Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Країни Центральної Африки

До центральноафриканської групі молодих держав Африки належать як країни суданського пояса, розташовані на схід від західноафриканських, так і кілька територіально близьких до них екваторіальних країн.

Істотно мати на увазі, що пропоноване тут територіальне розмежування між групами країн досить довільно і умовно, хоча фахівці не можуть не користуватися такими поняттями (Західна або Центральна Африка, та й ще деякі частини африканських тропіків) для позначення груп країн, про яких вони мають намір що-небудь розповісти.

Центральноафриканські країни і сформувалися в цьому регіоні молоді держави мають свої особливості, одна з яких пов'язана з їх розмірами, інша - з крайньою нерівномірністю ступеня бідності та/або багатства, в основному залежить від нафтодоларів.

Нігерія (152 млн, 55% мусульмани, 35% - християни) найнаселеніша з країн Африки. У минулому португальська колонія Невільничий Берег в районі Гвінейської затоки, пізніше англійська, розташована на захід від Беніну і на південь від Нігера, населена різними етнічними спільнотами, у тому числі досить по африканським мірками розвиненими, такими як хауса, йоруба, ібо (ігбо), фульбе та іншими. Країна здобула незалежність у 1960 р. Нині це держава складається з густонаселених прибережних районів півдня і територій колишніх мусульманських еміратів (Кано, Сокото, Борну і ін) на півночі. Об'єднання обох частин в рамках єдиної адміністративної структури, здійснене англійськими колоніальними властями на початку XX ст., відіграло певну позитивну роль у розвитку країни, хоча одночасно породило і безліч конфліктних ситуацій.

Сучасна Нігерія з 1963 р. - федеративна республіка. Складні взаємини і міжплемінні чвари всередині країни не раз приводили молоде і з примхи долі дуже велику державу зі слабкою політичною структурою до військових переворотів. Взагалі не дуже зрозуміло, чому вона відразу не розпалася на частини. Початковий період так званої першої республіки (1960-1965) з її відкрито претендовавшими на всю повноту влади декількома регіональними лідерами явно вів до цього. Але держава не розпалася. У січні 1966 р. в результаті першого з таких переворотів країну очолив генерал Джонсон Иронси, в липні того ж року після нового перевороту до влади прийшов генерал Якубу Говон. Приблизно в той же час в найбільш економічно розвиненою провінції на південному сході країни почався сепаратистський заколот, потім громадянська війна (республіка Біафра, ніким не визнана, проіснувала з 1967 до початку 1970 р.), які обійшлися Нігерії приблизно в мільйон життів. Тільки в січні 1970 р. повстанці капітулювали.

Черговий військовий переворот 1975 р. замінив Говона іншим генералом, який, проте, вже в 1976 р. став жертвою ще одного перевороту. У 1979 р. військові вирішили передати владу цивільному уряду на чолі з лідером перемогла на виборах Національної партії Нігерії Шеху Шахари, який став президентом. Втім, період другої конституційної республіки тривав недовго. Увязшее в невдачах і захлестнутое корупцією уряд викликало масове невдоволення, за яким послідували перевороти 1983, а потім і 1985 р. по Черзі приходили до влади нігерійські генерали часом вводили парламентські норми з багатопартійністю, але частіше забороняли і те, і інше. На щастя для величезної держави, це мало впливало на економічний розвиток країни, що йшло порівняно швидкими темпами (8,5% в рік в 1970-е рр.; у 1980 р. близько 1000 дол. США доходу на душу населення - дуже висока для Африки цифра), в основному за рахунок найбагатших ресурсів Нігерії, насамперед нафти.

Ситуація почала помітно погіршуватися в 1990-х роках, коли ціни на нафту впали. З країни став йти капітал. Реформи, включаючи приватизацію, а також великі будівельні проекти підірвали її економічне благополуччя. Вибори 1993 р. принесли було перемогу вихідцю з більш відсталого мусульманського півночі, але генерали не віддали йому владу. При новому диктатора Сані Абачі (1993-1998) знову розквітла корупція, причому більше за всіх грабував країну сам Абачі. У 1995 р. дохід на душу населення знизився більш ніж втричі-до 300 дол. США. Саме в цей час, особливо у другій половині 1990-х рр., Нігерія прославилася чи не в усьому світі шахрайськими економічними проектами, розрахованими на простаків з числа спраглих легко розбагатіти зарубіжних інвесторів, а також розквітом наркомафії, розмах діяльності якої був дуже помітним у багатьох країнах, включаючи і Росію.

У 1998 р. Абачі помер. Президентом країни став незабаром Олусегун Обасанджо, при якому різко змінився політичний курс. Відновлювались демократичні порядки, знову був зроблений акцент на реформи, успіху яких сприяло помітне подорожчання нафти, почалася активна боротьба з наркомафією. Було досягнуто згоди з мусульманськими лідерами хауса. У 2007 р. Обасанджо на посаді президента змінив виходець з півночі мусульманин Умару Яр-Адуа. У 2010 р. внаслідок його хвороби, а потім і смерті президентом став християнин Гудлак Джонатан. Проте досягнуте конституційне угоду про чергуванні президентської влади між християнами і мусульманами не запобігло поступового загострення відносин на конфесійному ґрунті. Мусульманське населення півночі, чисельність якого зростала швидше, а енергії було не позичати, все активніше виступали за свої пріоритети, внаслідок чого почастішали збройні сутички. Вже навесні 2000 р. збройні конфлікти на цьому грунті прокотилися по ряду міст. Населення в страху залишало свої будинки. І хоча потім пристрасті дещо вщухли, було не зрозуміло, як впоратися з цією серйозною проблемою. Сутички спалахували у 2003, 2006, 2008 рр ..

Нігерія покладає великі надії на нові відкрилися перед нею в зв'язку з подорожчанням нафти можливості. Однак необхідно зауважити, що з ослабленням авторитарного режиму в країні не тільки помітно посилилася міжплемінна і міжконфесійна ворожнеча. Є й безліч інших серйозних проблем: боротьба з синдром набутого імунодефіциту (СНІД), зовнішні борги, корупція, проблеми з приватизацією. Сьогодні економіка Нігерії зростає приблизно на 4% у рік. ВВП на душу населення становить 2,4 тис. дол. США. Це непоганий показник.

Нігер (16 млн, мусульмани), колишня французька колонія в зоні савани, розташована на північ від Нігерії, з 1960 р. президентська республіка з однопартійним режимом. На рубежі 1960-1970-х рр. посуху і неврожаї різко погіршили економічне становище країни. Після військового перевороту 1974 р. дія конституції була припинена, а правляча партія розпущена. Довгі роки правління диктатора Сейни Кунче (1974-1987), однак, не виправили економіку країни, а скоріше, призвели до занепаду її господарство. Після Кунче керівники країни то вводили конституційне правління, то скасовували його. Ці метання у чому пояснюються крім загальних для африканських тропіків проблем ще й тим, що розташований в аридної зоні і потерпає від частих засух Нігер менш інших в змозі забезпечити себе продовольством. Злиденний рівень життя і постійна загроза голоду не сприяють активній економічній діяльності швидко возраставшего серед населення та існування стійких політичних режимів. Країна гостро потребувала реформ, до яких приступили лише на початку 1990-х рр., та й то при нестійкій влади слабкого президента Махамана Усмана (1993-1995). Перемога опозиції на парламентських виборах 1995 р. викликала військовий переворот в січні 1996 р. В результаті до влади прийшов генерал Ібрагім Барі Маинассара.

Військові були змушені продовжити реформи і пообіцяти вибори на багатопартійній основі. У липні 1996 р. Маинассара став президентом, а в листопаді того ж року в парламент були обрані в основному його прихильники. Деякий рух вперед тривало, включаючи економіку. Кінець 1990-х рр. пройшов під знаком частих переворотів і зміни режимів. У 1999 р. була прийнята конституція, президентом став Мамаду Танджа, переобраний 2004. Коли в 2009 р. строк повноважень президента завершився, Мамаду спробував провести референдум з метою його продовження. Військові виступили проти цього, і в кінцевому рахунку в 2010 р. президентом став Салу Джібо.

Експорт уранової руди, основного багатства країни, дає Нігеру 70% валютних доходів. Зовсім недавно відкриті поклади нафти і газу, що може значно змінити економічну ситуацію в країні, особливо якщо Нігером зацікавиться Китай. Поки ж країна залишається бідною і відсталою. ВВП на душу населення 700 дол. США.

Чад (10,5 млн, мусульмани), в минулому французька колонія, з 1960 р. незалежна республіка.

Район озера Чад вважається важливим для Африки. У далекому минулому звідси йшли міграційні потоки на південь. У період середніх віків тут з півночі з'явилися ісламські торговці. Виникли емірати Канемо, потім Борну. Потім вони зникли, але вплив ісламу залишилося.

З 1960 по 1975 р. країною керував президент Франсуа Томбалбай, створив однопартійну систему. Всі ці роки були наповнені міжплемінний боротьбою з періодичними спробами військових переворотів. Нерідко втручалися в боротьбу іноземні держави, найчастіше Лівія і Франція.

Під знаком безперервних міжусобиць пройшли 1970 - 1980-е рр. при правлінні президентів Фелікса Маллума і Хиссена Хабре. Однією з найбільш яскравих і тривалих була боротьба за владу між Гукуни Уэддеем, звернулися за допомогою до сусідньої Лівії, і X. Хабре.

Зміни відбулися лише на початку 1990-х рр. Президент Ідріс Дебі, який прийшов до влади у 1990 р. після військового перевороту, але в результаті вільних виборів, зумів надовго зберегти владу. Втім, внутрішні конфлікти і збройні зіткнення в країні тривали, як і спроби повалити Дебі. Багата ресурсами країна продовжує жити в умовах зруйнованої війнами економіки. Експорт нафти боязко почався з 2004 р. Неясно, як складеться ситуація далі, але нині великих економічних успіхів не помітно, а рівень життя населення невисокий. ВВП на душу населення 1,5 тис. дол. США.

Центральноафриканська республіка (5 млн, християни), колишня французька колонія, розташована на південь від Чаду, теж без виходу до узбережжя, стала незалежною в 1960 р. У 1966 р. після військового перевороту в країні був введений жорсткий режим одноосібної влади президента Жана Беделя Бокассы. У 1976 р. Бокасса перетворив країну в імперію. Цей жорстокий правитель став сумно відомий своєю схильністю до канібалізму. Після повалення Бокассы в 1979 р. в країні недовго існувала багатопартійність, але в результаті військового перевороту 1981 р. знову була введена однопартійна республіканська система. Глава правлячої партії Андре Колингба став на чолі держави і уряду. У 1993 р. ситуація змінилася. Президент Анж Фелікс Патассе, який прийшов до влади в результаті вільних виборів в умовах багатопартійної системи, правил до 2003 р., коли його з працею, в умовах жорстких сутичок, змінив Франсуа Бозизе.

Країна багата природними ресурсами, але проблема їх серйозних розробок поки ще не ставилася. Як і в сусідньому Чаді, це дається з великими труднощами. ВВП на душу населення становить 700 дол. США.

Камерун (20 млн, 40% - християни, 20% - мусульмани) розташований на схід від Нігерії з виходом на узбережжі Гвінейської затоки. В минулому-колонія Німеччини, потім підмандатна територія Англії і Франції, після переділів - англійська колонія. Здобувши незалежність у 1960 р. і возз'єднавшись потім зі своєю західною частиною, що входила спочатку до складу Нігерії, Камерун вирішив свою долю в ході плебісциту в 1961 р. Він являє собою одне з рідкісних для Африки держав із внутрішньою політичною стабільністю. Це парламентарна республіка, заснована на однопартійній системі. Голови правлячої партії (Ахмаду Ахиджо, з 1982 р. Поль Бійя) майже автоматично обиралися на посаду президента. Камерун є членом Британської співдружності націй. Його незмінний курс на ринково-приватновласницьку економіку дозволив країні забезпечувати себе продовольством, що не так вже й часто зустрічається в державах сучасної Тропічної Африки. Промисловість розвинута по африканським мірками порівняно непогано. Економічне зростання 5-6% в рік. У країні є нафта, кольорові метали, дорогоцінні камені, ліс цінних порід. Вирощується кава, какао, бавовна, нафта експортується. Життєвий рівень населення задовільний. ВВП на душу населення 2,3 тис. дол. США.

Екваторіальна Гвінея (650 тис., католики), дуже невелика країна, колишня іспанська колонія, з 1968 р. незалежну державу. Спочатку вона була однопартійною республікою, яка взяла курс на марксистський соціалізм. Від цього його врятував військовий переворот 1979 р., глава якого Теодоро О. Н. Мбасого, однак, ввів аналогічний однопартійний режим, регулярно переизбираясь в якості президента (а в пропаганді величаючи себе божеством) в створених їм сприятливих політичних умовах. Справедливості заради варто відзначити, що президентом він виявився не надто поганим, а величезні запаси нафти, енергійно експлуатуються маленькою державою в останні роки (цьому сприяло вигідне розташування країни на узбережжі Гвінейської затоки), нечувано збагатили його мізерна населення. Досить високий ВВП на душу населення (36 тис. дол. США) зробили це держава за десятиліття з невеликим одним з найбагатших у світі, хоча поки не дуже зрозуміло, як буде використано отриману багатство.

Габон (1,5 млн, християни), колишня французька колонія, демонструє, як і Екваторіальна Гвінея, неабияку політичну стабільність в рамках однопартійної республіки з парламентом і президентом. Першим президентом (1960 - 1967) був Леон Мба, причому спроба військового перевороту, розпочата в 1964 р., закінчилася невдачею внаслідок втручання двох рот французького війська, перекинутих з Сенегалу і Конго. Потім президентом став Альбер Бернар Бонго, який обіймав цю посаду до своєї смерті в 2009 р. З 1968 р. Бонго правил в умовах однопартійного режиму, але з наданням міністерських постів кожному з вождів основних племен, що населяють країну. У 1973 р. він віддав перевагу християнству іслам і став Омаром Бонго. З 1991 р. в країні була введена багатопартійна система, а в 2009 р. президента змінив його син Алі Бонго, який виграв вибори в законному суперництві з іншим кандидатом.

Основне джерело доходів країни - експорт нафти і нафтодолари. ВВП на душу населення 13,7 тис. дол. США.

Республіка Конго (4 млн, християни і анімісти), в минулому Французьке Конго, невелика держава на схід від Габону, яке здобуло незалежність в 1960 р. В 1963 р. республіканський уряд на чолі з абатом Фюльбером Дзигу було повалено в результаті революційного перевороту, лідери якого на чолі з Альфонсом Массамба-Деба стали орієнтуватися на марксистсько-соціалістичну модель. В кінці 1960-х рр .. прийшов до влади Маріан Нгуаби продовжив рух по цьому ж шляху. У 1977 р. Нгуаби був убитий в результаті змови, але його наступники, як правило, расправлявшиеся з попередниками, один за іншим продовжували йти прокладеним курсом. Багаті природні ресурси, насамперед нафта, навіть при великій кількості нерентабельних підприємств державного сектора дозволили країні не тільки зводити кінці з кінцями, але і домогтися високого для Африки життєвого рівня. Правляча Конголезька партія праці тривалий час стійко трималася на позиціях марксизму, і лише на початку 1990-х рр. в країні приступили до радикальних реформ, включаючи демократизацію політичної структури і трансформацію економіки ринково-приватновласницької моделі.

Нині Конго вже не відноситься, як в недавньому минулому, до країн так званої соціалістичної орієнтації. Президент Дені Сассу-Нгессо (1979-1992 і після 1997 р.) ось уже понад чверть століття знаходиться у влади. Відійшовши від ідей соціалізму, він ввів в країні парламентську багатопартійну систему і, жорстко тримаючи владу в своїх руках, що сприяє розвитку економіки. Країна експортує нафту і ліс. ВВП на душу населення-4,2 тис. дол. США.

Демократична Республіка Конго (71 млн, християни), велика держава Центральної Африки, в минулому Бельгійське Конго, потім Конго зі столицею в Леопольдвиле (нині Кіншаса), з 1971 р. Заїр. Ставши незалежною в 1960 р., Конго під керівництвом Патріса Лумумби було спочатку налаштований на радикальні перетворення з марксистсько-соціалістичної моделі. Але після вбивства Лумумби в 1961 р. країна перетворилася на гострий клубок конфліктів на політичній і насамперед племінній основі. З 1965 р. її очолював генерал Жозеф Мобуту. В якості керівника єдиною в Конго партії Народний рух революції він тривалий час зберігав владу, незважаючи на ряд сепаратистських виступів у найбільш промислово розвиненій частині країни Катанге (Шабе) у 1977-1978 рр.

Початок 1990-х рр. ознаменований різким політичним кризою, усугубившим нестабільність і злидні. Президент Мобуту з кожним роком посилював тиск на країну і прагнув стати харизматичним лідером, об'єктом всенародного захоплення, що спочатку до певної міри йому вдавалося. Однак при цьому економічне становище багатої ресурсами великої країни з кожним роком погіршувалося. Інфляція в 1993-1996 рр. щорічно вимірювалася тисячами відсотків. Так звана заиризация (заїрський націоналізм) сприяла розвалу економіки Заїру, викликала догляд іноземного капіталу і падіння виробництва, вела до корупції. Тон задавав сам Мобуту, який, до слова, зібрав багатомільярдні статки. В країні раз у раз спалахували повстання, особливо тривалі в 1994-1995 рр. Спираючись на велику армію, Мобуту відчував себе більш-менш впевнено до 1997 р., коли проти нього було піднято чергове повстання, цього разу підтримане сусідній Руандою. Вигнавши Мобуту (він незабаром помер від раку), глава бунтівників Лоран Кабіла став новим президентом країни, перейменованої їм у Демократичну Республіку Конго.

Лівацьки орієнтований Кабіла, однак, недовго керував країною у відносно спокійній обстановці. В кінці 1998 р. проти нього піднялися солдати з числа високорослих руандійських тутсі, які допомогли йому прийти до влади і кого він необачно спробував звільнити з заїрської армії. Президент був змушений бігти в Катангу і тільки після тривалого збройного конфлікту, в якому взяло участь кілька африканських країн, які підтримували обидві сторони, він зумів повернутися. Після вбивства Л. Кабіли в 2001 р. президентом став його син Жозеф Кабіла. Він повернув конституційні норми багатопартійної правління в країні і в 2006 р. навіть провів чергові вибори. Але всі ці акції виглядали не більш ніж просто формальний жест чи хороша міна при поганій грі. Величезна роль Заїру як однієї з найбільших і найбільш економічно та промислово розвинених країн Африки пішла в далеке минуле. Розорена країна опинилася.

Триває громадянська війна, супроводжувана повальними грабунками і насильством. Вважається, що за останні роки (після Мобуту) знищено 5-6 мільйонів чоловік, а військовий контингент ООН (приблизно 17 тис. добре оснащених солдатів) не в змозі навести в країні порядок. Більше того, військові напади банд сепаратистів з різних провінцій, велика кількість біженців з сусідніх Руанди і Бурунді, конфлікт між тутсі і хуту, яке виявилося впутано Конго, припинення виробничої діяльності в містах і рудниках, так само як і панічну втечу європейців, які грали провідну роль у розробці найбагатших і рясних природних ресурсів країни, - все це разом призвело до того, що проблеми, пов'язані з подіями 1990-2000-х рр., обернулися для країни катастрофою. У підсумку велика і розвинена держава, що володіє незліченними природними ресурсами і ще недавно непогано налагодженою системою їх видобутку, не кажучи вже про виробничих потужностях і гігантських інвестиції, перетворилася не просто в нуль, а в негативну величину. Нанесений квітучому в недавньому минулому Заїру збиток перетворив цю багату країну в одну з найбідніших в Африці. ВВП на душу населення не перевищує 300 дол. США. Менше тільки в Зімбабве.

Сан-Томе і Прінсіпі (0,16 млн, християни), в минулому португальська колонія на островах Гвінейської затоки поблизу Габону, з 1975 р. незалежне острівна держава. Політична влада в країні відносно стабільна. На рубежі 1980-1990-х рр. однопартійна система замінена демократичної багатопартійної. Нещодавно виявлена нафта, що видобувається на паях з Нігерією, почала збагачувати до того досить бідну і відсталу країну. ВВП на душу населення 1,4 тис. дол. США.

* * *

Якщо спробувати підвести риску, то картина виявиться досить строкатою. Держави дуже різні - і за розміром, і за населенням, і за економічним розвитком, і з політичної орієнтації. Заслуговує уваги Нігерія, яка, незважаючи на спорадичні військові перевороти і внутрішні негаразди, все-таки розвивається досить динамічно. Дивує маленьке Конго, яке після тривалого марксистсько-соціалістичного експерименту, в умовах неефективної економіки примудрявся не тільки зводити кінці з кінцями, але і мати високий дохід на душу населення. Загальною закономірністю, що підтверджує вже зроблений висновок, є відсутність або крайня слабкість політичних структур, заснованих на багатопартійному парламентаризмі (наприклад, в Заїрі, після всевладного Мобуту).

Варто звернути увагу і на ті ж, що і в країнах Західної Африки, тенденції до марксистскому соціалізму та до військових переворотів. Те й інше стійко свідчить не тільки про слабкість держави і політичної влади, але і про споконвічну тязі до зрозумілих форм структури і суспільства первісно-східного типу. Зазвичай це поєднується з убогістю і бідністю. Але, що заслуговує уваги, часом ситуація не змінюється, у всякому разі суттєво, і при великій кількості нафтодоларів. Варто зафіксувати і тенденцію до мало не спадкоємства президентській посаді, яка у свідомості населення чи значно відрізняється від посади керманича, де спадкування цілком природно.

Важливо взяти до уваги, що досить поєднання двох чинників: нафти з нафтодоларами і розумного правління, включаючи порядного правителя, ситуація в тому чи іншому державі може почати радикально змінюватися, особливо якщо йдеться про невеликих країнах, абсолютно переважають у Тропічній Африці, та й не тільки там. І навпаки, навіть при відсутності нафти можна розвиватися добре, а можна відразу все втратити, що настільки наочно проявилося в Заїрі. Для цього достатньо, щоб на зміну хай і злодійкуватому, але цілком стерпного правителю типу Мобуту прийшли "полум'яні" бандити з їх примітивними первісно-комуністичними ідеалами і відповідними насильницькими методами "боротьби за праве діло, рівність і справедливість", присмаченої національно-сепаратистськими уявленнями про своїх і чужих.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Західна і Центральна Африка
Країни Південної Африки
Країни Західної Африки
Країни Східної Африки
Арабські країни Африки
Геополітична нестабільність Африки
АФРИКА
Правова охорона навколишнього середовища в країнах Східної та Центральної Європи
ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В КРАЇНАХ АЗІЇ, АФРИКИ ТА ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ
Центральні банки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси