Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Історія вітчизняного держави і права. 2 Ч.
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розвиток права

У перші повоєнні роки у розвитку права проявилися як специфічні тенденції конкретного періоду, так і загальні закономірності.

Фінансове право

Головною подією в цій галузі стала грошова реформа, проведена в грудні 1947 р. Війна, що завдала величезний економічний збиток нашій країні, не могла не відбитися і на фінансах. Величезні військові витрати, необхідні, але за своєю природою непродуктивні, з неминучістю викликали масштабну емісію грошей, а отже, і певну інфляцію. Звичайно, падіння курсу рубля не йшло ні в яке порівняння з тим, що було після громадянської війни, проте воно все-таки помітно відчувався. Подібні процеси відбувалися і в зарубіжних країнах, у тому числі в країнах-переможниць, не кажучи вже про переможених. У нашій країні був і ще один чинник, який зумовив збільшення грошової маси в обігу. Справа в тому, що, готуючись до війни, Німеччина з метою підриву нашої економіки випустила чимала кількість майстерно виготовлених фальшивих радянських грошей, які важко було відрізнити від справжніх. Поряд з іншими обставинами все це і зумовило проведення грошової реформи.

Реформа була проведена в основному шляхом деномінації, тобто заміни старих грошей на нові з зміною їх номіналу. 10 готівки старих карбованців обмінювалися на один новий. Вклади в ощадкасах перераховувалися за пільговим курсом: до 3 тис. руб. перерахунок проводився за курсом один до одного, до 10 тис. - три старих рубля за два нових, понад 10 тис. - два за один. Була проведена конверсія державних позик, причому облігації всіх колишніх обмінювались на нові із розрахунку за номіналом три до одного. Таким чином, основна маса населення від самої реформи не постраждала. Втратили значну частину грошей лише спекулятивні елементи та громадяни, які з якихось міркувань не вирішувалися зберігати свої гроші в ощадних касах.

Хоча номінальна заробітна плата залишилася на колишньому рівні, ціни в державній торгівлі у зв'язку із скасуванням карткової системи помітно зросли. Звичайно, це означало зниження реальної заробітної плати для громадян, які до цих пір користувалися тільки досить низькими цінами на товари, які видавалися за картками. Тому для низькооплачуваних робітників та службовців, студентів і аспірантів була зроблена надбавка до заробітної плати і стипендій, названа в народі "хлібної надбавкою". До того ж курс держави на поступове зниження цін компенсував втрати трудящих. У 1950 р. радянський рубль був переведений з доларового на золотий паритет, що, незважаючи на всі витрати військового часу, забезпечувалося достатнім запасом золота в казні. У 1953 р. цей запас становив понад 2000 тонн. Курс рубля в даний період був підвищений по відношенню до іноземної валюти, що викликалося, правда, не стільки економічними, скільки політичними чинниками.

Цивільне та господарське право

У повоєнні роки договір як засіб правового оформлення господарських зв'язків в обобществленном секторі знову отримав широке поширення. В постанові Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1949 р. "Про укладення господарських договорів" підкреслювалося, що договір, укладений на основі плану, визнається єдино правильною формою відносин між хозорганами. Знову передбачалася система генеральних і локальних договорів, які стали важливим засобом зміцнення госпрозрахунку. Поряд з системою генеральних і локальних договорів, що була в той період основний, в деяких галузях народного господарства, зокрема в торгівлі, застосовувалися і прямі договори. Розгорнулася боротьба з бездоговорными поставками. Тут велику роль зіграли органи арбітражу, отказывавшие в позовах за відсутності договору.

Цивільне право внесло свій внесок у розв'язання такої гострої проблеми, як забезпечення населення житлом. Поряд з державним житловим будівництвом в тих умовах важливо було залучити і кошти населення. Так, Президія Верховної Ради СРСР видав Указ 24 серпня 1948 р. "Про право громадян на купівлю та будівництво індивідуальних житлових будинків", а Рада Міністрів СРСР прийняла низку відповідних постанов. На підставі цих нормативних актів громадяни мали право побудувати чи купити на праві особистої власності як у місті, так і поза його один житловий будинок в один або два поверхи з числом кімнат від однієї до п'яти включно загальною площею, що не перевищує 60 м2. Виконкоми місцевих Рад зобов'язували відводити земельні ділянки під будівництво. При цьому відпадала необхідність в інституті забудови, передбаченому законодавством 20-х рр.

Названі акти мали практичний успіх: громадянами було збудовано значну кількість житлової плошали. Держава надавала допомогу населенню шляхом надання кредитів.

Сімейне право зазнає невелика, але знаменна зміна: у 1948 р. були заборонені шлюби з іноземцями. В указі з цього приводу давалося обґрунтування: радянські жінки, що вийшли заміж за іноземців і опинилися за кордоном, у незвичних умовах почувають себе погано і піддаються дискримінації. Треба сказати, що обгрунтування не було надуманим. Дійсно, більшість такого роду шлюбів виявилося невдалими. Тим не менш настільки надмірну турботу про сімейне благополуччя своїх громадян навряд чи можна визнати достатньо обґрунтованою: адже і в нашій країні завжди було скільки завгодно невдалих шлюбів.

Справа тут була не в турботі про людину, а розвивається після війни сталінський ізоляціонізмі. В кінці війни і зразу ж після неї розширилося спілкування наших громадян, особливо жінок, з іноземцями - моряками іноземних судів, які приходили в радянські порти, з іноземними дипломатами, нарешті, зі студентами радянських вузів з країн народної демократії. Це спілкування іноді, хоча і не так часто, призводило до шлюбів. Ось їх-то тепер і заборонили. Подібні шлюби, хоча і неофіційно, розглядалися як антипатриотичные: хто ж здатен проміняти найкращу в світі країну на яку-небудь іншу!

Правда, у людей, які мають намір вступити у шлюб з іноземцями, і після заборони залишалася для цього можливість: один з врачующихся міг змінити своє громадянство. Однак спроба відмовитися від радянського громадянства для жінки могла скінчитися погано: її легко могли запідозрити і звинуватити в зраді Батьківщині з усіма витікаючими звідси репресивними наслідками. Вічна проблема, що вище - Батьківщина або любов, набула вельми специфічну забарвлення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Історія розвитку виконавчого провадження та виконавчого права в Росії.
Система прав і свобод громадян на різних історичних етапах розвитку суспільства
Економічні основи фінансового права
Цивільне та господарське право
Цивільне та господарське право
Цивільне та господарське право
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси