Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гроші як міра вартості

Вартість товарів і послуг вимірюється в грошових одиницях. Використання грошей в якості універсального вимірювача вартості всіх товарів і послуг дуже зручно. Наприклад, вираження цін товарів в рублях спрощує їх порівняння між собою.

В умовах бартерної економіки всі товари обмінюються у відповідності з їх відносною ціною. Так, у розглянутому вище прикладі довелося висловлювати яблука в костюмах, костюми - в картоплі, а картопля - в яблуках. При наявності трьох благ мають місце три відносних ціни. Складно здійснювати покупки в супермаркеті, визначаючи, що дешевше, і висловлюючи ціну одного товару в іншому (кілограми курки в штуках зошитів). Щоб порівняти ціни всіх товарів, необхідно затратити час і сили на читання цього цінника. Кожен цінник повинен був би містити список тисяч цін. Наприклад, при наявності 500 найменувань товарів в магазині цінник повинен містити 124 750 відносних цін, якщо підрахувати за формулою визначення кількості пар з N одиниць. У цьому випадку використання грошей як одиниці оцінки вартості товарів скорочує трансакційні витрати, рівні витрат часу і сил на складання і читання цінників.

Можна сказати, що гроші є загальним еквівалентом, в якому виражається вартість усіх інших товароі за допомогою якого відбувається обмін.

Гроші як засіб накопичення (або збереження цінності)

Гроші - це актив, тому вони можуть служити засобом збереження купівельної спроможності доходів і багатства, дозволяють переносити цінність із сьогодення в майбутнє. Але не тільки гроші є засобом заощадження. Будь-які інші активи, такі як акції, облігації, твори мистецтва, будинки, земля, ювелірні прикраси і т. д., також є засобом накопичення. Багато з них приносять власникам віддачу і з часом можуть підвищуватися в ціні. Виходить, що деякі активи є більш вигідним засобом заощадження, ніж гроші. Тоді чому люди зберігають гроші? Справа в тому, що гроші володіють однією важливою властивістю - ліквідністю, тобто здатністю легко і швидко обмінюватися на будь-який інший актив. Гроші є самим ліквідним активом. Їх не треба перетворювати в іншу форму для здійснення покупок, тоді як якщо необхідно використовувати для покупки інший актив, то спочатку доведеться провести додаткові витрати на перетворення його в гроші. Наприклад, продаючи акції, доводиться платити комісійні брокеру. Якщо ж готівку потрібно негайно, скажімо, для оплати невідкладних рахунків, а вільних грошей немає, то, можливо, доведеться погодитися на більш низьку ціну, щоб швидше продати цінні папери і розплатитися за рахунками. Комісійні брокеру плюс низька поточна вартість акцій збільшують трансакційні витрати перетворення акцій засіб обміну. Використовуючи гроші як засіб заощадження, люди прагнуть зменшити такі витрати, незважаючи на те, що на відміну від акцій готівкові гроші не приносять доходу.

Гроші як засіб (відстрочення) платежів

Ця функція проявляється при використанні грошей для здійснення відстрочених у часі платежів (сплати податків, виплати боргів, отримання доходів, оформлення банківського кредиту, отримання трансфертів, виплати заробітної плати тощо). В силу ряду обставин товари не завжди можуть продаватися з негайною оплатою за готівку, виникає розрив у часі між передачею товарів покупцеві і грошей продавцю. У той же час величину майбутніх виплат нерідко потрібно визначити в поточний момент. Наприклад, робітники і роботодавці заздалегідь погоджують певну ставку заробітної плати на наступний період. Фірми стверджують в контрактах з постачальниками ціну сировини та інших поставок. Тому виникають розрахунки, які розтягнуті у часі і фактично базуються на відстрочення сплати грошей. У зв'язку з цим інколи говорять, що гроші виконують тут функцію "кошти відстрочення платежів".

Гроші функціонують як засіб платежу не тільки при оплаті товарів, куплених в кредит, але і при погашенні інших зобов'язань, наприклад при поверненні грошових кредитів, внесення орендної плати за землю, сплати податків. З іншого боку, при авансових платежах гроші передаються продавцю до отримання товару.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Попит на гроші
Що таке гроші?
Гроші
Теорія доданої цінності та оцінка історичних тенденцій капіталістичного накопичення
Гроші як засіб обміну
Відстрочка і розстрочка митних платежів
Гроші
Гроші як засіб обміну
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси