Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Опричнина (1565-1572)

Вибрана рада проіснувала до 1560 р. Важливим приводом, що викликав її падіння, були розбіжності з родиною покійного в цей рік першої дружини царя Анастасії Захариной. Але головною причиною була проблема вибору основних шляхів політичного розвитку Росії. Уряд Обраної ради дотримувалося позиції поступового проведення реформ, що ведуть до зміцнення централізації. Іван IV, який отримав прізвисько Грозний, обрав шлях терору, який сприяв швидкому посилення його особистої влади. Лідери Ради А. Ф. Адашев і протопоп Сильвестр опинилися в опалі і померли на засланні. У 1564 р. один з колишніх учасників Обраної ради князь Андрій Курбський, який командував російськими військами в Лівонії, перейшов на бік поляків, побоюючись за своє життя. Ця зрада посилила підозрілість царя до свого оточення, спонукавши до рішучих дій. У січні 1565 р., прибувши в свою підмосковну резиденцію Александрову слободу, Іван IV надіслав до Москви дві грамоти. У першій він звинувачував церковних ієрархів, всіх бояр і дворян в зраді, а в другій, адресованій посадскому населенню Москви, писав про те, що на нього царський гнів не поширюється. Московський посад змусив бояр послати до царя делегацію і просити його повернутися на трон. Іван Васильович погодився, обумовивши собі право страчувати і милувати на свій розсуд. По поверненню в столицю Іван IV поділив усю державу на дві частини: опричнину (від опріч - крім), що виділяється особисто йому в особливий уділ, і земщину. У опричнину цар включив економічно розвинені райони країни: торгові міста вздовж річкових шляхів, центри солеваріння і важливі форпости на західних і південно-західних кордонах. На цих землях оселялися дворяни, що увійшли в особливу опричне військо, а колишні власники маєтків виселялися в земщину, якою керував уряд на чолі з В. М. Висковатым.

У опричнине складалися свої центральні органи управління: Дума і накази. Члени "царського війська" носили чернечу чорну одяг, а до сідел приторачивали собачі голови і мітли як знаки відданості цареві та готовності вимести будь-яку зраду в державі. Фактично опричне військо являло собою каральний механізм, який поєднував у собі зовнішні атрибути чернечого ордену і звичаї бандитської зграї. Серед опричників виділялися князь А. В. Вяземський, боярин В. Р. Брудної і незнатні дворянин Р. Л. Скуратов-Бєльський, на прізвисько Малюта, відав стратами і тортурами.

Одними з перших рук опричників загинули великі церковні діячі: архімандрит Герман (1568), колишній митрополит Філіп (1569), публічно відмовив цареві благословення. Не минула ця доля і супротивника Філіпа - новгородського архієпископа Пімена. Відбувалися масові страти князів і дворян (наприклад, був убитий князь Володимир Старицький, а всі його сім'я повністю знищена). Але опричнина не щадила і простолюдинів. Так, взимку 1569/70 р. за наказом Івана Грозного було скоєно страшний погром у Новгороді, що тривав майже півтора місяця. За цей час у місті були закатовані і вбиті кілька тисяч людей різного віку і станів. Влітку 1570 р. при особистій участі Івана IV розгорнулися масові репресії в Москві, де були публічно страчені сотні людей. Жах терору полягав також у його непередбачуваності. В середньому на одного вбитого боярина припадало три-чотири рядових землевласника, а на одного землевласника - 10 простолюдинів. У 1570 р. черга дійшла і до самих організаторів опричнини: багато з них були по-звірячому вбиті.

Кінець опричнине допоміг покласти, як це ні парадоксально, кримський хан Девлет-Гірей. Влітку 1571 р. він прорвався до Москви з вини опричного війська, яке не надало йому опору. Хан не став докучати місто, але зумів підпалити його. Москва вигоріла вщент, тіла згорілих і задохнувшихся прибирали майже два місяці. Іван Грозний зрозумів, що над державою нависла смертельна небезпека. Об'єднані земсько-опричних війська під командуванням князя М. І. Воротынского біля села Молоді (в 50 км від Москви) розбили війська кримського хана. Країна була врятована (тим не менш М. І. Воротинські через рік після своєї блискучої перемоги був заарештований і убитий). У 1572 р. опричнина була скасована, а землі знову об'єднані. Але в 1575 р. цар спробував відродити опричнину в зміненому вигляді. Він прийняв титул князя московського, урочисто коронувавши царем і великим князем служилого касимівського царевича Симеона Бекбулатовича. На інших територіях Московської держави з неросійським населенням збереглася влада самого Івана IV. Однак ця чергова витівка Грозного тривала недовго (близько року). Опричнина погіршила економічне та політичне становище Росії.

Підсумки правління Івана Васильовича Грозного були для країни вкрай суперечливими. Головним результатом його майже 50-річного перебування на престолі стало оформлення централізованого Російського держави. Воно набуло у XVI ст. широкий міжнародний авторитет, мало потужний бюрократичний і військовий апарат, який особисто очолював "всея Росії самодержець". Однак саме в цей період Росія вела виснажливу і безплідну Лівонську війну, а всередині країни бешкетував опричний терор. Опричнина стала основою для форсованої централізації без наявності необхідних соціально-економічних передумов; влада маскувала свою слабкість "підсистемою" тотального страху. Івана IV можна охарактеризувати як неприборканого середньовічного деспота, але, мабуть, явище царя-тирана на російському престолі в епоху становлення в Європі національних держав в принципі закономірно (приблизно в той же час панували Генріх VIII в Англії, Людовик XI у Франції, Філіп II в Іспанії).

Останні роки Івана IV були трагічні. Убивши свого старшого сина Івана (1581), він втратив надію на гідного наступника. Другий його син - Федір був слабоумен, а третій син від шостого шлюбу з Марією Оголеною - Дмитро, народився лише у 1582 р. 18 березня 1584 р. Іван IV помер, царем був проголошений Федір Іванович.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Опричнина Івана Грозного
Опричнина Івана Грозного
Перебудова центральних і місцевих органів влади і управління в середині XVI ст. Опричнина та її наслідки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси