Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації

Сьогодні вже цілком визначилося кілька конкурентних геополітичних стратегій. Насамперед стикаються дві альтернативні лінії активізації східного геополітичного вектора: по лінії США - КНР і по лінії БРІК, що веде до подальшого зміщення центральної геополітичної осі координат Захід-Схід, Північ - Південь за межі їх колишньої географічної локалізації.

Захід розколовся на дві несиметричні зони: "країни-системи" - ЄС і США. Дружба-суперництво між цими несиметричними центрами сили поки не виходить за рамки "шлюбу за розрахунком", хоча багато геополітики констатують можливість наростання напруги в їх відносинах. Світова економічна криза значно послабив "Новий Північ" - країни "великої сімки", або "золотого мільярда", де панують транснаціональні корпорації, б'ється шалений пульс світових фінансових ринків. В цей час на Сході стрімко вириваються вперед три нових, поки регіональні центри сили: Китай, Індія і Бразилія.

Особливо вражають успіхи Китаю, який і в ситуації кризи практично не знижує темпів економічного зростання. В цих умовах патріархи західної геополітики З. Бжезинський і Р. Кіссінджер виступили з програмою стабілізації ситуації по моделі "групи двох": Сполучені Штати плюс Китай.

Слід зазначити, що з часів відновлення дипломатичних контактів у 1971 р. американські геополітики ніколи не виявляли такого активного прагнення до співпраці з "червоним" соціалістичним Китаєм. Сьогодні Бжезинський закликає американських політиків розширити американо-китайське стратегічне партнерство, що дозволить допомогти Вашингтону не тільки боротися зі світовою кризою, але і зберегти лідерство у вирішенні багатьох ключових світових проблем. Одночасно Бжезинський запропонував розширити "велику вісімку" до 14 або навіть 16 членів. Враховуючи наростання глобальних загроз, він ініціював ідею розвитку відносин між НАТО і Китаєм, а також підписання угоди між НАТО і ОД КБ (Росія, Вірменія, Білорусія, Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Узбекистан) для посилення співпраці у сфері міжнародної безпеки. Іншими словами, у планах Бжезінського "зробити НАТО глобальним і подолати "євро - і американоцентризм в цій організації".

У свою чергу, Генрі Кіссінджер виступив з ідеєю будувати відносини з КНР на основі "почуття спільної долі", враховуючи економічну взаємозалежність двох країн (як відомо, Китай сьогодні є найбільшим кредитором американської економіки). Він закликав американських і китайських політиків діяти в тандемі, оскільки цього вимагають нові реалії нового століття. Враховуючи той факт, що центр міжнародних відносин сьогодні перемістився до Азії, Він пропонує створити новий тихоокеанський блок, заснований на тісному співробітництві Китаю і США, до яких згодом зможуть приєднатися й інші країни тихоокеанського регіону. На думку Кіссінджера, "почуття тихоокеанської ідентичності" сьогодні набагато сильніше "європейської ідентичності", яка була важливим двигуном геополітики після Другої світової війни.

Тим часом Китай, на словах дипломатично підтримує прагнення до активнішої співпраці з США, неухильно проводить самостійну зовнішньополітичну лінію і навряд чи дозволить втягнути себе в чужу гру - КНР прагне забезпечити собі мирне оточення, створити сприятливі умови для економічного розвитку країни і не втручатися в міжнародні конфлікти, в яких безпосередньо не порушені корінні національні інтереси. Російські аналітики відзначають, що сучасний Китай, безумовно, продовжить грати позитивну роль посередника (провідника інтересів США) у справі врегулювання міжнародних конфліктів. І хоча ідея американо-китайського альянсу в цілому малоймовірна, вона зручна для того, щоб промацати китайську позицію і домогтися певних поступок від інших зацікавлених сторін (наприклад, спекуляції на тему зближення з Китаєм можуть послужити засобом впливу на Росію)3.

В таких умовах досить актуальна стратегічна лінія стабілізації геополітичної системи, яку розвивають російські востоковеды4, пропонуючи концентрувати увагу на підвищенні ролі Росії в таких організаціях і групах, а, БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), РІК (Росія, Індія, Китай), ШОС, форум АТЕС, АСЕАН, у шестисторонніх переговорах з ядерної проблеми КНДР. На думку російських експертів, група БРІК в перспективі могла б стати найбільш впливовим незападным центром багатополярного світу, де Росія відіграє провідну роль. При цьому інтересам Росії, Індії, Китаю та Бразилії цілком відповідає перетворення структури БРІК в альтернативу "великої вісімки". Аргументи російських аналітиків, які підтримують цей проект, досить вагомі: Росія як єдина держава, що входить і у "вісімку", і в БРІК, опинилася б у вигідній позиції координатора і посередника між західним і незападными центрами багатополярного світу.

Успіхи групи БРІК вражають. За даними МВФ. сумарна частка країн БРІК в світовому ВВП стрімко збільшується: якщо в 2000 р. вона становила 8%, то в 2007 вже 12%'. За оцінками міжнародних експертів, сьогодні Росія, Китай та Індія входять до числа найбільш динамічно розвиваються країн світу. Аналітична служба британського журналу "Thc Economist" наводить такі цифри: у період З 2002 по 2006 р. реальні середньорічні темпи зростання ВВП в Китаї склали 10%, в Індії - 7,8%, в Росії - 6,4% . Американські експерти прогнозують, що до 2040-2050 роках ВВП БРІК зрівняється з ВВП "великої вісімки"3.

Російські експерти вважають, що шанси на синхронізацію дій Росії, Китаю, Індії і Бразилії в процесах світогосподарського розвитку підвищуються із зростанням їх взаємної двосторонньої торгівлі. Обсяг російсько-китайської торгівлі в 2007 р. досяг 48,17 млрд дол. США (збільшившись більш ніж на 60% в порівнянні з 2005 р.). Високими темпами розвивається в останні роки російсько-індійська торгівля: товарообіг виріс до 3,1 млрд дол. в 2005 р. до 5,32 млрд дол. у 2007 р. Обсяг торгівлі між Китаєм і Індією склав у 2007 р. 38,65 млрд дол. (24,02 млрд - експорт КНР і 14,63 млрд імпорт), що більш ніж удвічі перевищує показник 2005 р. Російські і китайські експерти розробили спеціальну "Програму розвитку торговельно-економічного співробітництва між двома країнами на 2006-2010 роки", яка орієнтована на досягнення в 2010 р. мінімального обсягу двосторонньої торгівлі у розмірі 67,7 млрд дол. США.

Безсумнівно, в реалізації стратегії посилення впливу груп БРІК і РІК є і свої підводні камені. Крім економічних перепон (конкуренція з боку виробників однотипної продукції з третіх країн, обмеження і заборони на імпорт але через невідповідність продукції фітосанітарним вимогам та стандартам якості, розходження в підходах до розуміння і забезпечення власної продовольчої безпеки, зокрема щодо генетично модифікованих культур), є і неврегульовані політичні проблеми, які треба активно вирішувати. Дух конкуренції надає суперечливе вплив на формуються нові союзи, альянси та інститути. Зокрема, не можна не помітити, що в певному відношенні нові східні альянси часто сприймаються скоріше як форма завуальованого суперництва Москви і Пекіна за міжнародне вплив, ніж нові конструктивні інститути і форуми для спільного вирішення міжнародних проблем.

Американські експерти вже розробили сценарій "Розпад БРІК", запустивши його в світові канали ЗМІ, намагаючись використовувати відомий з часів античності механізм реалізації "самоосуществляющихся прогнозів". У цьому випадку акцент зроблено на розпалюванні конфронтації між Індією і Китаєм з приводу поставок енергії, що призводить до небезпеки військового конфлікту всередині БРІК. В результаті реалізації цього сценарію міжнародне вплив США зростає, БРІК розпадається, міжнародна система переживає сумбур, оскільки військове зіткнення призводить до внутрішніх переворотів і зростанню націоналістичних настроїв.

Для того щоб запобігти можливість здійснення такого воістину негативного сценарію, країни БРІК повинні вести конструктивний політичний діалог, щоб в умовах активної міжнародної конкуренції уникати взаємної підозрілості і недовіри. В даний час жорсткі реалії сучасної економічної кризи, загальні соціально-економічні труднощі здатні стати серйозним стимулом до більшої координації груп РИК і БРІК по всіх напрямах співпраці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітичні сценарії розвитку ситуації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні
Сучасна геополітична ситуація
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Геополітичний сценарій китайської панидеи
Сценарії розвитку євро-атлантичного партнерства
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Відносини Росії і Європейського союзу в новій геополітичній ситуації: проблеми і суперечності стратегічного партнерства
Розвиток логістики як альтернатива зростання матеріальних запасів
Ситуації розвитку у підлітковому віці
Геополітичний стан Росії та розвиток сфери інфраструктури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси