Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виверження вулканів

Виверження вулкана - активна діяльність вулкана, небезпечна для будь-яких форм життя, характеризується викиданням на земну поверхню розжарених уламків, попелу, а також вилив лави. Лава та інші розпечені викидають речовини стікають по схилах гори і випалюють все, що зустрічають на своєму шляху, приносячи великі жертви та матеріальні збитки.

Виверження вулкана може тривати від декількох годин до багатьох років. При вибухових виверженнях викидається велика кількість уламкового матеріалу: вулканічних бомб (розміром від горошини до 2-3 м) і попелу. Викид попелу на велику висоту в атмосферу позначається на погоду Землі протягом довгого часу. При деяких виверженнях в'язка магма застигає в жерлі вулкана, не проллється.

У 1883 р. в серпні в Індонезії на острові Кракатау (висота 800 м) відбулася одна з найвідоміших і потужних вивержень вулкана, відлуння цієї події були чутні навіть за 3500 км в Австралії і цілий рік після виверження небосхил прикрашали надзвичайні, барвисті візерунки. Вилилося 18 км3 лави, і величезна хвиля висотою 35 м сміла сотні прибережних селищ і міст Яви і Суматри, в результаті загинули 36 тис. чоловік.

В історії катастроф особливе місце займає виверження вулкана Везувій в Італії. 24 серпня 79 р. відбулося виверження Везувію, під шаром попелу, лави і киплячої бруду було поховано три міста: Помпеї, Геркуланум і Стабию. В той день загинули 10 тис. осіб.

Вулкан небезпечний не тільки під час виверження. Кратер ще довго може таїти під зовні міцну кіркою киплячу сірку. Небезпечні і кислотні або лужні гази, які нагадують туман. Втім, навіть звичайний вуглекислий газ вбиває все живе. Наприклад, у долині смерті на Камчатці (Долина гейзерів) накопичується вуглекислий газ, який важчий за повітря, і вовки, лисиці, зайці або птахи часто гинуть, опинившись у цій низині. Цікаво, що людина може пройти подібну пастку, навіть не помітивши, якщо виявиться вище шару важкого газу.

Сучасна наука досить точно пророкує вулканічні виверження. Майже на кожному діючому вулкані знаходяться станції або прилади, що дозволяють стежити за життям вогняної гори. Звичайне рішення при загрозі катастрофи - евакуація сусідніх селищ і міст. Проте іноді вдається і посперечатися зі стихією. Наприклад, у 1983 р. на схилі знаменитої Етни вдалося вибухами створити спрямоване русло для лави, що врятувало від руйнування найближчі селища.

Як утешающего прикладу можна навести й історію боротьби жителів ісландського містечка Вейстманнаэйяр зі своїм вулканом, прокинувся 23 січня 1973 р. Близько двох сотень чоловіків, що залишилися після евакуації, направили пожежні струменя на повзе до порту лаву. Остигаючи від води, лава каменела. У боротьбу включилися потужні струмені морської води від землечерпалки, що увійшла в порт. Потім були змонтовані трубопроводи, з допомогою яких вдалося врятувати більшу частину міста, порт і при цьому ніхто не постраждав. Правда, боротьба з вулканом затягнулася майже на пів року.

Сіли (грязекаменные потоки)

Сель - грязьовий або грязекаменный потік, раптово формується в руслах гірських річок внаслідок злив, бурхливого танення льодовиків або сезонного снігового покриву. Рухаючись з великою швидкістю, сіли на своєму шляху нерідко роблять великі руйнування. Сіли - паводки з дуже великою концентрацією мінеральних частинок, каменів і уламків гірських порід (від 10-15 до 75 % об'єму потоку), що виникають в басейнах невеликих гірських річок та сухих логів і викликані, як правило, зливовими опадами, рідше інтенсивним таненням снігів, а також проривом моренних і завальних озер, обвалом, зсувом, землетрусом. Небезпека селів не тільки в їх руйнує силі, але і у раптовості їх появи.

У гірських та передгірних районах зашита від селів відноситься до числа найважливіших проблем безпеки будівель, споруд і сільськогосподарських земель.

В Перу 1970 р. селевий потік зруйнував кілька міст, загинули більше 50 тис. чоловік, 800 тис. залишилися без даху над головою. У 1921 р. (8 липня в 21 годину) на р. Алма-Ату з боку гір обрушився селевий потік. Цим потоком були знесені знаходилися біля підніжжя гір дачні будови разом з людьми, тваринами і фруктовими садами. Селевий потік увірвався в місто, звернув його вулиці на бурхливі ріки з крутими берегами зі зруйнованих будинків. Жах катастрофи посилювався темрявою ночі. Чулися крики про допомогу, яку майже неможливо було надати. Будинки зривалися з фундаментів і разом з людьми неслися бурхливим потоком.

До ранку наступного дня стихія заспокоїлася. Матеріальні збитки та людські жертви виявилися значними. Сель був викликаний сильними зливами у верхній частині басейну річки Малої Алмаатинки. Загальний обсяг грязекаменной маси склав близько 2 млн м3.

Всі переміщення скельних порід і глиняних мас предваряются різними сигналами: утворення нових тріщин і ущелин у ґрунті; несподівані тріщини у зовнішніх та внутрішніх стінах, на асфальті; пошкоджень водопроводу, падіння каміння; виникнення у верхів'ях селенебезпечних водотоків сильного гулу, який перекриває інші шуми; різке падіння рівня води в річках; поява хмари грязьовий пилу (темний туман), супроводжуючого "голову" селевого валу.

За складом стерпного твердого матеріалу селеві потоки можуть бути грязьові (суміш води з мелкоземом при невеликій концентрації каміння, об'ємна вага γ = 1,5 - 2 т/м3), грязекаменными (суміш води, гальки, гравію, невеликих каменів, γ = 2,1 - 2,5 т/м3) і водокаменные (суміш води з переважно великим камінням, γ = 1,1 - 1,5 т/м3).

Способи боротьби з селевими потоками досить різноманітні. Його зведення різних гребель для затримки твердого стоку та пропуску суміші води і дрібних фракцій порід, каскаду загат для руйнації селевого потоку та звільнення його від твердого матеріалу, підпірних стінок для зміцнення укосів, нагірних стокоперехватывающих і водозбірних канав для відведення стоку в найближчі водотоки та ін.

Методів прогнозу селів в даний час не існує. Разом з тим для деяких селевих районів встановлені певні критерії, які дозволяють оцінити ймовірність виникнення селів. Так, для районів з великою ймовірністю селів зливового походження визначається критична сума опадів за 1-3 діб, а для селів гляціального походження (тобто утворюються при проривах льодовикових озер і внутриледниковых водойм) - критична середня температура повітря за 10-15 діб або поєднання цих двох критеріїв.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Формування та класифікація грошових потоків
Тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці
Філософські основи і метод літератури "потоку свідомості"
Супутні потоки
Грошові потоки підприємства і управління ними
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси