Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гігієнічне нормування шуму

Основна мета нормування шуму на робочих місцях - це встановлення гранично допустимого рівня (ГДР) шуму, який при щоденній (крім вихідних днів) роботі, але не більше 40 год на тиждень протягом усього робочого стажу не повинна викликати захворювань або відхилень у стані здоров'я, що виявляються сучасними методами досліджень, у процесі роботи або у віддалені терміни життя теперішнього і наступних поколінь. Дотримання ГДР шуму не виключає порушення здоров'я у надчутливих осіб.

Допустимий рівень шуму - це рівень, який не викликає у людини значного занепокоєння і істотних змін показників функціонального стану систем і аналізаторів, чутливих до шуму.

Нормованими характеристиками постійного шуму на робочих місцях є рівні звукового тиску в децибелах (дБ) в октавних смугах частот. Допускається як характеристики постійного широкосмугового шуму на робочих місцях приймати рівень звуку в децибелах акустичних (дБА), що вимірюється по шкалі "А" на часовій характеристиці шумоміра "повільно".

Характеристикою непостійного шуму на робочих місцях є еквівалентний (по енергії) рівень звуку LАЭКВ, дБА, і рівень звукового тиску Lекв, дБ.

Гранично допустимі рівні шуму на робочих місцях регламентуються СН 2.2.4/2.1.8.562-96 "Шум на робочих місцях, у приміщеннях житлових, громадських будівель і на території житлової забудови" і СНиП 23-03-2003 "Захист від шуму", в яких даються норми рівнів звуку й рівнів звукового тиску в октавних смугах частот.

Гранично допустимі рівні звукового тиску (еквівалентні рівні звукового тиску) в октавних смугах частот, рівні звуку (еквівалентні рівні звуку) для основних найбільш типових видів трудової діяльності і робочих місць, що розроблені з урахуванням категорії тяжкості і напруженості праці, представлені в табл. 6.1.

Часто сукупність допустимих рівнів звукового тиску в октавних смугах частот називають граничним спектром (ПС). Кожен граничний спектр має свій номер. Наприклад, ПС-50 означає, що цього спектру на частоті 1000 Гц відповідає допустимий рівень звуку 50 дБ.

Таблиця 6.1

Допустимі рівні шуму на робочих місцях але СН 2.2.4/2.8.562-96

Вид трудової діяльності

Рівні звукового тиску, дБ, на среднегеометрических частотах октавних смуг, Гц

Рівні

звуку,

ДВА

31,5

63

125

250

500

1000

2000

4000

8000

Адміністративно-управлінська, вимірювальні та аналітичні роботи

93

79

70

68

58

55

52

52

49

60

Робота з підвищеними вимогами до процесів спостереження та дистанційного управління виробничими циклами. Робочі місця за пультами в кабінах спостереження та дистанційного управління

103

91

83

77

73

70

68

66

64

75

Виконання всіх видів робіт (за винятком перерахованих) на постійних робочих місцях, у виробничих приміщеннях і на території підприємств

107

95

87

82

78

75

73

71

69

80

Інший підхід до нормування постійного шуму полягає у використанні рівнів звуку LA, дБА. Рівень звуку пов'язаний з відповідним граничним спектром залежністю

(6.13)

Гранично допустимі рівні звуку LA і еквівалентні рівні звуку LАЭКВ на робочих місцях з урахуванням напруженості та тяжкості трудової діяльності наведено в табл. 6.2.

Таблиця 6.2

Допустимі рівні звуку, дб, на робочих місцях

Категорія тяжкості праці

Рівні звуку, еквівалентні рівні звуку, дБА, Д1я ступеня напруженості праці

Легка

Середня

1 ступінь напруженості

2 ступінь напруженості

Легка і середня

80

80

60

50

Важка

75

65

-

-

Для тонального та імпульсного шуму допустимі рівні звуку приймаються на 5 дБА нижче значень, зазначених у табл. 6.2. Це ж відноситься і до приміщень, обладнаних системами вентиляції, кондиціонування повітря і повітряного опалення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Гігієнічне нормування мікроклімату
Гігієнічне нормування шкідливих речовин
Нормування виробничих запасів (матеріалів)
Методика складання та проведення найпростіших самостійних занять фізичними вправами гігієнічної або тренувальної спрямованості
Акустичні коливання, джерела шуму, класифікації, дія, нормування
Види освітлення та їх нормування
Організація і нормування праці
Нормування праці
Дія ультрафіолетового випромінювання і його нормування
Нормування витрат матеріальних ресурсів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси