Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Криміналістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виявлення та огляд зброї та слідів пострілу

Вогнепальна зброя іноді залишають на місці події. Нерідко злочинці після вчинення злочину ховають його неподалік від місця пострілу. Тому слідчий повинен ретельно оглянути місце події і прилеглу до нього територію.

При виявленні зброї слідчий спочатку повинен сфотографувати його, не змінюючи положення, разом з навколишніми предметами, а потім окремо - методом масштабної зйомки. Необхідно також виміряти відстань між дульним зрізом і двома постійними орієнтирами, визначити напрям каналу ствола. Отримані дані заносяться в протокол огляду.

Потім якщо зброя заряджена, то його необхідно розрядити. Для цього відокремлюють магазин, відтягують назад затвор і перевіряють, чи немає патрона в патроннику. Тільки після цього можна приступати до зовнішнього огляду зброї. В протоколі повинні бути відображені такі дані: 1) вид, марка і номер зброї, а також номери окремих його частин; 2) положення затвора; 3) положення курка (на бойовому або запобіжному взводі, в спущеному стані); 4) положення магазину (досланий він до місця); 5) кількість патронів в магазині; 6) наявність бойового патрона або стріляної гільзи в патроннику; 7) наявність або відсутність запаху порохових газів з каналу ствола; 8) наявність нагару на стінках каналу ствола; 9) характерні індивідуальні ознаки, притаманні даному екземпляру зброї. При виявленні на зброї, крові, мозкової речовини часточок, волосся, слідів пальців рук вказується місце їх розташування, кількість і інші особливості.

Після ретельного огляду зброї дулова частина ствола закривається тампоном, зброю завертывается в папір і опечатується.

Не менш важливою обставиною є виявлення на місці події снаряди, гільзи і пижів, прокладок.

Для виявлення снаряда перш за все необхідно оглянути уражений об'єкт і пробоїну. Якщо вона наскрізна, то потрібно обстежити сусідні об'єкти.

Відшукавши снаряд, слід зафіксувати місце його виявлення, описати об'єкт, в якому він знайдений. По можливості снаряд вилучається разом з ураженим предметом або його частиною. Якщо це зробити неможливо, снаряд витягується з перешкоди (так, щоб не пошкодити наявні на ньому сліди).

При огляді кулі необхідно встановити: форму, будову, розміри, колір оболонки, кількість слідів від полів нарізів, їх напрямок, виразність первинних та вторинних слідів. При огляді дробу встановлюють їх кількість, форму, найбільші і найменші розміри.

У протоколі огляду повинні бути зафіксовані: точне місце виявлення гільзи, се форма, колір, довжина, наявна на капелюшку маркування. Для збереження незгорілих порошинок дульце гільзи затикається ватою або папером. Огляд здійснюється над аркушем чистого паперу.

Детальне дослідження снаряду і гільзи проводиться в лабораторних умовах.

При використанні мисливських рушниць на місці події залишаються пижі або їх замінники (зім'ятий клаптик паперу), прокладки. В ході огляду встановлюється матеріал, з якого вони виготовлені, діаметр і товщина, наявні забруднення.

Що стосується пошкоджень, то зазначають їх місце розташування, вид (пробоїна, вм'ятина), розміри, форму, вывороченность крайових ділянок.

Всі речові докази (патрон, куля, пиж і т. д.) упаковуються окремо і забезпечуються написом (що упаковано, де цей речовий доказ було виявлено, хто і коли упакував).

Судово-балістична експертиза

Судово-балістична експертиза - вид криміналістичної експертизи, що відноситься до дослідження вогнепальної зброї, боєприпасів та слідів пострілу.

Експертизу даного виду призначають при розслідуванні справ про злочинне застосування вогнепальної зброї, а також при вирішенні питання про відповідальність за незаконне носіння, зберігання, виготовлення або збут зброї і бойових припасів і за розкрадання вогнепальної зброї і боєприпасів.

Матеріали, необхідні для виробництва судово-балістичної експертизи, зобов'язаний представити експертові слідчий. Характер їх залежить від конкретної задачі експертизи і тих питань, на які експерт повинен вирішити в результаті експертного дослідження.

Особливу увагу при направленні зброї на експертизу звертають на його упаковку, яка повинна забезпечити збереження як самої зброї, так і тих слідів, які на ньому знаходяться. Зброю не можна розбирати або змащувати, так як це може утруднити експертизу або навіть виключити її виробництво.

При дослідженні зброї та боєприпасів судово-балістична експертиза вирішує ідентифікаційні і неідентифікаційні завдання.

Класифікаційні дослідження дозволяють встановити вид зброї, його систему чи модель за стрєляним кулям і гільзам, виявленим на місці події.

Діагностичні дослідження дозволяють з'ясувати: чи відноситься поданий предмет до вогнепальної зброї; його технічний стан, спосіб виготовлення, зміст знищених маркувальних позначень, які були на ньому.

Ідентифікаційні дослідження зводяться до визначення конкретного екземпляра зброї, в якому знаходилися снаряди (кулі, дріб, картеч) та гільзи, представлені в якості речових доказів (індивідуальна ідентифікація зброї); встановлення наявності або відсутності зв'язку між боєприпасами і матеріалами, виявленими у певних осіб. До цієї ж групи відноситься з'ясування питання, не стреляны кулі та гільзи з атипового (обрізи, саморобна чи перероблена) або сильно зношеного зброї.

Перед експертом можуть бути поставлені наступні питання:

o Зі зброї якої системи (моделі, подібний) стріляна гільза, виявлена на місці події?

o Не стріляна чи куля з обріза?

o Не стреляны кулі, виявлені і вилучені з різних справах, з одного і того ж зброї?

o Не стреляны чи гільзи, виявлені в різних місцях події, з одного і того ж зброї?

o Не є наданий на дослідження предмет частиною конкретного екземпляра зброї?

Неідентифікаційні (діагностичні, ситуаційні) дослідження вогнепальної зброї полягають у вивченні його матеріальної частини. Це питання про те, чи відноситься речовий доказ до вогнепальної зброї, які його технічний стан і бойові якості, яка причина розриву ствола, яким способом виготовлено зброю, які маркувальні позначення на ньому були, чи міг відбутися постріл без натискання на спусковий гачок.

Експерту можуть бути поставлені наступні питання:

o Відноситься даний предмет до вогнепальної зброї?

o Яким способом виготовлено даний зброю?

o До якого виду (моделі, зразком) належить дана вогнепальна зброя?

o Справно зброя і чи придатна вона для стрільби?

o Яке пробивна дія даної зброї?

o чи Можливий постріл з даної зброї без натискання на спусковий гачок (при певних умовах)?

o Не вироблявся постріл з даного екземпляра зброї після останньої чистки каналу ствола?

o До якого виду (типу, зразком) відноситься даний патрон і в якому зброю він може бути використаний для стрільби?

o До патронів якого зразка відноситься дана куля (гільза)?

o Зі зброї якого виду, системи, зразка, моделі) куля, представлена на експертизу?

Для ідентифікації зброї на експертизу крім нуль і гільз, виявлених на місці події, направляють зброю, з якого імовірно зроблений постріл. Якщо до даного зброї є патрони з маркуванням, подібної до тієї, що є на гільзах, які підлягають дослідженню, то їх необхідно надати в розпорядження експерта. Шляхом експериментального відстрілу він сам отримає зразки для порівняння. Вилучені слідчим боєприпаси, дріб, пижі піддаються дослідженню в лабораторних умовах для встановлення їх конструкції, способу виготовлення та хімічного складу матеріалу, а також ототожнення інструментів, що використовуються при їх виготовленні.

Криміналістична експертиза з метою ідентифікації вогнепальної зброї по стрєляним кулям і гільзам - це складне дослідження. Для її здійснення застосовуються оптичні прилади, зокрема порівняльні мікроскопи (МСК-1, МС-51), прилад РФ-4" для отримання фотографічного зображення розгортки кулі зі слідами полів нарізів каналу ствола. Порівняльне дослідження слідів на кулі (гільзі), виявлених на місці події, та слідів на кулі (гільзі), отриманих експериментальним шляхом пулеуловителе, проводиться шляхом безпосереднього спостереження під порівняльним мікроскопом і за збільшеними фоторазверткам. В даний час судові балісти з успіхом вирішують питання ідентифікації стовбура по стріляної дробу і картечі, якщо вони під час пострілу контактували зі стінками стовбура (периферична дріб або картеч).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Механізм утворення слідів пострілу
Способи виявлення, фіксації і вилучення слідів рук
Ядерну зброю
Інші сліди
Криміналістичне дослідження слідів ніг
Судово-біологічні експертизи
Види судових експертиз, які проводяться в ході кримінального судочинства
Судова комп'ютерно-технічна експертиза
Судові експертизи в цивільному та арбітражному процесі: теоретичні та процесуальні аспекти
Класифікація судових експертиз
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси