Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Неолітична революція. Культури виробляє господарства

Коли і де відбувся перехід від привласнювального господарства до виробничого, що стало рушійним фактором цього кардинального процесу, що став, мабуть, найбільшою революцією у виробництві за всю історію людства, - дає відповідь археологія.

Термін "неолітична революція виробничого господарства" був введений англійським археологом Р. Чайлда. Цей процес був тривалим - він почався в мезоліті, а завершився в Євразії палеометаллическую епоху, протікала на різних територіях не одночасно і по-різному. У результаті аж до нового часу зберігалися на Землі популяції з переважним розвитком присвоюючих форм господарювання. У деяких випадках цілі галузі господарства до цих нір носять, по суті, первісний, який привласнює характер. Це насамперед стосується ставлення сучасної людини до багатств Світового океану, до харчових багатств лісу.

При розгляді процесу виникнення і розвитку продуктивних форм господарства необхідно враховувати кілька основних факторів.

По-перше, демографічні зміни, збільшення чисельності людей як виду, що почалося у верхньому палеоліті. По-друге, той факт, що старі способи добування їжі на деяких територіях вже не могли забезпечити потреби людей. Це торкнулося передусім безлісих територій, більш бідних біомасою, яку представляла природа. Більш глибинні причини приховані в самому характері принципових змін, що сталися в природі при переході від плейстоцену до голоцену і в початковий період голоцену. По-третє, зіграло роль накопичення людством раціонального досвіду, емпіричних уявлень про поживну цінність рослинної і м'ясної і шукай, про певні якості тих або інших представників флори і фауни. По-четверте, - дію закону раціональності - об'єктивного закону, який завжди існував і був визначальним для людства. Людство, особливо в давнину, завжди виходила з міркувань розумності та ефективності у своїй діяльності щодо самозабезпечення з урахуванням того, що було вигідно в реальній екологічній обстановці: полювати, збирати плоди і коріння або вирощувати рослини і пасти худобу.

Ці чинники призвели до виникнення двох основних напрямків виробничого господарства: селекції рослин, що містять висококалорійний білок і вуглеводи (насамперед злакових і бобових), і одомашнення тварин, що дають м'ясо і молоко, вовну, шкури.

Однак не можна стверджувати, що це сталося повсюдно або одночасно. Цей процес був тривалим і пов'язаним з певними центрами. Таких основних центрів було кілька. Перший центр селекції можна назвати пшеничним. Він виник в Передній Азії на плоскогір'ях, де росли дика голозерная пшениця і дикий ячмінь. Вони були селекціоновані в цих місцях і поширилися вже в неоліті в басейні Середземного моря, на території південної Європи, Північної Африки і на схід до Північної Індії.

Другий, також основний, центр був пов'язаний з болотистими місцевостями Південно-Східної Азії, де виростав дикий рис. Він був селекционирован, а культура обробітку рису охопила Китай, Корею, Японію, територію Індокитаю.

Третій центр селекції знаходився в Центральній Америці. Його умовно можна назвати кукурудзяно-бобових. Там була здійснена селекція кукурудзи і бобових культур.

Таблиця 2

Археологічні пам'ятки і культури раннього виробничого господарства

7000 до н. е.

6000 до н. е.

5000 до н. е.

4000 до н. е ..

Йорданія

Натуфийский

Палестина

Єрихон

Месопотамія

Джармо Хасуна

Убейд

Мала

Азія

Чатал-Хююк

Більш складно проходив процес одомашнення тварин. Безсумнівно, існував переднеазиатский центр приручення буйвола і дрібної рогатої худоби (кіз та овець). Але в якості району доместикації не виключається і територія Південної Європи, де був одомашнений дикий тур. Саяно-Алтайське нагір'я і Кавказ, можливо, були центрами приручення дрібної рогатої худоби, що відігравав досить значну роль на ранніх ступенях розвитку продуктивних форм господарства.

Хронологічно можна виділити три етапи в процесі розвитку продуктивних форм господарства. Перший охоплює кінець мезоліту - розпочато неоліту, коли з'явилися перші острівці виробничого господарства при повному пануванні його присвоюючих форм. Другий належить до неоліту. В цей час вже склалися зони комплексного землеробсько-скотарського господарства, осіле скотарство і землеробство забезпечували основні життєві потреби людей. Однак по сусідству з цими районами в Європі і Азії розвивалися традиційні типи господарства мисливців і збирачів. Третій етап охоплює наступну історичну епоху - енеоліт і ранню бронзу, коли відбулося значне територіальне розширення зони виробничого господарства та додавання в різних природних умовах декількох господарських типів - осілого землеробсько-скотарського, осілого з переважанням землеробства і скотарського, характерного для стінний Євразії. На першому етапі головну роль відігравало наявність в тому чи іншому районі вихідних, диких форм рослин і тварин.

В даний час процес виникнення виробничого господарства добре вивчений на давніх поселеннях Передньої Азії, де відкриті три центри виникнення раннеземледельческіх культур: йордано-палестинської, малоазійський і месопотамський. Є достатньо підстав вважати ці центри самостійними. Треба відзначити, що найбільш рання хліборобська культура Єрихону (8-е - 7-е тисячоліття до н. е..) виникла на базі так званого натуфийского мезоліту. Про розвиток тут землеробства свідчать знахідки вкладишів від серпів, мотик, відбитки зерен, зернотерки і розвинена будівельна справа (споруди з сирцевої цегли). У цій позднемезолитической культурі вже обробляли пшеницю-однозернянку і ячмінь, розводили кіз, овець, ослів і свиней.

До 8-го - початку 7-го тисячоліття до н.е. належать нижні шари поселення Ходжилар на південно-заході Малої Азії, що містять залишки глинобитних будинків з розмальованими стінами і набором землеробського інвентаря. Матеріали розкопок свідчать про те, що вже в той час обробляється ячмінь. Разом з тим мав місце і збір дикорослих злаків.

Класичним прикладом раннеземледельческой культури Передньої Азії є багатошарове поселення Чейюню-тепеси (7250-6750 рр. до н. е.) Вже в нижніх шарах поселення простежуються сліди мисливсько-землеробського господарства. Жителі Чейюню-тепеси обробляли пшеницю-двухзернянку і однозернянку. Друге велике землеробське поселення Чатал-Хююк в родючій Конийской долині відноситься до другої половині 7-го - початку 6-го тисячоліття до н. е. і являє собою цілий комплекс, що складається з розташованих поруч поселень землеробів. Центральним було поселення Чатал-Хююк, займало площу близько 13 га. Люди жили у невеликих будинках, збудованих з великих сирцевих цеглин. Господарство було землеробсько-скотарським. Вирощувалися 14 видів рослин, у тому числі голозерний ячмінь, два види пшениці і горох.

Третім центром раннього євразійського землеробства були Месопотамія і Західний Іран. До цієї історико-культурної області відносяться поселення Джармо (7-е - 6-е тисячоліття до н. е..), Телль-Шамшара та ін. (територія сучасного Іраку). В Ірані ознаки землеробства виявлені в поселенні Сиалк I (6-е тисячоліття до н. е..), в центрі Іранського плато, де були знайдені пластинчасті і микролитические, крем'яні вкладиші, розписна кераміка, статуетки, що зображують тварин і оголених жінок з масивними стегнами. В поселенні Джармо були виявлені обвуглені зерна пшениці, ячменю, гороху та сочевиці. У нижніх шарах знайдені кістки вівці і кози.

Розвиток землеробства в Південній Месопотамії в 6-му - 5-му тисячоліттях до н. е. можна простежити по шарах поселень Еріду, Ура, Урука і Телль-Абеда, об'єднаних в убедийскую культуру.

У сусідньому районі - Сирії та Лівані - в 6-му тисячолітті до н. е. була поширена сіро-киликийская раннеземледельческая неолітична культура. Раннеземледельческие поселення відомі в Палестині, в районі р .. Йордан і Мертвого моря, що відносяться до 6-го - 5-го тисячоліттям до н. е.

Неолітичні культури землеробів і скотарів були відкриті в Середній Азії, на Кавказі, Україні та Молдові.

У 6-му тисячолітті до н. е. склалася добре вивчена джейтунская раннеземледельческая неолітична культура в Туркменії (названа по поселенню, розташованому недалеко від р. Ашхабада). Археологічні матеріали доводять, що там вирощували ячмінь і пшеницю, а домашніми тваринами були коза і собака. Велику роль у господарстві ще грала полювання.

Неоліт хліборобів Середньої Азії склався на основі мезолітичної культури і входив у велику область культури Північно-Східного Ірану. Джейтунская культура відноситься до періоду раннеземледельческіх культур з використанням природного зрошення.

Кілька десятків пам'ятників джейтунской культури розташоване на вузькій смузі передгірної рівнини між відрогами Копет-Дага і пісками Каракумов. Поселення Джейтун розміщувалося на невеликому пагорбі, в трьох горизонтах якого перебувало близько 50 невеликих однокімнатних прямокутних будинків. Житла споруджувалися з глини, перемішаної з рубаною соломою. Пристрій їх було простим: вони складалися з жилого приміщення площею близько 25 кв. м і примикав до нього підсобної господарської майданчики, відгородженої парканом. Всередині житла знаходився масивний прямокутний вогнище. Окремі ділянки стін були розфарбовані триколірної розписом. В одній зі стінок будинку робили вузький вхід, який завешивался, мабуть, рогожею або шкурами. У кожному будинку жила сім'я з п'яти-шести чоловік. Населення селища, імовірно, складало рід і налічувало до 180 осіб.

Порівняння джейтунской культури з іншими найдавнішими культур Переднього Сходу та Середньої Азії показало, що вона є крайнім північно-східним районом поширення раннеземледельческой неолітичної ойкумени.

Найдавніші землероби Туркменії використовували природний розлив води під час танення льодовиків. Стікаючи з гір, вода зволожувала поля і приносила з собою багато родючого мулу. Археологічний інвентар поселень в основному був кам'яним і складався з крем'яних вкладышевых лез серпів, різців, скребків та проколок, зроблених з ножовидних пластинок. Його основу становили пластини-вкладиші, призначені для виготовлення серпів, жнивних ножів. Використовувалися також мікроліти геометричних форм. З каменю робилися ступки, товкачі, зернотерки, мотики і топірці.

У побуті найдавніших землеробів використовувалися великі посудини для зберігання продуктів (хумы), деякі з них були пофарбовані в кремовий колір, на них коричневою фарбою наносився розписний орнамент у вигляді вертикальних хвилястих ліній або півкуль. В матеріалах джейтунской культури зустрічаються глиняні жіночі статуетки та зображення тварин, вироби з каменю та глини у вигляді конусів, які, можливо, служили гральними фішками, раковини каурі, що потрапили сюди з узбережжя Індійського океану.

Другим районом раннеземледельческого неоліту було Закавказзі. Кілька груп неолітичних поселень виявлено на Чорноморському узбережжі, в Азербайджані та Грузії. В околицях Адлера досліджено Нижнешиловское поселення.

Для неоліту Кавказу характерний різноманітний набір знарядь, збереження микролитической техніки, наявність виробів з кістки. Матеріали досліджень кавказьких неолітичних поселень свідчать про переважання тваринництва в епоху розквіту неоліту і на пізньому його етапі. Жителі цих територій розводили велику рогату худобу, овець, кіз і свиней. Наприкінці неоліту тут розвивалося землеробство, що підтверджують розкопки неолітичних поселень в Нахічевані, Карабасі і Гянджі, де були знайдені типові для землеробських районів зернотерки, мотики, характерна керамічний посуд та зерна злаків.

Рис. 21. Неоліт виробничого господарства: реконструкція неолітичного поселення Чатал-Хююк в Анатолії

На території Правобережної України і Молдови картина культурно-історичного розвитку була досить складною. Разом з мисливством, рибальством і збиральництвом деякі мешканці цієї зони вже в 5-му тисячолітті до н. е. займалися тваринництвом і землеробством. Характерними в зв'язку з цим стають довготривалі поселення з землянками та наземними житлами, що містять типовий для землеробських культур інвентар: рогові мотики для обробки землі, жнивні ножі та кам'яні зернотерки. Неолітичні поселення України і Молдови відрізняються великою кількістю багато орнаментованою ліпного глиняного посуду для зберігання запасів і приготування їжі. У цьому районі виділяються окремі археологічні культури лінійно-стрічкової кераміки: буго-дністровська, дніпро-донецька та сурсько-дніпровська.

Пам'ятки культури лінійно-стрічкової кераміки розташовані на значній території Середньої Європи, а на сході - по річках Прут і Дністер. Добре вивчені відносяться до даної культури поселення Флорешты і Незвисько. Поселення влаштовувалися в низинах, на м'яких і родючих землях. Типовим житлом були напівземлянки і наземні житла. Усередині приміщення обмазаної глиною ямі влаштовувався вогнище. Біля вогнища зазвичай знаходять камені зернотерок і черепки від судин. Поблизу житла викопувалися невеликі ями для зберігання продуктів. В інвентарі переважають судини, в основному плоскодонні, з кулястою формою тулова. Поверхня їх покрита тонким візерунком, що поєднує ямки і лінії, спіралевидним або геометричним.

Знахідки дозволяють судити про характер господарства мешканців поселень. На розвиток землеробства вказують судини з обуглившимися зернами м'якої пшениці, насіння полби і гороху, мотики, зроблені з обрубаних рогів оленя, крем'яні пластини лез серпів і зернотерки. В землянках у Флорештах були виявлені кістки корів, свиней, овець і кіз. Скульптурки тварин і головки биків, прикрашають судини, свідчать про існування культу тварин. Носії культури лінійно-стрічкової кераміки зіграли велику роль у поширенні землеробства в Європі.

Території по Південному Бугу і Середнього Дністра в 5-му - 4-му тисячоліттях до н. е. займали носії буго-дністровської культури. Тут знайдені залишки невеликих наземних жител та землянок з вогнищами. З інвентаря були поширені микролитические пластини, кам'яні зернотерки, рогові мотики, гостродонні посудини, кістяні наконечники стріл. В археологічному матеріалі, особливо в кераміці, простежується вплив культур дунайсько-балканської зони.

У господарстві значне місце займала полювання, проте є свідоцтва того, що на прирічкових долинах цього регіону починало зароджуватися землеробство.

Величезну територію по Дніпру та його притоках на землях лісостепової України, Південної Білорусії та частини Верхнього Подніпров'я в 5-му - 4-му тисячоліттях до н. е. заселяли племена дніпро-донецької культури, що зберегла спадкоємність по відношенню до місцевого мезолиту. Відомо близько 200 поселень і могильників цієї культури. Пам'ятники дніпро-донецької культури комплексні і являють собою поселення, зазвичай розташовані на піднесених місцях чи на краю надзаплавних терас, і могильники - в стороні від поселень, на схилах терас. Збереглися невеликі заглиблення від наземних прямокутних будівель площею 6-10 кв. м, біля яких влаштовувалися господарські ями.

На поселеннях дніпро-донецької культури виявлені кістки лося, туру, кабана і косулі, багато луски і кісток риби. Людям дніпро-донецької культури були відомі і великі домашні тварини.

Значну територію Середньої Азії і частково Казахстану (на північ від племен джейтунской культури) займали племена мисливців і рибалок. Серед них найбільш вивченою є кельтеминарская культура, сформована в 4-му тисячолітті до н. е. На пам'ятками цієї культури є стоянки Джанбас-Кала IV, верхні шари грота Джебел, Кават VII, пам'ятники Прикаспію. Житла (наземні і напівземлянки складної конструкції і великою площею) будували на високих піщаних грядах. В плані вони мали овальну форму. Конічна дах із жердин та очерету спирався на стовпи. Вгорі був отвір для виходу диму. Усередині двома концентричними колами розміщувалися побутові вогнища, на яких готували їжу. Біля них зосереджувалася основна маса знахідок. Таке житло, судячи з його розмірів і розташування вогнищ, служило місцем проживання цілого роду.

Всі знаряддя були зроблені з ножовидних пластин: наконечники стріл, вкладиші, скребки.

Кельтеминарская культура - зразок неолітичних культур, які прийшли на північ від області найдавнішого землеробства. Поширена на великій території, вона надавала вплив і на сусідні області, перш за все Південне Приураллі, де відзначається поява тваринництва на рубежі мезоліту - неоліту (кінець 7-го тисячоліття до н. е..). Частина населення Південного Приуралля мігрувала на дану територію з Прикаспію. На Північно-Заході Казахстану особливий інтерес представляють багатошарові поселення Ботай в Прииртышье та ін. I політичні верстви цих пам'яток містять кераміку ранніх форм, пластинчасті вироби та знаряддя з двосторонньою обробкою. Кістки, знайдені на цих стоянках, належать коні, великому і дрібному рогатій худобі. На поселенні Ботай переважають кістки коня. Нові дані свідчать про досить ранньому (вже в 6-му тисячолітті до н. е..) появу в Південному Приураллі і Північно-Західному Казахстані скотарства, що було пов'язано, ймовірно, з екологічною кризою, що мали місце в голоцені; аридизацією суші на рубежі 7-го - 6-го тисячоліть до н. е.., що призвело до зниження рівня закритих водойм, скорочення харчових ресурсів в степах і зумовило необхідність освоювати нові способи добування їжі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перехід до виробничого господарства
Перехід до виробничого господарства
Неолітичне мистецтво
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Основні особливості та досягнення неолітичної епохи
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Завершення промислової революції
МАРЖИНАЛІСТСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ: ВИТОКИ І ЗНАЧЕННЯ. ОСОБЛИВОСТІ АВСТРІЙСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ШКОЛИ
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси