людини; які відмінності в матеріальній культурі відображають зміни, що відбувалися в соціумі? Ці проблеми залишаються актуальними і при вивченні мезоліту - середнього кам'яного віку (біля 10 тис. років до н. е. - 5 тис. років до н. е..) і неоліту - нового кам'яного віку (5 тис. років до н. е. - 3 тис. років до н. е..).

В той час, коли древній людина почала освоювати простори в Північній півкулі, клімат був зовсім іншим. Близько двох мільйонів років тому почалося "Велике заледеніння". З цього часу періодично наступали льодовикові епохи: тривалі періоди, коли величезна частина суші покривалася льодовиковими щитами товщиною від декількох сот метрів до 2-2,5 км і все живе змушене було йти на території, вільні від льоду. Через деякий час льодовик відступав на північ, а потім знову починав просуватися на південь. Це тривало тисячоліттями.

Найдавніші сліди перебування людини на території Європейської частини Росії відносяться до часу, що відстає від нас приблизно на 70 тисячоліть. Найбільш ранніми є стоянки в гирлі сіверського Дінця, а також неподалік від Брянська і на околиці Волгограда. Вже тоді окреслюються певні відмінності в культурі обробки каменю та кістки, зароджуються релігійні уявлення. Приблизно 25 тисячоліть тому первісні люди змогли просунутися ще далі на північ. Виявлені стоянки під Володимиром (Сунгирь) та на р .. Чусовой. Самій північній є стоянка в середньому плині р. Печори, приблизно в 175 км від Полярного кола.

Подальше просування льодовика (20-18 тисячоліть тому він майже досяг сучасного Смоленська) змусило найдавніших мисливців відступити на південь. По безкрайніх степах та тундростепям Європи тоді бродили стада великих травоїдних тварин: мамонтів, шерстистих носорогів, північних оленів. За ними кочували полювали на них люди. Час палеоліту - час споживає господарства, основу якого складала полювання на великого звіра. Для кам'яних знарядь цього періоду характерно все зростаюче їх різноманітність. Пізньопалеолітичні скребки, наконечники дротиків, різці, ножі різних типів набували спеціальне призначення. Важливим технічним досягненням стала поява складених знарядь.

Остання льодовикова епоха завершилася 12-10 тисячоліть тому. Тане льодовик йшов на північ. Відступаючи, він відкривав дорогу холодним північним вітрам. Спекотне літо тепер змінювалося все більш холодними зимами. Простору, що звільнилися від льодовикового щита, швидко покривала тундростепь, що нагадує сучасні степу південних схилів гір Північно-Східній Сибіру. Травоїдні тварини взимку йшли в райони, де під снігом легше було знайти траву, а влітку, рятуючись від хмар кровосисних комах, - на північ, до льодовика. Слідом за тваринами все далі на північ просувалися люди. Про це свідчать стоянки на Верхній Волзі.

Кочовий спосіб життя не виключать зведення довготривалих палеолітичних жител. Спочатку дуже прості, ці житла ускладнювались і вдосконалювались. На території Східної Європи археологами знайдені круглі і овальні форми житла, нерідко підставами для яких служили великі кістки мамонта (стоянка Молдова I на середній течії Дніпра). Знахідки в оселях черепів печерного лева, вівцебика і т. д. дають вченим підстави говорити про появу релігійних уявлень - родового тотемічного культу. У центрі житла розташовувалося вогнище. Використання вогню відноситься до найбільших завоювань людства. Вогонь захищав від холоду, диких звірів, дозволив перейти до приготування їжі, яка раніше споживалася сирої. З вогнем було пов'язано подальший розвиток людини - поява кераміки, перехід до металевих знарядь праці. Освоєння вогню відноситься до часу раннього палеоліту.

Для жител пізнього палеоліту властиво прагнення до збільшення розмірів. Вони витягуються, у них з'являються кілька вогнищевих ям. Для перекриття широко використовувалися кістки та бивні мамонта. Житла оточували ями-комори. Подібні великі приміщення призначалися, мабуть, для цілого роду (Костенки поблизу Воронежа, на правому березі Дону, і Авдіїва під Курськом). Характерно, що крім безлічі кістяних і кам'яних знарядь тут виявлені скульптурні фігурки-тотеми тварин і жінок, зроблені з кістки і м'якого каменю - мергелю.

Примітивні укриття поряд з одягом, про появу якої можна судити насамперед за знахідками голок, мали важливі наслідки. Людина стала активно пристосовуватися до природи не біологічно, а соціально. Подолання холоду дозволило розширити ареал проживання. Але житла побічно свідчили і про інших суспільних змінах. Безсумнівно, що у часи пізнього палеоліту люди стали жити родовим ладом. Основний господарської і громадської осередком суспільства стала родова община. У ній переважала громадська власність і відповідні їй форми розподілу. Життя роду визначали старійшини, авторитет яких спирався на набуті знання і досвідченість. Громада, спаяний кровнородственными зв'язками (інших і не могло бути), залишалася природною формою виживання людства в умовах первісного існування.

У позднеледниковое час відбувається заселення лісової зони європейської частини Росії. Слідом за представниками холоднолюбивой фауни рушили на північ і первісні люди. У цей період палеолітичні стоянки з'явилися на Кольському півострові, в Заполяр'ї і на Далекому Сході.

Зміна клімату призвело до зникнення великих тварин. Втратила своє значення загінне полювання. Для того щоб не голодувати, первісна людина був змушений навчитися полювати на дичину, яка не підпускала мисливця на близьку відстань. Були винайдені лук і стріли. Завдяки їм дичину дивувалася з великої відстані, відпала необхідність постійно полювати великими групами. Крім того, мисливці обзавелися хорошими помічниками - їм вдалося приручити собаку.

Поширення отримує також рибальство. Це підтверджують знахідки гарпунів, гачків, острог. Величезним кроком вперед стало застосування мереж, залишки яких з поплавками і грузилами в безлічі виявлені в прибалтійських поселеннях (наприклад, Кун та в Естонії).

Нові способи полювання зажадали знарядь, робочі частини яких виготовлялися з взаємозамінних елементів - мікролітів, шматочків крем'яних пластин, які мали геометричну форму трапеції, трикутника, сегмента). Щоб зробити, наприклад, стрілу, необхідно було наконечник - дрібно сколотую кремінну пластину - прикріпити до древка. Поява мікролітів - свідоцтво вдосконалення трудових навичок людини, черговий крок у його розвитку.

Всі ці зміни відбулися в період, який археологи назвали мезолітом (середнім кам'яним століттям). Наступна стадія у розвитку людської спільноти пов'язана з останньою стадією кам'яного віку - неолітом.. Людство настільки просунулася в обробці кістки і каменю, настільки диференціювалося у проявах палеолітичного мистецтва, що історики стали виділяти археологічні культури. Під останніми розумілася сукупність пам'яток, об'єднаних однією територією, епохою і рисами подібності в техніці обробки знарядь, у помешканнях, поховальних обрядах, орнаментах, релігійних культах і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Кочівники Східної Європи
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Палеоліт на території Східної Європи
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
Кочівники Східної Європи
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси