Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Церковна політика

В історії церкви при Катерині II відбулися дві знаменні події: секуляризація володінь духовенства і пов'язане з нею справу Арсенія Мацеевича, а також проголошення віротерпимості, припинення політики насильницької християнізації і переслідування инаковерующих.

Вище зазначалося обіцянку Катерини, дане при вступі на престол, не зазіхати на володіння церкви. Це був тактичний крок імператриці, розрахований на умиротворення духовенства, якщо не явно, то потай вороже сприйняла маніфест Петра III про секуляризації, і противоречивший переконанням учениці Вольтера. Як тільки Катерина відчула нездатність духовенства серйозно опиратися секуляризационным планами, вона створила комісію з світських і духовних осіб, якій було доручено вирішити питання про долю церковного землеволодіння. Імператриця навіть заготовила емоційно насичену викривальну промову перед членами Синоду, заканчивавшуюся словами: "Не умедлите ж повернути моїй короні те, що ви викрали у неї непомітно, поступово". Потреба в патетичній мови відпала, єпископи виявили покірність і слухняність. Єдиним ієрархом, який насмілився відкрито підняти голос проти секуляризації, був ростовський митрополит Арсеній Мацеевич.

Мацеевич належав до числа подвижників типу патріарха Никона і протопопа Авакума. Їх зближували фанатизм, непохитна воля в боротьбі за свої ідеї і невміння співвідносити свої сили і можливості з силами протиборчої сторони. Більш того, завзятість Арсенія виглядало більш безрозсудним і приреченим, ніж, наприклад, Никона: тоді світська влада лише рухалася до абсолютизму, тепер утвердилася абсолютна монархія і зміцніла; тоді існувало патріаршество, тепер церковними справами командував слухняний світської влади Синод, низведенный до звичайного урядової установи; тоді події набули значення трагедії і мали величезний резонанс не тільки всередині країни, але і за се межами, тепер вони виглядали фарсом, принаймні намагалася надати їм такий характер імператриця, і залишили малопомітний слід в історії.

Непокірний прав Арсеній виявив ще при Єлизаветі Петрівні, але тоді все йому сходило з рук: - імператриця ставилася до нього поблажливо і навіть прихильно. Не зустрічаючи підтримки Синоду та Колегії економії, Арсеній вирішив піти на спокій, але Єлизавета відмовила йому в проханні.

При вступі на престол Катерини Арсеній підбадьорився і всерйоз прийняв обіцянку імператриці не відбирати маєтності у духовенства, але її практичні заходи незабаром розвіяли райдужні надії ростовського митрополита. Коли йому стало відомо пропозицію комісії про проведення секуляризації, він стрімголов кинувся захищати церковне землеволодіння і в лютому 1763 р. в ростовському соборі звершив викликає обряд відлучення не тільки тих, хто встане на церкви Божий, але і їх крамольних радників. Прокляття підлягали також усі, хто зазіхав на церковні маєтки.

6 березня Мацеевич відправив Синоду доношение з нагадуванням про обіцянку імператриці підняти скіпетр на захист "нашого православного закону". Заявою, що навіть при татарському ярмі церковне землеволодіння залишалося недоторканним, Арсеній кинув виклик як духовної, так і світської влади. Протестував митрополит ростовський і проти нав'язуваної державою обов'язки монастирів містити "всякі науки: філософію, богослов'я, астрономію, математику. Він погоджувався лише на те, щоб монастирі утримували початкові школи.

Синод направив імператриці доповідь з засудженням доношения Арсенія. "Воно хилиться, - написано в доповіді, - до приниження її імператорської величності, за що Арсеній підлягає великому засудження". Катерина хоча і виявила в доповіді Синоду "хибні і обурливі тлумачення Священного Писання" Арсенієм, а також його "зазіхання на спокій підданих", але, прагнучи здобути славу гуманної і проявляючи милосердя, доручила визначити покарання Синоду. Той без зволікання розпорядився доставити Арсенія до Москви, де відбувся суд над ним. Вирок відрізнявся жорстокістю: "архиерейства і клобука його позбавити і заслати у віддалений монастир під міцне перегляд і ні паперу, ні чорнила не давати там". Милосердя Катерини полягало в тому, що вона зберегла за Арсенієм чернечий чин, що звільняло його від суду цивільного та можливих катувань.

Після церемонії позбавлення сану Арсенія простий у чернечому одязі посадили в колымагу, тримало шлях спочатку в Ферапонтов, а потім у більш віддалений Корельський монастир Архангелогородской губернії.

Перебування в монастирі на убогою чернечого їжі і суворому режимі, коли його примушували мити підлогу, носити воду, рубати дрова і дозволяли прогулянки у супроводі чотирьох солдатів, не кращим чином вплинуло на норовливий характер Мацеевича - замість смирення він виявляв непослух, особливо після того, як до нього долинули чутки про Маніфесті про секуляризації, оприлюдненому 19 лютого 1764 р. і загибелі Івана Антоновича, про який він говорив, що "безневинно... смерть прийняв".

Крамольні слова Мацеевича довгий час залишалися без наслідків, поки в 1767 р. на нього не настрочив донос п'яниця протодиякон Йосип Лебедєв. У Архангелогородской канцелярії почалося слідство, безпосереднє спостереження за яким імператриця доручила генерал-прокурору А. А. Вяземському. Сама вона жваво цікавилася ходом слідства і в кінцевому рахунку визначила міру покарання опального митрополита: Арсенія позбавили чернечого звання, таємно переправили в Ревель, де утримували в казематі під охороною солдатів, які не знали російської мови. Імператриця зробила для нього і нове ім'я - відтепер він став називатися не Арсенієм Мацеевичем, а Андрієм Вралем (помер у 1772 р.).

Справедливо вважати протест Арсенія серйозною загрозою світської влади, і повинна була Катерина вжити рішучих заходів, щоб запобігти навислу небезпеку? Зірвати секуляризаційні плани імператриці Арсеній не міг, і це вона прекрасно розуміла. І якщо Катерина підготувала бунтарю сувору кару, то ця акція її мала швидше за все особисте підґрунтя - неприховану ворожість: невоздержанный на мову Арсеній дозволив собі різко і негативно відгукнутися про імператриці і цей відгук виявився їй відомий. Нагадаємо, що обрушилися на Арсенія кари здійснювалися в роки, коли імператриця складала свій "Наказ" і скликала Покладену комісію. Ідеї "Наказу" різко контрастували з жорстокістю імператриці але відношенню до Мацеевичу. Нез'ясовно поведінка імператриці ще й тому, що Арсеній до 1767 р. наївно вважав, що їй невідомі справжні його доводи проти секуляризації, що вона користувалася донесеннями

Синоду і вельмож, навмисно искажавших його думки. Варто імператриці почитати його справжні донесення, як вона перейметься його, Мацеевича, ідеями і скасує секуляризацію.

Реалізація Маніфесту 26 лютого 1764 р. про секуляризації церковних володінь мала два важливих наслідки. Маніфест остаточно вирішив вікової спір про долі церковних вотчин на користь світської влади, в казну перейшло від церковних установ 910 866 душ м. п. Встановлений полуторарублевый оброк з колишніх монастирських селян, які отримали назву економічних, забезпечував надходження в казну 1366 тис. щорічного оброку (1764-1768 рр..), з яких лише третина відпускалася на утримання монастирів і церков, 250 тис. витрачалися на лікарні і богадільні, а решту грошей (понад 644 тис. руб.) поповнили бюджет держави. У 1780-х роках оброчная сума сягала 3 млн, а разом з іншими господарськими доходами - 4 млн руб., з яких на утримання духовенства витрачалося лише півмільйона, а сім восьмих доходу надходило державі.

Відтепер кожен монастир мав затверджені урядом штати ченців і початкових осіб, на утримання яких відпускалася строго встановлена сума. Духовенство, таким чином, виявилося в повній залежності від держави як в економічному, так і в адміністративному відношенні.

Іншим наслідком секуляризації стало поліпшення становища колишніх монастирських селян. Робота на монастирській панщині була замінена грошовим оброком, що в меншій мірі регламентує господарську діяльність селян. Економічні селяни крім раніше оброблюваних ними площ отримали в користування частину монастирських земель. Нарешті, економічні селяни звільнилися від вотчинної юрисдикції: суду монастирських влади, катувань і т. д.

У відповідності з ідеями Просвітництва Катерина дотримувалася по відношенню до инаковерующим політики віротерпимості. При побожною Єлизаветі Петрівні зі старообрядців продовжували стягувати у подвійному розмірі подушну подати, робилися спроби повернути їх в лоно істинного православ'я, відлучали від церкви. Старообрядці відповідали на переслідування акціями самоспалення - гарями, а також втечею або в глухі місця, або за межі країни. Петро III дозволив старообрядцям вільне богослужіння. Віротерпимість Катерини II простягалася далі віротерпимості дружина. У 1763 р. вона скасувала Розкольницьку контору, започатковану в 1725 р. для збору подвійний подушної податі і податку з борід. Від подвійного подушного звільнялися з 1764 р. старообрядці, не чуравшиеся "таїнств церковних від православних священиків".

Толерантне ставлення уряду до старообрядцям сприяло економічному процвітанню старообрядницьких центрів у Стародубі, Керженці та ін., де з'явилися багаті купці. Московські купці-старообрядці на початку 70-х років XVIII ст. створили Рогожскую і Преображенську громади - організації, які володіли великими капіталами і поступово підкорили своєму впливові старообрядницькі громади на окраїнах Росії.

Віротерпимість виявлялася припинення обмеження прав мусульман. Тим з них, хто прийняв православ'я, більш не надавалося переваг при успадкуванні власності, татарам Катерина дозволила споруджувати мечеті і відкривати медресе, які готували кадри мусульманського духовенства.

34-річне царювання Катерини II залишило яскравий слід в історії Росії. Впадає в очі неординарність особистості імператриці, її видатні якості державного діяча і велич нею вчиненого: Петро Великий затвердився на берегах Балтики, Катерина Велика - на берегах Чорного моря, розширивши кордони на південь і включивши до складу імперії Кримський півострів. Проте цього досить, щоб нащадки з вдячністю згадували ім'я Катерини П. При Катерині високого рівня досягло поширення освіти, стали видаватися перші журнали, з'явилися письменники, чиї твори звучать актуально і в наші дні, великих успіхів досягла історична наука.

Катерину, як і Петра, відрізняла неймовірна працездатність: "Я пристрасно люблю бути зайнятою і знаходжу, що людина тільки тоді щаслива, коли він зайнятий". Іншого разу вона писала: "Я по природі люблю працювати і чим більше я працюю, тим стаю веселішим". Досить поглянути на розпорядок дня імператриці, щоб переконатися, як багато часу вона присвячувала справах управління.

Як і Петро, Катерина енергійно і постійно законодательствовала, її перу належать такі найважливіші акти царювання, Наказ Покладеної комісії, Установи про губерніях, Жалувані грамоти дворянству і містам, і багато інших. Але Катерина складала не тільки укази, маніфести та інструкції. Вона залишила колосальне епістолярна спадщина. За її зізнанням, їй було зовсім недоступне віршування, вона не розуміла музики, але охоче писала п'єси, водевілі.

Катерина багато в чому наслідувала Петру, якого глибоко шанувала. Працювати сокирою на верфі, складати креслення кораблів, командувати військами на суші і флотом на морі вона, звичайно, не могла, але в межах її можливостей було провести на благо підданих перше в країні щеплення від віспи.

Як і Петро, Катерина відрізнялася невибагливістю в їжі, вона не вечеряла і на відміну від царя-перетворювача майже не вживала міцні напої. Це, мабуть, сприяло тому, що вона за мірками того часу прожила довге життя, померши в 66 років, в той час як її попередниці Софія Олексіївна, Катерина 1, Анна Іванівна, Єлизавета Петрівна не подолали порогу п'ятдесятиріччя.

І ще одна спільність: ані Петро, ні Катерина не отримали належного сану освіти. Своїми знаннями вони зобов'язані самоосвіти, тязі до знань. Катерина в бесіді з Дідро заявила: "У мене були хороші вчителі: нещастя з уединениями" - вона мала на увазі своє становище нелюбимої дружини, коли була великою княгинею і знаходила втіху в читанні книг. Повинне відзначити, що пізнання Петра виглядали більш енциклопедичними, ніж Катерини, інтереси якої замикалися на філософії, історії та юриспруденції.

Катерина безсумнівно поступалася Петру в умінні знаходити талановитих соратників - час імператриці біднішими видатними державними діячами, ніж Петра. Бути може, це пояснюється роллю численних фаворитів, таланти яких вона щиро вірила, але всякий раз помилялася. Єдиним фаворитом, що володів державним розумом, був Г. А. Потьомкін, а інші - нічим не примітні особи, яких імператриця намагалася залучити до управління і які ревниво стежили за успіхами людей талановитих, здатних протистояти їх впливу. Мало значення й те, що Петро комплектував "команду" з різнорідних шарів населення, у той час як

Катерина користувалася послугами одних дворян. Фаворитизм залишив чи не найбільш негативне враження про царювання "Північної Семіраміди". А. В. Герцен з повною підставою називав Катерину "сивий развратницей".

У відносинах з соратниками Катерина керувалася іншими правилами, ніж Петро. Останній викликав почуття страху і жорстоко карав за провини. М'яка і доброзичлива Катерина підпорядковувала собі людей іншими засобами: грала на їх самолюбство і честолюбстві, вселяла їм відчуття готовності до самопожертви заради виконання боргу і прихильності до них імператриці.

До негативних якостей характеру імператриці відноситься також її пристрасть до зовнішнього блиску, помпезності. Молодший сучасник Катерини знаменитий історик Н. М. Карамзін правильно підмітив таку рису Катерини, як її інтерес не до суті, а її оболонці, бажання демонструвати благополуччя, якого не існувало. Пошлемося в якості прикладу на останні дві подорожі імператриці (в Білорусію та Крим), обставлені з пишністю та блиском, що коштували скарбниці величезних витрат, а також на її лист до Вольтеру, явно приукрашивавшее дійсність: "Втім, наші податки так необтяжливі, що в Росії немає мужика, який би не мав курки, коли б її захоче, і з деякого часу вони воліють індиків курям".

З любов'ю до блиску сусідить пристрасть до лестощів. Потьомкін, якому немає підстав не вірити, рекомендував своєму кореспонденту: "Лестите як можна більше і не бійтеся в цьому пересолити".

Катерина жартома вигадувала собі епітафію. "Тут спочиває, - писала вона, - тіло Катерини II, яка народилася в Штеттині 21 квітня (2 травня за новим стилем) 1729 року. Вона приїхала в Росію, щоб вийти заміж за Петра III. У 14 років вона склала потрійний план: подобатися своєму чоловікові, Єлизаветі і народу - і нічого не забула, щоб досягти в цьому успіху. 18 років нудьги і самотності змусили її багато читати. Вступивши на російський престол, вона бажала добра і намагалася надати своїм підданим счастие, свободу і власність; вона охоче прощала і нікого не ненавиділа. Поблажлива, життєрадісна, весела від природи, з душею республіканки і добрим серцем, вона мала друзів. Робота для неї була легка. Суспільство і мистецтво їй правилися".

Епітафія була складена Катериною в 1778 р., тобто задовго до Французької революції і своєї смерті.

В епітафії все вірно, якщо не вважати умовчання про переворот, вбивство чоловіка, рух Пугачова, прагнення до самореклами, процвітання фаворитизму. Сумнівним є її твердження, що вона була "з душею республіканки". Якби епітафію імператриця становила у переддень своєї смерті, то повинна була б написати про докорінні зміни в поглядах. Тільки після Французької революції вона зрозуміла, що в її підготовці чимала роль належала просвітителям, критикували феодальні підвалини. Французька революція поклала край захопленням Катерини ідеями Просвітництва, настав час активної боротьби за відновлення монархії у Франції та зміцнення абсолютистського режиму в Росії. Цього роду діяльність теж відноситься до проявів державної мудрості Катерини.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Церковна політика
Церковна реформа
Церковна реформа
Церковний розкол
Стабілізаційна політика
Церковна реформа
Брестська церковна унія. Загострення релігійних протиріч на білоруських землях Речі Посполитої (кінець XVI-XVII ст.)
Грошово-кредитна політика регулювання ринкової економіки
Соціальна політика та політика в області зайнятості
Регіональна політика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси