Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція XII. ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ

Поняття і види підсудності

1. У Республіці Білорусь чинна система загальних судів включає:

а) районні (міські) суди;

б) обласні суди і Мінський міський суд. чинний на правах обласного суду:

в) Верховний Суд Республіки Білорусь;

г) спеціалізовані суди (Білоруський військовий суд. межгарнизонные військові суди).

У випадках, передбачених законодавством, зазначені вище суди можуть у межах своєї компетенції виконувати функції:

суду першої інстанції (розгляд і вирішення справи по суті);

суду другої інстанції (перевірка законності та обґрунтованості рішень і ухвал, що не вступили в законну силу, у касаційному порядку);

суду наглядової інстанції (перевірка законності та обґрунтованості рішень, ухвал і постанов, що набрали законної сили, в порядку нагляду).

У передбачених законом випадках суди можуть виконувати функцію по перегляду рішень, ухвал і постанов, що набрали законної сили, за нововиявленими обставинами.

2. Всі суди загальної юрисдикції (районні, міські, обласні і т. д.) має право розглядати цивільні справи в якості суду першої інстанції. Проте кожен з них може розглядати лише ті справи, які законом віднесені до його компетенції.

З допомогою підсудності розмежовується компетенція між різними судами, що діють в якості суду першої інстанції.

У науці цивільного процесуального права термін "підсудність" вживається в двох значеннях: підсудність суду і підсудність цивільної справи.

Визначити підсудність суду - значить з'ясувати коло цивільних справ. які компетентний вирішувати по суті даний суд. Підсудність суду перевіряється суддею в кожному конкретному випадку при розгляді заяви про порушення цивільної справи.

Визначити підсудність цивільної справи - значить з'ясувати, в якому суді першої інстанції дана справа підлягає вирішенню по суті.

Підсудність - це розподіл підвідомчих загальним судам цивільних справ між різними судами першої інстанції залежно від роду (характеру) справ. що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду.

3. Інститут підсудності необхідно відрізняти від інституту підвідомчості. Якщо з допомогою інституту підвідомчості в цивільному процесі вирішується питання про те. чи підлягає дана справа розгляду в загальному суді чи іншому юрисдикційному органі, то з допомогою інституту підсудності дозволяється інше питання: який загальний суд компетентний розглянути відповідну справу в якості суду першої інстанції.

4. В залежності від роду (характеру) справ, що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду, прийнято розрізняти два види підсудності в цивільному процесі:

родову (предметну) підсудність: територіальну підсудність.

Родова підсудність розмежовує компетенцію по розгляду цивільних справ між нижчестоящими і вищестоящими судами, а також спеціалізованими судами, що діють в якості суду першої інстанції.

Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. З її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідну справу.

Основні норми про підсудність у цивільному процесі містяться в главі 5 ЦПК. Окремі норми про підсудність містяться також у розділах ЦПК. які регламентують неисковые провадження в цивільному процесі (гол. 29-31).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підсудність кримінальних справ
Міжнародна підсудність цивільних справ
ПІДВІДОМЧІСТЬ ТА ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ
Порядок визначення підсудності
Міжнародна підсудність
Поняття і значення підсудності
Підсудність кримінальних справ військовим судам
Поняття та види підвідомчості
Родова підсудність
Міжнародна підсудність
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси