Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 14. Національні інтереси, національна безпека і зовнішня політика Росії

Національні інтереси як загальні інтереси нації"

Поняття "національні інтереси" стало широко використовуватися в політичному лексиконі з часу утворення національних держав в Європі в XVI-XVII ст.

Вже Н. Макіавеллі, Дж. Локк і Т. Гоббс у своїх працях писали про "спільних інтересах нації", "волі государя", "державний розрахунку" та інших близьких але змістом поняття. Вони виводили національні інтереси з самого існування націй і вважали їх невід'ємною приналежністю останніх. У Росії про національні інтереси почали говорити з часів Петра I. У роботах слов'янофілів - В. С. Аксакова, A. C. Хом'якова, Н.Я. Данилевського, К. Н. Леонтьєва цей термін є ключовим і має вирішальне значення для обґрунтування філософських концепцій авторів.

Сьогодні в геополітиці під національними інтересами прийнято розуміти стратегічно важливі цілі, які ставить перед собою кожна держава, і засоби, за допомогою яких він розраховує їх досягти. Таким чином, національні інтереси Росії - це найбільш суттєві потреби російського суспільства і держави, задоволення яких здатне забезпечити їх сталий розвиток. Національні інтереси є найважливішими завданнями внутрішньої та зовнішньої політики держави.

Безсумнівно, пріоритетне значення серед національних інтересів має забезпечення безпеки держави. У недалекому минулому під безпекою розуміли захист країни від нападу ворогів, шпигунства, замахів на державний устрій. З другої половини XX століття почали враховувати демографічні, техногенні і екологічні фактори. У 1990-е рр. велику роль стали грати нові параметри безпеки, пов'язані з економічним і фінансовим становищем країни, науково-технічною революцією, розвитком інформаційних і комунікаційних систем, транскордонною злочинністю, міжнародним тероризмом, торгівлею наркотиками і зброєю, незаконною міграцією, війнами, спровокованими на замовлення тих чи інших політичних сил. Безумовно, ці нові аспекти безпеки у новому столітті будуть грати все зростаючу роль, проте не можна забувати і про традиційних складових балансу сил і військово-політичних відносин між центрами сили. Судячи з усього, вони збережуть своє значення в якості каркаса системи міжнародної безпеки, на який будуть накладатися і впливати перераховані вище параметри.

У Стратегії національної безпеки Російської Федерації до 2020 року, затвердженої Указом Президента РФ від 12 травня 2009 року № 537, національна безпека визначається як стан захищеності особистості, суспільства і держави від внутрішніх і зовнішніх загроз, що дозволяє забезпечити конституційні права, свободи, гідні якість і рівень життя громадян, суверенітет, територіальну цілісність і сталий розвиток Російської Федерації, оборону та безпеку держави. При цьому загроза національної безпеки трактується як пряма або непряма можливість заподіяння шкоди конституційним правам, свободам, гідної якості і рівня життя громадян, суверенітету і територіальної цілісності, сталого розвитку Російської Федерації, оборони і безпеки держави.

Сили забезпечення національної безпеки включають Збройні Сили Російської Федерації, інші війська, військові формування та органи, в яких федеральним законом передбачена військова та (або) правоохоронна служба, а також федеральні органи державної влади, що беруть участь у забезпеченні національної безпеки держави на підставі законодавства РФ.

Засоби забезпечення національної безпеки - це технології, а також технічні, програмні, лінгвістичні, правові, організаційні засоби, включаючи телекомунікаційні канали, використовувані в системі забезпечення національної безпеки для збору, формування, обробки, передачі або прийому інформації про стан національної безпеки та заходи щодо її зміцнення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
Зовнішня торгівля та торгова політика
Зовнішня політика Росії в XVI в
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
Зовнішня політика Росії в XVII ст
Етнічна, національна та регіональна типологізація культур
Формування білоруської нації. Білоруський національний рух XIX - початку XX ст.
Політична економія - наука про "природний порядок" і примноження багатства націй
Інтереси менеджера і власника: загальне і суперечності
Національна економіка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси