Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Арабські держави Аравії

На відміну від Іраку і Леванту батьківщина арабів Аравія з її кочовими бедуїнами і нечисленним землеробським населенням оазисів і в XIX ст. продовжувала залишатися відсталою периферією Близького Сходу, свого роду заповідником підлозі-первісності, і це при всьому тому, що протодержавні утворення в Аравії існували ще задовго до нашої ери. В географічному і відповідно політичному плані Аравія досить чітко поділяється на дві зони:

o узбережжя з його оазисами, зазвичай ставали центрами численних самостійних і напівсамостійних еміратів, султанатів, имаматов;

o великі райони пустель з їх нечисленними оазисами, які є центрами тяжіння для навколишніх племінних груп кочівників-бедуїнів.

Значна частина Аравії з початку XVI ст. належала імперії Османів, яка керувала племенами і державними утвореннями, правителі яких вважалися васалами турецького султана і сплачували йому данину. Ця данина, як і ступінь залежності від Османів, зазвичай була невеликою, нерідко просто номінальної. До XIX ст. залежність аравійських держав від Туреччини ще більше ослабла. Приблизно так само йшла справа з тими з аравійських держав, які були близькі до Ірану і перебували у формальній залежності від нього. З другої половини XVIII ст. деякі з них посилилися і почали проводити самостійну політику.

У великих пустельних районах Неджда, на схід від Хіджазу з його Меккою і Медіною, у середині XVIII ст. оформилося опозиційний ісламський рух ваххабітів. Його засновник Абд аль-Ваххаба (1703-1792) виступив під прапором повернення до чистоти раннього ісламу, до аскетизму племінний життя. Ваххабіти засуджували розкіш і неробство зніжених володарів султанської Туреччини, виступали проти музики і вина, кави і тютюну, пишного культу святих і т. п. Будучи в чомусь предтечею сучасного ісламського фундаменталізму, ваххабіти досить легко знайшли підтримку у бедуїнів. Примкнув до них емір невеликої держави в Неджде Сауд очолив рух після смерті аль-Ваххаба і почав активну завойовницьку діяльність під прапором ваххабізму. Незабаром Саудиды підпорядкували собі більшу частину Аравії, включаючи священні міста ісламу Мекку і Медину. На прохання стурбованого турецького султана проти саудидского держави виступив на початку XIX ст. Мухаммед Алі Єгипетський. Саудиды були потіснені, і чи не весь XIX ст. пройшов в цій частині Аравії під знаком боротьби держави Саудідов з його супротивниками.

Боротьба завершилася на користь нащадків Сауда. У 1902 р. в Неджде був відновлений ваххабітський емірат зі столицею в Ер-Ріяді. Після цього територія держави стала розширюватися. До Саудідов був приєднаний Хіджаз (1924), і його межі досягли Іраку і Кувейту. З 1932 р. вона стала офіційно іменуватися Королівство Саудівська Аравія. У країні були проведені реформи, що зміцнили центральну владу короля і його уряду. З 1938 р. на узбережжі Перської затоки, частина якого увійшла в межі Саудівської Аравії, почався видобуток нафти, вироблялася в основному компанією АРАМКО (Арабсько-Американська нафтова компанія, заснована в 1933 р. найбільшими нафтовими компаніями США), що побудувала в 1950 р. Трансаравийский нафтопровід і сприяла нечуваного зростання доходів від продажу нафти. Як відомо, постійно зростаюча частина цих доходів заклала основу економічного процвітання Саудівської Аравії.

На північ і північний захід від Неджда на кордоні з Леванте, в Заиорданье, здавна існували арабські держави, активно взаємодіяли з великими державами різних часів, включаючи Вавілонію, Єгипет, Рим і Візантію. З початку XVI ст. Трансиорданье було підпорядковане Османської Туреччини. Розташована на схід від Лівану і Палестини, позбавлена виходу до моря і не відрізняється великою кількістю оазисів і родючої землі, ця північна частина Аравії не була занадто ласим шматком для завойовників і не відрізнялася щільністю населення. Тут, як і на більшій частині території Аравії, переважали кочівники-бедуїни. Після Першої світової війни Заиорданье було включено за рішенням Ліги Націй до складу англійського мандата в Палестині. У 1921 р. Англія створила тут особливий емірат Трансйорданія на чолі з еміром Хусейном. Саме тут був створений англійцями з бедуїнів знаменитий Арабський легіон, загони якого становили бойовий кістяк збройних сил Англії в Аравії і використовувалися у разі потреби для придушення ворожих англійцям виступів у Сирії, Іраку і в самій Аравії.

У 1928 р. англійці розробили конституцію емірату. В країні була створена конституційна монархія з парламентом. Однак економічно Трансйорданія продовжувала бути вкрай відсталою. У роки Другої світової війни ця країна, насамперед Арабський легіон, існувала за рахунок увеличивавшихся англійських субсидій. У 1946 р. Англія офіційно відмовилася від мандата, а Трансйорданія отримала незалежність. У 1950 р. її парламент проголосив єдність країни Східної Палестиною (західний берег Йордану; нині частково в складі окупованих Ізраїлем арабських земель) у рамках Йорданського Хашимітського королівства (Йорданія). Це об'єднання сприяло збільшенню чисельності населення країни та її розвитку за рахунок палестинської економіки, втім, ненадовго. Арабо-ізраїльська війна 1967 р. призвела до відторгнення західних йорданських земель (біблійні Іудея і Самарія) від Йорданії.

Стародавній Ємен (Саба, Химьяритское держава), розташований на півдні Аравії, з XVI ст., як і решта Аравія, був завойований Османами. Однак турецьких військ тут майже не було, і вже з XVII ст. Ємен став фактично незалежним. На чолі його були імами шиїтської секти зейдитів, які прагнули розширити свою владу за рахунок володінь сусідніх арабських племен. На рубежі XVIII-XIX ст. ваххабіти, а потім Мухаммед Алі Єгипетський часом окупували окремі оазиси Ємену, а в 1849 р. тут була навіть відновлена верховна влада султана - більш номінальна, ніж реальна. Спроби турків закріпитися в Ємені викликали активний опір імамату, що в кінцевому рахунку (в 1911 р.) призвело до визнання Туреччиною повної автономії Ємену. З 1919 р. васальна залежність від Туреччини була остаточно ліквідована, а Ємен проголошений незалежним королівством.

Стратегічно важливий мис Аден на півдні Ємену ще в 1839 р. був окупований англійцями, а після відкриття судноплавства по Суецькому каналу став найважливішим портом-фортецею Великобританії. Англійська губернатор Адена активно втручався в справи Ємену, і в ході тривалого так званого англо-єменського конфлікту (1918-1928) значна частина країни опинилася під контролем англійців. У 1934 р. Англія виступила гарантом незалежного існування Ємену, піддалося нападу з боку Саудівської Аравії, що призвело до укладення англойеменского договору. Намагаючись протистояти Англії, король Ємену Яхья вирішив налагодити контакт з фашистською Італією, яка прагнула в цей час оволодіти Ефіопією і тому зацікавлена у доброзичливості розташованого в тому ж районі світу Ємену. Однак намір Італії закріпитися і навіть побудувати військову базу у Ємені не відповідало інтересам Англії і тому не могла бути реалізована. У 1943 р. Ємен розірвав стосунки з Італією, а з 1947 р. став членом ООН.

Будучи відсталою державою з нечисленним населенням, Ємен активно боровся за свою незалежність, що призвело у 1949-1951 рр. до чергового англо-єменським збройного конфлікту, підсумком якого цього разу стала демаркація прикордонної лінії між власне Єменом і протекторатом Аден (Південний Ємен). З 1962 р. Північний Ємен став Єменської Арабської Республіки (ЄАР) з конституційним режимом. Південний Ємен (англійський протекторат Аден) у 1967 р. було проголошено Народною Демократичною Республікою Ємен, уряд якої взяло курс на розвиток марксистскому соціалістичному шляху.

На крайньому сході Аравії розташований Оман, оазиси якого здавна були базами для торгових зв'язків і далекого мореплавання. З VIII ст. тут існував практично незалежний від халіфату імамат шиїтської секти ібадитів (абадитов), часом виявляється під владою завойовників, але потім восстанавливавший своє автономне існування. З XV ст. у зв'язку з епохою Великих географічних відкриттів і переходом основних морських комунікацій під контроль португальців значення оманських портів у світовій торгівлі стало падати. Однак у XVII ст. могутність Португалії в районі Перської затоки об'єднаними зусиллями Ірану і англо-голландського флоту було підірвано, а імами знову стали повновладними правителями. З середини XVII ст. їх флот підпорядкував Оману Занзібар і район східноафриканського узбережжя.

В кінці XVIII ст. в Омані зміцнилася Британська Ост-Індська компанія, яка втручалася в династійні чвари і тим сприяла розділу імамату на частини. Оманську султанат Маскат став володарем африканських територій. Існували також фактично перетворений в англійський протекторат Договірний Оман (нині Об'єднані Арабські Емірати) і сильно зменшився в розмірах старий Оманську імамат. Позиції Англії у султанаті Маскат і в Договірному Омані в XIX ст. зміцнилися і зберігалися аж до середини XX ст. Політична влада в цих державах часом змінювалася, але социополитическая структура влади-власності була вкрай відсталою аж до початку активної нафтовидобутку вже після деколонізації цього району Аравії в 1970 р.

Розташований на північний захід від Омана в зоні Перської затоки-Кувейт в XVI ст., як і вся Аравія, був завойований імперією Османів. Проте вже в середині XVIII ст. кувейтські шейхи стали фактично незалежними правителями. Втім, з посиленням у тому ж XVIII ст. позицій Британської Ост-Індської компанії в зоні Перської затоки ця незалежність ставала все більш примарною. Англійці посилювали свій контроль над місцевою торгівлею і втручалися в політичні та династичні чвари місцевих правителів. Тимчасове відновлення османського панування в 1870-х рр. і реальна загроза посилення позицій Німеччини в цьому районі Азії спонукали Англію звернути особливу увагу на Кувейт, який був намічений в якості кінцевого пункту Багдадської залізниці. Англійці спровокували в Кувейті гострий династийно-політичний конфлікт і домоглися вигідного для них англо-кувейтського договору 1899 р., який поховав надії Німеччини довести залізницю до Перської затоки. У 1914 р. Кувейт став британським протекторатом. З 1934 р. змішана англо-американська компанія Кувейт Ойл Компані почала вести тут активну видобуток нафти, яка після Другої світової війни і націоналізації в 1976 р. нафтовидобутку стала основою економічного процвітання країни. З 1961 р. Кувейт - незалежна держава.

Завершуючи короткий огляд історії арабських держав Аравії в період колоніалізму, слід зауважити, що більшість їх, крім хіба що розташована в основному в пісках Саудівської Аравії, рано чи пізно ставало протекторатами або залежними від іноземних держав, в основному Англії. Правда, ступінь залежності сильно варіювала. Там, де це диктувалося стратегічними інтересами (Аден, Маскат, Кувейт), вона була достатньо сильною, в інших районах часом ледь помітною. Економічних доходів (до початку видобутку нафти) колонізатори тут не мали - швидше несли чималі витрати, як, наприклад, на утримання трансиорданского Арабського легіону або на дорого обходившуюся розвідувально-підривну діяльність, яка була пов'язана передусім з іменем легендарного полковника Лоуренса, активно діяв в арабських країнах Азії в першій третині XX ст. Втім, всі ці витрати окупалися політичними дивідендами. Досить згадати про поразки Німеччини у її намаганнях закріпитись в ісламських країнах. Що стосується доходів від нафти, то, аж ніяк не применшуючи їх, варто все-таки нагадати, що на частку колонізаторів випала не настільки вже й легке завдання налагодити виробництво нафтовидобутку, створити дорогу інфраструктуру - і це при досить дешевих тоді ціни на нафту і порівняно невеликій її видобутку. Те й інше (ціни та обсяг видобутку) незмірно зросли в ті роки, коли нафтовидобуток майже скрізь була націоналізована нафтовидобувними країнами, включаючи Ірак та Іран, а також Саудівську Аравію. Економічне процвітання багатьох з них і донині тримається на експлуатації природних ресурсів при порівняно незначних темпах социополитического прогресу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інтеграційні процеси в арабських країнах
Естетика Арабського світу, Індії і Китаю
Основні ознаки і типи держави
Рабовласницька держава
Держава: походження та сутність
Колоніалізм в арабській Африці
Арабські країни Африки
Арабська Африка: успіхи і невдачі
Колонізація Арабської Африки та Ефіопії
Арабський національний стиль ведення переговорів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси