Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Росія в XVII столітті

1. Соціально-економічний розвиток.

2. Політична історія.

3. Народні повстання. Селянська війна.

4. Церковний розкол.

5. Зовнішня політика.

Хрестоматія з історії СРСР. XVI-XVII ст. / під ред. А. А. Зіміна. М., 1962.

Буганов Віктор Іванович. Селянські війни в Росії XVII-XVIII ст. М.: Наука, 1976. 221 с.

Сербіна Ксенія Миколаївна. Селянська железоделательная промисловість Центральної Росії XVI - першої половини XIX ст. Л.: Наука, 1978. 123 с.

Історія зовнішньої політики Росії. Кінець XV-XVII ст. (Від повалення ординського ярма до Північної війни). М: Міжнародні відносини, 1999. 447 с.

Селянські війни в Росії XVII-XVIII століть: проблеми, пошуки, рішення / отв. ред. К. В. Черепнін. М.: Наука, 1974.

Нариси історії СРСР. Період феодалізму. XVII століття / А. А. Новосельський, Н.В. Устюгов (відп. ред.). Т. 5. М.: Изд-во АН СРСР, 1953. 1032 с.

Соціально-економічний розвиток

Населення Росії в XVII столітті не перевищувало 9-10 млн. чоловік. У 1613-1619 рр. пройшло сім зборів п'ятої гроші. Стояла проблема обліку платників податків.

Могли стягнути податки двічі - за мету проживання і за місцем перебування. Тільки до середини XVII століття були подолані наслідки Смути.

Сільське господарство

Колонізація - процес освоєння нових земель: вільна, урядова, монастирська і частновладельческая. Урядова колонізація виражалася в споруді на околицях міст, в їх заселенні служивими людьми і в організації системи оборони нових земель. Які переселялись "за указом" селяни отримували від держави гроші на підйом а також підмогу і позику для обзаведення господарством на новому місці і звільнялося на деякий час від повинностей. Безоплатна допомога - грошима, зерном, інвентарем худобою. У Сибіру спочатку досить значна матеріальна допомога, потім зменшено до однієї пільги. Найчастіше позики і підмоги не вистачало для налагодження селянського господарства. Монастирі застосовували такі ж заходи. У Сибіру вони ґрунтувалися на вільної колонізації і зуміли закріпити за собою значну частину поселенців. Монастирська колонізація розвинена в Поволжі та на Південному Уралі. На степову околицю прагнули головним чином приватновласницькі селяни з центру, в Середнє Поволжя - в основному з Верхньої Волги і з Замосковного краю.

З другої половини XVI ст. йде освоєння "дикого поля" від верхнього Дону до верхньої Оки і лівих приток Дніпра і Десни. З'явилися нові міста Лівни, Воронеж, Кроми, Єлець Білгород, Оскол. У Поволжі освоювалися землі від нижньої течії Ками і Вятки до нижньої Оки (Чебоксари, Алатир та ін). Завершилося будівництво ліній оборони Бєлгородської, Симбірської і Закамской, що прикрило області до самого Уралу, сприяючи їх освоєння. У середині XVII ст. розпочалася селянська колонізація Нижнього Поволжя. На цих землях, крім росіян, багато мордви і татар. Освоєння східних околиць носило в основному мирний, землеробський характер, так як був великий фонд земель. Не всі побутові контакти сприятливі для корінних жителів - невідомі хвороби, пияцтво.

Сибір головним чином освоювало черносошное населення. В Сибір був поширений легальний вихід з Помор'я протягом усього XVII століття. Для місцевого населення Сибіру ясак, для переселенців тягло. У Сибіру почали сіяти хліб. На початку XVII ст. навколо Тюмені, Тобольська і Томська. У 1620-х рр. складається землеробський район в Єнісейській і Красноярському повітах.

У центрі країни черносошное селянство майже зникло. В основному чорні землі на півночі та північному сході (Помор'я та ін). Черносошные землі були власністю держави. Селяни прикріплялися до своїх наділів і громадам, а в разі втечі - розшуку і поверненню. Михайло Федорович відновив 5-річний термін розшуку збіглих селян. Уряд дарував пільги великим землевласникам. У 1614 р. Троїце-Сергієв монастир отримав право розшуку втікачів за 9 років. Тобто нерівність у селянському питанні для великих і дрібних землевласників. У лютому 1637 р. в Москві відбувся збір городових дворян і дітей боярських з приводу конфлікту з Туреччиною і кримцями з-за Азова. Центральний питання поданої дворянами на цьому соборі чолобитною - селянський. Чолобитники повідомляли, що в урочні 5 років, будучи зайняті службою, не могли знайти своїх втікачів і вивезених селян, яких вкрили у своїх вотчинах "сильні люди" - бояри і монастирі. Таке становище загрожувало їм розоренням. Чолобитники просили скасувати урочні роки і вирішувати судові справи про селян на місцях, де тепер на сильних людей суду не мають. У відповідь на чолобитну царським указом 20 лютого 1637 р. було наказано селян видавати скрізь за 9 років.

Наступна чолобитна (літо 1641 р.) була пов'язана зі збором в Москві дворян і дітей боярських різних міст з приводу облоги Азова. Знову просили скасувати урочні літа розшуку втікачів: їх потрібно віддавати за помісним справах і по писцовым книг і выписям, хто кому міцний. У відповідь на це уряд подовжило термін розшуку збіглих до 10 років. Для розшуку вивезених селян встановлений термін у 15 років. Цей термін розшуку втікачів був поширений і на черносошных селян. Одночасно заборонено кабалить і закріплювати позичкою чужих біглих селян під страхом втрати позички при поверненні втікачів їх власникам.

Восени 1645 р. була подана нова чолобитна, коли помісна армія була відпущена додому. Служилі люди, які з'їхалися в Москві, вирішили скористатися сходженням нового царя, щоб висловити свої потреби. Дворяни скаржилися, що їх люди і селяни йдуть від них за "сильних людей" - бояр, окольничих і в монастирські вотчини, а вони не в змозі за 10 урочних років знайти втікачів і тим самим втрачають права на них. Знову просили скасувати урочні літа. У відповідь молодий цар Олексій Михайлович указом 19 жовтня 1645 р. залишив 10-річний термін розшуку, але обіцяв, що, як тільки будуть складені переписні книги, з тим книгам селяни і бобилі будуть міцні і без урочних років. У переписних книгах були більш детальні, ніж у писцовых, відомості про населення. Перепис охоплювала по селянських дворах всіх осіб чоловічої статі із зазначенням їх відношення до дворовладельцу. Переписні книги 1646 і 1648 рр. містили відомості про селян, що бігли за попередні 10 років. Переписні книги 1640-х - крок до закріпачення селян.

За переписом 1646 р. налічувалося близько 3 млн. приватновласницьких селян. Головна галузь-землеробство, знаряддя праці та складу культур не змінився. В Європейській Росії було поширено трипілля, але зберігалися подсека, перелогів, двухполье, пестрополье. До кінця століття трипілля в Сибіру замість перелога. В основному вотчини і помістя в Центрі та на Північному заході. Просувалося на південний схід. Значно монастирське землеволодіння: в центрі 75% ріллі і 16% сіножатей, на Північно-заході 15% ріллі і 29% сіножатей. На Півночі землі монастирських селян як вкраплення серед черносошных, на півдні духовенству належало 10% земель. Троїце-Сергієву монастирю належало 190 сіл в 40 повітах, Кирило-Белозерскому 51 село в 12 повітах, Новодевічьему 28 сіл в 14 повітах. Чисельність селян у володіннях духовенства 800 тис. чоловік (до 20% кріпаків). Основна частина феодалів мала 1 маєток в одному повіті.

Тягло черносошных селян складалося з грошових і натуральних платежів і відбування особистих служб. Виконували ямську повинність. На чорних землях загальна сума зборів з сохи становила від 48 до 200 руб. відмінність визначалося тим, що деякі повіти несли спец. повинності - поставка хліба на платню сибірським людям, збільшення ямській гонитви і т. п. Серед черносошных спостерігалася різниця в доходах із-за розвитку промислів і високого рівня товарно-грошового обігу. Основним напрямком легальних відходів і втечі була Західна Сибір. З XVII ст. Сибір стала краєм черносошного селянського землеволодіння.

Закріпачення селян в Росії - тривалий і складний процес, який завершився в 1649 р. з прийняттям Соборного Уложення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Зовнішня політика Росії в XVII ст
Росія в XVII столітті
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК РОСІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ИМПЕРИИВО ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК РОСІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
Сільське господарство
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси