Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Теорія організації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організаційний контроль (самоконтроль)

Організаційний контроль здійснюється при розподілі робіт по певним управлінським структурам або працівникам. У процесі такого контролю виявляються прорахунки і упущення в діяльності управлінської структури або працівника, допущені ними при виконанні попередній частині роботи. При цьому не здійснюється безпосередній контроль з чиєї-небудь сторони. Застосування принципу самоконтролю допомагає легко виявити неякісне виконання попередньої частини роботи. Виконання всіх частин роботи взаємопов'язано, тому прорахунки в одній частині тягнуть за собою упущення і помилки в наступній частині роботи. Працівники, які виконують таку роботу, будуть прагнути до скоєного її виконання без прорахунків і помилок. Таким чином, ми отримуємо ефективний метод контролю без контролерів. Перевагою такого методу є відсутність негативних психологічних впливів, які виникають при безпосередньому контролі, підвищення зацікавленості працівників у результатах своєї праці, у виявленні помилок і прорахунків, а також скорочення витрат на безпосередній контроль. У відповідності з цим принципом працівник, що відповідає, наприклад, за постачання, не може одночасно нести відповідальність за отримання матеріалів, їх перевірку і зберігання. Також бухгалтер не може бути касиром або завідуючим складом, а людина, зайнятий виробництвом якого-небудь товару, не може виконувати функції контролера якості. Іншими словами, функції контролю не можуть бути покладені на тих працівників, які виконують контрольовану роботу. Безсумнівно, що застосування даного методу контролю не представляється можливим без поділу однієї роботи на декілька взаємопов'язаних частин, які виконуються незалежно будь-якої управлінської структурою або працівником. Однак необхідно зазначити, що такий метод не може застосовуватися у всіх випадках без винятку. В деяких випадках застосовують метод безпосереднього контролю, коли це зумовлено тим, що виконання роботи не може бути поділено на частини.

Зниження управлінських витрат

Застосування вищезазначених організаційних принципів, таких як принцип спеціалізації та організаційного контролю, веде до додаткових управлінських витрат. При формуванні або розвитку організаційної структури управління необхідно враховувати, що будь-який вид організаційної діяльності вимагає певних витрат. Тому однією з основ виробничої діяльності організації є зниження управлінських витрат. Однак це не означає повну відмову від витрат на утримання управлінського апарату. Витрати по застосуванню організаційних принципів є необхідними, оскільки вони відповідають вимогам роботи і співвідносяться з умовами організації. Ігнорування цих принципів веде до необґрунтованого збільшення витрат, що може стати причиною нерентабельності організації. Іншими словами, зменшення витрат на утримання адміністративного апарату має здійснюватися не за рахунок зниження ефективності управлінської роботи. Зменшення витрат має бути результатом правильного і раціонального формування управлінських структур і комітетів, ефективного використання людських і матеріальних ресурсів. Зменшення витрат також сприяє створення тільки необхідних управлінських структур та посад, що називається "принципом потреби в управлінських посадах".

Таким чином, формування управлінських одиниць і посад пов'язане з певними витратами. Процес формування організаційної структури управління та уникнення невиправданих витрат, не повинен бути пов'язаний з якою-небудь політичною боротьбою або чиїмись амбіціями.

При формуванні управлінських структур та посад прогнозування результатів їх роботи, позитивних і негативних сторін діяльності є складним. Тому необхідно враховувати досвід інших організацій і застосовувати розглянуті принципи у відповідності з конкретними умовами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Організаційно-правові форми екологічного контролю
Самоконтроль за фізичною підготовленістю
Тактико-організаційні основи контролю і запису переговорів
Державний фінансовий контроль, його правове та організаційне забезпечення
Інші витрати, пов'язані з виробництвом і реалізацією
Витрати, пов'язані з виробництвом і реалізацією
Стратегії зниження витрат
Витрати та доходи підприємств
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси