Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Палеолітичне мистецтво

Мистецтво виникло в палеоліті. У верхньому палеоліті воно представлено печерної живописом, антропоморфної скульптурою малих форм з кістки і каменю, гравіюванням на кістки, кам'яних плитках, платівках з бивнів мамонта.

Поява мистецтва у палеоліті - важливий в історії людства факт, пов'язаний з фізіологічними особливостями людини верхнього палеоліту - розвитком його головного мозку, насамперед центрів мови і ассоциациативного мислення. У зв'язку з цим варто згадати про деяких сучасних помилках. Коли "вчені" слони, мавпи, птахи та інші тварини залишають колірні плями, і це оголошується як здатність тварин створювати твори мистецтва. Однак жодна тварина не може створювати твори мистецтва як результат творчості. У кращому випадку тварина може зобразити подобу того, що йому покажуть, при цьому використовуючи надані йому матеріали для малювання.

Перші твори первісного мистецтва - гравіювання на кістки були знайдені в 30-х роках XIX ст. Але тоді ніхто не звернув на них уваги. Переворот у поглядах на первісне мистецтво справило відкриття палеолітичної печерного живопису. У 1879 р. іспанський археолог М. де Саутуола виявив на склепіннях іспанської печери Альтаміра намальованих цегляно-червоною вохрою бізонів і коней - перший відкритий пам'ятник поліхромним палеолітичної живопису. Відкриття Саутуоли представляється епохальним за своїм значенням, за, тим не менш, його зустріли з нерозумінням. Вся справа в тому, що в науці тоді панували погляди на древнього людини, як на дике істота і відстале. Лише 20 років потому, коли подібні малюнки були відкриті в печерах Франції, стало ясно, що це твори мистецтва давньокам'яного століття.

В даний час відомо більше 40 печер із залишками палеолітичної живопису. Найбільш відомі і добре вивчені з них - європейські Рафиньяк, Ляско, Ніо, Камбарель, Лорте, Фон де Гом і інші, відкрита в 1959 р. в Башкирії на березі р .. Білій, були відкриті зображення в Капової печери. Її склепіння покриті зображеннями мамонтів, носорогів, коней. Всі малюнки виконані червоною вохрою на коричнево-сірої поверхні стін. Через 20 років в глибині Игнатиевской печери на Уралі також були виявлені палеолітичні зображення.

Палеолітичне мистецтво відрізняється вражаючою точністю в передачі найбільш істотних ознак людини і тварин, для нього характерна простота форм. Найбільш ранні зображення - контурні і однотонні, більш пізні, як правило, багатобарвні, передають об'єм і форму. Але не тільки в цьому проявилася майстерність стародавніх художників. Воно відбилося і в умінні передати динаміку і характерні особливості тварин. Коні, бики, олені часто показані в бігу. Палеолітичне анималистическое мистецтво досягло високого рівня. В мистецтві палеоліту виявляються зачатки оповідних полотен. Такі, наприклад, групові зображення тварин в Альтамірі, скачуть коней в Ляско, які переходять через річку оленів в гроті Лортэ.

Рис. 14. Верхній палеоліт:

1 - найдавніший палеолітичний календар на пластині з бивня мамонта (стоянка Мальта, Сибір); 2 - зображення бізона з печери Альтаміра (Іспанія)

Сюжети первісного мистецтва показують, які думки і почуття керували створювали їх людьми. Смислова сторона палеолітичного мистецтва, його роль в житті людини того періоду значні. Традиційне зображення тварин, причому не всіх, а тільки тих, які мали цінність в якості об'єктів полювання, очевидно, пов'язано із зародженням первісного культу звіра і мисливською магією. В Альтамірі, наприклад, зображені рожающие самки бізонів, а поруч - ритмічно повторювані символи місячного циклу, що не випадково.

Рис. 15. Палеолітичне мистецтво (печерний живопис):

1 - леви з печери Шав'є (Франція) (за Д. Кіот); 2 - зображення мамонта з печери Рофиньяк (Франція); 3 - лань з печери Альтаміра (Іспанія)

Статуетки, які зображають жінок, знаходять у багатьох верхньопалеолітичних поселеннях Євразії. Вони невеликі, вирізані з кістки і каменю, їх розмір не перевищує 5-12 см (дрібна пластика).

Відомі європейська і сибірська групи фігур. Європейські фігурки підкреслюють ознаки статі: звисає груди, масивні стегна, опуклий живіт. Сибірські фігурки більш витягнуті, стегна і плечі зображень завужені. Сибірські статуетки зображуються одягненими в хутряний одяг. Цікаво, що на всіх скульптурах голова показана узагальнено, у вигляді потовщення, в більшості випадків абсолютно відсутня особа.

Статуетки, які зображають жінок, найчастіше знаходять розбитими близько або в спеціальних поглибленнях. На цій підставі виникла думка, що вони служили для виконання обрядових дій. Вважається також, що окремі статуетки були символами реальних або міфічних жінок-прародительок або несуть в собі узагальнений естетичний ідеал епохи палеоліту, будучи одночасно віддзеркаленням культу родючості, зображеннями жриць і образів предків. При всьому розмаїтті думок наявність статуеток свідчить про існування в гой чи іншій мірі культу жіночого божества. У них закладені як реалістичні, так і міфологічні уявлення про жінці - матері, господині, берегині домашнього вогнища, прародительки, божество родючості або "господині" промислових тварин.

Рис. 16. Жіночі статуетки верхнепалеолитические

У верхньому палеоліті була широко поширена гравірування по кістці та каменю, тонко передає образи людей і диких тварин. Графічні зображення численні і різноманітні: від невизначеного нагромадження ліній до реалістичних зображень голів людей з певними портретними рисами і образів тварин. Виконані прочерчиванием, зображення по своїй суті відрізнялися від традиційної печерного живопису і канонічних жіночих статуеток - графіті було в повній мірі "народним мистецтвом", вільним від будь-яких канонів, малювали все, що хотіли, і всі, хто хотів.

Можна виділити кілька типів гравірованих зображень на пластинах: портретні та побутові розповідні замальовки, смислові сцени і окремі зображення, знаково-календарні системи, зокрема календарні записи місячно-сонячного календаря на підвісці і пластині, виявлених у Мальті. Мальтійська пластина розглядається деякими вченими як рахункова календарно-астрономічна таблиця з позначенням річних оборотів Сонця, Місяця і місячних фаз Місяця.

Рис. 17. Гравіровані зображення людей, тварин і антропоморфних істот в верхнепалеолитическом мистецтві Євразії

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Морфологія і семіотика мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси