Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. Держава і право Франції в 1871-1918 рр.

Розвиток політичних партій

Відносна слабкість промислового капіталу.

У середині XIX ст. Маркс писав про францію: "Французька промисловість не панує над французьким виробництвом, тому французькі фабриканти не панують над французькою буржуазією". Щоправда, через 20 років промисловий капітал вийшов з-під опіки Другої імперії зміцнілим, але далеко не настільки незалежним і сильним, щоб повести в політиці свою власну лінію. Достовірні дані говорять про те, що навіть на початку XX ст. дрібне виробництво займало ще дуже чільне місце в економіці країни. Співвідношення чисел міського і сільського населення свідчило, що це країна полуземледельческая: у 1871 р. міського населення налічувалося понад 31%, а сільського близько 69% (та і в 1921 р. міське населення все ще становила 46,5% проти 53,5% сільського). Нечисленність великих міських центрів представляла інший важливий ознака скромного питомої ваги промисловості і торгівлі в національному господарстві: міст, які налічували понад 100 тисяч жителів, було у Франції навіть у 1920 р. лише 15, тоді як Німеччина, наприклад, в цьому ж році (отже, після втрат за Версальським світу) мала їх 45. Абсолютна слабкість промислового капіталу ще підкреслювалася сусідством лихварського банківського капіталу, нічого не втратив, а, навпаки, виграв в силу з часу Луї Філіппа, і великого землеволодіння - союзника лихварів, теж посилився за час Другої імперії. І банкіри і поміщики увійшли в Третю республіку з твердим наміром не здавати своїх реакційно-монархічних позицій. Вони мали спільників в особі куркульського селянства. Мелкособственническое "парцеллярное" селянство - продукт революції XVIII ст., з тих пір наклала незгладимий відбиток на соціальне обличчя села, - відчувало ворожість до міським робітникам і сліпо корилися поміщику та сільському абатові. У 1848 р. буржуазії вдалося нацькувати на паризький пролетаріат не тільки селянську за складом армію, але і селян навколишніх сіл, що збіглися винищувати соціалістів, про яких їм сказали, що вони хочуть поділити всяку власність. Ів 1871 р. героїчна Паризька комуна впала під ударами тієї ж селянської армії, не встигнувши довести французькій селі, що робоча республіка знаменує звільнення селян від капіталістичного рабства. Абсолютно та відносно слабка промислова буржуазія і після Паризької комуни, коли пролетаріат здавався надовго знекровленим, відчувала жорстокий страх перед своїм непримиренним ворогом і охоче терпіла не тільки поруч з собою, але і над собою банкіра і поміщика. Франція Третьої республіки з задоволенням входить в роль світового кредитора, всесветного лихваря, і ця роль слабшає лише після першої світової війни.

Відсутність ґрунту для формування великих партій.

Ці соціальні умови завадили освіти у Франції великих і згуртованих політичних партій. Тут позначається і недостатня самостійність промислового капіталу, розкладницьке вплив лихварського капіталу, який найбільше був зацікавлений у тому, щоб драматичну боротьбу великих партій розміняти на погані підтасування дрібних групок: нехай крикливий бійки незліченних політиканів в один і той же час і симулюють в очах мас вільну боротьбу вільних думок і викликають в тих масах відразу до "суперечливою, темною і незрозумілою" політиці. До того ж, чим більше трудилося на парламентській сцені і навколо неї крикливих демагогів, тим дешевше вони продавалися. І історичне минуле Франції не сприяло формуванню великих і стійких партій. За сімдесятирічний період між Першою імперією і Третьою республікою країна пережила, як відомо, дві реставрації, дві революції та ряд збройних повстань, з яких одне велике повстання Комуни. На грунті, постійно хилиться вулканічними уларами, утворення великих партій, які йдуть корінням в історичне минуле, які накопичили досвід і традиції політичної боротьби і обзавівся масивом звичних прихильників, було вкрай ускладнене.

Республіканці і роялисты.

Що являли собою політичні угруповання на інший день після розгрому Комуни?

Надзвичайно важливо, що в країні, в самій масі населення, ніяких оформлених партій взагалі не існувало. Були політичні течії і політичні симпатії, правильних ж політичних організацій з керівними центрами та місцевими філіями, з програмами та офіційними гаслами, з усім тим, що в середині XIX ст. вже до певної міри відрізняло партійну систему в Англії і США, не було і в подобі. Навіть значно пізніше, незважаючи на вкрай жваву, здавалося б, політичне життя, не було не тільки партійної машини в американському або хоча б в англійському розумінні, але скільки-небудь певні і ясні угруповання складалися лише в палаті, лише після виборів, і той, хто пройшов в палату під загальним ім'ям і прапором, наприклад, республіканця, тільки в палаті самоопределялся, як "помірний республіканець", або "лівий республіканець", або навіть "радикал".

У Національному зборах, обраного в лютому 1871 р., таких фракцій було кілька, але перш, ніж до них придивитися, потрібно помітити, що вони дуже не точно і смутно відображали дійсний умонастрій виборців. Монархія була повалена, і республіка була проголошена в Парижі під тиском та на вимогу паризьких робітників. Паризький пролетаріат був в той же час проти капитулянтских настроїв буржуазії, проти здачі Парижа, проти тяжких умов миру. Нове ж уряд, захопила владу і называвшее себе республіканським, насправді прагнув не до республіки, а до конституційної монархії і усвідомлювала, що "війна до крайності", чого вимагали робітники, означає не тільки зміцнення республіки, але і озброєння революційного пролетаріату, що може призвести до далекосяжних і неприємним для буржуазії наслідків. Буржуазія хотіла світу: вона боялася грозного одушевлення, що охопила паризьких робітників. Аристократія хотіла світу: вона вважала, що по гарячих слідах Другої імперії можна легко протягнути монархію, якщо діяти швидко, не відволікаючи сил на війну. Селянство хотіло світу: цілі війни воно представляло собі смутно і продовження війни пов'язувало з республікою, нещастя Парижа його не чіпали, гегемонія робітників була йому неприємна. Воно-то і послало в Національні збори реакційний більшість прихильників старих монархічних партій. Це було "збори селюків" (assemblfie de ruraux), як його незабаром прозвали республіканці. Боротьба з Паризькою комуною як би цілком виправдовувала його існування. Але як тільки з Комуною покінчили і як тільки з Німеччиною був укладений мир, стало з усіх боків нестримно пробиватися відраза до монархії, яку готувала "селюки". У масі виборців прихильники монархії явно убували і стушевывались, у Національному зборах (обраному на невизначений термін) вони все ще складали близько двох третин. І в цьому - джерело невідповідності, плутанини, гострих протиріч, в яких воно то і справа загрузала і з яких повільно і лише де-не-як выпутывалось.

Боротьба фракцій у національних зборах.

Якщо 630 депутатів, обраних 8 лютого, розташувати справа наліво з їх зменшенням ненависті до республіці, то ми отримаємо на крайньому правому фланзі легитимистов (близько 200), за ними орлеанистов (близько 200), за ними бонапартистов (близько 30), за ними "незалежних" (близько 20), які, хитаючись від незалежності направо і наліво, посилювали то групу роялістів, то групу республіканців; за ними "поміркованих республіканців" (близько 100; серед них був Жуль Феррі); за ними радикалів (близько 80; серед них був Клемансо); за ними соціалістів (близько 20, серед них був Луї Блан. Деякі з них, як Мильер, Рошфор, Малон, Піа, потім брали участь у повстанні Комуни).

У такому різношерстому суспільстві був великий простір для найнесподіваніших коаліцій: з деяких питань орлеанисты з'єднувалися з незалежними і республіканцями і виходив "центр" - то лівий, то правий, дивлячись по тому, переважали в цій суміші орлеанисты і якого саме сорти. Радикали і соціалісти звичайно складали керівне ядро груп, що називалися відповідно "ліва" і "крайня ліва". Як би те ні було, роялисты становили тут явна більшість, але вони не могли відновити монархію: момент для цього був безповоротно втрачений вже давно. Республіка була проголошена 4 вересня 1870 р. У ці дні Енгельс абсолютно правильно оцінював становище, визначаючи республіку як "чистий фарс" і вбачаючи в ній стратегічний хід орлеанистов, єдиної партії, що мала в руках реальну силу для відновлення монархії, але бажала звалити на республіку честь укладення ганебного мира1. Тим часом, однак, посилилися їх суперники - легітимісти - і пройшли в значному числі на лютневих виборах. Комуна ще більше сплутала карти монархістів, а після придушення Комуни стали приходити в себе буржуазні республіканці, і антимонархічні настрої в країні стали зміцнюватися з кожним днем. Грунт для реставрації була втрачена, і це виразилося у відомому суперечці з-за державного прапора, коли орлеанистский претендент вже вирішив поступитися Бурбону з умовою, що той прийме триколірний прапор, з чим Бурбон не погодився. Монархічна ідея була цим курйозним пререканием ще більш дискредитована. Не залишався бездіяльним і третій претендент - син Наполеона Ш. Перед обличчям таких труднощів похитнувся навіть старий орлеанист Тьєр, якого "селюки" призначила спочатку "главою виконавчої влади", а пізніше, у серпні 1871 р., навіть "президентом французької республіки": він заявив, що якщо не можна сісти втрьох на один трон, то доводиться визнати республіку. Тьєр пішов у відставку (1873 р.), і на його місці опинився бонапартист Мак-Магон. Але будучи в той же час "найбільшим ослом Франції", він ще менше Тьєра здатний виправдати надії монархічного більшості "селюків" на відновлення монархії. Серед цих чвар та інтриг були прийняті Зборами основні закони республіки (1875). У них республіка отримала, нарешті, конституційне визнання, і в палаті депутатів, обраної після розпуску національних зборів, республіканці виявилися вже в переважній більшості (360 530).

Боротьба фракцій у палаті депутатів.

Але, як не важко було передбачити, деяке зміцнення республіки не тільки не сприяло консолідації партій, але ще більше дробило фракції і мельчило їх інтереси. Тепер все більше стирався бар'єр, що розділяв монархістів і республіканців, все більше тускнело єдине принципове розходження між двома основними угрупованнями палати, і все стрімкіше лізли вперед і задавали тон групові інтереси, іноді абсолютно непомітні в країні, але неймовірно роздуті в стінах парламенту. Зазначені нами вище риси французького партійного механізму міцно конституировались на багато років вперед. До самого кінця 80-х років так звана "права" являла собою просте сусідство фракцій, з яких одні тяжіли до якої-небудь зі старих династій, інші віддавали перевагу республіці будь-монархічний режим, треті, залишаючись реакційними, схилялися до примирення з республікою, знаходячи, що виправдовується старе пророцтво Тьєра: "республіка буде консервативною або її не буде зовсім". Але і "республіканська ліва" переливалася всіма кольорами і відтінками лібералізму, і тут ще більше, ніж на правій, крихітні групки були заражені манією величі, що не завадило їх членам складатися відразу в декількох із них. Поки на посаді Президента залишався "найбільший осел Франції", для боротьби з ним і монархічної клікою за його спиною утворилося подобу "республіканської партії". Вона складалася (справа наліво) з трьох (!) груп лівого центру, з республіканської лівої, республіканського союзу і крайньої левой1. В лівому центрі були найбільш близькі до монархистам помірні республіканці, змішані з колишніми орлеанистами, нині республіканцями, республіканської лівою - менш сумнівні республіканці, в республіканському союзі - прихильники Гамбетты, який ніколи не переставав бути республіканцем, але все більше схилявся до компромісу з правими, що він називав "опортунізмом", пристосуванням до обставин хвилини, в крайній лівій - республіканці-радикали на кшталт Клемансо, наполягали на рішучої боротьби з ворогами республіки і на реформи, які б забезпечили у Франції режим політичної свободи.

Опортуністи і радикали.

Така "партія" не відрізнялася і в малій мірі необхідним для партії внутрішньою єдністю і зовнішньої стійкістю. Коли ж в особі Мак-Магона зазнали поразки відкриті реставратори монархії, розпалася і "республіканська партія". Вже на виборах 1877 р., після розпуску палати Мак-Магоном, республіканці отримали більшість, вибори ж 1881 р. дали монархистам всього лише близько 90 мандатів. Величезна більшість виборців засвідчили свої республіканські настрої Монархісти змушені були стушуватися в палаті і сховати монархинеские гасла: вони відмовилися в даній обстановці від нападу на республіку і обмежилися боротьбою проти спроб реформувати в республіканському дусі адміністрацію, що залишилася вшир і вглиб монархічної ("республіка без республіканців"). Вони виступали тепер під благовидною личиною "консервативної партії", "союзу правих", яка оформилася після того, як смерть легитимистского претендента сприяла об'єднанню всіх трьох монархічних груп. Але саме республіканська партія, в якій панував опортунізм Гамбетты, тобто, по суті, політика поступок реакції, не була здатна і до скільки-небудь послідовним політичним реформам. "Радикальне крило партії вийшло з покори, і під натиском радикалів уряд, складений республіканською партією, зробив деякі політичні реформи, про які йшлося нижче і які не задовольнили радикалів. Але головним пунктом, що викликало все більш запеклу опозицію радикалів, стали питання зовнішньої і в особливості колоніальної політики.

Боротьба навколо колоніальної політики.

Для розуміння міжпартійних відносин цього періоду необхідно згадати, що на середину 80-х років, коли республіканська партія остаточно розшарувалася на опортуністів і радикалів, падає важливий поворот у настроях і в політиці французької буржуазії. У цей час, після промислового підйому 70-х років, настає важка криза. Становище трудящих мас погіршується і становить різкий контраст з розкішшю верхів буржуазії. Розгортаються широкі фінансові афери, панує оргія збагачення, що перевершує оргії найгірших часів Другої імперії. Уряд республіканської партії заохочує найбільш брудні спекуляції і, між іншим, передає в руки аферистів всю залізничну мережу Франції. У 1887 р. Греві (другий після Мак-Магона Президент республіки) йде у відставку в обстановці жахливого скандалу: в його власному будинку його ж родичі торгували орденами і концесіями. В широких масах трудящих зростає обурення, пожвавлюється робітничий рух, піднімають голови соціалісти, керовані Гедом і Лафаргом. Невдоволення дрібної буржуазії позначається в почастішали анархістських виступах.

Все більше побоюючись нового руху пролетаріату і стоячи перед обличчям посилення вимог соціальних реформ, верхи буржуазії схиляються до активізації зовнішньої політики. Фінансова олігархія не вирішується, однак, віддатися ідеї реваншу, тобто нової війни з Німеччиною, і воліє піти по дорозі колоніальних авантюр, запланованих вже під час Луї Філіпа: на це її прямо штовхала споконвіку видатна роль банків, які у 80-х роках особливо тісно зрощуються з урядовим апаратом. Франції, майже викинутої Англією з Америки та Індії в середині XVIII ст., лише в першій половині XIX ст. вдалося, як ми вже знаємо, завоювати Алжир. По-справжньому ж до відтворення колоніальної імперії на нових засадах і за новими мотивами приступає Франція лише у 80-х роках. "Не випадковість, що у Франції як раз особливо швидкий розвиток фінансового капіталу, при ослабленні промислового, викликало з 80-х років минулого століття крайнє загострення анексіоністської (колоніальної) політики". У 1881 р. уряд республіканської партії за прямими вказівками Французько-єгипетського банку захопила Туніс. Після цього воно звернуло увагу на Індокитай. Південно-східний берег Індокитаю (Кохінхіні і Камбоджа) був захоплений вже Луї Наполеоном. Лідер республіканської лівої, глава міністерства Феррі, особисто зацікавлений в експлуатації природних ресурсів Аннама, послав експедицію для завоювання Аннама і Тонкина. Це втягнуло Франції у війну з Китаєм. Китайці і аннамиты завдали французьким військам жорстоке поразка (1885 р.). Феррі змушений був піти у відставку. Новий уряд все ж змусило Китай відмовитися від Аннама, після чого завоювання Індокитаю тривало роками в кровопролитній боротьбі з місцевим населенням.

Але колоніальна авантюра республіканської партії стимулювала обурення в широких верствах пролетаріату і дрібної буржуазії. Остання, за традиціями оказывавшая великий вплив на значну частину пролетаріату, мала свій власний зовнішньополітичний ідеал у гарячих плани реваншу. Під внутрішньої політики маси вимагали рішучих політичних і соціальних реформ, які давно були обіцяні республіканською партією і від яких вожді республіканців відрікалися, як тільки опинялися біля влади. У палаті найбільш блискучим виразником цих вимог став Клемансо, лідер радикалів. З республіканської партії остаточно виділилися ворожі один одному групи опортуністів і радикалів, і так як жодна з них не мала більшості, необхідного для створення уряду, то до кінця 80-х років не було однорідних кабінетів: огтортунисты то з'єднувалися на деякий час з радикалами проти правих (політика "республіканської концентрації"), то йшли на компроміс з тими ж правими, щоб з їх допомогою розбити радикалів (політика "умиротворення").

Буланжизм як вираз загального невдоволення.

Між тим, трудящі маси не могли забути, що республіканська Конституція за іронією долі створена монархістами, жаждавшими удушення республіки. Недосконалість цієї Конституції били в очі. Вони і зроблені були відповідальними за атмосферу політичної несвободи, поліцейського свавілля, чиновницького засилля, клерикальної реакції. До цього приєднувалася жага реваншу, захопила майже всі верстви суспільства. Тут-то і сталося, що безпринципна і бездарна особистість, постать, особисто і політично нещаслива, можлива в якості ведучої сили лише в епоху особливого лихоліття, що потягла за собою не тільки дуже широкі кола виборців, але майже всю радикальну партію на чолі з Клемансо. Генерал Буланже був твором загального розчарування і роздратування, і "буланжизм правильно охрестили професійним союзом незадоволених"1. А незадоволених цих очолювали радикали. Вони клюнули на приманку реваншу, який їм пообіцяв генерал, повірили його демократичним і республіканським деклараціям і вклали бажане їм утримання на вимогу "ревізії", тобто перегляду Конституції, яке він незабаром висунув. Але дуже скоро виявилося, що під "переглядом" Буланже і його найближчі соратники розуміють знищення парламентського правління. За своїм політичним типу обличчя Буланже стало підозріло нагадувати Луї Наполеона перед переворотом 51-го року. Навколо нього швидко об'єдналася вся роялистская реакція - всі аристократи, всі клерикали, всі клеврети претендентів і римського папи. Його успіхи на виборах, його гучна популярність погрожували республіці смертельною небезпекою. Перед особою цієї небезпеки об'єдналися всі фракції республіканців і завдали буланжизму поразку на виборах 1889 р.

Але радикали вийшли з цього випробування сильно дивними. Вони грунтовно розгубили симпатії паризьких робітників, яких вміли раніше заманювати і обманювати соціалістичної фрази. Силу радикалів становила слабкість французького соціалізму, насилу оправлявшегося після розгрому Комуни. Робітники були впевнені, що радикали - справжня революційна партія, що протистоїть опортуністам і захищає республіку.

Відродження соціалізму.

Але вже в 1877 р. Жюль Гед заснував газету "Рівність" - "першу "французьку" робочу газету" (в справжньому сенсі цього слова)"1, яка старанно вчила робочих різниці між справжнім соціалізмом і радикалистской маскуванням під соціалізм. У 1879 р. Третій з'їзд робітничих синдикатів постановив утворити соціалістичну робочу партію, а в 1880 р. була складена програма цієї партії, в чому деяку участь брали Маркс і Енгельс.

Новонародженої партії чекали ще дошкульні поразки. Всередині її відбувалася боротьба між Гедом і Лафаргом, з одного боку, і дрібнобуржуазними соціалістами - з іншого, які під ім'ям "поссибилизма" відстоювали опортуністичну, по суті, політику компромісів з буржуазією. Поряд з цим доводилося вести боротьбу з анархізмом, які мали численних прихильників у середовищі робітників дрібних і найдрібніших підприємств, які ще довго зберігалися у Франції, і з синдикалістами, объявлявшими синдикат єдиною класової робочої організацією, а загальний страйк найголовнішим знаряддям класової боротьби і рішуче отказывавшимися визнавати робочу політичну партію і парламентську боротьбу. Але найсильнішим, мабуть, суперником соціалістів виступали радикали, відбивали у них робочі голосу на виборах: кандидати радикалів, які проходили в палату голосами робітників, брали тут кличку "радикалів-соціалістів". Тому викриття і крах буланжизма, рикошетом вдарили по радикалам, співслужили службу соціалістів: вони склали в палаті самостійну групу, яка швидко зростала за чисельністю і на початку 90-х років вже досягла кількох десятків членів. Звичайно, це не означало ще загибелі радикалів. Навпаки, Енгельс, зі своїм дивовижним даром передбачати майбутнє, в 1886 р. передбачав перехід всієї влади в руки радикалів і лише тоді, як наслідок, відхід від них рабочих3. Це сталося 20 років потому, після виборів 1906 р.

Республіканці рухаються направо.

Дійсно, останнє десятиліття XIX ст. характеризується наполегливою зростанням консервативних настроїв серед буржуазії, яка вже не вважає республіку в небезпеці, але все більше лякається соціалістичного руху і не проти об'єднатися з самої чорної реакцією, що йде від дідичів та єзуїтів, для боротьби з пролетаріатом. Серед республіканців диференціюється сильна група "прогресистів", составившаяся з опортуністів з дуже сильною домішкою колишніх монархістів. Вони назвали свою партію "республікансько-демократичним союзом", бо кличка "демократ" стала у французькому політичному лексиконі умовним позначенням консерватора. У палаті до них примикали "ліві республіканці" і "ліві демократи", які проводили на практиці консервативну програму і займали місця на правій стороні.

Що ховається під назвами партій?

Взагалі, до кінця XIX ст. в будові і назвах політичних партій виявляється вельми оригінальна особливість, надалі все посилювалась. Вона полягає в тому, що загальноприйняті терміни і прізвиська в застосуванні до партій не тільки не виражають їх спрямування, але перебувають з ними в явному протиріччі. Тут, наприклад, клерикали орієнтації самої ультрамонтанской (тобто отримують директиви "з-за гір", від Ватикану), чистокровні реакціонери у всьому, що називають себе "лібералами" з тієї причини, що воспрещение викладання релігії в урядових школах, невизнання прав юридичної особи за релігійними товариствами та інші наслідки так званого відділення церкви від держави вони зображували, як утиски "свободи особистості", а себе - як захисників свободи. Тут представники інтересів великого землеволодіння, пов'язані з куркульським селянством, фрондируют проти великої промислової і фінансової буржуазії і презирливо називають її "плутократией", а себе "демократами" і навіть "лівими демократами". Таким чином, "назви як би безупинно сковзають від крайньої лівої до правої крайньої, і слова самі червоні перестають взагалі що-небудь означати і навіть означають щось протилежне своїм первинним змістом і логікою". На початку 70-х років слово "радикал" вселяло буржуазії жах, до початку ж XX ст. радикали настільки приручились, що з'явилися навіть "радикали-консерватори". Зрештою, стало неможливим розпізнати, хто, власне, ховається під ярликом "консерваторів", "націоналістів", "прогресистів", "республіканців" і т. п., і сам собою утворився умовний мову передвиборних кампаній, який і надавалося розшифровувати звичного виборцю. Так, якщо республіканець виступав з прикметником "щирий", республіканці не без підстави розрізняли в ньому прихованого монархіста; якщо до загальновідомого партійним назвою приєднувався епітет "незалежний" - це завжди було ознакою нахилу вправо, але ніколи не вліво: незалежний соціаліст, незалежний радикал означали правих сусідів соціалістів і радикалів. Як би себе не називав кандидат, хоча б соціалістом, але якщо він захищав "права батька сімейства" і "вільне навчання" - це був клерикал, якщо "вільна праця" і "повага до власності"- консерватор, якщо ж він підтримував "світська держава", "права держави", "податкову справедливість" - це був лівий.

Реакційний виродження радикалів.

Перед обличчям крепнувших консерваторів соціалісти не зайняли самостійної бойової позиції, а стали підтримувати радикалів. У перші роки XX ст. склався навіть постійний парламентський блок соціалістів, радикалів і радикалів-соціалістів, призначений забезпечувати в палаті більшість радикальних кабінетах. Але неухильно совершавшееся рух радикалів направо робило співпраця з ними незручним для соціалістів, і під тиском мас вони змушені були вийти з блоку. У 1906 р. велика виборча перемога дала радикалам майже половину мандатів. Протягом трьох років кабінет Клемансо вів запеклу боротьбу з робітниками і, розстрілюючи страйкарів, тим самим розстрілював останні залишки доброї слави радикалів серед французьких робітників. Те ж робив колишній соціаліст Бріан, який прийняв владу після Клемансо і протримався близько півтора років. Другий кабінет Бріана не проіснував і чотирьох місяців (3 листопада 1910 р. - 27 лютого 1911 р.). З цього моменту до самого початку першої світової війни кабінети змінювали один одного з запаморочливою швидкістю: парламент був охоплений анархією, в країні ширився грізне обурення пролетаріату.

Перемога опортунізму в соціалістичній партії.

Але соціалісти не зуміли використати виграшне становище, що створилося, коли радикали викрили себе перед робітниками. Вони не зуміли об'єднати навколо себе пролетаріат, відбити його у анархістів і синдикалистов і повести на штурм влади. У 1905 р. дві партії - Соціалістична партія Франції (гедисты, бланкісти та ін) і Французька соціалістична партія (поссибилисты та інші на чолі з Жоресом) злилися в Об'єднану соціалістичну партію, від якої, втім, незабаром відокремилися "незалежні соціалісти", під проводом Мильераном, Бріаном і Вівіані, які відстоювали право соціалістів брати участь в радикальних кабінетах (вони потім організували Республікансько-соціалістичну партію, згодом - Республіканський і соціалістичний союз).

Від революційної Соціалістичної партії Франції потрібні були при об'єднанні з реформістами Французької соціалістичної партії великі поступки угодовству. З тих пір гедизм явно і без достатнього опору відступав перед реформізмом, а при перших гуркотах військової грози повністю капітулював перед соціал-патріотизмом.

Шовіністичне божевілля не могло, однак, безроздільно володіти партією тривалий час. Вже на другий рік війни виникає деяка опозиція соціал-патріотизму, що і позначається на щорічних конгресах партії. Після Лютневої революції 1917 р. соціалісти під тиском робітничих мас покидають уряд. Жовтнева революція позначилась стрімким підйомом революційного настрою пролетаріату, але лідери партії опиралися натиску мас з мужністю, гідною, без сумніву, кращого застосування. Лише в 1920 р. на конгресі в Турі більшістю 3022 голосів проти 1022 вирішено було питання про входження в Комуністичний інтернаціонал.

У Соціалістичної партії залишилося не більше 50 000 членів (з 180 000). Вона засвоїла собі тверду, загалом, політику лівого дрібнобуржуазного доповнення радикалів. Її вождем незабаром після розколу став Леон Блюм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
СТВОРЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА (жовтень 1917 -1918 р.)
Германия в 1871-1918 рр.
Італія в 1871-1918 рр.
Сполучені Штати Америки в 1871-1918 рр.
Політичні партії
Політичні партії
Типологія політичних партій
Політичні партії та громадські об'єднання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси