Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 20. ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕПОВНОЛІТНІХ ОСІБ

Особливості призначення та виконання кримінальних покарань стосовно неповнолітніх осіб

Неповнолітнім визнається особа, якій до моменту вчинення злочину виповнилося 14 років і не виповнилося 18 років. Цій особі за вчинений нею злочин може бути призначене кримінальне покарання або примусові заходи виховного впливу (див. ст. 87 КК).

Особа вважається досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, не в день народження, а після його закінчення. Іншими словами, з 0 год 0 хв наступних діб. Якщо ж дані про вік особи відсутні, то питання про досягнення підлітком допустимого віку для притягнення його до кримінальної відповідальності вирішує судово-медична експертиза, яка визначає днем народження цієї особи останній день того року, який названий експертами. Якщо ж експерти у висновку вказують вік особи мінімальною і максимальною кількістю років, то треба виходити з пропонованого експертами мінімального віку такої особи. При наявності даних, що свідчать про відставання в психічному розвитку неповнолітнього, необхідно призначити комплексну психолого-психіатричну експертизу для вирішення питання про його психічний стан і здібності правильно сприймати обставини, що мають значення для кримінальної справи (див. абз. 2 п. 5, абз. 2 п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 01.02.2011 №1 "Про судової практиці застосування законодавства, що регламентує особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх" (далі - постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 01.02.2011 № 1)).

Головна особливість в призначенні покарань неповнолітнім злочинцям - та, що з 12 мір покарання, перерахованих у ст. 44 КК і застосовуються до повнолітніх злочинців, до неповнолітніх правопорушників законодавство допускає застосування лише шести заходів покарання (див. ст. 88 КК).

Поряд зі штрафом, обов'язковими і виправними роботами, обмеженням волі, а також позбавлення волі на певний строк такий вид покарання, як позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, у ставленні підлітків може бути застосований лише в частині, що стосується позбавлення права займатися певною діяльністю (див. ч. 1 ст. 88 КК). І це не викликає подиву, оскільки законним шляхом навряд чи можна зайняти посаду на державній службі або в органах місцевого самоврядування особі, яка не досягла 18-річного віку.

Призначення і виконання кожного з перелічених видів покарань стосовно підлітків мають свої особливості. Розмір цих покарань значно знижений.

Позбавлення волі може бути призначено неповнолітньому засудженому тільки в тому випадку, якщо його виправлення можливе без ізоляції від суспільства (див. абз. 1 п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 01.02.2011 № 1). Виповнюється дане покарання у виховних колоніях. Разом з тим, якщо підлітку в силу ч. 6 ст. 88 КК не може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі, а стаття Особливої частини КК, за якою він засуджений, не передбачає іншого виду покарання, то суду слід призначити йому інший, більш м'який вид покарання з урахуванням положень ч. 1 ст. 88 КК (див. абз. 3 п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 29.10.2009 № 20 "Про деякі питання судової практики призначення і виконання кримінального покарання" (далі - постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 29.10.2009 № 20)).

Умовно засудженому підлітку на період випробування призначаються обов'язки/обмеження. Поряд з такими обов'язками/обмеженнями, передбаченими ч. 5 ст. 73 КК, суд має право зобов'язати неповнолітнього засудженого пройти курс соціально-педагогічної реабілітації (психолого-педагогічної корекції) в установах, які надають педагогічну і психологічну допомогу громадянам (особам, що навчаються, вихованцям, дітям), що мають відхилення у розвитку. При наявності позитивного висновку психолого-медико-педагогічної комісії органу управління освітою на неповнолітнього може бути покладено обов'язок повернутися в освітню установу для продовження навчання. Тривалість іспитового строку визначається у мінімальному розмірі, необхідному для досягнення цілей покарання (див. абз. 2, 5 п. 29 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 01.02.2011 № 1).

При призначенні підліткам покарань суд поряд із загальними началами призначення покарання повинен враховувати особливості життя і виховання дитини, соціальне оточення, характер та значущість впливу на підлітка старших за віком осіб, рівень його психічного розвитку, а також неповнолітній вік в якості обставини, що пом'якшує покарання (див. ст. 89 КК; абз. 1 п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 01.02.2011 № 1). Виходячи з положень ч. 6 ст. 88 і ст. 92 КК, ст. 299 та 430 КПК, суд зобов'язаний обговорити питання про можливість звільнення неповнолітнього від покарання у зв'язку із застосуванням до нього примусових заходів виховного впливу, передбачених ст. 90 КК, про можливість умовного засудження або призначення покарання, не пов'язаного з позбавленням волі, в тому числі у разі вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості особою у віці старше 16 років або неповнолітнім, який раніше був засуджений за вчинення одного або декількох таких злочинів і попередні вироки щодо яких набрали законної сили (див. абз. 1 п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 29.10.2009 № 20).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості перебігу строків давності, дострокового припинення покарань та їх кримінально-правових наслідків для неповнолітніх осіб
Кримінальна відповідальність і покарання неповнолітніх
ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В ЗАРУБІЖНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ
Особливості кримінальної відповідальності в державах соціалістичної системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Китаю)
Особливості провадження у кримінальних справах щодо неповнолітніх
Особливості перебігу строків давності, дострокового припинення покарань та їх кримінально-правових наслідків для неповнолітніх осіб
ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ СТОСОВНО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
Виконання кримінального покарання у виді арешту відносно військовослужбовців
Особливості провадження у кримінальних справах щодо неповнолітніх
Особливості попереднього розслідування у кримінальних справах щодо неповнолітніх
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси