Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічна ефективність комбінування

Комбінування економічно ефективно, що обумовлено раціональним використанням знарядь і предметів праці, робочої сили.

Більш інтенсивному використанню знарядь праці в комбінованих виробництвах сприяє в першу чергу високий рівень безперервності виробничих процесів (у хімічній промисловості, чорній металургії, нафтопереробці та ін). Так, у чорній металургії-доменні печі працюють без перерви протягом кількох років. Якщо в комплекс металургійного комбінату входять доменні печі, бесемерівські конвертери, сучасні розливні машини, то виробничий процес на ньому безперервний від завантаження сировини в доменну піч до виходу готової продукції. Природно, в умовах безперервної роботи обладнання використовується більш інтенсивно.

Частина обладнання використовується на комбінатах для виробництва декількох видів продуктів. Наприклад, сушка, зневоднення, дроблення, сортування, змішування різних видів сировини виробляються одночасно при витяганні з сировини декількох корисних компонентів. При роздільному витягу з нього кожного компонента знадобилися б додаткове обладнання і повторення процесу виробництва.

У комбінованому виробництві раціонально використовуються предмети праці в результаті комплексного використання сировини. Комплексна переробка сировини дозволяє найбільш повно витягати і використовувати корисні компоненти, при цьому до мінімуму скорочуються відходи і втрати, що знижує втрати сировини і поліпшує екологічну обстановку. Особливе значення має комбінування виробництва для розширення утилізації та використання відходів сировини та матеріалів, які ще великі в багатьох галузях промисловості. Так, відходи при виробництві шпал складають 25%, фанери - 60%, не менше 10% зрубаної деревини йде у відходи при лісозаготівлях, хоча сучасна технологія дозволяє застосовувати всі ці відходи для виготовлення деревостружкових та інших плит, целюлози та інших видів продукції. Не можна миритися і з величезними втратами тепла Підраховано, що використання вторинних енергоресурсів обходиться в 2-2,5 рази дешевше, ніж будівництво підприємств, здатних зробити таку ж кількість енергії.

Розвиток комбінування сприяє найбільш раціональному використанню живої праці, зростанню продуктивності праці. Це обумовлено тим, що на комбінованих підприємствах певна частина робітників виробляє декілька продуктів, а не один; комплексне використання сировини, відходів виробництва та вторинних ресурсів дозволяє відносно скоротити чисельність зайнятих у видобувних галузях промисловості.

Виробництво декількох видів продукції на єдиній території, краще використання основних виробничих фондів дають можливість скоротити питомі капітальні вкладення в общекомбинатное допоміжне і обслуговуюче господарство.

В результаті кращого використання живої і уречевленої праці, зниження матеріало - і капіталомісткості виробництва комбінування виробництва сприяє зниженню собівартості продукції.

Оскільки в комбінованих виробництвах перерви між окремими стадіями виробництва скорочуються, то і тривалість виробничого циклу в них мінімальна. Це сприяє скороченню виробничих запасів сировини і напівфабрикатів, а отже, прискоренню оборотності оборотних засобів.

Об'єднані підприємства відрізняються високим ступенем безперервності технологічних процесів, підвищеним рівнем автоматизації виробництва, що призводить до підвищення якості продукції.

Узагальнюючим показником економічної ефект і в пост і комбінування служить різниця вироблених витрат на некомбинированном і комбінованому підприємствах. Для забезпечення вибору оптимальної схеми комбінування розрахунки суми приведених витрат слід проводити окремо по суміжних стадій виробництва і за всіма стадіями в цілому. Оптимальним буде той варіант комбінування, при якому наведені витрати на здійснення комбінування на даному підприємстві мінімальні.

Крім того, при визначенні економічної ефективності комбінування розраховуються як загальні для всіх галузей промисловості техніко-економічні показники, так і показники, що мають значення для певної галузі промисловості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сутність економічної ефективності управління і фактори, що впливають на її рівень
Економічна ефективність
Цілі, ефективність і якість економічного зростання.
Процесно-орієнтоване управління ефективністю діяльності
Активізація факторів розвитку та їх оптимальне комбінування
Активізація факторів розвитку та їх оптимальне комбінування
Комбінування виробництва
Показники економічної ефективності управління
Економічне обґрунтування і ефективність інвестиційних проектів
Економічний аналіз вигод М&А (оцінка ефективності)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси