Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вступ на престол Бориса Годунова

6 січня 1598 р. помер цар Федір Іоаннович. З цим припинився рід Рюриковичів, що правив Руссю понад 700 років. Цар Федір Іоаннович не залишив заповіту. Цариця Ірина оголосила амністію, потім прийняла постриг і пішла в Новодівочий монастир. Незадовго до смерті царя указ 1597 р. надав власникам право розшукувати селян-утікачів протягом 5 урочних років. Ініціатор цього указу Борис Годунов зміг забезпечити собі додаткову підтримку дворян.

Борис Годунов походив з костромського боярського роду. За переказами, цей царський рід починався від татарського царевича Чет-Мурзи з Золотої Орди, який приїхав на службу до Росії при Івані Калиті і нібито заснував Іпатіївський монастир. Борис Годунов піднісся в період опричнини, особливо коли одружився на дочці Малюти Скуратова.

У лютому 1598 р. на Земському соборі Борис Годунов був обраний новим російським царем. В його обрання брали участь 500 - 600 осіб, в тому числі торгово-реміснича верхівка посаду. У вересні того ж року патріарх Іов вінчав Бориса Годунова на царство шапкою Мономаха. Після цього Борис оголосив, що він все зробить для свого народу, що він готовий буде останньою сорочкою поділитися зі своїми підданими. Як писав свідок подій, келар Троїце-Сергієва монастиря Авраамій Палицын, "заради всенародних будівель своїх Борис всім люб'язний бысть". Однак ці обіцянки новому царю вдавалося виконувати недовго.

Борис Годунов прийшов до влади не як представник династії, а за вироком Земського собору, тому не володів значним авторитетом, щоб одноосібно приймати рішення, які б не викликали невдоволення бояр. З князів у цей момент найбільш впливовими залишалися Шуйские. Ще перед смертю Іван Грозний створив регентський рада при сина Федора, в якому ключовою фігурою був П. П. Шуйський. Борис Годунов став реальним правителем держави при царі Федорі Іоанновичі тільки після того, як йому вдалося розгромити угруповання Шуйських. За його наказом П. П. Шуйський був пострижений у ченці, а потім вб'ють. Положення Шуйських суттєво похитнулося, і вони не брали участь в боротьбі за трон після смерті царя Федора Іоанновича.

Вступивши на престол, Борис Годунов зберіг пост голови Боярської думи за князем Ф. В. Мстиславским. Але фактично великим впливом в думі користувався не він, а бояри брати Василь, Дмитро і Іван Шуйские. Прагнучи створити опору трону, Борис Годунов не побоявся ввести в Боярську думу деяких своїх колишніх супротивників - А. В. Куракіна, князя Ст. Ст. Голіцина. Сучасники називали Олександра Микитовича Романова особистим ворогом Бориса, проте після коронації Годунова Олександр отримав боярство, а його брат Михайло - окольничество. Борис Годунов ввів в Боярську думу і своїх родичів, його дядько Дмитро Іванович став конюшим - старшим боярином думи, боярин Степан Васильович Годунов став главою Великого палацу. На частку Годуновых припадала майже третина складу двох вищих чинів думи - бояр і окольничих.

Багато аристократичні сім'ї сподівалися, що Борис буде правити недовго-за старості і хвороб. В кінці 1599 р. царевич Федір Борисович сповістив ченців Троїце-Сергієва монастиря про те що батько нездужає і не приїде на прощу. У 1600 р. здоров'я Бориса Годунова різко погіршився. Після засідання Боярської думи Бориса на ношах віднесли з палацу на площу, щоб показати народу, що він ще живий. Боярські холопи донесли, що Шуйские наводять порчу на Годунова (справа Івана Шуйського в 1599-1600 рр..), і Іван був вигнаний з Боярської думи.

Безсумнівно, найбільшу загрозу для Годунова в цей час представляли Романови - двоюрідні брати останнього законного царя. Романови мали сильними позиціями в Боярської думі: тут були бояри Федір і Олександр Никитичи, окольничий Михайло Микитович Романови. Їх ріднею і прихильниками були бояри - князь Борис Черкаський, князь Іван Сицько, князь Федір Шестунов та ін. За час царювання Івана IV і його сина Федора Іоанновича Романови придбали величезні вотчини і стали найбагатшими землевласниками. Борис Годунов звинуватив Романових у змові з метою знищення царської сім'ї і захоплення влади. Як записав у своїй "Московській хроніці" Конрад Буссов, брати Романови хотіли вапна Бориса отрутою, але були віддані своїми власними людьми.

Руські літописи, складені в оточенні Федора (Філарета) Микитовича Романова, називали ім'я донощика - боярського холопа Бартенєва, який вирішив зрадити свого пана Олександра Микитовича. Бартеневы належали до дворянського стану і володіли невеликими вотчинами. Бартенєв Другий спочатку служив у Федора Микитовича, а потім вступив у скарбники до Олександру Микитовичу. У відповідності з законами про холопів Бартенєв через кілька років добровільної служби у Никитичей повинен був дати їм на себе служилую кабалу. З'явившись з доносом до окольничему Семену Годунову, ведавшему розшуком, скарбник домовився з ним про все. Романови були звинувачені у знахарстві і чаклунстві. Падіння Романових відбулося восени 1600 р. Ніхто не сумнівався в тому, що звинувачення в чаклунстві були тільки приводом. Хвороба Бориса Годунова відродила побоювання династичного кризи, а у Романових природно з'явилася надія отримати корону. Малолітній спадкоємець Бориса мав мало шансів втримати престол. Борис Годунов мав усувати головних претендентів на своє місце.

Суд над Романовими вела комісія на чолі з окольничим Михайлом Глібовичем Салтиковим. Судовий розгляд проводився не в Боярської думі, а на патріаршому подвір'ї. Головним доказом проти Романових послужив мішок з "чарівними" корінцями. Боярину Олександру Микитовичу була влаштована очна ставка з Бартенєвим. Після суду над Романовими Михайло Салтиков і Семен Годунов отримали боярство.

В результаті всі брати Романови були піддані тюремного ув'язнення, а старший з них Федір насильно пострижений у ченці під ім'ям Філарета. Цим у нього хотіли назавжди відняти можливість зайняти престол. Чернецтво змусили прийняти і його дружину Ксенію Іванівну Шестову (під іменем Марти). Їх 5-річний син Михайло (майбутній цар) був розлучений з батьками і разом з тіткою Анастасією Никитишной був засланий на Білоозеро. З п'яти братів Романових тільки чернець Філарет і Іван Микитович винесли важке висновок і залишилися живі.

Так само як і Романови був усунутий Богдан Бєльський - племінник Малюти Скуратова (під час міжцарів'я у 1598 р. він виступав проти Бориса Годунова). У 1599 р. Богдан Бєльський був відісланий урядом в експедицію на Північний р. Донець, де передбачалося будувати фортецю Царьов-Борисов. Воєвода не став розкрадати державні кошти, відпущені на платню служилим людям і оплату будівельних робіт. Рідкісний випадок! Навпаки, він привіз багато припасів з власних вотчин в Царьов-Борисов, тому швидко завоював популярність серед служивих людей.

Богдан Бєльський відав Аптекарським наказом він один міг підносити ліки цареві. Поки Бєльський будував фортецю, цар Борис наблизив до себе шотландського капітана Габріеля, обізнаного в медицині. Він поскаржився царю на Бєльського в тому що той порушує порядок, в якому треба давати зілля цареві. Дізнавшись про це, Бєльський велів заарештувати Габріеля. Габріель доніс на Бєльського, що той може не тільки лікувати, але і робити шкідливі зілля і навіть пробувати їх на собі. З 1603 р. Аптекарським наказом замість Бєльського став керувати Семен Годунов (глава розшуку). Як і Романових, Бєльського звинуватили в тому, що він бажає царства. Його засудили, вивели на ринкову площу і піддали ганебного покарання. Катом був призначений капітан Габріель, він вирвав у Бєльського жмут за клоком всю бороду (особливу безчестя). Потім Богдана Бєльського заслали (до 1604 р. в його нижній новгород маєток, потім в Сибір або в Нижнє Поволжя). Обидва політичних процесу - проти Романових і проти Богдана Бєльського - були схожі. Колишній опричник, Борис Годунов в той же час діяв не зовсім так, як Іван Грозний (без погромів і різанини). Політична криза 1600 р. був короткочасним, і Борис Годунов зміг його подолати.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси