Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Держава і право Франції після революції

Термідоріанський конвент

Реорганізація уряду.

На інший же день після страти Робесп'єра Конвент вніс зміни в організацію уряду. Він декретировал, що склад Конвенту оновлюється щомісяця на одну чверть і що виходять члени не можуть бути знову обрані раніше ніж через місяць. Комітет суспільного порятунку був оновлений, але депутатів все ще лякала владу, яка йому належала, і в кінці серпня 1794 р. він був замінений шістнадцятьма комітетами Конвенту. Кожен комітет міг видавати, у своїй області, обов'язкові постанови. Виконавчі комісії давали звіти комітетів. Владу Комітету суспільного порятунку, який до тих пір разом з Комітетом громадської безпеки фактично керував усіма іншими комітетами, була значно урізана. Йому були залишені тільки військові справи і зовнішні зносини. Втім, пізніше Комітету була повернута його переважаюча роль.

Конституція 5 фруктидора ІІІ року (22 серпня 1795 р.).

Особа Конвенту сильно змінилося. Буржуазія користувалася всяким приводом для того, щоб вигнати з Конвенту уцілілих після 9 термідора якобінців, жирондистские депутати були повернуті в Конвент, порожні місця займалися знову обраними членами. Вплив найбільш затятих термідоріанців в Конвенті все зростала.

Застосування Конституції 1793 р., як зазначалося вище, було лише відтерміновано, але термідоріанський конвент не зважився відразу заявити народу, що він пориває з цією Конституцією. У період пізніших подій, відомих під назвою "жерміналя" і "прериаля", повсталі вимагали запровадження Конституції 1793 р. 2 прериаля Конвент навіть змушений був обіцяти повсталим, що створена ним комісія представить найближчим часом проект "органічних законів" Конституції 1793 р., тобто додаткових законів, необхідних для її здійснення.

Але народний рух було придушено, комісія реорганізована і замість "органічних законів" Конституції 1793 р. (яку доповідач комісії назвав анархічної), комісія представила Конвенту новий проект Конституції.

Прийнята Конвентом 22 серпня Конституція була передана на затвердження первинних народних зборів. Конвент був упевнений, що в умовах білого терору Конституція отримає схвалення. Але яке це було жалюгідне голосування в порівнянні з плебісцитом 1793 р.! Тоді у голосуванні брало участь близько 2 мільйонів, тепер дещо більше 1 мільйона; в 1793 р. проти Конституції голосувало близько 13 тисяч, тепер, незважаючи на зменшення вдвічі загальної кількості виборців, - близько 50 тысяч1. За Конституції 1793 р. було подано на 750 тисяч голосів більше, ніж за Конституцію III року.

Конституція III року рішуче урізала права, виборені народом в період революції.

Законодавча влада здійснювалася Законодавчим корпусом, що складається з двох палат: Ради старійшин і Ради п'ятисот. Рада п'ятисот складався з 500, а Рада старійшин з 250 депутатів, які обираються на три роки. Кожен рік оновлювалася одна третина складу Рад. Спеціальним декретом, затвердженим референдумом, було передбачено, що 2/3 членів Конвенту повинні були увійти в перший склад Законодавчого корпусу.

Встановлювалися двухстепенные вибори. Первинні зборів обирали членів зборів виборців, мирового суддю і його заступника, голови комунального управління, а в комуни З населенням понад 5 тисяч - муніципальних посадових осіб.

Збори обирали виборщиків Законодавчий корпус, касаційний суд (для всієї республіки), департаментських посадових осіб, суддів департаментських кримінального та цивільного судів. Виборцями могли бути французькі громадяни чоловічої статі, які народилися і проживають у Франції, які досягли 20 років, записані в "цивільний регістр" кантону і сплачують прямий податок. Виборцями могли бути особи, які досягли 25-річного віку і володіють майном на правах власності або користування, що приносить дохід, рівний 200-денної заробітної плати у містах з населенням понад 6000 чоловік і 150-денної заробітної плати у містах з населенням нижче 6000 чоловік і в селах. Таким чином, в основу виборчого цензу було відверто належить багатство.

Для членів Ради старійшин віковий ценз був встановлений в 40 років, для членів Ради п'ятисот - 30 років, ценз осілості відповідно 15 і 10 років. Членом Ради старійшин міг бути лише одружений або вдівець.

Раді п'ятисот надавалося право ініціативи та обговорення законопроектів, Рада старійшин повинен був лише стверджувати або заперечувати "резолюції" Ради п'ятисот. Рада старійшин, крім того, мав право на свій розсуд перенести в інше місто засідання Законодавчого корпусу, право, якими згодом скористався Наполеон.

Виконавча влада вручалася директорії, яка складалася з 5 членів, які обираються Законодавчим корпусом. Вона поновлювалася частково шляхом виборів щорічно одного нового члена. Міністри не становили Ради. По-новому були організовані місцеве управління, судова система і т. д. Через два місяці після прийняття Конституції, 26 жовтня 1795 р., Конвент припинив свою діяльність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Утворення буржуазної держави у Франції
Особливості адміністративного права Франції та Федеративної Республіки Німеччини як держав із романо-германською правовою системою
Держава і право Англії після революції
Держава і право Франції в 1871-1918 рр.
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Жирондистский конвент
Якобінський конвент
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси