Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Природно-ресурсний потенціал

Природні умови Сибіру різноманітні - від арктичних тундр до сухих степів і напівпустель. На більшій частині території вони суворі і несприятливі для життя людини і господарської діяльності із-за різкої континентальності клімату і притаманною їй великої амплітуди річних і добових температур, відкритості впливу холодних повітряних мас Північного Льодовитого океану, широкого поширення вічної мерзлоти. Різноманітний рельєф регіону: тут розташовані південна частина Західно-Сибірської рівнини, гори Алтаю, Кузнецького Алатау, Салаирского кряжу. Величезну територію займає Середньо-Сибірське плоскогір'я, яке на північ змінюється Північно-Сибірської низовиною, а на південь - системою гірських хребтів Західного і Східного Sayana, гір Забайкалля. Основою господарського комплексу регіону є його унікальний природно-ресурсний потенціал, і в першу чергу запаси кам'яного і бурого вугілля, нафти і газу, гідроенергії, деревини хвойних порід. Тут також зосереджені значна частина руд чорних і кольорових металів і великі запаси хімічної сировини.

Паливно-енергетичні ресурси Сибіру величезні: запаси вугілля за різними оцінками, складають від 3,8 до 4,4 трлн т, потенційні запаси гідроенергії - близько 1 трлн кВт-ч. (рис. 23.3). Велика кількість вугільних родовищ містить різноманітні за якістю і кількості, умов залягання вугілля. Серед них виділяється унікальний за геологічними запасами, якістю та умовами залягання кам'яного вугілля Кузнецький басейн. Запаси вугілля оцінюються понад 600 млрд т, потужність пластів у середньому - до 4 м, а окремі пласти - до 25 м, вугілля володіють високою теплотворною здатністю - до 8,6 тис. ккал/кг, відрізняються низькою зольністю і сірчистість, залягають відносно неглибоко, що дає можливість розробляти їх не тільки шахтним, але і відкритим способом. Цінність басейну висока і завдяки наявності коксівного вугілля (приблизно 30% всіх запасів), які є дефіцитним технологічним паливом для чорної металургії. За різноманітністю марочного складу басейн не має аналогів.

Рис. 23.3. Запаси вугілля в Сибірському федеральному окрузі

До числа унікальних також відноситься і інший буровугільний Кансько-Ачинський басейн. Загальногеологічні запаси вугілля становлять 600 млрд т. Басейн простягся на 800 км, ширина його досягає місцями 200 км. Вугільні пласти потужністю від 14 до 100 м залягають неглибоко і майже горизонтально, що дозволяє використовувати найбільш економічний відкритий спосіб видобутку. Вугілля Кансько-Ачинського басейну енергетичні, їх теплотворна здатність невелика від 2,8 до 4,6 тис. ккал/кг, вони малозольне (6 - 12%) і низько-сірчисті (менше 1%), але містять підвищену кількість вологи (21-44%). При низьких температурах взимку змерзаються, а при висиханні розсипаються на порох, набувають здатність самозайматися і тому мало пристосовані до транспортування, їх вигідно використовувати на місці. Положення басейну в найбільш обжитий та економічно розвиненій частині Східного Сибіру - уздовж Транссибірської залізничної магістралі дозволило почати його інтенсивне використання. Найбільші родовища вугілля на заході - Березівське, Назаровского, Итатское, на сході - Ірша-Бородінський і Абанское.

Вугільні родовища Сибірського федерального округу, мають внутрирайонное значення, подано на рис. 23.4.

Рис. 23.4. Основні родовища вугілля

Територія округу дуже перспективна щодо нафти і газу (рис. 23.5, а, 6). У Західній Сибіру на території округу виділяються родовища газу Васюганского нафтогазоносного району - Мыльджинское, Північно-Васюганское, Лугинецкое. У Східній Сибіру відкриті поки невеликі родовища на Верхній Олені, природний газ Мессояхского родовища в пониззі Єнісею.

Рис. 23.5. Запаси: а) нафти і б) газу в Сибірському федеральному окрузі

Гідроенергетичні ресурси регіону величезні, особливо багата ними Східна Сибір. Гідроенергетичний потенціал не має світових аналогів не тільки за своїм загальним запасам, але і за їх високої концентрації. Запаси оцінюються в 848 млрд кВт · год. Потужні джерела гідроенергії - річки Єнісей, Ангара, Об і Іртиш. Регіон має і багатими запасами водних ресурсів. На його території знаходиться озеро Байкал - найбільше ресурсів прісної води озеро Землі, що є національним надбанням Росії.

У Сибірському федеральному окрузі є значні запаси залізних руд. У Східній Сибіру основна частина запасів залізних руд розосереджена на невеликих родовищах, що суттєво здорожує їх експлуатацію (табл. 23.1).

Таблиця 23.1. Основні залізорудні родовища

Регіон

Залізорудні родовища

Красноярський край

Ангаро-Питский басейн

Нижнеангарское

Ишимбинское

Удоронговское

Красноярський край

Ангаро-Ілімський басейн

Коршуновское

Рудногорское

Запаси залізних руд є також у Хакасії, Забайкаллі. Сприятливе поєднання залізних руд з ресурсами нерудної сировини для чорної металургії: вапняками, доломітами, вогнетривкими глинами, магнезитами та ін.

Рис. 23.6. Запаси марганцевих руд в СФО

До руд чорних металів також відносяться марганцеві руди, запаси яких в окрузі становлять понад 70% запасів країни (родовище Усинское в Кузнецькому Алатау і ін) (рис. 23.6).

Руди кольорових металів у західній частині округу представлені полиметаллическими (Салаир), нефелиновыми (Кия-Шалтырь) і ртуттю (Алтай). У Східній Сибіру, на півночі Красноярського краю, розташований найбільший в Росії Норільський мідно-нікелевий район з родовищами Норильськ-1, Норильськ-2, Талнахское, Жовтневе (табл. 23.2). Попутно руди цих металів містять кобальт, золото, срібло, платину і ін. Є також запаси молібденових і молибдено-вольфрамових руд в Минусинской улоговині. Запасами сировини для виробництва алюмінію має Красноярський край і Бурятія. Запаси бокситових руд у Сибіру дуже обмежені, якість їх значно нижче уральських і казахстанських.

Таблиця 23.2. Родовища руд кольорових металів

Регіон

Родовища

Красноярський край

Норильськ-1, Норильськ-2, Талханское, Жовтневе

Нижня Приангар'я

Горсвское

Читинська область

Удоканское, Ханчерангинское, Шерловогорское, Кручинское

Тува

Хову-Акинское

Бурятія

Арсентьевское

В цілому на території Сибіру зосереджені наступні мінеральні ресурси (рис. 23.7, а, б, в, г):

o 85% загальноросійських запасів свинцю і платини;

o 80% вугілля і молібдену;

o 71% нікелю;

o 69% міді;

o 44% срібла;

o 40% золота.

Рис. 23.7. Запаси металів в СФО: а) платинових груп; б) нікелю, міді, цинку; в) свинцю; г) золота, срібла

Великими родовищами і великою різноманітністю відрізняється гірська і будівельна мінеральна база (табл. 23.3).

Таблиця 23.3. Мінеральна база СФО

Мінеральна сировина

Родовища

Фосфатні руди

Іркутська область, Красноярський край, Бурятія

Калійні солі

Рівненський басейн

Кухонна сіль

Тасеевское, Усольскос, Зиминское родовища

Плавиковий шпат

Читинська область

Азбест

Бурятія

Графіт

Красноярський край

Слюда

Іркутська область

Тальк

Гірська Шория

Значні запаси вапняків, формувальних і скляних пісків, вогнетривких глин.

Лісові ресурси надзвичайно важливі для економічного розвитку Сибірського федерального округу (рис. 23.8). Особливо великі запаси лісових ресурсів в східно-сибірської частини округу, вони оцінюються в 28 млрд м3. Дуже сприятливий для використання в народному господарстві їх природний віковий склад: переважають хвойні породи, 80% загальної кількості - стиглі та перестиглі ліси. На півдні західно-сибірської частини також широко представлені дрібнолисті породи. Ліси округу багаті хутром.

Рис. 23.8. Запаси деревини Сибірського федерального округу

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал сучасного світового господарства
Ресурсний потенціал і конкурентні переваги і слабкості Росії в системі світової економіки початку XXI століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси