Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Загострення національної боротьби. Революція і контрреволюція

Пожвавлення лібералізму.

Підводні течії, ускользавшие навіть від меттерниховской поліції, продовжували, однак, розмивати цей режим. Торгова буржуазія зростала, незважаючи ні на що. Промисловість розширювалася. Нестерпні сорому, які торгівлі і промисловості доводилося терпіти від бюрократичної централізації, з одного боку, від провінційного партикуляризму - з іншого, від імператорських законів і від чиновницького беззаконня - з третьої, ставали дедалі нестерпнішими. В областях суцільно німецьких або з переважним німецьким населенням невдоволення брало вид ліберального руху, в Угорщині і в слов'янських землях посилювалася національна опозиція. Липнева революція у Франції сильно підігріла ці рухи. Після 1830 р. виявилося, що урядова узда втрачає колишню силу: на бюрократичному апараті, державшемся авторитетом Франца і мистецтвом Меттерніха, дуже позначалася смерть першого і старість другого. Німецькі ліберали наважувались навіть вголос висловлювати свою перевагу конституційному ладу, і сейми деяких німецьких областей стали зазіхати - хоч і надзвичайно боязко - на розширення своїх практичних повноважень. Зрештою, тільки посилилася продажність чи недбальство адміністрації дозволяли буржуазії дещо як долати рогатки, які стояли на шляху економічного і суспільного розвитку. Але поневолене селянство хвилювалося все більш загрозливим чином. Робочі жорстоко страждали від безробіття. Промислові кризи викликали за часами у злидні трудяще населення цілих районів.

Панславістська ідея.

У Чехії економічне зростання чеської буржуазії та її суперництво з німецької виразилися в піднесенні чеського національного самоусвідомлення. Чехи протестували проти монополізації управління в руках німецьких адміністраторів і проти виняткового панування німецької мови у викладанні та управлінні. Ті ж кроки культурно-національного і політичного відродження відзначалися в Хорватії, звідки вони поширилися на південнослов'янські області Австрії. Але чехи, хорвати, словены відчували себе незрівнянно слабкіше оточуючих їх і врезывающихся в їх середовище німців і мадярів, вже багато століть тому покінчили з їх самостійним політичним існуванням. Чехам, як і південно-австрійськими слов'янам, здавалося, що їх національне і політичне відродження може відбутися не інакше, як з опорою на могутню слов'янську державу - Росію, і вони захопилися панславистской ідеєю відновлення під егідою Росії слов'янського царства від Рудних і Карпатських гір до морів Чорного, Егейського та Адріатичного.

Рух в Угорщині.

Тільки в Угорщині національний рух мав достатню силу. Угорський сейм, який знову став скликатися з 1825 р., зовсім не був розташований до беззаперечного покори уряду, що давно відрізнявся від більшості обласних сеймів. Він прагнув очолити разраставшееся національний рух. Він вимагав, зокрема, визнання в Угорщині мадьярского мови мовою офіційних зносин замість латинського. Чим далі, тим більше формувалася і міцніла опір колоніальної, по суті, політику, яку вів австрійський уряд по відношенню до Угорщини, прагнучи підпорядкувати економічно більш слабку Угорщину торгово-промислового капіталу Австрії. Це опір приймало форму національного руху і з питання про національну політику в середовищі угорських патріотів не було значних суперечностей. Але піднімається міська буржуазія Угорщини, закріпачене селянство, ремісники, робітники вимагали соціальних реформ, - і тут починалося досить помітне розшарування. Велике дворянство не заперечувало проти поміркованих реформ буржуазного характеру, але не погоджувалося на скасування кріпосного права і продовжувало дорожити загальним становим ладом суспільства. Буржуазія і дуже численне в Угорщині дрібне дворянство йшли далі у своїх радикальних вимогах, але сподівалися здійснити перетворення країни без революції, мирним шляхом реформ зверху, через сейм. Сесії сейму періоду 1832-1836 р. ознаменовані боротьбою цих двох плинів і не привели ні до яких результатів або до дуже мізерним: була, наприклад, злегка послаблена залежність кріпаків від поміщика і дещо розширені їхні громадянські права, але гучні вимоги лібералів про запровадження представницького ладу і розширення виборчого права зустріли відсіч з боку магнатів і були відкинуті віденським урядом. У наступні роки ліберальна опозиція посилилася, число її прихильників дуже розрослося за рахунок не тільки міської буржуазії, але і маси сільського населення. Вона придбала видатних лідерів в особі Деака, а в особливості Кошута. Національний підйом все зростає і охоплює без відмінності найрізноманітніші верстви суспільства. Загострюються, однак, відносини між мадярами і хорватами: серед останніх бере верх панславистское, зазначене вище, протягом і роздаються голоси, які наполягають на об'єднання Хорватії з Славонией і Далмацією ("Іллірія") на засадах широкої національної автономії. Втім, подібно до того, як велике дворянство Угорщини не хотіло розриву з Австрією, так і хорватські дворяни ("мадьяроны") виявилися на боці угорців в їх розбраті з хорватськими патріотами.

Революція.

Всі ці національні і соціальні протиріччя створювали сприятливий ґрунт для революції, і для контрреволюції. Французька революція 1848 р. зустріла в Австрії гарячі відгуки: здавалося, що відбувається швидке і легке перетворення Австрії в конституційна держава. Але незабаром виявилося, що соціально-політичні цілі революції заплутуються в національних конфліктах, що полегшувало опір і перемогу реакції.

24 лютого парижани прогнали Луї Філіпа, а вже 13 березня революційна Відень, в свою чергу, вигнала геть з країни Меттерніха. Буржуазна національна гвардія, робочий клас, численні і добре організовані студенти на барикадах зі зброєю в руках затвердили перемогу революції. Але в Чехії демократичний рух тут же тісно перепліталося з національним: чехи вимагали не тільки знищення феодальних повинностей, але й об'єднання Чехії, Моравії, Сілезії в одне автономне ціле з законодавчим сеймом і окремим урядом. Натиск був такий стрімкий, уряд так розгубилася, що імператор Фердинанд тоді ж дав на це згоду. У той же час піднялася Угорщина, де сейм під напором лібералів став проголошувати одну демократичну реформу за інший. Феодальні повинності були скасовані, виборче право перетворено так, що сейм повинен був прийняти вид народного представництва. Угорщина отримала національний уряд, і єдиним зв'язком з Австрією залишався загальний монарх. На все це імператор дав свою згоду. Але становище тут незабаром ускладнилося сепаратизмом хорватів, які прагнули до об'єднання і відокремлення від Угорщини хорватсько-словенсько-далматського королівства. Повстало проти Угорщини і сербське населення, що вимагала собі національного сербського "воєводства" під безпосередньою зверхністю Австрії. У свою чергу, чехи вирішили, що настав час здійснити панславістську ідею, і в Празі був організований з'їзд австрійських слов'ян, не возымевший, втім, жодних реальних результатів. До цього часу австрійський уряд дещо відійшло, і його війська придушили спалахнуло в Празі повстання (червень).

Установчі збори.

Слідом за цим (22 липня) відкрилося у Відні общеавстрийское установчі збори, в якому не брала участі лише Угорщина. Самою значною мірою зборів було звільнення селян від панщини і оброку, з встановленням, втім, викупу на користь поміщиків. Слід зазначити також, що селяни вже до цього рішення подбали про фактичне скасування кріпосних повинностей.

Контрреволюція.

Реакція, однак, міцніла і збирала свої розсипалися було сили. Установчі збори виявилося ослаблений боротьбою між його німецькій і чисельно більш значною частиною слов'янської. Австрійські ж війська, навпаки, посилені були підтримкою слов'янських загонів, які уряд і направило проти німецьких революціонерів. З допомогою хорватів уряд здобув рішучу перемогу над революційною Віднем, і отримало можливість звернутися проти Угорщини. Тут так само підступно використана була ворожнеча південних слов'ян проти мадярів, які не зуміли задовольнити національні домагання хорватів та інших слов'янських народностей Угорщини.

У возгоревшейся війні угорські революціонери мужньо боролися і здобули ряд блискучих перемог, але військове втручання Росії вирішив справу на користь контрреволюції.

Конституційний проект.

Реакція восторжествувала, зрозуміло, не тільки на полях битв. Вона поспішила ліквідувати наскільки можливо більше політичних завоювань революції. Наприкінці 1848 р., ще у розпалі війни з Угорщиною, австрійське установчі збори відновило свою роботу в обстановці таємного або явного урядового зневаги і недоброзичливості, вимушене навіть погодитися на перебування в маленькому слов'янському містечку (Кремниц, або Кремзир, в Моравії), де воно виявилося ізольованим від усякого масового політичного руху і, отже, знесиленим. Збори розробило (на початку 1849 р.) проект Конституції, найголовнішим недоліком якого було те, що вона не подобалася уряду на чолі з реакціонером Шварценбергом. Особливо неприйнятним був децентралистский характер цієї Конституції, яка надавала національним земель держави значні автономні права і навіть верхню палату парламенту конструювала за зразком верхніх палат федерального держави. Між тим, незадовго перед цим новий імператор Франц-Йосиф (наступник який зрікся від престолу Фердинанда) як раз оголосив про свій намір покінчити з розшаруванням Австрії на національні частини і зібрати їх в єдине ціле. У відповідь на своє конституційне творчість незадачливое збори було просто розпущено.

Березнева Конституція.

4 березня 1849 р. була опублікована вже чисто урядового походження Конституція, уравнивавшая всі нації держави в загальному підпорядкуванні верховної влади і встановлювала парламент, де нижня палата, завдяки високому майновому цензу, опинялася в руках верхів буржуазії, а у верхній палаті забезпечувалося панування великого землеволодіння. Передбачалася і парламентська відповідальність міністрів, що практично, беручи до уваги склад палат, не загрожувало уряду жодним особливим занепокоєнням. Втім, і ця Конституція не пішла далі конституційного проекту, розробленого установчими зборами: вона ніколи не була здійснена. Реакція воліла панувати і правити без всяких формальних заборон і з великою винахідливістю широко використовувала для цього всі надзвичайні заходи, привід для яких тільки що дала боротьба з революцією. Всі ці заходи були збережені і після перемоги над революцією. Імператорська обіцянку перемісити в одне місце всі історичні складові частини держави стало проводитися в життя. Стара автономія Угорщини виявилася роздавленою. Хорватія була виділена, і Угорщина перетворена в просту провінцію Австрії.

Німецький закон, німецька мова, німецький чиновник неподільно запанували у всіх національних частинах Австрії.

Скасування Конституції.

В кінці 1851 р. грунт була достатньо підготовлена для офіційного поховання мертвонародженою Конституції 4 березня, і імператорським указом ("патентом") вона була скасована. Ще раніше, в тому ж році, імператорський указ оголосив, що міністри відповідальні лише перед імператором, що, втім, було очевидно і само собою розумілося без всяких указів. Але тим самим указ санкціонував і підтверджував ту необмежену владу, яку привласнили собі міністри. Були знищені всякі представницькі зібрання областей, від участі в управлінні, навіть самого скромного, були рішуче відсторонені всі верстви суспільства, навіть дворянство. Для здійснення свого всевладдя міністри вважали за краще спертися на сильний чиновницький апарат, який у всі галузі суспільного життя втручався зі своїм докучливим наглядом і прискіпливою регламентацією. Від цього нагляду друк, союзи, збори, все суспільство і всі прояви суспільної діяльності страждали, мабуть, більше, ніж від прямих заборон. Адміністративна опіка ніде і ні в чому не бачила собі обмежень. Це було найбільш досконале царство бюрократії, яка виступала в дружному співпраці з поліцією, що отримала особливе значення і виділеної в особливе відомство зі спеціальним міністром.

Конкордат.

У відповідності з цим докорінно змінені були відносини держави і церкви. Уряд шукало і знаходило у церкві духовну поліцію - цінне доповнення до загальної поліції. Від старих спроб підпорядкувати церкву державі і регулювати відносини між ними за допомогою законів, що встановлюються державою, відмовилися. З Римом було укладено конкордат (1855), яким були визнані "божественні права і привілеї" церкви, цілком обов'язкові для держави в його відносинах до церкви. Духовенство отримало право оголошувати твори друку загрозливими моральності, і уряд в таких випадках зобов'язувалося до відповідних репресій. Одна з статей конкордату прямо передавала в руки духівництва виховання юнацтва в усіх навчальних закладах.

Результати революції.

І все-таки в бурхливий сорок восьмий рік Австрія зробила крок вперед, якого не могли і не намагалися "скасувати" навіть імператорські укази, чиновницькі інструкції та єзуїтські регламенти: повернення до феодалізму, знищеному революцією, не могло бути. Феодальні повинності не були відроджені, особиста і майнова свобода, здобута селянством, не була в нього відібрана: "...величезна більшість народу, селяни, справді виграли від революції. Відновлене уряд, - писали Маркс і Енгельс в кінці 1851 р., - може скасувати ще багато, але ці видимі і суттєві вигоди, завойовані селянством, залишаються недоторканими"-.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Іран в боротьбі за національну незалежність
Індійський національний конгрес і боротьба за незалежність Індії
Білоруський національний рух після Жовтневої революції. Освіта БНР
"Кейнсіанська контрреволюція"
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Боротьба з тероризмом
Загострення всіх протиріч. Перед кінцем
Об'єктивне протиріччя і його загострення
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Завершення промислової революції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси