Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Банківський кредит

Банківський кредит - це такий кредит, при якому власники вільних грошових коштів надають їх у позичку позичальникам через банки. Суб'єктами банківського кредиту є, з одного боку, банк як кредитор, а з іншого - підприємства, організації і населення як позичальники. У ринковій економіці така основна форма кредиту.

Банківський кредит завжди має грошову форму, і об'єктом кредитування є грошовий капітал. У зв'язку з цим в банківському кредиті позичковий капітал остаточно відокремлюється від промислового і здійснює свій рух незалежно від останнього. Виступаючи у грошовій формі, банківський кредит долає обмеженість комерційного кредиту за багатьма параметрами - розмірами, строками, напрямом. Завдяки цьому позичальники можуть отримувати практично будь-які суми, на різні терміни кредитних угод. Грошова форма банківського кредиту дозволяє оформити кредит представникам будь-яких областей господарської діяльності, фізичним особам на особисті цілі та інші потреби.

Банківський кредит виконує різну роль у процесі суспільного відтворення. Якщо він використовується на розширення виробництва, для вкладення в основний і оборотний капітал позичальника, то банківську позику називають позичкою капіталу. Коли банківський кредит застосовується для здійснення платежів, погашення старих боргових зобов'язань, здійснюється позика грошей. Наприклад, при обліку (купівлі) банком векселів у векселедержателя до настання строку їх погашення має місце позика грошей. Сукупний розмір ресурсів, якими володіють банк і його клієнт, що враховує вексель, не змінюється, відбувається лише перетворення вартості з форми боргового зобов'язання (векселя) в грошову. Позика грошей відбувається у всіх випадках, коли кредитна операція супроводжується купівлею банком частини фінансових активів клієнта (рахунків дебіторів, прав вимоги, боргових зобов'язань тощо). Вона лише опосередковує кругообіг капіталу, але не забезпечує його розширення, в той час як позика капіталу безпосередньо сприяє зростанню виробництва і збільшує розмір капіталу, яким володіє товаровиробник.

Банки надають кредити різним категоріям позичальників - підприємствам, фірмам і корпораціям, населенню, банкам і іншим кредитним організаціям, а також місцевим органам влади. Залежно від характеру діяльності та правового становища кожної з названих груп банки вступають з ними у відповідні кредитні відносини.

Банківський кредит, що надається підприємствам і корпораціям, опосередковує відтворювальний процес у цілому. Він підрозділяється на коротко-, середньо - та довгостроковий.

Короткостроковий кредит надається на період до одного року і обслуговує рух оборотного капіталу підприємства, сприяє своєчасному здійсненню розрахунків, підвищує платоспроможність підприємств, що зміцнює його фінансове становище. Короткостроковий кредит є ідеальним джерелом для формування тієї частини оборотного капіталу, яка схильна до найбільш частим коливанням.

Мета середньострокового і довгострокового кредитів полягає в забезпеченні потреб в інвестиціях, тобто кредит обслуговує рух основного капіталу, що використовується на будівництво та реконструкцію, освоєння нових виробництв, впровадження сучасних технологій і проведення інших заходів, пов'язаних з розширеним відтворенням основних фондів. Строк надання позики - 3-5 років і більше.

Банківський кредит населенню надається у грошовій формі на різні цілі - придбання дорогих товарів і житла, капітальний ремонт житлових будинків, господарське обзаведення та ін.

Банківський кредит місцевим органам влади надається в разі касового розриву між надходженням податків та інших доходів в місцеві бюджети і здійсненням бюджетних видатків. Банківський кредит може використовуватися також на інвестиційні проекти, що здійснюються місцевими органами.

Особлива різновид банківського кредиту - кредит, який надається одним банком іншому, або міжбанківський кредит. Банки-кредитори надають у позичку вільні ресурси або з метою підтримки своєї прибутковості на необхідному рівні, або для забезпечення розвитку кореспондентських відносин з іншими банками. Банки, що знаходяться на початковому етапі розвитку, можуть мати відносний надлишок ресурсів з-за відсутності освоєних надійних і дохідних сфер їх вкладення. Його вони пропонують іншим банкам на міжбанківському ринку. Для банків-позичальників такі кредити служать засобом для регулювання ліквідності, а також джерелом ресурсів для розширення дохідних вкладень.

Специфіка міжбанківських кредитів у Росії в даний час полягає в тому, що вони, як правило, надаються під якесь забезпечення. Основна маса міжбанківських кредитів в РФ оформляється строковими договорами. Кредити до запитання надаються значно рідше, причому договір зазвичай складається на мінімальний термін, після закінчення якого кредит переходить у розряд безстрокових і, отже, може бути затребувана банком-кредитором в будь-який час за попереднім повідомленням. Якщо банк-позичальник не може повернути кошти, він звертається за строковими позичками до іншим банкам.

Основними критеріями надання банківських кредитів всім категоріям позичальників в умовах ринкової економіки є ризик, ліквідність та прибутковість їх використання позичальником. Тому банки приділяють велику увагу аналізу кредитоспроможності клієнтів, ефективності та окупності кредитованих заходів, а також тим формами забезпечення, які надають позичальники для зниження кредитних ризиків.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Банківський кредит
Банківський кредит
Поняття, принципи і види банківського кредиту
Види короткострокових банківських кредитів та способи їх надання
Споживчі кредити, що надаються з використанням банківських карт
Принципи кредитування та їх характеристика
Кредит та фінансове посередництво
Кредит
Поняття та елементи банківської системи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси