Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Боротьба руського народу проти німецьких, шведських і данських феодалів

Майже одночасно з навалою Батия розгорталися драматичні події на північно-західних рубежах питомої Русі. У XII - початку XIII ст. Прибалтика стала місцем зіткнення інтересів кількох держав і народів. Жили тут фінно-угорські (ести) та балтські племена (пруси, ливы, земгали, ятвяги та ін) переживали період розкладання родового ладу і утворення перших державних утворень. Природний процес ускладнювався втручанням зовнішніх сил, які прагнули підпорядкувати місцеве населення. У подібній ролі не раз виступали давньоруські князі.

Великий інтерес виявляли до південного узбережжя Балтики шведські та датські феодали. Але особливо активно з кінця XII ст. стали вести себе німецькі лицарі, об'єднані в духовно-рицарські ордени. Тут для них відкривалося широке поле діяльності - поширення католицизму серед язичницьких племен. Історична обстановка сприяла лицарським орденам: послаблення Давньої Русі дозволило їм закріпитися в регіоні.

Католицькі місіонери з'явилися в нижній течії Двіни ще у другій половині XII ст. Оскільки жили тут племена лівів платили данину полоцьким князям, спочатку, щоб влаштуватися в цьому місці, вони змушені були звернутися до них за дозволом. Католицька християнізація, що супроводжувалася ламкої життєвого укладу, викликала опір племен. Місіонери гинули або йшли. Тоді папа римський закликав у 1198 р. до хрестового походу: пропаганда католицтва словом була підкріплена аргументами більш вагомими - вогнем і мечем.

Після нетривалої, але кровопролитної війни з місцевими племенами німецькі хрестоносці і купці в 1201 р. заснували в гирлі Двіни фортеця Ригу. На наступний рік тут був заснований Орден лицарів-мечоносців.

Вони захищали завоювання хрестоносців і контролювали морську торгівлю в Прибалтиці. Ливы і латиші виплачували Ордену данину і брали участь у військових походах лицарів.

Дещо пізніше в гирлі Вісли з'явився Тевтонський орден, якому папа римський і німецький імператор завітали всі прибалтійські землі, які будуть відвойовані у язичників.

Тиск, який надавав Орден на литовські племена, прискорило процес становлення державності. У боротьбі за самобутнє існування формувався сильний у військовому відношенні Литовська держава. У 1236 р. хрестоносці зазнали нищівної поразки під Шауляєм в битві з військом великого литовського князя Міндовга. Щоб не втратити захоплені в Прибалтиці землі, Орден мечоносців об'єдналися з Тевтонським орденом. Після цього вплив Лівонського ордена (як його стали називати) зросла.

Просування Ордену на схід призвело до сутичок з новгородцями. До кінця 30-х років XIII ст. німецьким лицарям вдалося повністю підкорити народи, які жили в районі Західної Двіни, і закріпитися на кордоні руських земель. Слідом за цим почалося наступ на землі естів і латгалов, підвладні Новгороду. Естонія була повністю захоплена Орденом.

Руські князі не бажали миритися з втратою прибалтійських територій. Князь Ярослав Всеволодович, що був тоді новгородським князем, організував кілька походів на Ригу. У 1228 р. псковичи відмовилися підтримати новгородського князя, пославшись на те, що всі колишні походи закінчувалися відповідними ударами хрестоносців за Пскову і прилегавшим до нього землях. Прагнучи убезпечити свої володіння, Псков уклав договір про взаємодопомогу з Ригою. Орден брав Псков під свій захист, а псковичи тепер повинні були брати участь у походах хрестоносців па прибалтійські племена. Крім того, хрестоносці спробували заснувати католицьке єпископство з центром в Пскові. Положення псковичей було вкрай важким. По суті вони опинилися між двох вогнів. Будучи в складі Новгородської феодальної республіки, Псков далеко не завжди отримував своєчасну допомогу. Звідси обережна і навіть двоїста політика, особливо осложнившаяся після захоплення лицарями псковського передмістя Изборска.

Все це змусило новгородців із зброєю в руках стати на захист своїх інтересів. Тим більше що в боротьбу втрутилися шведські та датські лицарі, систематично здійснювали набіги на південне узбережжя Прибалтики.

Захисником новгородських земель став князь Олександр Ярославич, пізніше отримав прізвисько Невський. Підставою для прізвиська стала перемога молодого князя над шведським загоном, що з'явилися в 1240 р. на березі Неви, у гирла Іжори. Однак справжню славу Олександру принесла перемога, здобута над ливонскими лицарями в битві на Чудському озері. Навесні 1242 р. Олександр вигнав двох німецьких фогтов (суддів), які сиділи в Пскові. Потім він звільнив ряд прикордонних російських фортець, захоплених хрестоносцями, і вторгся в землі естів, які сплачували данину Ризі. Лицарі розбили передовий загін Олександра і відтіснили князя до Чудського озера. Тут 5 квітня розігралася одна з найбільших битв в боротьбі за землі Східної Прибалтики. Полководницький талант Олександра дозволив йому отримати перемогу над хрестоносцями. Перемога в Льодовому побоїщі зміцнила безпеку північно-західних рубежів руської землі.

Однак сусіди Новгорода і Пскова не відмовилися від планів взяти реванш за поразку. Боротьба поновилася і йшла з перемінним успіхом. В 1268 р. новгородці разом з полочанами і смолянами здійснили великий похід на данських феодалів, які влаштувалися в Естонії. Очолив похід переяславський князь Дмитро Олександрович. Походу передувала угода новгородського уряду з Орденом, обіцяли не допомагати данцям. Однак хрестоносці порушили угоду і напали на росіян. Біля Раковора 18 лютого "бысть страшно побоїще, яко не бачили пі отци, ні деді". Обидві сторони понесли великі втрати. На наступний день битва відновилася і російські війська розбили ворога. Майже одночасно загін псковичей під проводом князя Довмонта здійснив спустошливий набіг на німецькі володіння.

Підсумком Раковорской битви стало укладення договору 1270 р. між Новгородом і Ливонией, що поклав кінець хрестовим війнам проти Північно-Західної Русі. Військові зіткнення на російсько-лівонської кордоні продовжувалися і після цього, але хрестоносці вже не ставили завдання установи католицьких єпархій на Русі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток вітчизняної полицеистики в роботах В. Н. Лешкова. Концепція суспільної автаркії російського народу
Народи російського Далекого Сходу в 1-му тисячолітті н. е.
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки
Боротьба з тероризмом
ВИНИКНЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ РОСІЙСЬКОГО ЗАРУБІЖЖЯ
Російська естетична думка XIX ст.
Російська школа геополітики
Російське образотворче мистецтво XVIII-XIX ст.
Управління народним підприємством
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси