Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Мезоліт

Основні події та винаходи:

o початок голоцену, зміни середовища проживання людей;

o микролитическая техніка;

o широке поширення лука і стріл;

o поява саней, лиж, човнів-долбленок;

o рибальські гачки, гарпуни, остроги.

Зміни природного середовища, винаходи епохи мезоліту

Мезоліт, або середній кам'яний вік, - наступний за палеолітом археологічна епоха. Її хронологічні межі (10-6 тис. років до н. е..) умовні, так як різкого переходу від давньокам'яного віку (палеоліту) до мезолиту не було, немає і чітко позначеної межі між мезолітом і послідував за ним неолітом..

Наприкінці XIX ст. в печері Травні д Азіль була виявлена стоянка послепалеолитического періоду. По назві цієї стоянки ранній мезоліт називається азильским. Наступний, більш пізній період отримав назву тарденуаз (за назвою стоянки у Франції). Мезолітичні стоянки Північної Європи мають пізнішу дату, ніж стоянки, знайдені на півдні, в Криму, на Кавказі і в Середній Азії.

Мезоліт - перехідна епоха в усіх відношеннях: у природі і умовах життя людей, в інвентарі, господарстві. В кінці мезоліту склалися передумови виникнення землеробства і скотарства, селекції найбільш корисних для людини рослин і одомашнення тварин - великої та дрібної рогатої худоби і свиней. Собака стала домашнім тваринам значно раніше, очевидно, ще у верхньому палеоліті.

У становленні повий епохи величезну, багато в чому визначальну роль відіграли природні фактори. Початок мезоліту збіглося в північній півкулі з переходом від плейстоцену до голоцену - до природного епосі, яка триває до сьогодення. В результаті танення льодовикового масиву виникли інші, порівняно з палеолітом, природно-кліматичні умови. Перехід від льодовикової епохи (плейстоцену до голоцену - одна з найбільших революцій в природі і загадок в історії Землі, втім, як і причини початку льодовикової епохи. Найбільш ймовірною причиною таких глобальних змін клімату та природи на Землі стали зіткнення досить великих космічних тіл з нашою планетою, що могло призвести до незначних змін у її положенні по відношенню до Сонця, а це в свою чергу вплинуло на температуру на планеті. Підвищення температури призвело до поступового танення льодовикового покриву, його відступу на північ і звільнення суші. Льодовик відступав на північ, залишаючи звільнену землю, безліч озер, заболочених просторів і морів. Піднявся рівень Світового океану, утворилися Берингову і Гібралтарська протока, відокремилися Японські острови, змінилися русла річок, що течуть на північ, утворилися Балтійське море і північні озера, Чорне море з'єдналося з Середземним. При цьому кілька разів змінювався клімат на півночі Європи.

Зі зміною клімату було пов'язано освіта сучасних ландшафтів і рослинних зон. На півночі виникла тундра і лісотундра, південніше - тайгова зона хвойних лісів, далі - зона листяних лісів, лісостепу, степові і пустельні ландшафти. Склалися сучасні кліматичні зони приморського континентального, різко континентального, посушливого клімату. Змінився рослинний і тваринний світ. Фактично відбулася колосальна за своїми наслідками революція в природі. Меншим змінам піддалася природа Південної Європи, Кавказу, Середньої Азії.

Далеко на півночі, у приполярних широтах, доживали свій вік останні мамонти, в лісах жили лосі, бурі ведмеді, благородні олені, кабани, бобри, численні озера рясніли водоплавної птахом і рибою.

Таким чином, мезоліт став епохою кардинальних змін у природі та умов життя людини, епохою розселення людей на нові, не освоєні раніше території.

Велике місце в господарському житті людини займали полювання на лісового звіра, водоплавну птицю, рибальство і збиральництво. Культура палеоліту, що ґрунтується на вироблених за тисячоліття колективних прийомах полювання на мамонтів в Євразії та Америці, змінилася культурою іншого типу. Нові умови вимагали нових знарядь полювання на тварин. У мезоліті такими знаряддями стали широко поширилися лук і стріли. Встановлено, що вони вперше з'явилися у верхньому палеоліті. Однак треба мати на увазі, що факт появи будь-якої новації і її широке використання людством - не одне і те ж. Минає іноді багато часу, перш ніж винахід починає широко використовуватися людством. Очевидно, так сталося з цибулею і стрілами в палеоліті: за умовами полювання вони не могли широко використовуватися в плейстоцені при полюванні на мамонтів, бізонів, шерстистих носорогів. Однак в епоху почався голоцену, враховуючи достаток водоплавної птиці, великої риби, зайців, косуль і т. д., вони знайшли широке застосування. Цьому винаходу передувала поява метальних пристроїв, де використовувалася сила руки: спис, праща. Застосування лука й стріл відкрило перед людиною принципово нові можливості. Це винахід відігравало важливу роль протягом тривалого періоду історії - від мезоліту до появи порохової зброї.

У мезоліті зазначається спеціалізація полювання та рибальства в окремих районах. Більш різноманітними стали способи полювання: зростає роль індивідуального полювання з собакою, широко стали застосовуватися всілякі пастки, пастки, сильця. Значне місце в господарстві займало рибальство; велику рибу і морського звіра ловили за допомогою односторонніх і двосторонніх гарпунів; з'явилися мережі, складові гачки з кістяною основою і вставленим кам'яним жальцем, сплетені з лози ятера, кошики. У мезоліті були винайдені довбана з дерева човен та весла. Найдавніші рештки човнів і весел, відомі в Європі, відносяться до мезолиту. Ймовірно, до мезолиту відноситься поширення лиж і санок.

У мезоліті відзначається подвійність форм і прийомів обробки каменю. Отримує розвиток техніка, що склалася ще в палеоліті: макролиты, техніка відколу і подвійного відколу, великої ретуші, вкладышевая техніка. Разом з тим на мезолітичних стоянках були виявлені і так звані мікроліти, маленькі і різноманітні по формі пластини. Мікроліти відділялися від шматків кременю або іншого добре отщепляющегося каменю за допомогою отжимников. За формою вони зазвичай мають вигляд трикутників, сегментів або трапецій розміром 2-4 див. Підправлені ретушшю мікроліти служили наконечниками стріл і широко вживалися як вкладиші при виготовленні наконечників стріл, гарпунів, острог, рибальських гачків. Микролитическая техніка досить цікава. По-перше, вона була поширена не скрізь, а по-друге, не завжди використовувалася в її класичних формах. Найбільш ранні культури микролитической техніки пов'язані з Північною Африкою і Середземномор'ям, вона використовувалася в Прибалтиці, частково в Середній Азії і майже зовсім не відома на пам'ятках цього часу в Сибіру.

Рис. 18. Мезолітична техніка:

1 - оброблені ретушшю мікроліти; 2 - способи кріплення кам'яних наконечників стріл до дерев'яного держака; 3 - типи кам'яних наконечників стріл; 4 - кістяні гарпуни і наконечники стріл; 5 - використання копьеметалки; 6 - вкладышевый ніж (рогова основа і лезо з кам'яних пластин)

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мезоліт
Мезоліт
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Винаходи і новації палеометаллической епохи
Моніторинг навколишнього середовища і природних об'єктів
ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ СТРАТЕГІЧНИХ ЗМІН
Планування заходів по охороні навколишнього середовища і раціональному використанню природних ресурсів
Зовнішнє середовище. Природні та соціально-екологічні фактори та їх вплив на організм
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси