Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основи правового положення особистості

Американська конституційна концепція прав і свобод людини сформувалася на основі теорії природного права, яка виходить з принципу володіння людиною в його природному стані (тобто поза суспільства чи політичної спільності, держави) правами, якими він наділений самим фактом свого існування. Іншими словами, визнання за людиною природних і невідчужуваних прав є найважливішим постулатом конституційної доктрини.

Такий гуманітарний підхід був відображений у прийнятої 4 липня 1776 р. і Декларації незалежності США, яка проголосила створення нової держави, а також яка закріпила деякі права і свободи, виходячи з їх природного походження. У Декларації говориться: "Ми вважаємо самоочевидними ті істини, що всі люди створені рівними, що вони наділені Творцем визначеними невідчужуваними правами, що до них належать життя, свобода і прагнення до щастя, що для забезпечення цих прав серед людей засновуються держави, що черпають свої розумні повноваження у згоді керованих".

Прийнята в 1787 р. Конституція США не містить чітко сформульованого повного переліку особистих прав і свобод. Вона містить ряд конкретних заборон проти порушення прав і свобод громадян. Наприклад, ст. I Конституції США, закріплюючи основи конституційного регулювання законодавчої влади, забороняє прийняття законів, що мають зворотну силу. Стаття III, говорячи про судової влади, передбачає обов'язковість розгляду всіх справ про злочини з участю присяжних засідателів, а також встановлює необхідність наявності строгих правил доказів при засудженні за державну зраду. Стаття IV гарантує, що "громадянам кожного штату надаються всі привілеї та пільги громадян інших штатів", а VI ст. забороняє застосування перевірки релігійності в якості умов для заняття державних посад.

Перші 10 поправок до Конституції США, що отримали назву "Білль про права", були прийняті конгресом у 1789 р. і набули чинності в 1791 р. Білль про права, так само як і попередні конституційні документи, виходив з ідеї невідчужуваних, невід'ємних прав людини. Проголошені в даному конституційному акті особисті та політичні права і свободи сформульовані як негативні права, як установлені та гарантовані законом сфери автономії громадянина по відношенню до державної влади та іншим громадянам.

Найбільш важливі норми, що регламентують цивільні права та свободи, що містяться в першій поправці до американської Конституції, яка регламентує свободу релігії, слова, друку, зборів. Вона говорить: "Конгрес не повинен видавати законів, що встановлюють будь-яку релігію або забороняють її вільне віросповідання або обмежують свободу слова і друку, або право народу мирно збиратися і звертатися до уряду з петиціями про задоволення скарг".

Основні правові позиції щодо змісту, особливостей реалізації та обмеження прав і свобод, були сформульовані Верховним судом США при вирішенні конкретних завдань.

Інші дев'ять поправок Білля про права проголошують право громадян на носіння зброї, на захист особи, будинки, документів і майна від необґрунтованого обшуку або конфіскацію, на судовий розгляд справ судом присяжних. Не допускається подвійне покарання за одне і те ж злочин, забороняється вимагати великий заставу по судових справах, накладати надмірний штраф, застосовувати жорстокі і незвичайні покарання.

Крім Білля про права до Конституції США було прийнято ще 10 поправок, які зачіпають права і свободи людини.

Конституційне регулювання прав і свобод людини і громадянина США доповнюється законодавчим регулюванням і насамперед шляхом судового тлумачення конституційних норм. Так, наприклад, розвиваючи конституційні положення про свободу віросповідань, Верховний суд сформулював принцип, згідно з яким державні інститути повинні дотримуватися нейтралітету у відносинах з церквою. Також протягом всієї історії функціонування американської держави Верховним судом США формувалися критерії, що визначають допустимі межі, за якими свобода слова і свобода друку перестають бути захищені першою поправкою.

В цілому закріплений на конституційному рівні перелік основних прав і свобод людини і громадянина в США дещо відстає від міжнародного європейського стандарту основних прав і свобод. Проте існує спеціальне законодавче регулювання у сфері прав людини при ефективно діючої системи судових та адміністративних гарантій захисту прав і свобод, в тому числі на регіональному і муніципальному рівні.

Так, Сполучені Штати мають давню історію законодавчого регулювання права на доступ до офіційної інформації. У ряді штатів доступ до офіційних документів, насамперед до документів судів і законодавчих матеріалів, здійснюється вже більше століття. Закон "Про свободу інформації", прийнятий у 1966 р., зобов'язує всі федеральні відомства США забезпечувати вільний доступ громадян до всієї інформації, якою вони володіють. Обмеження стосуються лише матеріалів, що мають відношення до національної оборони, особистим і фінансових документів третіх осіб і матеріалів правоохоронних органів. Звертає увагу, що прийнятий в розвиток Закону "Про свободу інформації" в 1996 р. Закон "Про свободу електронної інформації" вимагає, щоб державні установи створювали "електронні читальні зали і забезпечували доступ до інформації в електронному вигляді, яка повинна бути опублікована разом із загальними запитуваними документами.

Закон "Про надзвичайний плануванні і право спільноти на інформацію" 1986 р., закріплюючи право громадян на екологічну інформацію, передбачає обов'язок компаній інформувати федеральне уряд про токсичних хімічних речовин, що викидаються ними в навколишнє середовище.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основи правового положення особистості
Основи правового положення особистості
Основи правового положення особистості
ОСНОВИ ПРАВОВОГО ПОЛОЖЕННЯ ОСОБИСТОСТІ
Конституційні основи правового положення особистості
Правове становище перегринов
Правовий статус особистості
Конституційні основи правового статусу особи
Правовий режим воєнного стану
Правове становище latini
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси