Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методика самоконтролю фізичного розвитку

Фізичний розвиток оцінюється з допомогою антропометричних вимірювань. Вони дають можливість визначати рівень і особливості фізичного розвитку, ступінь його відповідності статтю та віком, наявні відхилення, а також рівень поліпшення фізичного розвитку під віз дією занять фізичними вправами та різними видами спорту.

Антропометричні вимірювання слід проводити періодично в один і той же час доби за загальноприйнятою методикою з використанням спеціальних стандартних перевірених інструментів.

При масових обстеженнях і проведення самоконтролю вимірюються довжина тіла (зріст) стоячи і сидячи, вага, окружність грудної клітки, життєва ємність легень, сила кисті найсильнішої руки, станова сила.

Найбільша довжина тіла (зростання) спостерігається вранці. Ввечері, а також після інтенсивних занять фізичними вправами зростання може зменшитися на 2 см і більше. Після вправ з обтяженнями і штангою довжина тіла може зменшитися на 3 см і більше через ущільнення міжхребцевих дисків. Довжина тіла зменшується за рахунок ущільнень міжхребцевих дисків, стомлення м'язів тулуба, від сплощення склепіння стопи.

Вага тіла - об'єктивний показник для контролю за станом здоров'я. Він змінюється в процесі занять фізичними вправами, особливо на початкових етапах, потім стабілізується.

При визначенні ваги досліджуваний повинен стояти нерухомо на середині площадки ваг. Контроль за вагою тіла доцільно проводити вранці натщесерце. Показник ваги фіксується з точністю до 50 р.

Є різні способи визначення нормальної ваги. Щоб дізнатися, яким має бути нормальна вага людини, потрібно з величини зростання, вираженого в сантиметрах, відняти певну кількість:

- від 155 до 165 см віднімається 100;

- від 166 до 175 см віднімається 105;

- від 176 см і вище віднімається 110.

Слід зазначити, що цей показник застосовується для визначення "ідеального" ваги чоловіків нормальної конституції, правильної статури. У худорлявих, плоскогрудих юнаків вага буде менше розрахункового, у широкоплечих, з розвиненими поперечними розмірами тіла - більше розрахункового. Жінкам треба мати дещо меншу вагу, ніж розрахунковий.

Значні відхилення від "ідеальної" ваги як у бік зменшення, так і збільшення свідчать про недоліки у фізичному розвитку. І в тому і в іншому випадку можна скорегувати свій розвиток за рахунок регулярних занять фізичними вправами. При малій вазі в основному потрібно займатися вправами з обтяженнями для збільшення маси м'язів, при великій вазі - аеробними вправами на витривалість (ходьба, біг, велосипед, плавання) для зменшення вмісту жиру в тілі.

Для більш точної оцінки ваги тіла можна користуватися росто-ваговим показником. Він визначається шляхом ділення ваги в грамах на зріст у сантиметрах. Для жінок нормальною величиною є 325-375 г/см, для чоловіків 340-400 р/див.

Окружність грудної клітки вимірюється в трьох фазах: під час звичайного спокійного дихання (пауза), максимального вдиху і максимального видиху. Досліджуваний розводить руки в сторони. Сантиметрову стрічку накладають так, щоб ззаду вона проходила під нижніми кутами лопаток, спереду у чоловіків з нижнього сегменту сосків, а у жінок над молочною залозою, в місці переходу шкіри з грудної клітки на залозу. Після накладення стрічки досліджуваний опускає руки. При вимірюванні максимального вдиху не слід напружувати м'язи і піднімати плечі, а при максимальному видиху - сутулитися.

Різниця між величинами кіл при вдиху і видиху характеризує екскурсію грудної клітки. Вона залежить від морфоструктурного розвитку грудної клітки, її рухливості, типу дихання. Середня величина екскурсії зазвичай коливається в межах 5-7 див.

Кистьова динамометрія - метод визначення згинальної сили кисті. Динамометр беруть в руку циферблатом всередину. Руку витягують в сторону на рівні плеча і максимально стиснути динамометр. Проводяться по два виміри на кожній руці, фіксується кращий результат. Середні показники сили правої кисті (якщо людина правша) у чоловіків - 35-50 кг, у жінок - 15-25 кг; середні показники сили лівої кисті зазвичай на 5-7 кг менше.

Оцінюючи результати динамометрії, слід враховувати як абсолютну величину сили, так і співвіднесеною з вагою тіла. Відносна величина м'язової сили буде більш об'єктивним показником, тому що зростання сили в процесі тренування в значній мірі пов'язаний з збільшенням ваги тіла і м'язової маси.

Показник м'язової сили можна визначити на основі силового індексу. Наприклад, сила правої руки (кисті) дорівнює 52 кг, вага тіла - 76 кг. Отже, для визначення відносної величини сили кисті треба 52 помножити на 100 і розділити на 76. Виходить 68,4%. Для нетренованих молодих чоловіків цей показник становить 60-70% від ваги тіла, для жінок - 45-50%.

Оцінюючи м'язову силу при самоконтролі, слід враховувати, що протягом дня показники сили змінюються. Так, найменша величина їх буває вранці, найбільша - до середини дня. До кінця дня, особливо після виснажливої тренування, м'язова сила падає. Тому визначати силу треба в один і той же час, краще вранці перед початком тренування. Неповне відновлення м'язової сили на інший день після заняття говорить про надмірності навантаження. Зниження її може спостерігатися також при нездужанні, порушення режиму, погіршення настрою і т. д.

Станова динамометрія - метод визначення сили розгиначів тулуба (рис. 8.1).

Досліджуваний стає на площадку зі спеціальною тягою гак, щоб 2/3 кожної підошви перебували на металевій основі. Ноги разом випрямлені, тулуб нахилено вперед. Ланцюг закріплюється за гак так, щоб руки знаходилися на рівні колін. Досліджуваний, не згинаючи ніг і рук, повинен повільно розігнутися, витягнувши тягу. Станова сила дорослих чоловіків у середньому дорівнює 120-130 кг, жінок - 55-65 кг

Рис. 8.1. Станова динамометрія

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методи самоконтролю стану здоров'я та фізичного розвитку
Самоконтроль за фізичною підготовленістю
Методика індивідуального підходу і застосування засобів для спрямованого розвитку окремих фізичних якостей
САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Методика самостійного освоєння окремих елементів професійно-прикладної фізичної підготовки
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
Методика складання індивідуальних програм фізичного самовиховання і занять оздоровчої, рекреаційної та відновлювальної спрямованості
Найпростіші методики самооцінки працездатності, втоми і застосування засобів фізичної культури для їх направленої корекції
МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ТРЕТЬОГО РОКУ НАВЧАННЯ
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси