Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місце в мистецькому процесі

Імпресіонізм та натуралізм складають відоме єдність (початок предмодернизма, орієнтація художника на достовірне і точне відтворення дійсності у творі). Перші імпресіоністи групувалися навколо Еміля Золя, який боровся за нову живопис і випустив збірник статей "Мій Салон" (1866).

Родинна близькість, обумовленість народження імпресіонізму досвідом та принципами натуралізму викликали у деяких дослідників потреба майже ототожнювати ці два художні напрями. Так, Уолтер Аллен пише: "Натуралізм є літературний еквівалент імпресіонізму в живописі" (Allen W. The English Novel. London, 1954. P. 282). Однак при всій близькості натуралізм та імпресіонізм - два різних художніх напрямів. Імпресіонізм - великий художній напрям XIX століття, вплинули на художній процес ХХ століття. Зараз, майже через сто п'ятдесят років, здається неймовірним, що воно могло бути опальним. На першій виставці імпресіоністів лише невелика частина публіки поставилася до творчості молодих художників з доброзичливим інтересом. Інші глядачі нічого не хотіли розуміти: в кращому разі вони здивовано знизували плечима, але знаходилися і такі відвідувачі, які обурено вимагали гроші за квиток.

Родоначальник і послідовники

Імпресіонізм створила група художників-однодумців, а якщо шукати засновника нового художнього напрямку, то їм слід вважати Клода Моне. Саме він згуртував навколо себе групу близьких йому художників-імпресіоністів. Моне був лідером імпресіонізму, і вирішальну роль в об'єднанні художників відіграли його особисті якості: впевненість у собі, сміливість і оптимістичне сприйняття життя. Моне писав:

...Я був і хочу залишатися імпресіоністом. Я сам винайшов це слово або, принаймні, виставив картину, яка дала привід якомусь репортеру з "Figaro" пустити в хід цю кличку. Як бачите, вона мала успіх. Повторюю, я - імпресіоніст.

Головною сферою самоздійснення і буття імпресіонізму стала живопис. Художниками, що творили в дусі принципів нового напрямку, стали О. Ренуар, Е. Дега, А. Сіслей, М. Утрілло, Ж. Сірка, К. Піссарро, Ф. Базіль.

Серед імпресіоністів і постімпресіоністів були вихідці з багатих будинків: діти банкірів Сезанн і Дега, син купця Сіслей, син високого чиновника Мане. Інші імпресіоністи були вихідцями з бідної середовища - Моне, Піссарро, Ренуар. Однак богемний характер життя художників (Мане за чотири роки проциндрив ціле стан - 80 тисяч франків золотом) і частий відмова багатих батьків у матеріальній підтримці своїм "недолугим" дітям, які пішли від "серйозних справ" в художницьку діяльність, практичний зрівняли побут і рівень добробуту імпресіоністів. Більшість з них періодично впадало в нужду. Багато імпресіоністи, кожна картина яких варто сьогодні мільйони, а то й десятки мільйонів доларів, нерідко гостро потребували і навіть іноді голодували. Ренуар в одному з листів писав: "Я живу у рідних і постійно буваю у Моне, за якого, треба сказати, дуже турбуюся. Їм далеко не кожен день вдається поїсти".

На думку імпресіоністів, живопис, скульптура, література, музика близькі один одному; вони висловлюють почуття людської душі перед природою; різні лише засоби вираження. Таке розуміння природи мистецтва, єдності та відмінності різних видів мистецтва сприяло тому, що імпресіонізм проявив себе і в малярстві, і в скульптурі, і в музиці, і в літературі, і в театрі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Теоретичні ідеї і місце в мистецькому процесі
Родоначальник і послідовники
Послідовники
Дж. Б. Кларк - родоначальник маржиналізму в США
Взаємовідносини з попередниками, сучасниками та послідовниками
Метод послідовних різниць (Критерій Аббе)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси