Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

БЛИЗЬКИЙ І СЕРЕДНІЙ СХІД

Лекція 9. Османська імперія і республіканська Туреччина

Криза імперії, що ставала все очевиднішою з XVIII, досяг свого апогею на початку XIX ст. Реформи Селіма III і Махмуда II на рубежі XVIII-XIX ст. були відчайдушною спробою покінчити з пережитками тянувшей країну в середньовіччя системи влади. Дечого вони допомогли добитися, але подальший хід подій, зокрема, військові успіхи Мухаммеда Алі Єгипетського, поставив "Порту" (цим терміном в Європі позначали султанський уряд і імперію османа в цілому) на грань військового краху, звели результати другого туру реформ практично нанівець. Від повної загибелі імперія була врятована лише в результаті втручання держав, що не бажали цього. Адже в іншому випадку неминуче поставало питання про чималий спадок володінь імперії в Європі, в першу чергу болюча проблема проток, на які претендувала Росія, що категорично не влаштовувало інші країни, перш за все Англію. Вже влітку 1839 р. держави офіційно оголосили, що беруть Порту під своє " колективне піклування", а Лондонська конференція, ультимативно що зажадала від Мухаммеда Алі відмовитися від плодів його перемог, в 1840 р. узаконила це колективне опікування, причому у нового султана Абдул-Меджіда I (1839-1861) не було іншого виходу, як прийняти його.

Гостра внутрішньополітична і економічна криза, військова поразка, тиск держав, успішно що добивалися все нових поступок і пільг, - все це ставило перед новим султаном і його радниками, найбільш відомим з яких був Решид-паша, нелегкі задачі, вирішити які можна було тільки за допомогою чергового туру реформ. Були потрібні радикальні перетворення, і саме до них управителі імперії були вимушені вдатися. Нові реформи (1839 - 1870) отримали найменування Танзимата (букв, "реформи", "перетворення").

Танзімат

Опублікований в листопаді 1839 р. Гюльханейский хатт-і-шериф ("священний указ"), свідчив, що влада ставлять своєю метою забезпечити всім підданим гарантії безпеки їх життя, честі і майна, відмінити систему відкупів і упорядкувати оподаткування, а також змінити порядок призову на військову службу. Для здійснення цієї програми на початку 1840-х рр. був проведений ряд реформ у сфері адміністрації (створення меджлісів, тобто дорадчих органів з участю жителів країни, які не є мусульманами, при управителях вілайєти і санджаков), суду (складання кримінального і комерційного кодексів), освіти (створення системи світських шкіл), а також прийнятий ряд заходів для удосконалення земельних відносин і розвитку економіки.

Реформи, як того і слід було очікувати, викликали лютий опір в країні, особливо з боку духівництва, ревних прихильників ісламу. У розпочатої трансформації традиційної системи відносин вони бачили ще один крок на шляху до європеїзації країни і відповідно до ослаблення свого впливу, що не могло не розцінюватися ними як крах основ. Одним з найуразливіших пунктів всієї програми Танзимата було питання про статус численних підданих імперії, що не належали до числа турок і взагалі мусульман. Спроба зрівняти їх у правах з мусульманами зустріла найбільший опір. В результаті так і не був змінений порядок призову на військову службу (армія як і раніше комплектувалася з мусульман). Більш того, проблема статусу християн викликала конфлікт з Росією, що претендувала на заступництво по відношенню до них і до святих місць у Палестині, що кінець кінцем стало приводом для кримської війни (1853-1856). За підсумками війни Туреччина опинилася в стані переможців, але ця перемога була для неї пірровою, бо виснажила казну і поклала початок драматично нараставшей зовнішньої заборгованості країни. Головним же результатом війни і пов'язаного з цим чергового натиску держав було продовження Танзимата.

Реформи 1850-1860-х рр. зробили ще один крок на шляху встановлення рівності всіх підданих імперії. Був встановлений офіційний статус громад-миллетов (грецької, вірменської, єврейської і ін), оголошено про допуск їх представників до державної служби (питання про участь їх в армії залишилося невирішеним). Був прийнятий важливий закон про землю, відмінені цехові регламенти в містах, впорядкована система податкових відкупів. Судова влада відокремлювалася від адміністративної, а шаріатські суди дещо потіснені. З'явилося міністерство освіти, відав світськими навчальними закладами, аж до найвищих. Нарешті, реформи надали немало прав і пільг іноземному капіталу, перш за все право на володіння нерухомістю. Здійснення всіх цих реформ було пов'язано з діяльністю найвидніших реформаторів другої половини XIX ст. Алі-паши і Фуад-паши, радників Абдул-Меджіда і його наступника Абдул-Азіза I (1861-1876), що керували урядом імперії. Керуючись доктриною османизма (всі піддані імперії - османи), вони прагнули зберегти домінуюче положення турків в країні при формальній рівності всіх населяють імперію народів. Розуміючи необхідність подальшої європеїзації країни, вони робили відповідні поступки іноземному капіталу, хоча і виразно усвідомлювали, наскільки непопулярна ця політика і які могутні сили в імперії їй протистоять.

Що стосується поступок, то вони зводилися до тарифних пільг (8% - єдиний митний податок для іноземних товарів), до підтвердження режиму капітуляцій, установі ведучого у фінансових справах імперії англо-французького Оттоманського банку (1856), що незабаром набув статус державного банку, а також до обширних капіталовкладень в промислове, залізничне будівництво, видобуток і обробку сільськогосподарської і іншої сировини. Слід помітити, що одночасно ріс зовнішній борг країни, бо дефіцит державного бюджету з часів Кримської війни погашався за рахунок позик. Заборгованість до 1876 р. досягла величезної суми в 6 млрд. франків. Платою за це було все більш широке надання іноземному капіталу можливостей для глибокого проникнення в економіку імперії, результатом чого стало поступове зміна господарства країни, втягивавшейся у світовий ринок. Змінювався вигляд економіки як у сфері традиційного ремесла і торгівлі, так і в області сільського господарства. Все більш помітні позиції в господарстві займала нарождавшаяся промисловість, для її потреб створювалася розвинута інфраструктура.

Всі ці загалом позитивні для країни зміни, включаючи і економічне вторгнення в країну іноземного капіталу, супроводилися зростанням національної самосвідомості, особливо в середовищі освічених інтелектуалів. В 1865 р. виникло таємне товариство "нових османів", що ставило свою за мету створити в країні режим конституційної монархії. На початку 1870-х років в Стамбулі почала видаватися газета "Ибрет" ("Повчання"), що відображала їх ідеї. І хоча газета незабаром була закрита, позиції прихильників конституції, на чолі яких став видний сановник імперії Мидхат-паша, до середини 70-х рр. помітно посилилися. Масові виступи учнів в травні 1876 р. послужили сигналом для початку рішучих дій. Султан Абдул-Азіз був позбавлений влади, а новий султан Абдул-Хамід II погодився на конституцію, яка була офіційно прийнята в грудні 1876 р.

Конституція проголошувала основні права і свободи громадян імперії, створила двопалатний парламент і дещо обмежила прерогативи султана. Але вибраний парламент виявився слухняним волі монарха, а великий візир Мидхат-паша був в лютому 1877 р. висланий з країни. Султан, не дивлячись на всі конституційні обмеження його влади, явно ставав господарем положення. Для цього були вагомі причини. Справа в тому, що зміни і перетворення 1840 - 1860-х рр.., тобто всі танзиматские реформи і тісно пов'язані з ними зміни в економіці країни, що стали результатом проникнення в імперію іноземного капіталу, принесли деякі вигоди лише міським верствам населення, які і підтримували нові реформи, включаючи конституцію. Варто нагадати, що в той час це було значною мірою нетурецкое і навіть неисламское населення країни. Що ж торкається власне турків, то вони не тільки не мали вигод від нововведень і не могли скористатися їх плодами, але навпроти, відчували себе ущемленими в своєму звичному привілейованому положенні і навіть несли деякі економічні втрати, зокрема у зв'язку із земельною реформою.

Разжигаемое мусульманським духівництвом незадоволеність з часом ставала все більш відчутною, чим і скористався новий султан, що знайшов в цій незадоволеності могутню опору для протидії конституціоналістам. Поразка в російсько-турецькій війні 1877-1878 рр. лише підлила масла у вогонь, так як його можна було легко пояснити наслідком нововведень, послаблювали владу правителя. У лютому 1878 р. Абдул-Хамід вчинив державний переворот. Парламент був розпущений, а імперія на довгі роки була перетворена на вельми похмуру деспотію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Російська політика на Близькому Сході
Нові "твіттерние революції на Близькому Сході і в Північній Африці як привід для зовнішньої геополітичної експансії
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Війни з Іраном і Османською імперією
Туреччина, Іран, Афганістан
Поняття закону в республіканському Римі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси