Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. КУЛЬТУРА І ПОБУТ

Обмирщення російської культури

У російській культурі XVII ст. простежуються риси переходу від середньовіччя до Нового часу. Головна особливість культури цього періоду полягала в усилившемся процесі її змирщення, тобто звільнення від церковного впливу. Обмирщення охопило всі сфери культурного життя країни: літературу, живопис, архітектуру і т. д. Саме церковне світогляд переживало кризу, що виразилися в розколі. З'являються нові жанри в літературі, раніше невідомі стилі в архітектурі і живописі, розвивається друкарська справа. Помітним стає особистісне начало, якого практично не знала середньовічна культура, мала справу не з живими людьми, а з носіями або добра, або зла. Па розвиток російської культури зробили також вплив поступове подолання національної замкнутості і розширення зв'язків з іншими країнами.

Найвиразніші нововведення простежуються в літературі. Якщо літературні герої попереднього часу перебували в невпинній молитві, їх дії сковувала божественна воля, то тепер героями стають підприємливі та енергійні люди, які шукають додатка сил і здібностей в корисних справах. Герої літератури XVII ст. починають звільнятися від пут роду, їх доля персоніфікується. Разом з тим література робила тільки перші кроки у подоланні середньовічних традицій і ще не альтернативним.

У літературі XVII ст. утвердилися дві течії: панегирическое, феодально-охоронний та народно-викривальне. Найбільшим представником першого течії був Самуїл Омелянович Петровський-Ситнианович, уродженець Полоцька і тому іменувався в Москві Симеоном Полоцьким. Освіту він здобув у Києво-Могилянській академії, а потім у Віленській академії, після закінчення якої прийняв чернечий сан. Про себе він писав: "Розуму надлишком, аже ніде девати, - купи хто хоче! А я радий продати". Покупцем виявився Олексій Михайлович, якому сподобалися вірші, складені Полоцьким в його честь під час перебування в Полоцьку. У 1661 р. Симеон переїхав до Москви, де став учителем царевичів Олексія і Федора та царівну Софію. Розквіт поетичного дарування Симеона Полоцького падає на роки його перебування в Росії. Його життєвий шлях є виразний приклад близькості культур двох народів і їх взаємної тяги один до одного.

З ім'ям Полоцького пов'язано появу в літературі нових жанрів поезії та драматургії. Він був першим в країні придворним поетом-одописцем, сочинявшим великовагові силлабические вірші. У творах Полоцького панують панегіричні тони, идеализировавшие самодержавство і царя Олексія Михайловича. Його ж перу належать оригінальні п'єси російською мовою "Про Повходоносоре царя" і "Комедія " притча про блудного сина". У нову форму автор вклав традиційне зміст: молодший син на відміну від старшого, який виявляв покірність батьківської волі, не побажав "в отчинной країні юність погубите" і вирушив мандрувати, перетворився на блудного сина, испившего багато горя. Він повертається в батьківський дім, переконаний у необхідності слухатися старших.

Полоцький відомий не лише як поет і драматург, а й як публіцист. Він прихильник самодержавства. Тільки воно, на його думку, здатне успішно вирішувати зовнішньополітичні завдання і "утоляти" заколоти. Самодержець, однак, повинен підбирати собі помічників, керуючись не їх породою, а раціоналістичним принципом: знанням, моральним авторитетом, заслугами.

Оцінка самодержавства як самої кращої політичної системи знайшла найбільш повне обґрунтування в творах Крижанича. Хорват Юрій Крижанич, який прибув до Росії у 1659 р. і написав ряд трактатів, серед яких найважливіший "Політика", віддавав перевагу "самовладству", тому що тільки з ним він пов'язував справедливе правління, що забезпечує країні спокій і злагоду народу, а також можливість без зволікань виправляти промахи. Але порядок і гармонію здатний забезпечити тільки мудрий цар. Крижанич виступав за об'єднання слов'янських народів.

Крижанич, як і Полоцький, не засуджував кріпосницьких порядків, але наголошував, що слід обмежити апетити поміщиків. При непомірних тяготи господарство селянина прийде в занепад, і він втратить тяглоспособность. Звідси виникала переконаність обох мислителів у необхідності встановити помірний рівень феодальної експлуатації.

Народно-викривальну літературу представляє "Житіє протопопа Авакума, їм самим написане". Авакум - талановитий письменник-полеміст, основоположник біографічного жанру. Якщо герої житійну літератури наділені міфічними чеснотами і виступають бездоганними подвижниками, то в "Житії" Авакум Петрович виглядає реальною особистістю з достоїнствами і недоліками. "Житіє" - гостросюжетний полемічний твір, його автор на прикладі власного життя, повну страждань і драматичних колізій, оповідає про фанатичної відданості ідеям древнього благочестя. У всіх вчинках вождя старообрядництва чітко простежується його неприйняття новизни, науки і всього, що йшло із Західної Європи. Мова "Житія" простий, динамічний, розрахований на широку аудиторію, яку автор має намір схилити на свою сторону. Авакум сприяв збагаченню літературної мови елементами живої народної мови.

Зміст так званих побутових повістей XVII ст. виявляє дві тенденції: з одного боку, герої намагаються вирватися з пут церковності; з іншого боку, спроби героя вийти з рамок життєвої мудрості Домострою закінчуються повним крахом. Патріархальні устої хоча і висміюються, але герої не можуть їх подолати.

Темою "Повести о Горе-Злочастии" є доля молодця, не внявшего батьківським радам і який поплатився за це убогістю. Поневіряння героя закінчуються тим, що він виявляється в монастирській келії. На відміну від попереднього часу келія вже не розчулює героя, життя в ній рівнозначна самогубству. У повісті розкритий образ людини, його внутрішній світ і трагічні переживання.

У "Повісті про Саві Грудцыне" фігурують реальні історичні особистості і певна географічна середовище, чим створюється видимість достовірності розказаної історії. Герої повісті - багаті купці Грудцыпы-Усовы, торгували по містах Волги і Ками. В основу сюжету покладено пригоди купецького сина Сави Грудцына, відправленого батьком по торгових справах в Сіль Камську: безпутний син віддалися розпусті, продав душу дияволу, потім потрапив в солдати, брав участь у Смоленськом поході, звільнився від диявола з допомогою казанської ікони Богоматері і опинився в монастирі, де і закінчив своє життя.

Примітні сатиричні твори з пародіями на несправедливий суд, беспутную життя ченців, безправ'я простого людини і т. д. Повість про "Шемякіної суді" розповідає про розгляді в суді конфлікту між двома братами, один з яких був багатим, а інший бідним. Багач дав своєму братові коня і сани, щоб той вивіз з лісу дрова, але пожалів дати збрую. Бідняк прив'язав сани за хвіст коня, хвіст обірвався, і багач через суд зажадав від брата повернути коня з хвостом. Бідняк під час суду багатозначно показував із-за пазухи судді Шемяке згорток, даючи зрозуміти, що його чекає багатий посул. Це і визначило поведінку Шемяки - він вирішив справу на користь бідняка. На перевірку виявилося, що в хустку був загорнутий простий камінь. Вираз "Шемякін суд" стало прозивним для характеристики продажності і безпринципності суддів.

"Повість про Ерше Ершовиче" теж пародіює судові порядки, передбачені Укладенням 1649 р. Герої повісті - риби Ростовського озера: тут і риби-господа Осетер, Білуга і Біла рибиця, син боярський Лящ, пристави Окунь і Минь, свідок Оселедець, суддя вусатий Сом, піддячий В'юн та інші представники рибного царства. Виграти процес дрібної рыбешке Ершу у сина боярського Ляща виявилося не під силу, Йоржа суд визнав винним. Повість закінчується словами: "Плюнув Йорж суддям в очі і скочил у хмиз: тільки того Йоржа і бачили".

Повість "Калязинская чолобитна" висміює побут ченців Калязінський монастиря, який прославився розпусним життям. Монастирська братія стурбована не молитвами, а наявністю в достатку пива і вина. Мрія ченців полягала в тому, щоб мати такого архімандрита, "що б з нами здатний лежачи вино та пиво пити, а до церкви не ходити, а нас би не томити".

Зодчество належить до тієї сфері культури, де, як і в літературі, протягом XVII ст. відбулися найсуттєвіші зміни.

Основним будівельним матеріалом залишалося дерево, з якого споруджувалися як хати селян і посадських, так і палати і палаци бояр і царів. Нове в архітектурі полягало в тому, що в XVII ст. збільшилося число будинків, що зводяться з цегли. Якщо раніше монументальні споруди мали тільки культове і військове призначення, то тепер зводяться будівлі використовувалися для житла, урядових установ і торгово-промислових підприємств.

У зв'язку з зміцненням економічних зв'язків між окремими областями і збільшеною централізацією держави в архітектурі хоча і зберігалися місцеві особливості, але вони втратили колишнє значення, і вона набувала загальноросійський характер, Зодчество, як і література, зазнавало обмирщению. Найбільш виразні його риси складалися в зближенні культового стилю з цивільним, заміни суворі і аскетичні споруд будівлями з прикрасами, придававшими їм мальовничість і святкову урочистість. Широко застосовувалися нові види будівельного матеріалу: багатобарвні кахлі, фігурний цегла, білокам'яні деталі.

До видатних пам'яток дерев'яного зодчества XVII ст. відноситься вигадливий і розкішний царський палац у Коломенському, що називався сучасниками восьмим чудом світу. Комплекс представляв поєднання великих і малих зрубів-клітей і включав з'єднані між собою переходами хороми царя, цариці, царевичів і царівен, а також різноманітні службові будівлі. Палац вінчали різної форми покриття, пофарбовані в яскраві кольори: шатрові, діжкові та кубові. Зовні його прикрашала позолочена різьба.

У дерев'яному культовій архітектурі переважали шатрові храми, але поряд з ними набули поширення ярусні церкви: па четверику встановлювалося кілька послідовно уменьшавшихся восьмериків ( Вознесенська церква в Торжку, 1653 р.). Строгі пропорції надавали навіть невеликого храму монументальність.

Незважаючи на спробу Никона ізолювати церковне зодчество від загальних тенденцій розвитку російського мистецтва, нові явища проникали і в цегляну храмову архітектуру. Никон відразу ж після вступу на патріаршество в 1652 р. заборонив будівництво шатрових храмів. Він хотів повернути культовій архітектурі риси суворої монументальності попередніх століть і зразком для наслідування вважав Успенський собор у Кремлі. Сам Никон мав намір втілити традиції зодчества в храмах, що будувалися за його замовленням, але і він в кінцевому рахунку піддався впливу нового.

Першим на замовлення Никона на одному з островів Валдайського озера був побудований Валдайського Іверський монастир. Величезні окопні отвори в пятиглавом соборі свідчили про відступ від канонів зодчества XVI ст. Відступу простежуються і у внутрішньому оздобленні храму - при його обробці використовувалися багатобарвні кахлі. Не вдалося Никону відродити традиції зодчества XVI ст. і при спорудженні Новоєрусалимського монастиря. Воскресенський собор монастиря повинен був відтворити храм Гробу Господнього в Єрусалимі. У відповідності зі смаками XVII ст. собор був зовні і всередині прикрашений кольоровими кахлями. Будівництво завершилося в 1685 р.

Ідея вищості духовної влади над світською виражена також у грандіозному спорудженні ростовського митрополита, відомому під назвою Ростовського кремля (1670-1683 рр.). Ансамбль, що включав житлові покої митрополита, хороми митрополії, безліч господарських будівель і п'ятиглаву церква Воскресіння, поєднував житловий комплекс з храмовим. Всі споруди оточували значні стіни з вежами, які імітували потужну міську фортецю.

У XVII ст. завершується оформлення безлічі монастирських ансамблів, початок яким було покладено в попередніх століттях: Иосифо-Волоколамський, Троїце-Сергієв, Кирило-Білозерський та ін Організуючим центром кожного з них були собори, що підносилися над усім комплексом. Споруджувалися величезні трапезні з великими залами без опор. Значні за розмірами віконні прорізи, прикрашені вигадливими наличниками, кахлі на внутрішніх стінах, розкішні портали надавали трапезним цілком світський вигляд. Трапезна Троїце-Сергієва монастиря прикрашена ліпним рослинним орнаментом. Від грандіозних стін з вежами і бійницями, надвратных будівель в'їзду в храми і монастирі віяло урочистістю і монументальністю.

До виразним елементів храмового зодчества другої половини XVII ст. ставилися багатоярусні дзвіниці. Легкі і витончені шестиярусная вежа Новодівичого монастиря в Москві і дев'ятиярусна вежа Иосифо-Волоколамського монастиря.

В кінці XVII ст. у храмовому зодчестві виникає новий стиль, що отримав назву наришкинськоє (московського бароко). Його використовували при спорудженні невеликих церков у садибах російських вельмож. Особливістю храмів наришкинськоє стилю є елегантність і сувора симетричність всього споруди. Виразним пам'ятником цього напряму стала церква Покрови у Філях, що відрізняється дивовижною витонченістю і бездоганними пропорціями. Замість багатобарвних кахлів у церкві Покрови у Філях використані лише два контрастних кольори - червоний і білий. Внутрішнє оздоблення церкви відрізняється пишнотою і багатством: багатоярусний іконостас, ложа для власника церкви, різьблені обрамлення арок і т. д.

Цивільне будівництво в XVII ст. не відрізнявся різноманіттям типів споруд. Торгово-промислові будівлі представлені вітальнями дворами в Китай-місті в Москві (1661 - 1665 рр..) і в Архангельську (1668-1684 рр.), а також Хамовным двором в Москві (1658-1661 рр.). Гостинний двір в Архангельську, побудований під керівництвом Дмитра Старцева, витягнувся вздовж Північної Двіни на 400 метрів, його оточували високі кам'яні стіни з бойовими баштами. Всередині гостиного двору розміщувалося понад двісті торгових приміщень.

Цивільне зодчество перебувало у пошуках нових шляхів оформлення будівель громадського призначення. За основу були покладені житлові споруди, яким були надані більш монументальні форми. Прикладом може служити Сухарева вежа архітектора Михайла Чоглокова, споруджена для стрілецького Сухарева полку, який проявив вірність Петру під час його конфлікту з Софією. Над масивним першим ярусом, за традицією був підклетом, розташувалися два яруси палатного будови, увінчаного вежею з державним гербом нагорі. До другого ярусу вела широка парадні сходи. До громадських будівель в Москві, спорудженим теж в кінці століття, відносяться будівлі Земського наказу в Кремлі (1683 р.), а також Монетного двору.

У багато разів більше збереглося житлових будівель. Вони будувалися не тільки в Москві, але і в інших містах: Калузі,

Гороховца, Великому Устюзі, Ярославлі, Пскові і т. д. Прообразом для них служили дерев'яні пятистенные будинку, що складалися з двох кімнат з сіньми посередині. Зовні будівлі прикрашалися наличниками, карнизами, порталами. Перший поверх призначався для господарських потреб, другий був житловим.

Живопис ставилася до того виду мистецтва, де найбільшою мірою збереглося вплив традицій і де нове виявлялося менше, ніж у літературі й архітектурі. Це пояснюється тим, що образотворче мистецтво XVII ст. представлене переважно іконописом, яка перебувала під пильним наглядом держави і церкви. У патріаршій та царської грамоти 1668 і 1669 рр .. живописцям наказувалося дотримуватися здавна усталених традицій. Особливо завзято захищали старовину старообрядці, які вважали святотатством всякі відхилення у зображенні святих: Лввакум різко засуджував ікони нового листа, на яких, за його словами, святий зображувався "яко нємчин, брюхат і товстий".

Контроль за діяльністю живописців здійснювала Оружейна палата Кремля. Виникнувши ще в XV ст. як хранителька коштовностей царської сім'ї і майстерня по виробництву зброї, вона у XVII ст. стає художнім центром країни. В Збройову палату були залучені кращі художники з усієї країни, а також іноземні майстри. В ній виконувались роботи для царського двору: писали ікони, парсуни (портрети), прикрашали рукописи, виготовляли прапори, намети, вози, меблі, начиння, іграшки для царевичів. Серед художників Збройової палати склалося поділ праці: одні з них розробляли композицію ікони, інші писали особи, треті - одяг, четверті спеціалізувалися на зображенні рослин і тварин.

Крім ікон, художники розписували стіни храмів, зокрема Архангельського собору. Стіни нижнього ярусу собору і стовпи були прикрашені зображеннями похованих князів і царів.

Протягом 30 років художню діяльність в Російській державі очолював Симон Ушаков. Він виступав у ролі художника, організатора живописців країни, які працювали в Оружейній палаті, а також теоретика нового напрямку в живописі. Характерна риса творчості Ушакова - пильний інтерес до зображення людського обличчя.

У ранніх творах лик під пензлем Ушакова мало відрізнявся від традиційного: зле пласке обличчя, прямий топкий ніс, темні кола під очима. Поступово він долав суворість вирази, аскетичне обличчя набувало живі риси. Прагнення олюднити лик Христа найяскравіше виражено Ушаковим у знаменитій іконі "Спас 11ерукотворный".

Широко відома інша його ікона - "Насадження древа держави Російського". Біля витоків древа знаходиться Іван Калита і митрополит Петро. На гілках дерева укріплені медальйони з зображенням спадкоємців Калити. З лівого боку дерева стоїть цар Олексій Михайлович, праворуч - його дружина і двоє царевичів. Це був живописний панегірик Романовим, нібито складали єдине древо з Рюриковичами.

Висловлювання Ушакова про мистецтво та його призначення суттєво відрізнялися від традиційних. Мистецтво має бути близьким до природи, радувати око яскравими фарбами, а не похмурим, що зображують святих худими і підпеченими. В основі оцінки ікони повинен лежати естетичний принцип, їй належить бути красивою.

Ушаков створив живописну школу. Його послідовниками були Георгій Зінов'єв, Іван Максимов, Тихон Філатьєв та ін. Йосип Владимиров розвивав погляди па іконопис, близькі поглядам Симона Ушакова.

У XVII ст. було покладено початок двом світським жанрами: портретного живопису і пейзажу. Обидва жанру, однак, не подолали ще манери письма, притаманною іконографії. Портретний живопис представлена нечисленними парсунами. У парсунах, навіть виконаних Ушаковим, відсутня об'ємність зображення, прагнення досягти подібності з оригіналом поєднувалося з площинним трактуванням. Такі, наприклад, парсуни царя Олексія Михайловича і його сина Федора Олексійовича. Пейзаж теж ще не став об'єктом самостійного зображення, він в іконі виконував допоміжну функцію, був фоном: поруч з ликом святого художник писав дерева, ліс з птахами та звірами, квіти і т. д.

Ознаки змирщення виявляються і в освіті. Грамотність широко проникла в посадську середовище, де в кінці століття кожен другий або третій городянин вмів читати і писати. Грамоті навчали або члени сім'ї, або майстра - вчителя з священиків, дяків і под'ячих.

Про зрослий інтерес до освіти свідчить поява друкованих букварів. Перший з них, складений Василем Бурцевым, був опублікований у 1634 р. і потім кілька разів перевидавався. В кінці століття з'явився ілюстрований буквар Каріона Істоміна, а також рукописні посібники з арифметики. Каріон Істомін для запам'ятовування літер скористався виразними малюнками.

В ролі розповсюджувача освіти виступали як держава, так і церква. У 1665 р. при Заиконосиасском монастирі в Москві була відкрита школа, що готувала піддячих для наказів. Її учні оволодівали граматикою і латинською мовою. В школі при Друкованому дворі, відкритої в 1680 р., навчалося понад двісті чоловік, головним предметом була грецька мова. Скромну мережа навчальних закладів вінчало відкрите в 1687 р. Слов'яно-греко-латинське училище, перейменоване потім у академію, де викладалися як світські, так і духовні дисципліни: граматика, піїтика, риторика, богослов'я та інші предмети вели запрошені греки брати Іоанникій і Софроній Ліхуди. Академія готувала кадри для урядових і церковних установ. У академії навчався майбутній доктор медицини і філософії Падуанського університету Петро Васильович Постніков.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Аналітичні концепції кризи культури
Початок змирщення російської культури
Особливості розвитку російської культури
Про поняття "золотий вік" в російській культурі
Культура Руських земель в XV ст.
Історичні особливості російської культури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси