Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Безпечний відпочинок і туризм

Право на відпочинок відноситься до природних і невід'ємних прав людини. Воно закріплено в багатьох міжнародних актах. Зокрема, право на відпочинок встановлене в ст. 24 Загальної декларації прав людини 1948 р., ст. 7 Міжнародного пакту про економічні, соціальних і культурних правах 1966 р., 2 ст. переглянутої Європейської соціальної хартії 1996 р., а також в ряді Конвенцій МОП, ратифікованих СРСР і діють в Російській Федерації.

"Ніхто не повинен залучатися до примусової або обов'язкової праці". Саме цим формулюванням у Конвенції про захист прав людини та основних свобод (Рим, 4 листопада 1950 р.) побічно закріплено право кожного на відпочинок.

Однак якщо в Загальній декларації прав людини 1948 р. та Міжнародному пакті про економічних, соціальних і культурних правах 1966 р. право на відпочинок розглядається в нерозривному взаємозв'язку з "розумним обмеженням робочого часу", то відповідно до переглянутої Європейської соціальної хартії 1996 р. воно входить в зміст права на справедливі умови праці.

“Людина, її права і свободи є найвищою цінністю. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави" (ст. 2 Конституції РФ). Згідно з цим принципом Конституція РФ гарантує право кожного на відпочинок (ч. 5 ст. 37).

Відпочинок - це не тільки можливість відновити працездатність, зміцнити і зберегти здоров'я, але й необхідна умова всебічного розвитку особистості, задоволення інших значущих інтересів (виховання дітей, участь у суспільному житті, підвищення професійних навичок, заняття фізичною культурою, спортом і туризмом, відвідування музеїв, театрів тощо). Уміння цінувати і берегти час - головне багатство і дорогоцінне надбання суспільства, невід'ємна риса духовно багатої людини. І цю невід'ємну рису треба прищеплювати кожній людині.

Безпека - це такий стан людини, який забезпечує неможливість заподіяння йому шкоди як іншими, так і їм самим завдяки наявним знанням, умінням і навичкам, як це зробити. Безпека - важлива мета життя людини.

Безпека особистості - це таке взаємовідношення людини з об'єктами зовнішнього середовища, при якому незаплановані (неочікувані) зміни в їх стані не призводять до втрати життя, здоров'я або майна.

У звичайному словниковому значенні "безпека" означає відсутність небезпеки; положення, при якому кому-небудь, чому-небудь не загрожує небезпека. Безпека буквально визначається утвердилися виразом як "свобода від небезпеки або ризику"; звідси випливає, що в реальному світі абсолютна безпека недосяжна, тому що небезпеку або ризик повсюдно присутні в ньому в тій чи іншій мірі.

Приклад: В ЦСО "Донський" (р. Москва) працює "Школа безпеки для літніх людей", яка включає в себе вивчення та освоєння громадянами похилого віку та інвалідів основних питань, пов'язаних з життєдіяльністю в умовах сучасного суспільства. Заняття носять практико-орієнтований характер.

Оптимальна організація відпочинку громадян в державі - це свідчення його багатства, показник зростання рівня добробуту населення, його культури. Все прискорюється темп життя, інтенсифікація праці, урбанізація збільшують потребу людей у відпочинку. Зростаючі потреби сприяють розвитку сфери відпочинку. У той же час в результаті діяльності людини відбувається різке скорочення природних територій. Все це вимагає комплексного підходу до проблеми відпочинку.

Відпочинок в широкому розумінні слова - це будь-яка людська діяльність, яка не спрямована на задоволення нагальних потреб. Відпочинок відновлює працездатність людини, знижує нервову і психічну напругу, а в людей фізичної праці - і фізичну.

Загальнодержавна система відпочинку повинна створювати всі умови для найбільш повного задоволення потреб росіян відпочинку, для відновлення та розвитку їх фізичних і духовних сил.

Відпочинок - це соціальне явище, взаємозалежне з життєвим середовищем, та його раціональна організація повинна здійснюватися на основі стратегічного прогнозування результатів взаємодії людини з навколишнім середовищем.

Такі поняття, як "відпочинок", "туризм", "якість життя", "соціальна активність і життєві цінності" взаємопов'язані. Їх визначення та правильне вживання дозволить більш чітко сформулювати завдання в системі оздоровлення росіян.

Розглянемо ряд супідрядних явищ, що входять у поняття "відпочинок", як дозвілля, свято, гра, туризм та визначимо їх зміст. Аналіз поняття відпочинку доцільно почати з найбільшою складовою, яка об'єднує численні процеси. Це дозвілля. Відомий французький соціолог Ж. Дюмазадве дає наступне визначення цього поняття: "Дозвілля - це сукупність занять, яким індивід може віддаватися по своїй волі з метою відпочинку, для розваг, для розвитку знань, а також добровільної участі в громадському житті у вільний від професійних, сімейних і громадських обов'язків час".

Німецький філософ і соціолог Маркс К. писав: "Вільний час - це час відпочинку, який не поглинається безпосередньо продуктивною працею, а залишається вільним для задоволень, для дозвілля, для вільної діяльності і розвитку".

Структура індивідуального часу людини залежить від багатьох факторів. Одним з них є соціальний статус. Наприклад, представники "вільних професій" - письменники, художники - мають менш жорсткий розпорядок робочого дня, чим інженер на заводі, і тому їм легше планувати вільний час. У державних чиновників високого рангу так званий ненормований робочий день і, як наслідок, у них зазвичай дуже мало вільного часу. Іншим важливим фактором є соціальні функції, які виконують індивіди. Як відомо, вони істотно розрізняються у чоловіків і жінок. Відповідно і часу для дозвілля, а також вільного часу у жінок менше, ніж у чоловіків.

Разом з тим існують і такі види занять, до яких зазвичай звертаються у вільний час всі люди. Це самоосвіта, заняття з дітьми, прилучення до культури - читання, відвідування театру, кіно, концертів, заняття спортом і відвідування спортивних змагань, спілкування з друзями, ходіння в гості і прийом гостей, різні захоплення і хобі, пасивний відпочинок - "нічогонероблення". Літні люди частину свого вільного часу надають перевагу проводити з онуками. Спілкування з ними дає їм велику душевну енергію, а значить, повертає молодість. Спільний відпочинок дарує людям похилого віку і дітям щасливі хвилини спокою і радості. Необхідні в літньому віці звички, які сприяють корисного проведення вільного часу, наприклад читання белетристики і науково - популярної літератури, газет, журналів, вміння вибрати цікаву радіо - та телепередачу. Особливо плідною буває аматорська активність, така як городництво і садівництво, розведення птахів, рибок, декоративних рослин, випічка кондитерських виробів, швейні, столярні та інші роботи, заняття живописом, музикою і т. д.

Особливу користь літнім людям приносить участь у житті клубів і об'єднань, які з великим успіхом функціонують в центрах соціального обслуговування (ЦСО). Це цінне не тільки тому, що є своєрідним вікном у світ, але й тому, що полегшує встановлення та підтримання дружніх контактів, є місцем нестомливої розваги і приємного відпочинку. В цілому завданням клубів є задоволення різних духовних потреб людей похилого віку.

Для організації безпечного відпочинку клієнтів, які відвідують клубні об'єднання бажано слідувати рекомендаціям:

1. Перевагою клубів, створених у ЦСО, є близькість місця проживання їх членів, що сприяє і більш частого присутності людей на заняттях.

2. Приміщення, призначені для проведення заходів повинні розміщуватися на нижніх поверхах, а якщо не можна уникнути сходів, то вони повинні бути зручними, обладнані поручнями, краю позначені контрастним кольором, а сходинки неслизькими.

3. Кімнати повинні бути добре освітлені, стіни пофарбовані в світлі і теплі тони з застосуванням пожежонебезпечних фарб, що сприяє створенню приємної атмосфери і протидіють відчуття холоду.

4. Якщо будинок, в якому проводять своє дозвілля клієнти, що оточує територію, то її можна використовувати для розміщення лавок і столів під тентами.

5. На самопочуття клієнтів впливають такі фактори, як температура повітря, протяги, шум. Добре, коли у приміщеннях тепло і безперебійно працює вентиляція.

6. Основну меблі в клубі складають столи і стільці, вони повинні бути нормальної висоти, із зручними сидіннями і спинками, обладнані поручнями. Небажано використовувати низькі і м'які крісла, в які незручно сідати і важко вставати.

7. Туалети повинні знаходитись на тому ж поверсі, що і приміщення для занять, і обов'язково обладнані поручнями.

8. Особливу увагу необхідно звернути на гардеробне приміщення. Вішалки повинні розташовуватися вільно, щоб члени клубу мали доступ до одягу.

9. У приміщенні повинна бути аптечка першої допомоги з необхідним, встановленим нормативними документами, набором лікарських препаратів.

Важлива складова відпочинку - рекреація.

Рекреація - це сукупність явищ і відносин, що виникають у процесі використання вільного часу для оздоровчої, пізнавальної, спортивної і культурно-розважальної діяльності людей на спеціалізованих територіях, що знаходяться поза межами населеного пункту, який є місцем їх постійного проживання.

В рамках рухової рекреації, так необхідної кожній людині, організовуються рухливі ігри та розваги, популярні заняття танцями, лікувальної та профілактичної гімнастикою. Літні люди охоче беруть участь у різних формах занять, пов'язаних з відпочинком та розвагами: настільних ігор, перегляду телепередач, а також дружніх бесідах.

Гра - найдавніший вид вільної діяльності, відрізняється властивістю психологічної розрядки, в найкоротший термін знімає втому, і тому є найважливішим елементом відпочинку. Це вид непродуктивної діяльності, яку характеризує не стільки результат, скільки сам процес, який містить у своїй основі великі потенційні можливості не тільки для розваги, але і оздоровлення. (Прикладом можуть служити будь-які клубні об'єднання, створені в ЦСО.)

Ще більш значним явищем у сфері відпочинку представляється свято. Трактування цього поняття цікаво осмислити в історичному розрізі. На початку XVII століття Т. Кампанелла визначив свято як високоморальний спосіб життя. В середині XVIII століття А.с Мореллі охарактеризував свято і звеселяння як засіб відновлення сил і здоров'я.

Святкові обряди займали особливе місце в життєдіяльності російської людини. В кінці 30-х роках XIX століття В. М. Снєгірьов наводить таке визначення цього явища: "Свято є вільний час, освячене благопочтением".

Свято виражає свободу від буденних трудів, з'єднану з веселощами і радістю. Ніде з такою повнотою і свободою не розкривається особистість, як у святах. Життєдіяльність в ситуації свята дає людям задоволення в сверхвысшей ступеня, якого в буденних умовах досягти неможливо, це дотик до щасливого життя, сприяє розрядці від напруженості буденної праці. (Приклад: проведення культурно-масових заходів до всіх державних та міських свят.)

Найважливішою складовою відпочинку є туризм, який, однак, може розглядатися відокремлено, як самостійне явище. Туризм нині - це переможний хід "моди століття". В даний час поняття туризму багатозначне. Туристом вважають мандрівника, який користується різними видами транспорту, пішохода з рюкзаком, екскурсанта і представників різних видів спортивного туризму. Зарубіжні дослідники вважають туристом того, хто відбув на лікування, відпочинок чи у відрядження. За визначенням Комісії ООН туризм - це активний відпочинок, зміцнює здоров'я, сприяє фізичному розвитку людини, пов'язаний з її пересуванням за межі постійного місця проживання.

За видами і формами туризм класифікується наступним чином:

1) за призначенням - на внутрішній та іноземний, внутрішній - на місцевий і далекий; іноземний - за масштабом охоплення території - на внутриконтинентальный, міжнародний, кругосвітній;

2) за цілями подорожей: лікувальний (санаторно-курортне лікування), діловий, пізнавальний, екскурсійний, релігійний, культурно-розважальний, спортивний (пішохідний, гірський, велотуризм, водний, автомобільний);

3) по тривалості: короткочасний і тривалий, вихідного дня або відпускного періоду;

4) за інтенсивністю туристичного потоку: постійний і сезонний;

5) за способом пересування: пішохідний, лижний, комбінований, водний, залізничний, автобусний, автомобільний;

6) за характером навантажень: пасивний і активний.

Крім того, туризм дає людині можливість придбати необхідні в житті навички: організувати переправу через гірську річку, розвести багаття, приготувати їжу і ін, а також навчитися у важких умовах походу налагоджувати міжособистісні стосунки і розвивати доброзичливість.

Поняття фізичної роботи в туризмі не обмежується простим переміщенням тіла в просторі, в нього входять і витрати моральної, інтелектуальної та емоційної енергії в умовах негоди, ускладнилася ситуації, і підвищені витрати енергії при різних тактичних організаціях маршруту.

Туризм - заняття не тільки захоплююче і гартує, а й відповідальна, излечивающее душу і тіло, навчальна, що сприяє пізнанню самого себе. Яким би способом не здійснював свої подорожі турист, він завжди і всюди залишається наодинці з природою. Природа для нього годувальниця, лікар, вічне джерело його естетичної насолоди. Справжній турист - це захисник і рекультиватор природи. Залишаючись наодинці з нею, він не дозволить собі варварського ставлення до безмовним листя, гілок, птахам.

Різновидом туризму є екскурсія, тобто "прогулянка, вихід на пошук чогось, для збирання трав та іншого", за визначенням в. І. Даля. Екскурсія - одна з форм науково-светительной і навчальної роботи, що здійснюється під керівництвом фахівців при колективному вивченні об'єктів по обраній темі.

Розвиток туризму і організація екскурсій як інтегрального кількісно-якісного явища залежить від якості життя, способу життя, соціальної активності людини, просторової географічної середовища, транспорту та інших факторів. Туризм стає стилем життя сучасної людини, в тому числі людей з обмеженнями здоров'я. Разом з цим зростає значення туризму як засобу реабілітації.

Соціальний туризм - різновид будь-яких видів туризму, що субсидуються за рахунок коштів, що виділяються на соціальні потреби з метою створення умов для подорожей громадян пільгових категорій, яким держава, недержавні фонди та благодійні організації надають соціальну підтримку найменш забезпеченої частини населення, при використанні права на відпочинок. Основною функцією туризму є відтворювальна функція, спрямована на відновлення сил. В програму соціального туризму входять:

1. Туризм із метою вивчення культури - відвідання історичних і культурних пам'яток, кінотеатрів, театрів, концертних залів, виставок, вулиць, бульварів. Так, у 2012 році в Центральному адміністративному окрузі міста Москви відновив свою роботу соціальний проект "Я крокую по Москві", приурочений до Року в історії Росії. У кожному ЦСО розроблені маршрути пішохідних екскурсій по цікавих історичних місцях, на вулицях, будинках свого району. У всіх ЦСО працюють клуби мандрівників, які пропонують своїм членам залучитися до культурних цінностей не тільки свого району, але й інших районів столиці. Принцип роботи клубів - оздоровчо-туристичний. Діяльність клубів спрямована на пізнання навколишнього світу, складання різних подорожей і дослідження невідомих місць, відвідання цікавих історичних пам'яток, а також популяризацію піших прогулянок як форми активного відпочинку.

2. Туризм з метою відпочинку - цей вид туризму сприяє підвищенню настрою, життєвого тонусу, розширення кола спілкування.

3. Лікувально-оздоровчий туризм - обумовлений потребою в лікуванні різного роду захворювань, реабілітації після травм, аварій, операцій і оздоровлення організму в цілях підтримки молодості, краси та здоров'я. Літнім людям та інвалідам надаються комплекси лікувально-оздоровчих процедур як у Москві, так і за кордоном.

4. Спортивний туризм - це фізична рекреація і розваги, рухово-активний відпочинок з використанням спортивних вправ. Спортивний туризм в ЦСО - це технологія реабілітації осіб з обмеженими можливостями здоров'я засобами фізичної культури і спорту. В пансіонаті інвалідів по зору, розташованому в Ступінскій районі Підмосков'я, активно пропагують скандинавську ходьбу - це не що інше, як прогулянки з лижними палицями не тільки по снігу, але і по траві. З їх допомогою незрячий або людей з вадами зору людина легко орієнтується на місцевості. Під час тренувань зміцнюється опорно-руховий і вестибулярний апарат, що є дієвим засобом проти остеопорозу. В ЦСО "Чертаново-Центральне" клієнти в зимовий період здійснюють піші прогулянки по території з допомогою снігоступів.

5. Экологичекий туризм - ознайомлення туристів з природними цінностями та екологічне просвітництво, спілкування з природою. На території ЦСО "Філі - Давыдково" існує "Екологічна стежка здоров'я" - маршрут, прокладений по території парку "Москворецкий" з метою організації відпочинку і оздоровлення людей. Співробітники проводять бесіди про деревах, чагарниках, рослинах, які ростуть на даній території.

6. Паломницький туризм - передбачає відвідання місць, що мають особливе релігійне значення. Члени клубу "Духовне відродження" цікавляться питаннями духовності, віри, відвідують велика кількість святих місць в Москві, Московській, Калузькій областях та ін. подорож з релігійними цілями - найдавніший вид туризму, що має глибокі історичні корені. Одними з перших туристів безсумнівно були середньовічні прочани. У силу релігійних переконань або цікавості щодо своєї або чужої віри, люди у всьому світі подорожують, щоб відвідати Святу Землю, Ватикан, Мекку, монастирі та інші святі місця. Цілей паломництва майже стільки ж, скільки самих паломників. Багато віруючі їдуть до Єрусалиму вклонитися Гробу Господньому. У Росії православні прагнуть відвідати Валаам, монастир на острові Коненец.

7. Політичний туризм - пов'язаний з політичними подіями та заходами, участю у конгресах, форумах. Інваліди, в тому числі візочники, беруть участь у молодіжних політичних акціях, таких як "Вахта пам'яті", з'їзд громадських організацій, мітинги...

8. Пригодницький туризм - адаптивна фізична культура клубу "Пригода" Дмитра та Матвія Шпаро. За допомогою цієї пригоди можна відкрити для людей з обмеженими можливостями новий світ, подолати серйозні похідні труднощі, відчути впевненість у своїх силах. Важливо враховувати, що якщо в подорож відправляється людина на візку, то він повинен бути упевнений в забезпеченні йому безпеки та можливості подолання всіх перешкод і бар'єрів.

Останнім часом святкує своє друге народження велотуризм. Велосипед - це "чистий", швидкісний вид транспорту, спортивний снаряд, носильник, взагалі друг, з яким можна об'їздити і подивитися півсвіту. Їзда на велосипеді - один з кращих видів масової фізичної культури.

У багатьох країнах Європи жителі охоче користуються велосипедом. Їзда на велосипеді тренує м'язи, вестибулярний апарат, дихальну і кровоносну системи: так само, як біг, велосипедна їзда активізує роботу мозку.

Для ефективного використання туризму необхідно врахувати деякі правила:

- туризм повинен бути безпечним як для самих туристів, так і для оточуючих;

- туризм повинен приносити задоволення і знімати комплекси;

- вид туризму підбирається залежно від порушених функцій і відповідно до індивідуальної програми реабілітації;

- необхідно враховувати персональний інтерес, бажання і очікувані результати від туристичної діяльності;

- турист повинен мати певний настрій і фізичну підготовку, щоб долати труднощі психологічного характеру та погодні умови;

- в туризмі фізичні навантаження і умови повинні бути адекватні стану здоров'я мандрівників.

В даний час туризм - це ціла галузь, індустрія, що об'єднує ряд різних організацій і підприємств, які займаються організацією відпочинку туристів і надають споживачам різноманітні послуги. В індустрію туризму входять готелі, підприємства харчування, екскурсійні фірми, музейний бізнес, а також кіносервіс, служби побуту, видовищні і спортивні центри, центри здоров'я, будівельні фірми та інші. Всі вони беруть участь в організації умов для забезпечення туризму і відпочинку. Кожен турист (пасажир) зі свого боку може підвищувати рівень особистої безпеки. Він потенційно має бути готовий до аварійної ситуації і при необхідності максимально використовувати свої можливості для збереження життя і здоров'я. Крім того, пасажир зобов'язаний дотримуватися ряду правил безпеки при пересуванні певним видом транспорту. В сучасних умовах фахівці в області безпеки життєдіяльності розробили різні рекомендації щодо безпечної поведінки пасажира в дорозі і його дій при різних аварійних ситуаціях.

Виїжджаючи за кордон, всім туристам пропонується оформити страховку. Страхування від нещасних випадків є єдиним і найбільш надійним способом захисту від наслідків різних негативних подій. Даний вид страхування передбачає грошову компенсацію фінансових втрат в результаті нещасного випадку. Страхова компанія сплачує встановлену договором суму в разі порушення здоров'я, або загибель людини в результаті нещасного випадку.

Під нещасним випадком розуміється одномоментне раптовий вплив різних зовнішніх факторів, характер, час і місце якого можуть бути однозначно визначено, що сталося проти волі застрахованої особи і яке призвело до втрати здоров'я, порушень функцій організму застрахованої особи або його смерті.

В даному виді страхування до нещасних випадків відносяться і вплив таких зовнішніх факторів: стихійного явища природи, вибуху, електричного струму, удару блискавки, а також опіки, обмороження, утоплення, сонячні удари, протиправні дії третіх осіб і багато інших.

Термін дії укладеного договору страхування від нещасних випадків обирається клієнтом самостійно.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання у сфері культури і туризму
Забезпечення безпечних умов праці при використанні офісної техніки
Безпечна організація електро - і газозварювальних робіт
Час відпочинку.
Міжнародний туризм в Іспанії
Час праці і відпочинку
Школа безпеки для літніх людей
Допомога на проведення літнього оздоровчого відпочинку дітей
Маркетинг в туризмі
Режим роботи і відпочинку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси