Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Країни далекосхідної цивілізації

Далекосхідна китайсько-конфуціанська модель характеризується протистоянням слабких позицій колоніалізму надзвичайно сильною і прагматичної цивілізаційної традиції. Відома вона в двох основних модифікаціях - китайської, з традиційно сильною державою, та японської, яка віддала данину феодальної роздробленості. Важливий варіант - хуацяо.

Хоча японська модель виділена типологічно особливо, причому вже було обумовлено, що про неї мова йти не буде, її згадка суттєво, для того щоб виокремити феномен хуацяо. Ці мігранти стоять між китайським і японським варіантами якоїсь загальної моделі, яку можна було б іменувати далекосхідної. Сам факт наявності і величезної ролі хуацяо в процесі успішної трансформації великої релігійно-цивілізаційної традиції знаменний. Він краще чогось іншого свідчить про потенціях всього китайсько-конфуціанського.

Що характерне для китайської моделі в цікавому для нас плані? Передусім високий рівень розвитку нерелігійною цивілізації і санкціонована конфуціанством надзвичайно висока культура праці, етика і соціальна дисципліна.

Все це частково зближує китайсько-конфуціанський стандарт з пуританско-протестантським способом життя, в якому Макс Вебер бачив основу духу капіталізму.

Ні у світі ісламу, ні в індо-буддійської цивілізаційної традиції нічого подібного немає - при всьому тому, що і там люди справно роблять свою справу. У чому тут сенс? З попереднього викладу видно, що права і свободи, гарантії власності й особистості, як і взагалі буржуазно-демократичні інститути і процедури, були потрібні антично-капіталістичному суспільству не тільки самі по собі (хоча їх самоцінність очевидна, особливо в наші дні). Вони були необхідні в якості умов, що забезпечують ефективну економіку, яка заснована на енергії і ініціативи підприємця, здійснюється на свій страх та ризик і на його кошти. На всьому Сході прав і гарантій не було, але спиралася на високу якість праці ефективна економіка все ж могла існувати, якщо для цього були хоч скільки-небудь прийнятні умови. Саме такі умови створилися в системі конфуціанської цивілізації з її культом посюсторонней орієнтації, патерналізму, високої моралі, дисципліни і постійного самовдосконалення, навіть активної змагальності у всьому, насамперед у праці. Все це можна в якійсь мірі сприймати в якості еквівалента відсутніх прав і гарантій.

Правомірність такого підходу найкраще видно саме на прикладі хуацяо. Потрапляючи в країни з більш низьким рівнем розвитку, китайські мігранти несли з собою всі основні елементи розвиненої китайської конфуціанської цивілізації, що давало швидкий економічний ефект.

На питання, чому аналогічного ефекту китайці не домагалися у себе вдома, відповідь відома. У Китаї реалізації внутрішніх потенцій заважало всесильне держава з його стриже всіх під одну гребінку могутнім бюрократичним апаратом. За межами Китаю, навіть в Японії, не кажучи вже про країни південних морів, куди в основному і переселялися китайські хуацяо, настільки сильного в цьому сенсі держави не було. Слабка ж державна адміністрація не перешкоджала прояву потенцій хуацяо, а для захисту себе від заздрості і недоброзичливості з боку місцевого населення китайські мігранти організовувалися в спаяні жорсткою дисципліною соціальні корпорації мафіозного типу, що функціонували на основі добре відомих всьому Схід патронажно-клиентных зв'язків, до того ж різко посилених традиційним конфуціанським духом патерналізму.

Ефект колоніалізму на Далекому Сході виявився порівняно слабким, тому що традиційна китайська структура хуацяо в умовах ослабленого несприятливими обставинами місцевого держави могла не стільки протистояти його впливу, нейтралізувати його, скільки вписатися в нього і сприйняти його структуру і динаміку. Це безцінне властивість хуацяо багато в чому сприяло тому, що вплив капіталістичного Заходу та вестернізація, яка тут, на півдні Азії, йшла багато швидше всього іншого неєвропейського світу, включаючи і деколонизовавшуюся Латинську Америку, дали свої плоди. Південно-азіатські країни - перша з-поміж вище моделей - порівняно легко і багато успішніше інших сприймали суть і значущість буржуазно-демократичних новацій, про що досить переконливо свідчить сучасний стан справ. Правда, чимала частина далекосхідного регіону віддала данину помилковим ідеалам марксистського соціалізму, але це теж є серйозним свідченням відкритості цієї частини східного світу і товариств східного типу до сприйняття чужого впливу. Особливо якщо воно сутнісно близько до звичної структури влади-власності з централізованою редистрибуцией і без дозволеної владою буржуазної приватної власності. Але, віддавши цю данину, переважна більшість країн регіону, про який йде мова, порівняно легко повернулася обличчям до буржуазного Заходу і домігся на цьому шляху більш ніж вражаючих успіхів. Суть потенцій, продемонстрованих країнами регіону, зокрема з наявністю помітного компонента хуацяо, в самому загальному вигляді полягає в тому, що вони забезпечували ефективну економіку в певних обставинах. До числа цих обставин не відноситься відсутність сильної держави з зміною під впливом ззовні характеру традиції. У зміненому вигляді ця традиція схильна до корисних запозичень в першу чергу елементів капіталістичної структури, як то було переконливо продемонстровано і Японією, і хуацяо. Однак при всьому тому зберігалися значущі елементи національної традиції, що, наприклад, у випадку з Японією дозволяє говорити про плідну гармонійному синтезі. Менш гармонійним, але робить свою справу слід вважати і той синтез, який демонструють хуацяо з їх нерідко полумафиозными корпораціями. Таким чином, сутність потенцій далекосхідного, китайсько-конфуціанського за походженням, досить прагматично раціонального регіону полягає в тому, що вони можуть забезпечити плідну і гармонійний синтез, принципово відмінний від того потворного силового синтезу, який являла собою державна економіка в Китаї в кінці XIX, так і протягом більшої частини XX ст.

Але, що надзвичайно важливо, як тільки потворна жорсткість імперії, включаючи період маоїзму, пішла в минуле, Китай з його тисячолітньою традицією і викликаними нею незвичайними для релігійного Сходу потенціями вийшов на передові позиції світової економіки. На передньому плані заслужено виявився саме він, родоначальник традиції, нині сприяє процвітанню величезного регіону.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Причини розпаду цивілізацій
А. Дж. Тойнбі про типології та генезис цивілізацій
Далекосхідний федеральний округ
ВИЗРІВАННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ ЯК ВІДОБРАЖЕННЯ СИСТЕМНОЇ КРИЗИ СУЧАСНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Формування ринкової економіки в країнах Західної цивілізації (кінець XVIII - початок XX ст.)
Інтеграція соціалістичних країн
Арабські країни Азії, Кавказ, Середня Азія, Афганістан
Особливості розвитку капіталістичних відносин в країнах західної Європи
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КРАЇН (ДЕРЖАВ ТРЕТЬОГО СВІТУ)
Арабські країни Азії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси