Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії

Розвиток господарства і культури в неоліті на даних територіях ґрунтувалося на полюванні, риболовлі і збиральництво і йшло по шляху постійного вдосконалення знарядь лову та полювання. Широко використовувалися наконечники стріл з кістки і каменю, різні за формою гарпуни й остроги. Велике поширення одержали великі кам'яні тесла й сокири, з допомогою яких оброблялося дерево. В деяких місцях наприкінці неоліту з'являються зачатки скотарства.

Основні пам'ятники на цій території - поселення і могильники. Вони розташовувалися по берегах річок. Річки були основними транспортними шляхами.

З часом змінювалися вигляд і територія розміщення неолітичних культур лісової смуги. Виділяються культури раннього неоліту (кінець 6-го - 5-е тисячоліття до н. е.) та культури розвиненого і пізнього неоліту (4-е - початок 3-го тисячоліття до н. е..). До раннього неоліту лісової зони відносяться культури; л'ялівська (в центральній частині Східної Європи), нарвско-німанська, волгокамская і сперрингс (на Крайній Півночі). Картина утворення і поширення культур в пізньому неоліті дуже строката.

Рис. 22. Неоліт лісової території Східної Європи:

1 - кам'яні наконечники списів; 2 - кам'яний ніж; 3 - кістяні гарпуни; 4 - фрагмент ямково-гребінцевої кераміки

Пам'ятники льяловской культури в ранньому неоліті займали велику територію у Волго-Окському басейні. Вона названа по стоянці, виявленої у с. Льялово на березі Клязьми. Поселення розташовувалися на берегових терасах, на заболочених берегах річок, озер, на островах. Житла влаштовувалися іноді на настилі з жердин і колод, на палях. Серед інвентарю переважають овальні і подовжені кам'яні сокири і тесла, кістяні гарпуни, наконечники стріл листоподібною форми, оброблені з двох сторін ретушшю, ножі, скребки на відщепах, різці. З каменю робили долота, товкачі, шліфувальні плити. Для льяловской культури характерні судини яйцевидної форми, прикрашені зональним орнаментом з ямок і відбитків гребінки і названі тому ямково-гребінчастими.

На захід і північний захід від території розповсюдження льяловских поселень в Латвії, Естонії, Литві та сусідніх територіях Росії розвивалася нарвская культура, сформована на базі місцевого мезоліту. На пізньому етапі вона охоплювала і Північну Білорусію (нарвско-німанська культура). Дана культура вивчена за поселень, виявлених на торфовищах в Латвії, Білорусії і на Псковщині, датованих серединою 6-го - 4-м тисячоліттям до н. е. Названа культура поселення Нарва. Для неї характерні судини з відтягнутими днищами і прямими краями, наявність невеликих зі сплюснутим дном мисочок, деякі з яких мають форму човнів.

Неолітичні пам'ятки лісової смуги часто розташовані великими групами в місцях, зручних для полювання і рибальства, на берегових підвищеннях. Житла були наземними, стовпової конструкції. На їх місці збереглися залишки колів і стовпів. Площа жител зазвичай становила 40-50 кв. м, всередині знаходилося одне або два прямокутні приміщення. В інвентарі багато крем'яних наконечників стріл і дротиків, скребків і ножів. Особливе місце займають кам'яні сокири з гострим і сплюснутим обушком, кістяні і рогові вироби: наконечники стріл, гарпуни, проколки і шила.

На схід від області льяловской культури лежала велика територія волго-камського неоліту. Судини, властиві даній культурі, мають яйцеподібну форму, з трохи звуженою шийкою. Типовим орнаментом є відбитки гребінчастого штампу. Безперервно чергуються косі відбитки штампа створювали особливий візерунок, який отримав назву "крокуюча гребінка".

У Карелії і частково у Фінляндії ранній неоліт представлений стоянками культури сперрингс, датованими кінцем 5-го - початком 4-го тисячоліття до н. е.

У розвиненому неоліті на європейській території Росії утворилися нові археологічні культури, що було пов'язано з розвитком господарства і, можливо, зі зміною етнічного складу населення, переміщенням неолітичних племен. Великий вплив на цей процес мали племена - представники культури ямково-гребінцевої кераміки, чиє походження пов'язують з носіями льяловской культури. Розширюючи свою територію проживання, вони впровадилися в Прибалтику, проникли на північ аж до Печори, надавши вплив на волго-камську культуру. В результаті тільки на території Східно-Європейської рівнини склалося близько 20 різних неолітичних культур. З розселенням даних племен пов'язане походження багатьох місцевих неолітичних культур в басейні Волги і Оки.

Рис. 23. Неоліт Прибайкалля:

I - исаковская культура: 1 - наконечники стріл; 2 - ніж із сланцю; 3-5 - кістяні проколки; 6 - кістяний кинджал з вкладишами; 7 - сокира; 8 - ніж з нефриту; 9, 10 - керамічні судини; II - серовская культура: 1 - зображення риби; 2-4 - кістяні гарпуни; 5 - кам'яний ніж

Значно відрізняються від центральної групи неолітичні культури, що займали територію на північ від Волги до берегів Балтики і Північного Льодовитого океану. На цьому великому просторі відомі сотні поселень, розташованих по берегах річок, озер і на узбережжі Білого моря. Вибір місця визначався зручністю рибного лову й полювання. У всіх поселеннях в достатку знаходять кістяні гарпуни, остроги, гачки. Неолітичне населення Півночі було змішаним: тут був присутній європеоїдну тип з домішкою монголоїдного.

Безліч стоянок на території сучасної Карелії - від Свирска до Санкт-Петербурга - об'єднані в так звану карельську культуру. Для неї характерні поселення з куренями і довготривалі поселення типу Питкаярва з великими землянками. Знаряддя праці (сокири, долота, для пробивання кірки льоду) часто виготовлялися з сланцевого каменю. Основу господарства становили рибальство і промисел морських звірів. Знаряддями полювання були лук, стріли, спис. Широко використовувалися кістяні односторонні гарпуни, мережі з лика і кропив'яного волокна, гачки, пастки.

Поряд з племенами - носіями карельської культури розташовувалися племена каргопольського культури, відомої по численних поселень, розташованих на берегах озер Лача, Ноч, Біле - Кубенино, Модлона, Верхнє Верета та ін. Поряд з керамікою в інвентарі поселень широко представлені гарпуни, крем'яні витягнуті ретушовані наконечники стріл, дротиків, скребки і опукло-лезвійниє крем'яні ножі.

Пам'ятники, розташовані на березі Білого моря, об'єднує схожість візерунка на кераміці. Вони відносяться до біломорської культурі. Інвентар цієї культури складається в основному з наконечників стріл. Зустрічається також багато скребків, і майже зовсім відсутні великі ударні знаряддя: вони були не потрібні. Серед знарядь полювання переважають наконечники так званої ланцетоподібної форми, виготовлені з масивних відщепів з пильчастою ретушшю по краю. Очевидно, основним джерелом їжі для племен біломорської культури були морські мешканці.

На території від Уралу до Тихого океану в неоліті склалося кілька спільнот. Велику неолітичну спільність у 6-му - на початку 3-го тисячоліття до н. е. представляв Урал і прилеглі до нього території. Неолітична культура Уралу виникла на мезолітичної основі. У ній виділяють дві основні області: неоліт Південного Уралу, про який йшла мова, і неоліт лісового Середнього і Північного Уралу. На ранніх етапах розвитку цієї культури зберігалася микролитическая, характерна для мезоліту, техніка обробки каменю: більшість знарядь виготовлялося з допомогою вставних ножовидних пластин.

Неолітичну спільність лісового Середнього і Північного Уралу представляють дві історико-культурні області: східно-уральський, або обско-уральська, і западноуральская, або камсько-волзька. Між ними багато спільного. Поселення розташовані на берегах озер і на уступах надзаплавних терас. Люди жили в напівземлянках прямокутної форми, займалися полюванням і рибальством. Особливістю культури неоліту Уралу є круглодонные або округло-конічні глиняні судини, прикрашені зубчастим (гребінчастим) орнаментом. Були широко поширені кістяні наконечники стріл. В цілому неоліт Уралу пов'язаний з мезолітом, з притаманною йому микролитической технікою виготовлення тонких ножовидних пластин.

На великих просторах Західної Сибіру, в Приобье, в неоліті склалася верхнеобская неолітична культура осілих і полуоседлых рибалок і мисливців. До верхнеобской неолітичної культури належать могильники та поселення Самусь II, III, Нагорний Иштан в басейні р .. Томь, могильник і поселення Завьялово на Обі, стоянки Крохалевка, Ирмень II та ін.

Для верхнеобской культури характерна пластинчаста техніка. Знаряддя праці представлені кам'яними сокирами і теслами, численними скреблами, ретушованими наконечниками стріл, що нагадують за формою вербовий лист, наконечниками копій. На кістяних пластинках робили вкладышевые кинджали. Матеріали цієї культури включають кам'яні фігурки ведмедя, риби, кістяні фігурки лосів, а також численні керамічні судини: плоскодонні подовжені, з завужені дном; плоскодонні і круглодонные приземкуваті з випуклими боками.

З візерунків переважають горизонтальні, хвилеподібні і зигзагоподібні смуги. У пізньому неоліті прочерченный орнамент поступово поступається місце гребенчатому. Разом з тим колись єдина західносибірська неолітична спільність розпадалася.

Культура західносибірського неоліту розвивалася на основі мисливсько-рыболовческого господарства: люди полювали на лосів, ведмедів, водоплавну птицю, займалися рибальством і збиральництвом. На думку антропологів, неолітичне населення лісової і лісостепової зони Західного Сибіру етнічно не було однорідним: поряд з виявленим європейським були присутні і монголоїдні елементи.

У Східній Сибіру особливу неолітичну зону становив неоліт Прибайкалля. Розташовані тут могильники, поселення і наскальні зображення дозволяють простежити історичний розвиток жили там племен. Мешканці Прибайкалля, Ангари і низовий Селенги були мисливцями. Тайгові умови визначили розвиток їх культури шляхом удосконалення мисливського спорядження. Прибайкальский неоліт представляють дві культури: исаковско-китойская і серовская, названі за однойменною могильникам. Фактично вони являють собою окремі культури. Вважається, що Прибайкальский неоліт виникла на основі місцевої пізньопалеолітичної (мезолітичної) культури.

До 4-го - початку 3-го тисячоліття до н.е. належать могильники ісаковського типу. В їх інвентарі переважають предмети мисливського озброєння, перш за все, великі кістяні наконечники списів з гострими крем'яними лезами, наконечники стріл, виготовлені з допомогою віджимною ретуші. У цей час з'являються шліфовані тесла.

Новий етап розвитку неолітичних племен Прибайкалля почався в першій половині 3-го тисячоліття до н.е. Він отримав назву серовское (але назві могильника біля Іркутська). На берегах Ангари були виявлені великі селища великих родових колективів і могильники. Поселення складалися з десятків жител з вогнищами, складеними з каменів, величезними ямами для запасів їжі, копчення м'яса і засолювання риби. Житла нагадували конічний чум або курінь.

Майже в кожному похованні зустрічаються лук зі стрілами, глиняний посуд зі шліфованим теслом і ножем. Серовцы користувалися складовим цибулею, зробленим з декількох з'єднаних разом дерев'яних і рогових пластин. Довжина лука доходила до 1,8 м. Далекобійність і забійна сила стріли були незрівнянно більше, ніж у простих луків. Розвиненим було рибальство. Рибу ловили гачками, виготовленими з кістки і дерева або цілком вирізаними з кістки, кістяними гарпунами, за допомогою рибок-приманок, зроблених з кістки чи каменю. Змінилася і форма глиняного посуду: більшість судин мало звужене горло і опукле дно.

Исаковская і серовская культури дають уявлення про одній лінії розвитку восточносибирского неоліту. Інша лінія неолітичної культури в Прибайкалля відома по пам'ятниках китайського типу кінця 5-го - 4-го тисячоліття до н. е. У китойских племен явно переважало рибальство. Про це свідчать численні складові рибальські гачки, які зустрічаються похованнях цілими наборами. Рибу ловили не лише гачками, але і за допомогою мереж. Для цієї культури характерні шліфовані сокири, тесла, ножі з нефриту. При похованні широко застосовувалася охра. Одяг померлих багато прикрашалися різними нашивками, найчастіше з іклів кабана

На території сучасної Республіки Саха в басейні Олени розвивалося кілька археологічних культур. Ранній неоліт 4-го тисячоліття до н. е. представлений сыалахской культурою. Поселення її виявлено на р. Олені, Витиме, Алдані (на територіях майже досягають Північного Льодовитого океану). Це стоянки Белькачі I, Мала Мунку, Сыалах. Тут зустрічаються глиняні посудини з відбитками сітки-плетінки, призматичні нуклеуси, ножеподібні пластини, кінцеві скребки, проколки та пластини-вкладиші. З кістяних знарядь широко поширені многозубчатые односторонні наконечники гарпунів, копій і ножі з поздовжніми прорізами для вкладишів. Поселення влаштовувалися на мисах невеликих приток і озер, у місцях, зручних для полювання і рибальства. Провідну роль у господарстві грала полювання з луком.

Средненеолитическая белькачинская культура (початок 3-го тисячоліття до н. е..) відома за матеріалами, знайденими в декількох десятках поселень, розташованих по р. Олені, Алдану, Вилюю і Колимі. Найбільш характерними для неї є шліфовані ступінчасті тесла, мотыговидные знаряддя, крем'яні ретушовані маленькі тесла, ножі, скребки, подовжені клювовидные вістря і трикутні наконечники стріл. Тут освоювався спосіб отримання кераміки шляхом так званого вибивання з цілого шматка сирої глини. Поверхня судин зазвичай прикрашали відбитки крученого шнура. Вважають, що окремі елементи белькачинской культури не пов'язані з місцевою ранньонеолітичної культурою.

Пізній неоліт в цьому районі Сибіру вивчений з пам'ятників ымыяхтахской культури (стоянка Ымыяхтах та ін), племена якої вели життя полуоседлых мисливців і рибалок. Навколо селищ часто розташовувалися кілька невеликих стоянок. Населення мешкало в наземних житлах типу куреня або чума. На поселеннях були відкриті робочі площадки, де проводилася первинна обробка кам'яних знарядь з халцедону, сланцю, нефриту. З мисливського озброєння у великій кількості представлені наконечники стріл і списів, ножі, а також кам'яні грузила для риболовних сітей. Для ымыяхтахской культури характерна кераміка яйцевидної і кулястої форми з так званими вафельними відбитками на поверхні.

Далекий Схід представляє своєрідну область неолітичних культур. Неолітичні культури в Приамур'я, Примор'я і на північно-сході Азії були відкриті порівняно недавно. Їх відкриття і дослідження пов'язане з працями академіків А. П. Окладнікова і А. П. Дерев'янко.

У басейні Амура відомі чотири неолітичні культури: новопетровская, громатухинская, осиноозерская і нижнеамурская. Новопетровская культура була відкрита в результаті розкопок поселень у с. Костянтинівка та Новопетрівка I, III. Поселення розташовувалися на виступах надзаплавних терас. Житла були напівпідземними, прямокутними в плані. У центрі житла знаходився осередок, навколо якого стояли стовпи, що підтримували конічну дах. Майже всі кам'яні вироби виготовлялися з ножовидних пластин, тому на поселеннях часто зустрічаються великі, що нагадують за формою клин нуклеуси, специфічні так звані гобийские нуклеуси. Серед виробів з каменю були поширені скребки, різці для обробки дерева і кістки, пластинчасті, трохи підправлені по краю наконечники стріл і більш великі для дротиків. Рубають і ударні знаряддя представлені теслами і сокирами. Новопетровская культура зберігає риси, властиві ще мезолиту. Від попереднього часу її відрізняє вміння шліфувати камінь і виготовляти глиняний посуд. Ця культура самої ранньої пори далекосхідного неоліту датується 5-м тисячоліттям до н. е.

На Амурі в неоліті жили племена громатухинской культури (за назвою поселення, дослідженого на р. Громатуха, притоці Зеї). Відомі поселення у с. Сергіївка Кумари, у ст. Арга і в інших місцях. Життя і господарство племен цієї культури відрізнялися від новопетрівська. Вони вели напівкочовий спосіб життя, займаючись полюванням і рибальством. Кам'яні знаряддя цієї культури в більшості своїй зроблені з розщеплених вздовж довгастих річкових галек, одна сторона яких не оброблялася зовсім, інша ж оброблялася грубими сколами. Так робили тесла, великі скребки, наконечники списів і дротиків. З ножовидних пластин виготовляли наконечники стріл, трохи підправлені ретушшю, проколки і ножі. Кераміка громатухинской культури характерна для лісових культур. Найбільш поширені були судини з текстильним і ложнотекстильным орнаментом, вдавленням лопаткою і гребінчастим орнаментом. Датується культура другою половиною 5-го - 4-м тисячоліттям до н. е.

На початку 3-го тисячоліття до н.е. на величезному просторі Далекого Сходу існували поселення так званої нижнеамурской культури. Добре вивченим її пам'яткою є поселення у с. Кондон, на північ від Комсомольська-на-Амурі. Селище складався з безлічі досить глибоких, круглих в плані напівземлянок, по краях яких добре видно ямки від стовпів. На поселенні в достатку зустрічаються овальні в перерізі шліфовані тесла, сокири, різні за формою наконечники стріл, зроблені як з відщепів, так і з ножовидних пластин, різноманітні грузила, відбійники, наковаленки і отжимники для обробки знарядь праці. Судини були плоскодонними, святково прикрашеними орнаментом. Орнаментальні мотиви різні: тут і велика сітка з ромбів, так звана амурська плетінка, дрібна сіточка, схожа на текстильний орнамент, складні пере

плетіння зигзагів, спіралей і зображення личин. Примітно, що мотиви цього орнаменту досі живі в мистецтві амурських нанайців. В одному з жител знайдено скульптурне зображення дівчини. Невелика фігурка, майстерно виліплена з глини, тонко передає риси древнього предка сучасних корінних народів Далекого Сходу.

Рибальство у жителів Амура з давніх часів було основним заняттям. В поселеннях часто зустрічаються кам'яні грузила для мереж і блешні. Можливо, це найстародавніші в світі блешні. Вони зроблені у вигляді увігнутих пластинок з нефриту з отвором на одному кінці для прив'язування до волосіні. Про першорядне значення рибальства свідчить і топографія неолітичних поселень - гирла річок, береги приток, куди заходила риба.

Неолітичні пам'ятки вивчені на Чукотці і Камчатці. Велике значення в цьому регіоні мають багатошарові поселення на Ушновском озері, дозволили простежити періодизацію неоліту Північно-Східної Азії. Люди жили у великих землянках, в центрі яких знаходився великий вогнище. Кам'яний інвентар включав тесла, скребки, наконечники стріл і ножеподібні пластини.

У Примор'ї до неоліту належить зайсановская культура. В культурних шарах поселень, розташованих на берегових терасах і сопках, зустрічаються кам'яні терочники, лощила з плит пісковику, трикутні ножі, зроблені з широких ножовидних пластин, оброблені з двох сторін наконечники стріл. Відомі і великі знаряддя - сокири і тесла з ретельно зашлифованной робочою частиною. Люди жили в неглибоких прямокутних напівземлянках. В інвентарі багато фрагментів посудин, прикрашених прокресленим орнаментом у вигляді трикутників, відбитків шнура і нігтів. Пам'ятники свідчать про осілості населення, яке займалося рибальством, полюванням, ймовірно, землеробством і свинарством. Відзначаються певні зв'язки носіїв зайсановской культури з неолітичною культурою Японії.

На Сахаліні в неоліті розвивалася имчинская неолітична культура, вивчена але поселень Имчи II, Ногліки I в північній частині Сахаліну і по поселенню Таке II на півдні, датованим 3-м тисячоліттям до н. е. Характерними є конічні нуклеуси, правильної форми ножеподібні пластини. У той же час присутні

і великі рубають шліфовані знаряддя праці. Керамічні тонкостінні горшковидные плоскодонні посудини прикрашені відбитками гребінчастого штампу. Люди жили в напівземлянках округлої форми. На основі сахалінського неоліту в 1-му тисячолітті до н. е. виникла і швидко поширилася на Північному Хоккайдо і Курильських островах охотська культура, яка в ряді місць проіснувала досить довго.

Сучасні знання з неоліту євразійській території досить великі. Вивчені тисячі пам'ятників, зібрано величезну кількість археологічних матеріалів, досліджено десятки виділених археологами культур, які по ряду ознак складають добре помітні неолітичні спільності, тісно пов'язані з певною природним середовищем, найчастіше з басейнами великих річок: волго-окський і волго-камський неоліт, неоліт Уралу, Приоб'я, Ленський неоліт і неоліт Прибайкалля, Приамур'я і Примор'я і, нарешті, неоліт Північно-Східної Азії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Палеоліт на території Східної Європи
Палеоліт на території Східної Європи
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
Країни Південно-Східної Азії і Далекого Сходу: соціалістичні експерименти
Кочівники Східної Європи
Країни Східної Європи: від соціалізму до капіталізму
Бронзовий вік лісовій і лісостеповій території Росії
Європа, Росія і Східний питання у другій чверті XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси