Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Безпека

Безпека як обмежувальний та оцінний критерій конкурентоспроможності товарів

Безпека продукції - це безпека для життя, здоров'я, майна споживача, тварин і рослин і навколишнього середовища при звичайних умовах використання, зберігання, транспортування та утилізації. Таким чином, слід розрізняти безпека товару для людини, безпека для тварин і рослин, безпека для навколишнього середовища (екологічність).

Оскільки під безпекою розуміють відсутність неприпустимого ризику, пов'язаного із заподіянням шкоди, то управління безпекою - це управління ризиком. Оцінка ризику базується на аналізі наступній ланцюжка: джерело (причина, фактор) - подія - результат (наслідок).

Безпека продукції для людини має різний зміст стосовно до різних об'єктів (табл. 13, складена за даними з роботи 11081). Перелік продукції, небезпечної для навколишнього середовища, представлений в табл. 14.

Оскільки показники безпеки при оцінці конкурентоспроможності носять обов'язковий характер, тобто до оцінки конкурентоспроможності можуть бути допущені ті товари і послуги, які успішно пройшли процедуру обов'язкового підтвердження відповідності (обов'язкову сертифікацію або декларування відповідності).

Безпека як обмежувальний критерій традиційно розглядають в якості характеристики, оцінюваної в альтернативній формі, тобто на відповідність встановленим у технічному регламенті або в стандарті вимогам. Але альтернативна характеристика безпеки при оцінці конкурентоспроможності ряду товарів такими суб'єктами, як виробники і експерти, не дозволяє повно виявити конкурентні переваги по ряду розглянутих нижче причин.

Таблиця 13

Номенклатура властивостей і показників безпеки непродовольчих товарів

Властивості

безпеки

Показники властивостей безпеки

Механічна

безпека

Ступінь гладкості поверхні (відсутність гострих частинок, задирок, шорсткостей); наявність огороджень, засобів захисту, блокування рухомих деталей; стійкість

Безпека від шуму і вібрацій

Рівень шуму (рівень звукового тиску); рівень інфразвуку; рівень ультразвуку; рівень вібрації

Термічна

безпека

Максимальна температура поверхні виробу і окремих його частин

Електрична

безпека

Електричне опір ізоляції; витік струму;

електрична міцність ізоляції; наявність статистичного електрики; наявність захисного заземлення; наявність захисного відключення; наявність способів захисту від короткого замикання і перевантажень;

наявність засобів захисту від самовключення після перерви в постачанні енергією; наявність способів захисту від контакту з струмопровідними деталями; наявність попереджуючої сигналізації блокування, знаки безпеки

Електромагнітна безпека

Напруженість електричного поля; щільність потоку енергії електромагнітного поля;

потужність дози рентгенівського опромінення; рівень інфрачервоної радіації; рівень ультрафіолетової радіації; рівень електромагнітного випромінювання ВЧ - та НВЧ-діапазонів

Хімічна

безпека

Вміст токсичних елементів

Біологічна

безпека

Наявність патогенних мікроорганізмів і продуктів їх життєдіяльності

Пожежна

безпека

Температура спалаху, температура самозаймання, температура тління

Безпека від вибухів

Гранично допустима вибухонебезпечна концентрація речовин;

дробовые або фугасні характеристики вибухонебезпечного середовища

Радіаційна

безпека

Вміст радіонуклідів; щільність бета-частинок;

напруга поглиненої дози гамма-опромінення;

наявність попереджуючої сигналізації, блокування, знаки безпеки

Примітка. Номенклатуру видів безпеки слід доповнити інформаційною безпекою (наприклад, захист комп'ютерних програм, дисків, стільникових телефонів) і майнової безпеки (наприклад, оснащення автомобілів протиугінними пристроями).

Таблиця 14

Перелік видів екологічно небезпечної продукції і відповідних екологічних вимог

Вид продукції

Екологічні вимоги, що включаються в стандарти

1. Речовини і матеріали

Паливо (вугілля, газ, дизельне паливо)

Бензин, барвники

Миючі засоби

Пестициди, Мінеральні добрива

Дезінфекційні

кошти

Розчинники, фарби, лаки

Озоноруйнівні речовини, в тому числі перхлорфторуглеводороды (ПХФУ)

Вміст сірки

Вміст свинцю

Зміст триполіфосфату натрію, швидкість розкладання в природних середовищах

ГДК, класи екологічної небезпеки, швидкість розкладання в природних середовищах, правила зберігання і застосування

Скорочення виробництва ПХФУ, вдосконалення способу використання ПХФУ в охолоджуючих і аерозольних пристроях і в вогнегасниках

2. Транспортні засоби

Двигуни внутрішнього згоряння, що застосовуються в автотранспорті, на літаках та на суднах

Концентрація забруднюючих речовин у вихлопних очах, рівень шуму, вібрації

Нижче показана роль оціночного критерію безпеки.

1. Норма безпеки як нижня планка вимог, що встановлюються національними регламентами (технічними регламентами, стандартами), долається фірмами з "різним зазором". Величина цього зазору повинна бути мірою конкурентної переваги.

2. Подолання планки більшістю відомих фірм, з одного боку, і технічний прогрес і конкурентна боротьба - з іншого, спонукають до організації стандартизації періодично встановлювати більш жорсткі норми, не скасовуючи старих. Так, послідовно підвищувалися норми безпеки моніторів в чотирьох міжнародно визнаних шведських стандартах - MPR II, ТСО-95, ТСО-99, ТСО-2003. Причому ТСО-2003 не скасував попередні стандарти. Тому відповідність товару тій чи іншій ступені жорсткості визначає його конкурентоспроможність.

Аналогічна ситуація має місце в автомобілебудуванні, так як паралельно діють екологічні стандарти різної жорсткості на автомобілі. Наприклад, Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН) вимоги до токсичності вихлопу закріплені в Євро-1, Євро-2, Євро-3, які були введені відповідно у 1992, 1996 та 2000 рр. У країнах ЄС встановлені на перспективу нові, більш жорсткі норми: у 2005 р. введено Євро-4, а потім Євро-5. Таким чином, існують п'ять ступенів екологічної сходів.

Рішення проблеми безпеки у нашій країні визначається часткою автомобілів, що мають інжекторні (вприскові) двигуни і забезпечені системою нейтралізації відпрацьованих газів. Шкідливі викиди від них у 8-12 разів чистіше, ніж в "брудних" карбюраторних машинах.

3. Для товарів, що не підлягають обов'язковому підтвердженню відповідності, заходом безпеки є наявність сертифіката, отриманого при добровільній сертифікації. Наприклад, сантехніка не є об'єктом обов'язкового підтвердження відповідності. Тому, коли фірма "Гонець" освоїла і запатентувала нову модель раковини "Латаття", нею було прийнято рішення сертифікувати свою новинку в рамках добровільної сертифікації. Мета сертифікації - підтвердити конкурентні переваги "Латаття" перед імпортними аналогами.

Використання цієї раковини ефективно при експлуатації в комплексі з малогабаритними машинами. Порівняно з аналогами ця раковина має збільшені розміри і повністю прикриває пральну машину, чим забезпечує її електробезпека. Сертифікаційний центр "Ростест", видавши фірмі сертифікат, підтвердив підвищену якість раковини.

4. Подолання нижньої планки вимог може досягатися завдяки відповідності товару міжнародним стандартом, вимоги якого вище національного стандарту.

Виробник (фірма "Перше рішення") засоби для догляду за волоссям Natura Siberica - єдиний російський виробник органічної косметики, який отримав міжнародний сертифікат. Сертифікат виданий італійським інститутом ICEA - одним з п'яти міжнародно визнаних органів по сретификации органічної продукції.

Наприклад, як споживча експертиза показала, що надходять на ринок дитячі кольорові фломастери відповідають вимогам безпеки національного російського стандарту, але лише деякі з них повністю відповідають вимогам європейської директиви, що стосується конструктивного виконання. Найбільш безпечними вважаються ті фломастери, у яких ковпачок має отвір, так як в ситуації, коли дитина заковтує ковпачок, що його дихання не переривається завдяки вентиляції зазначеної деталі.

5. Оцінка безпеки може здійснюватися не тільки за наявності сертифіката відповідності на продукцію. Слід пам'ятати про можливість "подвійний" і навіть "потрійний" захисту споживача від небезпечних товарів (послуг). Так, сертифікована система якості гарантує стабільність безпеки товару (послуги).

Па передових вітчизняних підприємствах харчової промисловості безпеку продукції може забезпечуватися трьома способами: обов'язкової сертифікації конкретної продукції; добровільною сертифікацією відповідності системи якості підприємства стандартам ІСО серії 9000; добровільною сертифікацією по міжнародній системі НАССР, званої у вітчизняній літературі ХАССП (аналіз ризиків і критичні контрольні точки).

У Європі система ХАССП з 1999 р. є обов'язковою для підприємств, що випускають харчову продукцію. Основна відмінність даної системи від попередніх систем менеджменту безпеки полягає в тому, що якщо колишні системи базувалися в основному на періодичних випробуваннях сировини і готової продукції, то в новій контролю підлягають критичні точки на всіх етапах виробництва. Наприклад, на ВАТ "Новгородський м'ясний двір" налагоджений контроль у 32 критичних точках. Це підприємство має три типи сертифікатів, тобто забезпечує потрійний захист споживача.

Продукція російських виробників займає всього 30-40% ємності вітчизняного продовольчого ринку, тому що виробники не можуть конкурувати з уже працюючими на ньому західними компаніями. Можна вказати на два шляхи подолання відставання.

1. Прийняття системи ХАССП як обов'язкової. Крім країн ЄС, систему ХАССП як обов'язкову прийняли такі великі виробники харчових продуктів, як Китай, США, Таїланд та ін

2. Повсюдне впровадження ГОСТ Р ISO 22000-2007 "Системи менеджменту безпеки харчової продукції. Вимоги до організацій, які беруть участь у ланцюзі створення харчової продукції". Зазначений стандарт розвиває принципи ХАССП. Істотна відмінність даного Госту полягає в тому, що він втягує в систему управління безпекою всіх учасників ланцюга поставок - від фермерських господарств до магазинів.

По багатьом товарам сам споживач може керувати безпекою шляхом: варіювання комплексом придбаних допоміжних пристроїв для автомобілів (набору числа подушок безпеки, спеціальних ременів безпеки, охоронних систем різної складності); купівлі харчових продуктів з урахуванням терміну придатності і походження (екологічності).

Безпека товару може визначатися безпосередньо - за кількісними та якісними характеристиками або опосередковано - за допомогою документів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проблема вибору номенклатури критеріїв конкурентоспроможності товарів
Інформативність як обмежувальний критерій
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Показник структури асортименту реалізованих товарів як критерій конкурентоспроможності роздрібного торгівельного підприємства
КРИТЕРІЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси