Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. ОСНОВНІ ЕКОНОМІКИ СВІТУ

Лекція 7 ЕКОНОМІКА КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Загальна характеристика економіки ЄС

Макроекономічні показники

Європейські країни, як уже говорилося, перебували в тісних торгово-економічних зв'язках протягом багатьох століть і створили серйозні передумови для зближення на базі інтеграції. Тому об'єднавчий процес, який в 2007 р. завершився формуванням Європейського союзу в складі 27 членів, - цілком закономірне явище. Основний внесок у європейський валовий продукт припадає на Німеччину, Францію, Великобританію, Італію та Іспанію. Ці п'ять країн дають 73% сумарного ВВП Євросоюзу. Основні показники ЄС див. табл. 7.1.

Таблиця 7.1

Основні макроекономічні показники ЄС-27, 2000-2011 рр.

Показник

2000

2007

2008

2009

2010

Населення (млн осіб)

482,8

495,3

497,7

499.7

501,1

ВВП (трлн дол)

12,4

12.5

11,8

12,3

Темпи зростання ВВП (%)

3,9

3.0

0.5

-4,2

1.8

ВВП на душу населення (євро)

19 100

21 600

21 600

20 600

Експорт (трлн євро)

0,85

1,24

1,31

1,09

Імпорт (трлн євро)

0,99

1,43

1,56

1,19

Безробіття (%)

8,7

7.2

7,0

8,9

9,6

Інфляція (%)

1,9

2,3

3,7

1,0

2,1

Держ. борг (% ВВП)

61,8

58,8

61,8

74,0

Як видно з даних таблиці, ЄС як інтеграційна група відноситься до найбільш розвиненої частини світу з високим життєвим рівнем населення країн. Це знаходить відображення, зокрема, в середньому показнику ВВП на душу населення.

В цілому ці показники характеризуються як порівняно високі для "середніх" даних країн світу. Таких успіхів народи Європи добилися не тільки довгими роками післявоєнного розвитку, вони базуються і на досягнення західноєвропейських країн в попередні сторіччя. Часті війни, які вели європейські держави один з одним, не перетворювали народи цих країн до "вічних ворогів", а міжнародне співробітництво було постійним чинником історії Західної Європи. Відсутність вираженого економічного розриву в цій групі країн (ЄС-15) було одним із чинників стабільного зростання двосторонніх зв'язків і обміну торгівлею товарами і послугами. У цих країнах ще у XVII-XIX ст. був високий культурнообразовательный рівень; існували тісні економічні зв'язки - тут діяли економічні та валютні союзи; здавна (з періоду римського панування) були побудовані хороші транс'європейські дороги, пізніше - залізничні шляхи, телеграфно-телефонний зв'язок; традиційно існувало найбільш тісну культурну взаємодію народів.

На Європейському континенті зародився класичний капіталізм, і сто відносини отримали свій еволюційний розвиток без всяких домішок. Величезною удачею в європейському розвитку було застосування досягнень великої римської цивілізації, зокрема римського приватного права - правової системи, дивовижно точно відбиває найтонші механізми в процесі становлення капіталістичного господарювання з точки зору їх регулювання через закон, а не свавілля правителів, як це відбувалося до Великої французької революції і епохи Наполеона Бонапарта.

Структура економіки ЄС

Ядро західноєвропейської економіки - це члени ЄС у складі 15 держав. Всі вони володіють сучасної, добре розвиненою економікою, яка традиційно ділиться на промисловість, сільське господарство та сферу послуг. Промисловість у всіх цих країнах знаходиться на одному рівні (при тому, що Люксембург і Німеччина, звичайно, трудносравнимые величини); вона представлена практично будь-якими сучасними виробами, починаючи від атомної техніки, повітряних лайнерів "Аеробус-380", здатних здійснювати міжконтинентальні рейси з 800 пасажирами на борту, до автомобілів, лазерної техніки, добрив і т. д. Зайнятість у цих галузях, однак, не перевищує 25% загальної зайнятості, в той час як на сферу послуг припадає 70-75% всієї робочої сили. У сільському господарстві країн Євросоюзу зайнято від 6% (східноєвропейські країни) до 1% (західноєвропейські країни) населення. Основна частина працездатного населення зайнята у сфері послуг, вона безперервно розширюється, наближаючись в окремих країнах до 80% і вище (країни Бенілюксу); її роль у всіх східних країнах - нових членах ЄС значно нижче (65-70%).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Загальна характеристика іспанської економіки
Економіка США після Першої світової війни
Європейський союз в світовій економіці початку XXI століття
ЄВРОПЕЙСЬКЕ ЕКОНОМІЧНЕ СПІВТОВАРИСТВО - ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: ЕВОЛЮЦІЯ, ІНСТИТУТИ, ПОЛІТИКА
Правовий статус Суду Європейського Союзу
Загальна характеристика економіки країни та її позиції в сучасному світі
Загальна характеристика іспанської економіки
Загальна характеристика економіки країни та її структура
Макроекономічні показники розвитку інвестиційного ринку
Основні макроекономічні показники
Структура економіки
Склад, структура і будова світової економіки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси