Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Перший том лірики: "Вірші про Прекрасну Даму" (1898-1904)

Перша книга увібрала в себе ранні вірші Блоку, розподілені за трьома розділами: "Ante lucem" ("Перед світом" (лат.), 1898-1900), "Вірші про Прекрасну Даму" (1901-1902) і "Роздоріжжя" (1902-1904). Це вірші містичного пориву юного поета до любові, краси і істини; пориву, ще в основному сліпого по відношенню до неодухотворенным і темних сторін життя. Біографічна основа книги - історія кохання Блоку до його майбутній дружині Любові Дмитрівні Менделєєва, дочки великого хіміка, чий маєток Боблово було неподалік від бекетовского Шахматова. Блок познайомився з нею влітку 1898 р., і настрої, що передували цьому знайомству, переломилися в першому циклі книги.

У "Віршах про Прекрасну Даму" історія взаємин двох коханих втілена в ряді ліричних "новел", героєм яких стає Лицар, Поет, Інок Князь, а дівчина - Царівна, Цариця, Дама, Золотокудра, Свята, Вона і т. п. Іменування коханої "Прекрасна Дама", "Вічна Дружина", "Свята", вгадування її обличчя на іконі спонукає нас звернутися до культурної традиції. Серед основних джерел ідей і образів цього вірша і "Віршів про Прекрасну Даму" в цілому, по-перше, середньовічний лицарський культ Прекрасної Дами; по-друге, лірика італійського поета Данте Аліг'єрі, присвячена його коханої Беатріче; по-третє, вірші А.с. Пушкіна "Жив на світі лицар бідний...", "Мадонна" і ін Необхідно також назвати і філософію старшого сучасника Блоку, поета і релігійного мислителя Володимира Соловйова, "рыцара-ченця" (як його називав сам Блок), який стверджував існування ще однієї Божественної іпостасі Трійці - Божественної мудрості, Софії, і бачила в земного кохання відблиск любові небесної.

Твори, що ввійшли в перший том лірики, свідомо багатозначні. У них можна знайти передчуття юнаків-поетом першої справжньої любові ("Вітер приніс здалека..."), його благоговіння перед предметом любовного томління ("Я, отрок, запалюю свічки...", "Устану я в утро туманное..."), почуття власної нікчемності порівняно з ним ("Входжу я в темні храми..."), страх, що вигляд що стала коханою не буде відповідати ідеальним уявленням про Неї або ж сам герой не дізнається Її ("Передчуваю Тебе. Року проходять мимо..."). Але ці переживання позбавлені ознак земної чуттєвості, так само, як зовнішність героїні - земних рис, а самі вірші - земний конкретики. Світ ранньої лірики Блоку беспредметен, майже безвоздушен. Так, у вірші "Передчуваю Тебе. Року проходять мимо..." (4 червня 1901), яке стало своєрідним маніфестом младосимволизма, ми читаємо:

Передчуваю Тебе. Року проходять мимо - Усе у вигляді одному передчуваю Тебе.

Весь горизонт у вогні - і ясний нестерпно, І мовчки чекаю, - сумуючи і люблячи.

Однак схід тут - швидше, образ-символ коханої, Діви, Одягненої в Сонце, ніж реальний схід ("Як ясний горизонт! І променистість близько"). Як сонце, ще не з'явившись, вже золотить горизонт, так і Кохану свою герой вірша ще не бачить, але вже передчуває її появу. Таким чином, тут одночасно розгортаються два ланцюжки образів. Перша пов'язана з темою томління ліричного героя з його Коханою. Обидва вони позбавлені конкретних, земних обрисів: ми практично нічого не знаємо ні про самого героя, ні про ту, до кого звернене вірш. Вона - швидше предмет його мрій, передчуттів (тобто те, що передує почуттю - сприйняття її з допомогою органів почуттів, наприклад зору). Така розмитість, непроявленность вигляду героїні дозволяє допустити безліч самих різних розумінь. Вірш можна прочитати як сповідь юнака, який мріє про ідеальне кохання, але боїться, що його кохана не буде відповідати ідеалу, вже склався в його свідомості:

Але страшно мені: зміниш вигляд Ти, І зухвале чи викличеш подозренье, Змінивши в кінці звичні риси.

Важлива й інша можливість прочитання: кохана позбавлена не тільки земних, впізнаваних рис, але навіть імені, і звернення до неї "Ти" підкреслює, що сама любов героя носить аж ніяк не земний, а радше релігійний характер, адже так звертаються тільки до Божества. Герой немов весь звернений ввись; мирське, тлінне його не цікавить - він відірваний від реальності. Більш того, він боїться, що в момент земного втілення його Прекрасна Дама "змінить вигляд" і її небесна сутність придбає демонічний характер, ставши тим самим серйозним спокусою для героя. Мотив мінливості земного буття, його "невірності" надалі стане одним з ключових для творчості Блоку, як і мотив "сну життя", заданий в епіграфі до твору, взятому з вірша В. С. Соловйова "Нащо слова? В безкінечності блакитною..." (1892): "І тяжкий сон життєвого сознанья / Ти отряхнешь, сумуючи і люблячи".

У віршах останнього розділу першого тома з помітною назвою "Роздоріжжя", як і у деяких інших поезіях, написаних у цей час, наростають тривожні передчуття поета ("чи Все спокійно в народі?.."). Та й сам образ ліричного героя втрачає колишню цілісність, часом набуваючи демонічну подвійність:

У своїй молитві забобонною

Шукаю захисту у Христа,

По-під маски лицемірною

Сміються брехливі уста.

І тихо, зі зміненим обличчям,

У мерцаньи мертвенном свічок,

Я буджу пам'ять про Двуликом

В серцях людей, що моляться.

("Люблю високі собори...", 8 квітня 1902)

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Коновалов" (1898)
Давньогрецька лірика раннього періоду
Поетика дореволюційної лірики Володимира Маяковського
Другий том: "Несподівана радість" (1904-1908)
Повість "Олеся" (1898)
Прекрасне
Російсько-японська війна 1904-1905 рр ..
Фантастичне і достовірне, парадоксальне і прекрасне
Росія будує "прекрасне" минуле людства, в якому живуть "цивілізовані народи"
Перша допомога при непритомності, отруєннях, теплових і сонячних ударах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси