Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Італійське мистецтво XVIII століття

Про розквіт італійського мистецтва XVIII ст. можна говорити тільки щодо Венеції, на відміну від інших міст Італії ще зберігала свою республіканську незалежність. Звичайно, Венеція перестала в цей період бути повновладною володаркою Середземного моря, втративши роль в міжнародній торгівлі. Вона втратила багато багатства, і насамперед свої східні володіння. Але при всьому тому вона уникла розорень від руки чужоземних найманців і зберегла республіканський лад. Венеція XVIII ст. була центром музичної (творчість Алессандро Скарлатті і Антоніо Вівальді, оперні театри, музичні академії і консерваторії) та театрального життя Європи (досить згадати п'єси Гольдоні і Гоцці для commedia dell'arte - комедії масок), книгодрукування, знаменитого на весь світ склоробства. Вона славилася своїми святами, регатами, а головне, маскарадами, триваючими майже круглий рік, за винятком посту. Ця театралізація життя, проникнення театру в реальне життя і як би змішання театру і справжньої життя наклали відбиток на все образотворче мистецтво Венеції XVIII ст., головними рисами якого були його мальовничість і декоративність.

Попит на декоративне оформлення палаців венеціанської знаті і величезні вівтарні образи для церков викликав надзвичайний розвиток монументально-декоративного живопису у Венеції XVIII ст., що продовжує традиції барокового мистецтва попереднього століття. На рубежі XVII-XVIII ст. народжується повне барокової патетики темпераментне мистецтво Себастьяна Річчі (1659-1734), який працював не тільки у Венеції, але і в Англії ("Мадонна з немовлям і святими" для церкви Сан Джорджо Маджоре, Венеція, 1708). XVIII століття в венеціанської живопису відкривається творчістю Джованні Баттіста Пьяцетті (1683-1754), засвоївши від свого вчителя Джузеппе Креспі широку манеру письма з застосуванням глибокої світлотіні, а від Караваджо - реалістичну трактування образів ("Святий Яків, ведений на страту" для венеціанської церкви Сан Джованні з Паоло, 1725-1727). Кисті Пьяцетті належить чимало жанрових картин, йому властиво трактувати багато біблійні сюжети в жанровому ключі з ліричним або романтичним відтінком ("Ребека біля колодязя").

Алессандро Маньяско. Вакханалія. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

У творчості Алессандро Маньяско (1667-1749), вже згадуваного у зв'язку з італійським мистецтвом XVII ст., в його романтичної живопису, присвяченій життя циган, ченців, солдатів, бандитів, можна простежити безсумнівний вплив Сальватора Рози. Маньяско пізнаєш відразу - по сміливому листа, швидким динамічним мазкам, якомусь мерцающему колоритом з перевагою оливково-брунатних тонів, які майже завжди вкраплено яскраве, найчастіше червоне пляма, по експресивному малюнку та композиції, в якій маленькі фігурки зазвичай розміщені серед грандіозних, майже страшних руїн, нарешті, за трагічним світовідчуттям, характерному для цього майстра при всій його театральності ("Привал бандитів", Ермітаж).

Найтиповішим майстром Венеції, висловили її дух, найбільшим італійським живописцем XVIII ст. був Джованні Баттіста Тьєполо (1696-1770), останній представник бароко в європейському мистецтві. Спадкоємець Веронезе, учень Пьяцетті, він перетворює кожен сюжет у святкове видовище: тріумф чи Амфітрити, бенкет Клеопатри, суд Соломона або смерть Дідони. Тьєполо - автор велетенських розписів, як церковних, так і світських, у яких архітектура, природа, люди, звірі зливаються в одне декоративне ціле, в єдиний декоративний потік. Тьєполо володів величезним декоративним даром і високою колористичної культурою, як правило, взагалі властиву венеціанським художникам. В одному з полотен для палаццо Дольфино у Венеції "Тріумф Сципіона" особливо наочно видно, як умів і любив Тьєполо писати тріумфальні ходи, святкову юрбу, розробляючи при цьому тільки десяток постатей, а всі інші намічаючи однією суцільною мальовничою масою. Тьєполо - не історичний живописець у прямому сенсі цього слова. Звертаючись до таких сюжетів, він не прагнув передати точністю деталей достовірність події, йому важливіше створення самої атмосфери дії, життєвість образу. Його ріднить з ренесансними майстрами те, що він працює у всіх жанрах і в різних техніках. Одна з найвідоміших його картин - "Тріумф Амфітрити" - зображує колісницю Амфітрити в морських хвилях в оточенні наяд і тритонів, в настрої загального тріумфу. Обличчя богині буде потім повторюватися і в Клеопатрі ("Бенкет Клеопатри", 1743-1744), і в його Венерах, і Данаях. Свій живописний ілюзіонізм барокового майстра, свій дар монументаліста Тьєполо продемонстрував у розписах венеціанського палаццо Лабіа, виконаних у середині 1740-х рр. (фрески "Бенкет Антонія і Клеопатри" і "Зустріч Антонія і Клеопатри"), у фресках єпископської резиденції у Вюрцбурзі (1751-1753). Це вершини монументальнодекоративного мистецтва XVIII ст.

Джованні Баттіста Тьєполо. Бенкет Антонія і Клеопатри. Венеція, Палаццо Лабіа

Декоративні цикли, вівтарні образи, станкові твори - зображення на християнські та міфологічні сюжети, бенкети, тріумфи, коронації, святкування з легкістю виходять з-під пензля Тьєполо, і право зробити йому замовлення оскаржують церкви, монастирі і венеціанські патриції. Групи з людських фігур і архітектурні форми Тьєполо відокремлює зазвичай великими просторовими паузами, що створює відчуття легкості і легкості. Це відчуття посилюється ніжною сіро-блакитний гамою фарб з включенням золотого, рожевого, бузкового. Динамічність композиції і сміливість перспективних вирішень, неймовірна мальовнича фантазія Тьєполо як не можна більше відповідали не тільки бароковій архітектурі венеціанських церков (наприклад, церква дельї Скальцы), але і того пишного церковній виставі, яку являло собою венеціанське богослужіння XVIII ст.

Останні вісім років життя Тьєполо жив і працював у Мадриді, де написав плафон Тронного залу королівського палацу і кілька вівтарних образів для церков. Тьєполо залишив безліч блискучих по артистизму малюнків; так само він плідно займався гравюрою в техніці офорта і справив певний вплив на графіку Гойї.

Антоніо Каналетто. Перспектива. Венеція, Галерея Академії

Венеція XVIII ст. дала світові чудових майстрів ведути - міського архітектурного пейзажу: Антоніо Каналетто (1697-1768) з його урочистими картинами життя Венеції на тлі її казковою театральної архітектури ("Прийом французького посольства у Венеції") і більш поетичного, більш романтичного майстра, передає найтоншими відтінками кольору сам повітря Венеції та її лагун, Франческо Гварді (1712-1793). Пейзажі Гварді: площі Венеції, її канали, вулиці, двори і провулки - пройняті ліричним, глибоко особистим почуттям, створені легкими ударами кисті, блакитними, жовтими, коричневими, сіро-сріблястими тонами, насичені світлом і повітрям ("Венеціанський дворик"). Блиск і пишність творів Тьєполо зовсім затьмарили невеликі за розміром, позбавлені зовнішніх ефектів, рідкісного витонченості картини Гварді. Лише через багато десятиліть потому були зрозумілі і оцінені місце і роль художника, знаного не тільки для XVIII сторіччя, але предвещающего шукання майстрів реалістичного пейзажу XIX ст.

Картина художнього життя Венеції XVIII ст. була б неповною без майстра жанрового живопису П'єтро Лонгі (1702-1785), воспевшего побут Венеції: маскаради, концерти, уроки танців, сцени в гральному будинку, народні розваги. Жінки за туалетом; дами, пьощие шоколад; розглядають матерію, яку тільки що приніс кравець; в очікуванні вчителі співу, щоб розучувати арії Чимарозы або Паізіелло; бали, написані так, що від них "пахне пудрою, духами і воском свічок" (П. Муратов). І майже скрізь чоловіки і жінки, одягнені в "баутта" - венеціанське чорне доміно з білої гостроносий маскою, треуголкой, обробленою срібним шиттям, і неодмінними білими панчохами. Лонги-живописець, звичайно, не так вишуканий, як Гварді, але він і не простий автор книги " буття", а справжній поет Венеції XVIII ст. на останньому етапі її святкової життя ("Урок танцю").

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Італійське мистецтво XVII століття
Цілі мистецтва
Французьке мистецтво XVIII століття
Англійське мистецтво XVIII століття
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVIII СТОЛІТТІ
Англійське мистецтво кінця XVIII - початку XIX століття
Іспанське мистецтво кінця XVIII - першої половини XIX століття. Франсіско Гойя
МИСТЕЦТВО ВІДРОДЖЕННЯ
Російське образотворче мистецтво XVIII-XIX ст.
Культура Російської імперії в XVIII-XIX століттях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси