Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Музика епохи Бароко

Загальна характеристика епохи бароко

До неї відносять музичну культуру XVII - першої половини XVIII ст. 2 У всіх видах мистецтва цього періоду з'являються видатні творчі явища і фігури, художнє значення яких надзвичайно велике. Це архітектурні ансамблі барочного Риму, фрески і живопис соборів, становлення західноєвропейського театру. Знакові творчі особистості - Шекспір, Рубенс і Рембрандт, Ель Греко, Кальдерон; підйом відзначається і в науках Декарт, Ньютон, і Кеплер, Паскаль, Беме.

Бароко - дуже насичений подіями і багатобарвний, можна сказати, строкатий період музичного життя і творчості, що не раз давало мистецтвознавцям підстави вважати його переходом від Ренесансу до Просвітництва. Найбільш значними подіями в музиці стали буйний розквіт світського музичного мистецтва, зародження жанру опери, інтенсивний розвиток інструментальної музики та ін.

У цей час відбувається знаменний перелом у музичному мисленні - поліфонічне багатоголосся змінюється гомофонно-гармонійної системою, що призводить до розквіту культури імпровізації. Кардинально змінюється змістовно-смислова координата музичної творчості: сфера піднесено безпристрасною меси і веселої безтурботної пісенної лірики збагачується скорботно-драматичними і трагічними образами. Саме в цей історичний час у музиці кристалізуються національні школи та поняття стилю знаходить сенс чітко виражених відмінностей італійської, французької, німецької, іспанської традицій. Тому говорити про "стилі бароко" в музиці некоректно - подібність у музичних регламентах, жанровій системі, техніці багатоголосся дозволяє виділити історичну епоху. Що стосується стилю, то крім формування національних моделей саме в цю епоху стає реальністю композиторська індивідуальність. Яскравими зразками індивідуального стилю є значні фігури Ж.-Б. Люллі, А. Вівальді, Р.-Ф. Генделя, В.-С. Баха.

Вивчення бароко як закономірного етапу пізньоренесансної культури починається в середині XIX ст., а "відкриття" і естетична переоцінка мистецтва відбувається у 1880-х рр. цього століття в працях Р. Вельфлина і його сучасників. Походження терміна "бароко" неоднозначно, але головний етимологічний відтінок пов'язаний з позначенням "неправильного", "незвичного". У XVIII ст. "бароковим" називали всі перебільшене, неприродне, зроблене не за правилами.

Художню та світоглядну систему бароко відрізняє пошук і оспівування протиріч, опозицій, антиномій. Звідси підвищена емоційність, динамізм образів, що призводить до складності, надмірності мови, декоративним "надмірностей", пишноти і багатозначності, розгалуженої символіки в усіх мистецтвах.

Жанр опери

Самим значним художнім здобутком епохи бароко є народження нового жанру, який втілив новий дух часу, - опери. Вишукана звукова тканина ренесансної вокальної поліфонії стала певною мірою самодостатнім барвистим фактором збитку для розуміння і усвідомлення змісту словесного тексту. І боротьба стає безкомпромісною: діячі флорентійського гуртка інтелектуалів "Камерата" проголошують відродження античного музичного театру з його простотою і виразністю природного співу, безпосередньо передає емоції співучій мовленнєвої декламацією. Вінченцо Галілей (брат великого астронома), композитор і вчений, лютнист і співак, у своєму знаменитому трактаті "Діалог про старої і нової музики" називає музичне Відродження часом варварства. Ідеологічною платформою флорентійців стає встановлення "відчувати" експресію слова, втілена ним у знаменитих монологах з ансамблем віол "Скарга Уголино" і "Плач Єремії".

Власне, перші досліди в жанрі опери і були виразними театральними монологами, що супроводжуються скромним інструментальним акомпанементом. Передумови виникнення опери - в художній культурі Ренесансу, для якої характерний інтерес до давньогрецької трагедії і взагалі до театру. Пасторальні драми, мадригальная комедія, комедія масок, духовна опера і драматичні інтермедії сприяли кристалізації барокового музичного театру.

Найзнаменитішим представником не тільки жанру, але і нового музичного "схвильованого стилю (concitato) є Клаудіо Монтеверді (1567-1643). В юності він став відомий як автор духовних мадригалів з високим рівнем техніки поліфонічного багатоголосся. Його "революція" позначилася саме в цьому жанрі, який з багатоголосої пісні перетворюється в експресивну сольну вокальну п'єсу з інструментальним супроводом клавесина або лютні - предтечу ранньої оперної арії. Знаменитий мадригал "Любовний лист" на вірші відомого поета епохи Дж. Марино і сьогодні вражає своєю мелодійною виразністю.

На початку нового століття Монтеверді знайомиться з творчістю флорентійських "камератистов", зокрема Я. Пері (1561 -1633). Опера Пері "Еврідіка" (1600) - перший збережений зразок жанру, в якій він, за його словами, прагнув наслідувати людській мові, як стародавні греки і римляни. "Подання" людських пристрастей голосом, повним чуттєвої краси і трагедійної сили, що дало підстави сучасникам назвати цей новий тип музики стилем "rapresentativo". І коли Монтеверді отримує в 1607 р. замовлення написати музику до театральної вистави в Мантуї, він обирає сюжет про знаменитого співака, вызволившем своїм співом дружину з царства смерті. "Орфей" вразив сучасників трактуванням знаменитого міфу, і Монтеверді стає знаменитим оперним композитором. У 1608 році з'являється "Аріадна", з якої до наших днів зберігся єдиний фрагмент - "Плач Аріадни", досить часто виконуваний сучасними співачками як концертна арія. Найвидатніша опери Монтеверді - "Коронація Поппеи" (1642). Це перший в історії приклад звернення до міфу, а до реальної історії часів римського імператора Нерона.

Новації в жанрі опери, буквально пожежею охопило Італію, були дуже значними. На відміну від багатьох сучасників, потрактували вокальну партію виключно як речитатив, Монтеверді вводить аріозо, а також хори. Він прагне створювати індивідуальні мелодійні характеристики дійових осіб, оновлюючи гармонійні і оркестрові засоби музичної мови: ввів в оперу увертюру, нові прийоми гри на струнних (піццикато і тремоло), разом зі струнними та духовими інструментами використовував лютню, клавесин і орган. У 1637 р. композитор бере активну участь у відкритті оперного театру, де ставилися його опери. З 1613 р. і до кінця життя Монтеверді служив керівником капели святого Марка у Венеції (яку згодом прославив ім'я великого Антионио Вівальді). У 1632 р. стає священиком і, природно, пише багато церковної музики.

Незважаючи на весь новаторський характер музика опер Монтеверді була міцно забута наступними поколіннями композиторів, ставили в музичному театрі нові завдання. Але в XX ст. розпочалося її тріумфальне відродження. Багато композитори - А. Малипьеро, О. Респігі, Л. Дапллапиккола, - створювали редакції творів Монтеверді для виконання на сучасній сцені. За ініціативою Малипьеро у 20-40-і рр. минулого століття було видано повне зібрання творів Монтеверді в 16 томах. Сенсацією 1970-х рр. стали три постановки відомого французького дизайнера одягу, що став культовим режисером опери, - Жана П'єра Поннеля. "Орфей", "Повернення Улісса" і "Коронація Поппеи" в його інтерпретації постали абсолютно сучасними виставами, перевернувши думку європейців про архаїку ранньої опери.

В італійській опері XVII ст. складаються школи, відрізняються індивідуальними підходами до трактування жанру. Венеціанську (Ф. Каваллі, М. Честі, Дж. Лоренцо) відрізняє захоплююче дію з комічними епізодами, любовні інтриги, близькість арій народних мелодій, увагу до декорацій. Неаполітанську школу прославив Алессандро Скарлатті (1660-1725). У його великій творчості (понад 100 опер) кристалізується стиль опери seria з її регламентними обов'язковими аріями: ламенто (арія-скарга), помсти (гніву), bravura, пасторальна, героїчна. Розвинений оркестр з семантичної диференціацією струнних і духових, а також увертюра з трьох розділів (швидко-повільно-швидко) стають зразком оперного стилю першої половини XVIII ст.

У новому столітті опера переживає зліт - Італію, а за нею й інші країни охоплює божевільна мода. У вільній Республіці Венеції столиці вічного карнавалу і співучих гондольєрів - в 1637 р. був відкритий перший в Італії загальнодоступний театр, а у XVIII ст. тільки в цьому місті їх було вже близько десяти. Опери писалися як сучасні сценарії телевізійних серіалів і ставилися з двох-трьох репетицій. Не дивно, що знаменитий венеціанець Антоніо Вівальді (1678-1741) написав їх понад 50. Ми сьогодні знаємо цього композитора як автора кількох сотень (понад 400) інструментальних концертів з "культовим" цикл "Пори року". Але опери Вівальді - розкішний музичний світ, порівняно недавно став доступним широкому колу слухачів в нашій країні на аудіо - та відеодисках.

Як і багато явища музики бароко, він пережив своє друге народження тільки в XX в. оперне творчість Вівальді довго залишалося в тіні. Завдяки дивовижної італійської співачки Чечилії Бартолі, яка володіє унікальним сопрано і драматичним даром, ми почули арії, що перевершують по віртуозності інструментальні опуси і разом з тим сповнені мелодійної краси і справжньої сили почуттів. Історія, нарешті, правильно розставила акценти - адже сам Вівальді вважав оперу справою свого життя.

Справжній тріумф опери seria і її новаторський вигляд у XVIII ст. пов'язаний з ім'ям Георга Фрідріха Генделя (1685 - 1759). Уродженець Саксонії, він навчався в Італії, а з 1712 р., прийнявши в 1726 р. британське підданство, працював майже постійно в Англії, де в 1720-х рр. очолював Королівську академію музики. Написав близько 40 опер, серед яких найвідоміші - "Рінальдо" (1711), "Орландо" (1733), "Альчина" (1735), "Ксеркс" (1738), постійно йдуть сьогодні на оперних сценах світу. Сюжети Гендель черпає в різноманітних джерелах - міфі, історії, епосі, казці. Його приваблює гострий драматизм дії, в основі якого завжди конфлікт ситуацій і внутрішня боротьба в душі героя. Італійський оперний стиль проявляється насамперед у дивовижній красі і виразності арій. Яскравий мелодійний дар, особливо в арії lamento, робить деякі арії сучасними класичними "хітами" (арія Ксеркса "Ombra mai fu" з опери "Ксеркс"; арія Альмирены "Lascia я io pianga" з опери "Рінальдо").

Майстерність Генделя як композитора пов'язана не тільки з віртуозністю та красою арій, але сміливим гармонійним мовою і багатою інструментальної фактурою. Підступи та інтриги в театрі, а також провал опери "Дейдамія" (1741) призвели до Генделя до відмови від жанру, і подальше його творчість була пов'язана з ораторією, що прославила його як національного британського композитора.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теорія музики та музична життя в епоху Середньовіччя
Теорія та історія музики
Епоха палеометалла
Загальна характеристика
Епоха палеометалла
Загальна характеристика стилю
Реклама як продукт: основні жанри реклами
Опера в Росії
Західноєвропейська опера
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси