Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Переселенський" промисловий капіталізм США

До країн капіталізму переселенського типу, формування якого відбулося в результаті перенесення на колонізовані землі, що склалися в метрополії форм організації господарства, відносяться в першу чергу США.

Американський капіталізм розвивався на територіях, вільних від феодальних відносин. Це визначило його особливості в порівнянні з європейським капіталізмом.

Передумови промислової революції

Передумови глибоких економічних змін стали формуватися в колоніальний період Північної Америки.

Геополітичні передумови формувалися в ході англійської колонізації, у результаті якої склалися регіони, відрізнялися соціально-економічним устроєм, структурою бізнесу. Основною територією північноамериканського континенту, куди переселялися європейці, було східне узбережжя, звідти переселенці оправлялись до Тихого океану. В Америку в пошуках нового життя і багатства спрямовувалися самостійні, цілеспрямовані, енергійні люди. Ці якості допомогли їм успішно облаштувати і розвинути господарство колоній. У Північній Америці до кінця XVIII ст. сформувалися три господарських регіону:

o Північний Схід, основу якого складали колоністи - вихідці з торгово-промислової середовища Англії. Вони перетворили ці території в центр ремісничого, мануфактурного виробництва і торгівлі. В аграрному секторі тут переважали середні та дрібні фермерські господарства.

o Південь, мав у своєму розпорядженні величезні площі родючої землі, залучав іммігрантів з середовища англійської земельної аристократії. Отримавши від уряду у власність значні ділянки землі, але при цьому відчуваючи дефіцит робочих рук, вони організували великі сільськогосподарські латифундії рабовласницького плантаційного типу.

o Захід представляв незаселені і необроблені землі. Бігли туди люди, яких називали скваттерами, самовільно захоплювали землі і створювали фермерські господарства.

Соціально-економічна неоднорідність регіонів, різноспрямованість їх розвитку зумовили різні шляхи і тимчасові рамки становлення промислового капіталізму.

Політичні передумови формувалися в результаті війни північноамериканських колоній за незалежність (1775-1783 рр..). Вона зіграла роль буржуазної революції для США. Прийнята у 1776 р. Декларація незалежності проголосила суверенітет американського народу і утворення нової держави. Згідно з цим документом укази англійського парламенту, ущемлявшие свободу заселення західних земель, розвиток промисловості, сфери обігу, ставали недійсними. Всі порти оголошувалися відкритими для європейських купців, скасовувалася англійська монополія на торгівлю в Північній Америці. У зовнішній торгівлі проголошувалися принципи фритредерства, на основі яких пізніше були укладені договори з Францією, Пруссією, Швецією.

В ході війни уряд конфіскував 30 тис. маєтків, що належали особам, які билися на боці англійців. Знищувалися феодальні форми землеволодіння, дворянські звання, оренда. За період війни на захід переселилися 25 тис. скватерів. Виробникам металу, зброї, пороху, військової амуніції видавалися грошові премії, субсидії. Був побудований державний гарматний завод у Спрингфильде.

Для стабілізації грошової системи, впорядкування емісійної діяльності на загальнодержавному та регіональному рівнях в 1781 р. було створено Банк Північної Америки.

Закінчення війни за незалежність, прийняття Конституції в 1787 р., вступ в силу перших десяти поправок до пий, насамперед Білля про права, визнання Англією незалежності Північної Америки дозволили ліквідувати диктат метрополії, що обмежувала свободу підприємництва. Конституція забезпечувала права власності, свободу слова, друку, зборів, віросповідання, зміцнила владу центрального уряду. Політична система будувалася на поділі влади: виконавча (Президент і Кабінет міністрів), законодавча (Конгрес), судова (Верховний суд), що мала право скасовувати закони, не відповідаючі Конституції. Але в той же час не було знищено рабство в південних штатах, індіанці не отримали цивільних прав, була відсутня єдина виборча система. Правова держава, яке формувалося в США, забезпечувало американцям громадянські та особисті свободи, включаючи право на землю і вільну підприємницьку діяльність, значно повніше, ніж в Європі того періоду.

Економічні передумови характеризувалися процесами первісного нагромадження капіталу.

Ринок землі формувався під впливом аграрної політики держави, яка сприяла реалізації прав на землю та вільний вибір господарської діяльності для американських громадян шляхом територіальної експансії. На основі укладення нерівноправних договорів, торгових угод, прямого військового насильства до складу нової держави увійшли величезні землі північно-заходу північноамериканського континенту, а також Луїзіана, Флорида, Техас, Нова Мексика, Верхня Каліфорнія, Орегон. За період з 1776 по 1853 рр. територія США збільшилася у 8 разів.

Конгрес США ухвалив рішення про передачу всіх вільних територій у фонд центрального уряду, яке повинно було займатися їх розподілом і продажем. За законами 1780-х рр. земля продавалася великими ділянками в 640 акрів по 2 дол. за акр з обов'язковою виплатою всієї суми протягом місяця. Ці умови обмежували коло покупців заможними людьми і призвели до який купував все більш масовий характер самовільного захоплення землі. Скваттеры вимагали закріплення за ними земельних ділянок. Під тиском фермерів, які боролися за полегшення умов доступу до західних земель, відбувалася послідовна демократизація аграрного законодавства. В результаті земельну мінімум було встановлено у розмірі 40 акрів, збільшився період розстрочки платежів, знизилися ціни на землю (з 2 до 1,25 дол. за акр).

У 1841 р. був прийнятий Закон про займанщиною, гарантував скваттерам право купівлі оброблюваних ними ділянок землі до надходження їх на аукціон. Закон надавав переселенцям право на землю, попередньо поділену урядом. Основний потік переселенців ішов з північних штатів. На Захід переміщалися позбавлені земельних ділянок фермери з Півдня, плантатори в пошуках родючих земель. Значну роль у господарському освоєнні цих територій зіграла імміграція. Наявність вільних, придатних для заселення та експлуатації земель на Заході обумовили переважно аграрний розвиток цього регіону. Розвивалося фермерське господарство сприяло розширенню товарних ринків та ставало одним з джерел формування ринку капіталу. Возраставшее сільськогосподарське виробництво забезпечувало потреби промислових центрів в продовольстві та сировині. Зростання доходів фермерів сприяло підвищенню попиту на промислові вироби і споживчі товари, тим самим стимулювався розвиток індустріального Сходу. Але колонізація Заходу загострювала проблему ринку робочої сили для промисловості, викликаючи відтік населення з міст. У країні відчувався дефіцит робочих рук.

Ринок праці формувався передусім за рахунок імміграції. Однак велика частина переселенців прагнула до володіння землею або, в крайньому випадку, її оренді. Робітники, що працювали за наймом, особливо іммігранти, при першій можливості прагнули піти з промислового підприємства, щоб обзавестися землею. "Надлишкового" населення в колоніях не було. Ці особливості ринку праці мали важливі наслідки. З колоніального періоду американські підприємці використовували не прямий наймання робітників, а залучали дрібних фермерів, готових взятися за оплачувану роботу, якою вони займалися вдома. Це дозволяло їм, не відриваючись від землі, отримувати додатковий дохід.

Економічна необхідність змушувала промисловців замінювати дорогу робочу силу, увеличивавшую витрати виробництва, на машини. Дорожнеча робочої сили стимулювали винахідництво, ввіз з інших країн машин і обладнання.

Ринок капіталу формувався за рахунок прибутку торгової буржуазії, сколотившей великі статки ще в період англійського панування; надходжень від спекулятивної діяльності буржуазії, плантаторів під час війни за незалежність. Д. Вашингтон, головнокомандувач американськими військами, писав: "Такого відсутності почуття громадянського обов'язку, такого відсутності чесноти, такої спекуляції, такого безлічі всяких хитрувань для отримання тієї чи іншої вигоди... я ніколи не бачив... Дух низького користолюбства до такої міри оволодів усіма, що яке б лихо не обрушилося тепер на нас, воно не здивує мене". Ослаблення англійської конкуренції з-за розриву економічних зв'язків з метрополією в період війни за незалежність полегшувало збут виробів американської промисловості.

Європейські війни (1792-1815 рр.) стимулювали зовнішню торгівлю США і приносили торгової буржуазії величезні прибутки. Торгівля стала найважливішим джерелом формування великих станів. Її розширення відбувалося не тільки за рахунок експорту, але і за рахунок великої посередницької торгівлі. Використовуючи свій нейтралітет, американці поставляли в Європу товари з Вест-Індії, Південної Америки, Далекого та Близького Сходу, перевозили товари із французьких і англійських колоній в метрополії. Здійснювалася торгівля судами, виробленими на вітчизняних судноверфях. Цей період в історії США отримав назву "золотого століття" торговельного мореплавства.

Дуже істотним джерелом ринку капіталу були доходи фермерських господарств, підприємців, зайнятих у промисловості, а також в інших сферах діяльності.

Науково-технічні передумови полягали в тому, що промислова революція в США була зумовлена промисловим переворотом в Англії. Однак і в самій країні з'явилося багато нових винаходів, чому в чималому ступені сприяла система заохочень. Вже у 1790 р. був виданий Закон про патенти, що давав авторам 14-річну монополію на використання своїх винаходів. Талановитий американський вчитель Уїтні винайшов хлопкоочистительную машину в 1793 р., яка зробила революцію в переробці бавовни і збільшила в десятки разів обсяги дешевого сировини для бавовняного виробництва. Застосування цієї машини підвищило в 100 разів продуктивність праці при очищенні бавовни і рентабельність рабовласницького господарства південних штатів. Пізніше, 1798 р., побудувавши збройову майстерню, Вітні впровадив у виробництво вогнепальної зброї принцип взаємозамінності окремих частин машини. Стандартизація деталей згодом стала широко застосовуватися і в інших виробництвах. Винайдений Фултоном перший пароплав "Клермонт" (спущений на воду в 1807 р.) призвів до революції в річковому і морському транспорті. За 1840-1850 рр. було видано 6489 патентів. До числа великих американських винаходів належать винахід телеграфу, парового молота, вулканізації каучуку, ротаційної друкарської машини, бесемерівського процесу, турбіни, електровоза. Одночасно з цим американські техніки створили верстати оригінальної конструкції, численні моделі сільськогосподарських машин. Впровадження в масове виробництво інноваційних продуктів значно підвищило технічний рівень промисловості, сільського господарства, транспорту, сприяло виникненню нових видів виробництва. Вже в XIX ст. головним чинником економічного зростання країни ставали зміни в технології виробництва.

Сенсацію виробили американські машини на першій всесвітній промисловій виставці в Лондоні в 1851 р. Для вивчення американського досвіду з Англії в США була направлена спеціальна експертна комісія. У підготовленому нею доповіді зазначалося, що причинами появи машин такого рівня були гостра нестача робочих рук, наявність величезного внутрішнього ринку, високий рівень освіти населення, широке використання зарубіжного досвіду.

Імміграції була відмінною рисою капіталізму переселенського типу. За першу половину XIX ст. в Північну Америку прибуло 3 млн осіб. Цей потік направлявся в основному в північні, центральні і західні штати. З розростанням промислової революції збільшився в'їзд фахівців, особливо інженерів, техніків, кваліфікованих робітників. Ввезення іноземного капіталу в 1790-1860 рр. становив 500 млн дол. Основною сферою його застосування було залізничне будівництво. Імміграція стимулювала промисловий переворот, але і сама була наслідком бурхливого капіталістичного розвитку країн Європи, в першу чергу Англії, де механізація виробництва призвела до зростання безробіття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
"Реформістський" шлях становлення промислового капіталізму
Промисловий капіталізм Росії
Промисловий капіталізм Франції
Модель промислового капіталізму. Англія
Передумови промислової революції
Завершення промислової революції
Хід промислової революції
Хід промислової революції
Промислова революція та індустріалізація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси