Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Причини та форми прояву інфляції

Підтримання визначеного рівня інфляції є однією з основних цілей і в той же час інструментом грошово-кредитної політики, незалежно від того, якими способами намагаються це робити: регулюванням грошової маси, ставок відсотка або іншим чином. Тому необхідно розглянути сутність, причини та основні форми прояву інфляції.

Сутність інфляції

Під інфляцією розуміється підвищення загального рівня цін. Однак необхідно дати деякі коментарі до цього найбільш часто встречающемуся визначенням. В ньому одне з найбільш поширених наслідків інфляції змішується з її сутністю. Справа в тому, що зростання цін - характерний інфляційний ознака в сучасній ринковій економіці. Рівень інфляції вимірюють різними способами, але завжди показники відображають на скільки підвищилися ціни. Проте ніхто не заперечує, що й в адміністративній системі при "жорстких" планових цінах мали місце приховані інфляційні процеси, а зростання цін штучно стримувався.

Суть інфляції більш точно можна попять, пов'язуючи її з порушенням закону грошового обігу та насамперед розбіжністю динаміки грошової маси і поминального ВНП. Приблизно такої ж точки зору дотримувався і відомий економіст М. Фрідман. При цьому при випереджальних темпах зростання грошової маси порівняно зі збільшенням номінального ВНП виникають інфляційні процеси, а при зворотному співвідношенні розглянутих показників - дефляція. Хоча остання - це більш рідкісне явище, все ж вона іноді зустрічається, причому в розвинених країнах.

Слід відрізняти інфляцію і дефляцію, які носять макроекономічний характер, викликані загальноекономічними причинами і зачіпають практично всі товари та послуги, хоча і різною мірою, від змін цін по окремих продуктах, що виникають в результаті впливу локальних факторів. До них, зокрема, можна віднести сезонне зниження цін на овочі і фрукти з-за різкого збільшення їх пропозиції, підвищення цін на туристичні послуги в сезон масових відпусток і т. п. Ці мікропроцеси пов'язані, звичайно, і з загальним характером зміни цін в країні, але не вони є основною причиною інфляційних та дефляційних процесів.

При випередженні темпів зростання грошової маси темпів зростання реального ВНП, наприклад за рахунок надмірної емісії грошей, наслідки будуть наступні.

1. В адміністративній системі утворюється дефіцит товарів. Відносний надлишок грошей при фіксованих цінах веде згідно з законом грошового обігу до їх знецінення. На ту ж суму можна придбати меншу кількість товарів. Споживачі ж, виходять з номінальної вартості грошей, прагнуть придбати більшу кількість товарів, ніж це можна зробити за наявних цін. Наведемо умовний спрощений приклад, що ілюструє цю ситуацію. Припустимо, що в перший рік загальна сума звертається грошової маси М становила 1000 деп. од. (для простоти абстрагуємося від кредитних грошей), а швидкість обігу кожної одиниці Зрівнялася 5, тобто в середньому на неї можна було зробити 5 покупок в рік. Швидкість обігу грошей протягом року не змінювалася. Ціни на товари Р в середньому становили 10 деп. од. і було випущено 500 од. товарів З}. При таких умовах рівність попиту і пропозиції в законі грошового обігу дотримується. Припустимо, що у другий рік умови виробництва не змінилися, продуктивність факторів залишилася колишньою, так що (} знову було одно 500 од. Ціни на товари підтримувалися адміністративно на колишньому рівні. Державний банк випустив в обіг ще 100 ден. од., але фактори, що визначають швидкість обороту грошей, залишилися незмінними. Тоді при фіксованих цінах

Це буде проявлятися як нестача товарів або надлишок пропозиції грошей. Реальна купівельна спроможність грошей впаде на 1/10.

2. У ринковій економіці порушення відповідності попиту і пропозиції на ринках продуктів і послуг призведе до компенсирующему зростання цін при тому ж реченні грошей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інфляція. Форми, причини, соціально-економічні наслідки
Інфляція: сутність, форми прояву та причини виникнення
Поведінкова форма прояву показників нещирості
Сутність, типи і причини інфляції. Показники інфляції
Інфляція та антиінфляційне регулювання
Сутність, типи і причини інфляції. Показники інфляції
Сутність, види та форми прояву інфляції
Аналіз та оцінка впливу інфляції на прибуток від продажів
Інфляція та її види
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси