Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управління якістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Концепція "Шість сигм"

Концепція "Шість сигм" спрямована на вимір ступеня відхилення бізнес-процесів від їх цілей та їх подальше поліпшення на цій основі, спрямоване на задоволення споживачів і підвищення рентабельності виробництва.

Концепція "Шість сигм" була розроблена компанією "Motorola" у 1980-х рр. як підхід до досягнення високої якості, що дозволило їй у 1988 р. отримати національну премію США їм. Малкольма Болдріджа за роботи в області якості. Надалі не тільки Мotorola, але і багато інші зарубіжні компанії стали активно використовувати цю концепцію. Так, наприклад, компанія "General Electric" повідомила, що в 1999 р. вона отримала додатковий дохід за рахунок застосування концепції "Шість сигм", що перевищує 2 млрд дол.

Концепція "Шість сигм" націлена на вирішення трьох основних завдань:

1) підвищення задоволеності клієнтів;

2) скорочення часу операційного циклу;

3) зменшення числа дефектів.

Концепція "Шість сигм" припускає постановку короткострокових цілей підприємства, орієнтованих на подальше виконання довгострокових цілей. В якості короткострокових цілей розглядаються виконання бізнес-процесів на певному рівні, в якості довгострокових - поліпшення бізнес-процесів, орієнтований на задоволення споживачів і підвищення рентабельності виробництва.

Показником вимірювань служить число дефектів па одиницю продукції і кількість дефектів на мільйон подій. Число дефектів на одиниць}' продукції обчислюється шляхом ділення числа дефектів, виявлених на якомусь конкретному аналізованому ділянці процесу, на кількість одиниць продукції, що пройшли через цю ділянку. Кількість дефектів на мільйон подій виходить шляхом множення БР11 па мільйон і діленням цього добутку на середнє число подій з помилками. Для будь-якої операції чи на будь-якому кроці процесу можна визначати кількість дефектів (наприклад, відсутність реакції на запит замовника протягом визначеного періоду часу, помилка у виконанні замовлення клієнта, неправильний рахунок тощо). Можна також визначати дефекти в ланцюзі процесів, пов'язаних з внутрішніми і зовнішніми замовниками. Цей показник використовується стосовно до оцінки і зміни різних об'єктів: виробленої продукції, роботи устаткування, програмного забезпечення, реалізації процесів проектування, виробництва, управління та ін

Таким чином, значення сігми показує, як часто може виникати дефект. Чим більше сигма, тим менш імовірно, що виникає дефект.

Наприклад, якщо килим, що покриває зал площею 100 м2, очистити до рівня 3 сигм, 0,25 м2 килима буде не вичищено, якщо до 6 сигм - невычищенной буде поверхня з шпилькову голівку.

Чотири сігми в США означали б 500 неправильних хірургічних операцій на тиждень, 20 000 щорічно неправильно заповнених фармацевтичних рецептів та 2000 щогодини теряемых поштових отправлений1.

В табл. 8.1 представлена "Сигмовая шкала, що встановлює залежність витрат від низької якості і рівня конкурентоспроможності підприємства в залежності від числа "сигм".

Високий рівень дефектності, а отже, і "числа сигм" призводить до втрати споживачів і, відповідно, обсягів реалізації продукції та отримуваного прибутку. Незадоволеність споживачів має хвилеподібний ефект, викликаний процесами з низьким рівнем сигм:

Таблиця 8.1. "Сигмовая шкала"

o незадоволений споживач повідомляє про свій невдалий досвід 9-10 іншим людям, які в подальшому можуть передавати цю негативну інформацію;

o у разі подальшого успішного вирішення проблеми споживач розповість про неї тільки 5 людей;

o 31% споживачів, які стикаються з проблемами сервісу, ніколи не реєструють свої скарги, з цих споживачів тільки 9% в подальшому можуть мати справу з даною компанією.

Реалізація на підприємстві концепції "Шість сигм" передбачає певне кадрове забезпечення. Перелік осіб, яких можна назвати агентами "Шести сигм", виглядає наступним чином: "чемпіони і спонсори", "майстри чорного поясу", "чорні пояси", "зелені пояси", "жовті пояса".

"Чемпіони і спонсори". "Чемпіон" - це один з вищих керівників, знає ідеологію "Шести сигм" і активно прагне до її успішного впровадження (наприклад, виконавчий віце-президент компанії). Крім того, в ролі "чемпіонів" можуть виступати неформальні лідери, які застосовують методи "Шість сигм" у своїй повсякденній діяльності і поширюють свій досвід в цій галузі. Спонсори - це власники процесів, які допомагають у реалізації концепції "Шість сигм" і координують відповідну діяльність в межах своєї відповідальності.

"Майстри чорного поясу" - це особи, що володіють найвищими технічними та організаційними вміннями та забезпечують технічне керівництво програмами "Шість сигм". Вони повинні розуміти, на чому засновані ті чи інші статистичні методи, а також повинні бути здатні коректно застосовувати ці методи в нестандартних ситуаціях. Крім того, "майстри чорного поясу" є наставниками в області статистичних методів для "чорних і зелених поясів.

" Чорні пояси" - це особи, які пройшли навчання і тренінг за спеціальною програмою і присвячують роботі над проектами "Шість сигм" від 50 до 100% свого часу.

"Зелені пояси" - це лідери конкретних проектів, які очолюють відповідні команди. На відміну від чорних поясів вони проходять курс навчання за скороченою програмою і витрачають на проекти "Шість сигм" лише невелику частину свого часу.

"Жовті пояса" - це найчастіше тимчасові робітники, які пройшли ввідний навчання і можуть брати участь у роботі команд, очолюваних "чорними та зеленими поясами".

Орієнтовний порядок чисельності за деякими з перерахованих вище груп виглядає наступним чином. Для компанії з чисельністю працівників до 1000 осіб бажано мати: "майстер чорного поясу" - 1, "чорні пояси" - 10, "проектів "Шість сигм"" - 50-70 в рік (по 5-7 проектів на чорний пояс в рік).

Відповідно, за "сигмовой" шкалою можна скласти програму "прориву рентабельності", яка передбачає поліпшення процесів, підвищення задоволеності споживачів та підвищення рентабельності виробництва.

Скасування будівництва нового заводу

Одна фармацевтична компанія вельми досягла успіху в продажах виробленого нею болезаспокійливого засобу і вирішила подвоїти обсяги його виробництва, вклавши 200 млн дол.

у будівництво нового заводу. Коли цей проект тільки починався, учасники програми "Шість сигм" вирішили реалізувати кілька поліпшень для збільшення виробництва на існуючому заводі. Зібравши відповідні дані, вони виявили, що тільки 40% упакованих ліків можуть бути використані. Це було пов'язано з незадовільним способом запаювання ампул (деякі з них запаивались не повністю, інші не входили в коробку).

Були проведені удосконалення технології цього процесу і відповідні експерименти. Для цього були куплені по 50 дол. кілька деталей для регулювання обладнання для запаювання ампул, що збільшило вихід готової продукції до 85%.

Відповідне підвищення обсягу виробництва більш ніж у два рази зробило непотрібним будівництво нового заводу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поворот в концепціях економічного зростання
Тридцять шість китайських стратагем: шаховий переговорний гамбіт
Шостий етап
Концепція ризику
Про розірвання договору соціального найму житлового приміщення у зв'язку з невнесенням наймачем плати за житло і комунальні послуги протягом шести місяців
Логістична концепція Lean production. Система логістичних концепцій DDT
Еволюціонізм як концепція в культурології. Неоэволюционизм
Розвиток вітчизняної полицеистики в роботах В. Н. Лешкова. Концепція суспільної автаркії російського народу
Базові концепції оцінки. Теорія фінансових ринків і тимчасова цінність грошей
Концепція відчуженого праці та витоки критики політичної економії К. Марксом
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси