Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішня політика Росії в XVII ст

Зовнішньополітичний курс Росії протягом XVII ст. був націлений на рішення трьох найважливіших завдань: досягнення виходу до Балтійського моря, забезпечення безпеки південних кордонів від набігів кримського хана, повернення відторгнутих в період Смутного часу територій. В результаті укладення Столбовского світу зі Швецією (1617) і Деулінського перемир'я з Польщею (1618) Росія втратила значні території. Тривалий час основний вузол протиріч становили відносини Росії і Польщі. Зусилля уряду патріарха Філарета до початку 1630-х рр. були спрямовані на створення антипольської коаліції у складі Швеції і Туреччини. Проголошений Земським собором у 1622 р. курс на війну з Польщею висловлювався економічної допомоги її противником - Данії і Швеції.

Після смерті польського короля Сигізмунда III навесні 1632 р. в Речі Посполитій настав період "безкоролів'я", тому створилася сприятлива ситуація для початку війни за Смоленськ. Нерішучість уряду і воєвод М. Б. Шеїна і А. В. Ізмайлова призвели до восьмимісячної виснажливої облоги міста. Вести про вторгнення кримських татар в південні області Росії, а також рух "вольниці" в солдатських полках, вперше створених в цей час, деморалізували армію. Підійшло в серпні

1633 р. 15-тисячне військо нового польського короля Владислава IV завершило провал кампанії: росіяни самі опинилися в оточенні. У результаті почалися переговорів про перемир'я М. Б. Шеїн вдалося насилу вивести з-під Смоленська залишки російських полків, але залишити полякам всю артилерію і припаси. Повернувшись до Москви, очолювали похід воєводи в результаті придворних інтриг поплатилися за це головами, а в червні 1634 р. між Росією та Польщею було підписано Поляновський мир, за умовами якого Росія повертала всі звільнені в ході війни території, а також сплачувала контрибуцію. А польський король нарешті відмовлявся від претензій на російський престол.

Поразка у Смоленській війні скувало зовнішньополітичну активність Росії. У 1637 р, загін донських казаков за власною ініціативою хитрістю оволодів турецькою фортецею Азов, прозваної в Османській імперії Оплотом ісламу. Спроби турків, які надіслали до фортеці величезну армію, повернути Азов змусили влітку 1641 р. п'ятитисячний гарнізон козаків на чолі з отаманом Йосипом Петровим звернутися за допомогою до московського уряду. Козаки просили взяти Азов під "государеву руку" і надати допомогу. Прийняття Азова під заступництво Москви відкривало привабливі перспективи перед державою (вихід в Азовське і Чорне моря). Однак спеціально скликаний для розв'язання цієї проблеми Земський собор 1642 р., враховуючи непідготовленість країни до військового конфлікту з Османською імперією, відмовив козакам підтримки і запропонував залишити Азов.

З 1630-х рр. московський уряд послідовно здійснює заходи по зміцненню обороноздатності країни. Ще під час Смоленської війни були зроблені перші кроки по зміні організації збройних сил. Падає значення дворянського ополчення, а значною військовою силою поступово стає регулярне військо (солдатські і рейтарские полки "нового ладу"). З 1635 р. починається будівництво оборонних ліній та фортець на південних кордонах для оборони від набігів кримських татар. У 1630-1640-х рр. зміцнюється Тульська оборонна лінія, а пізніше будуються 29 нових міст, утворюють Білгородську "засічну лінію" (Єфремов, Козлов, Тамбов, Чугуїв та ін).

Найважливішим питанням російської зовнішньої політики середини XVII ст. залишалися стосунки з Польщею. Почалася в 1648 р. боротьба українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького проти польських панів сколихнула рух в Білорусії і на Смоленщині. Настала пора відновлення війни Росії з Ополонок. Скликаний з цього приводу в Москві Земський собор 1 жовтня 1653 р. прийняв рішення про прийняття "гетьмана Богдана Хмельницького з військом запорозькими, з усіма містами і землями під високу государеву руку" і возз'єднання України з Росією. У свою чергу, Переяславська Рада запорізького війська 10 січня 1654 р. одностайно висловилася за входження України до складу Росії. В урочистій обстановці було проголошено возз'єднання двох братніх народів. Перевага у початку російсько-польської війни (1654-1667) було явно на боці Росії. У кампанію 1654 р. російські війська оволоділи Смоленськом і 33 містами Східної Білорусії. Польські війська виявилися непідготовленими, а російською полкам активно допомагало білоруське населення. Влітку 1655 р. звільнення України і Білорусії наближалося до кінця, так як головні сили Польщі були розбиті.

У 1655 р. війська шведського короля Карла X вторглися в межі Польщі і оволоділи значною частиною її території, пред'являючи претензії на всю Литву і Білорусію, включаючи землі, вже зайняті російськими військами. Російський дипломат А. Л. Ордін-Нащокін переконав царський уряд, що війна зі Швецією за вихід до Балтики є більш важливим завданням, ніж продовження боротьби з Польщею. У травні 1656 р. була оголошена війна Швеції, а влітку російська армія рушила до Ризі. У зв'язку з цим 24 жовтня 1656 р. між Росією і Польщею було укладено Віленське угода, за якою всі територіальні суперечки залишалися відкритими, але обидві країни повинні об'єднатися для проведення спільних дій проти шведських військ. Початкові успіхи росіян (були зайняті важливі центри, такі як Дерпт, Нейгаузен, Марієнбург) закінчилися невдалої облогою Риги. Досягти подальших успіхів у боротьбі проти Швеції Росії не вдалося. Вона була змушена піти на значні поступки і укласти зі шведами поблизу Нарви 20 березня 1658 р. Валиесарское перемир'я. У червні 1661 р. після трирічних переговорів між Росією і Швецією був укладений Кардисский договір "про вічний мир", який відновив довоєнні кордони. Вирішення питання про придбання виходу до Балтійського моря було відкладено на тривалий час.

У 1658 р. Польща відновила воєнні дії проти Росії. Крім того, після смерті Богдана Хмельницького у липні 1657 р. гетьманом на Україні став пропольськи налаштована Іван Виговський, жорстоко подавлявший національно-визвольний рух українського православного населення за возз'єднання з Росією. Відмова від негайних дій означав втрату України. Війна з Польщею прийняла затяжний характер, жодна з сторін не могла домогтися рішучих успіхів. З 1661 р. почалися мирні переговори, що завершилися 30 січня 1667 р. підписанням Лндрусовского перемир'я, умови якого у 1686 р. були закріплені "вічним миром". До Росії відійшли Смоленщина, Лівобережна Україна і Київ. Белоруссия залишалася у складі Польщі. Крім того, договір передбачав спільні дії Росії і Польщі проти можливої турецько-кримської агресії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
Зовнішня політика Росії в XVI в
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
Зовнішня політика Росії після 1905 р.
Зовнішня політика Росії в XVIII ст.
Зовнішня політика Росії та країни "далекого зарубіжжя"
Основні напрямки зовнішньої політики Росії у другій половині XIX ст.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА
Зовнішня політика Росії в першій половині XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси