Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Типи суспільства

З моменту свого виникнення суспільство не залишалося незмінним. На його розвиток чинили вплив різні фактори: географічне розташування, національні особливості, культура, релігія і т. д. Вплив зовнішніх і внутрішніх факторів обумовлювало відмінності у способах організації конкретних товариств, що дозволяло відрізняти їх, типологізувати на основі спільних ознак.

З XVІІІ ст. у науці встановився поділ первісної історії на епохи дикості, варварства і цивілізації. В основі цього поділу лежить теорія відомого американського етнографа Л. Р. Моргана (1818-1881). Критерієм типології товариств, за Моргану, служи способи отримання людиною засобів до існування. Згідно з цим класифікатором він виділяв три типи суспільств: дикості, варварства і цивілізації. За Моргану, епоха дикості - це час привласнювального збиральництва і мисливсько-рибальського господарства. Епоха варварства - час виробляє землеробсько-скотарського господарства. Вищим етапом розвитку епохи варварства є поява металу: спочатку бронзи, а потім заліза, здійснив революцію у знаряддях виробництва. З винаходу буквеного письма (алфавіту), появи класів, держави і права розпочалася епоха цивілізації. У країнах Африки та Азії перші цивілізації виникли на межі IV-III тис. до н. е., в Європі - в I тис. до н. е.., а в Америці - в і тис. н. е.

Сучасні американські вчені Р. Ленський і Дж. Ленський віддають перевагу того ж критерієм способу виробництва засобів до існування - і виділяють такі типи суспільства:

1) товариства, які живуть полюванням і збиральництвом. Мисливці і збирачі ведуть кочовий спосіб життя, використовують примітивні кам'яні знаряддя праці, їх соціальна життя заснована на кровноспоріднених зв'язках;

2) садівничі товариства на Близькому Сході, що зародилися в IV тис. до н. е. В більш розвинених садівничих товариствах використовуються металеві знаряддя (крім плуга), ускладнюється соціальна структура внаслідок наростання майнової нерівності;

3) аграрні суспільства, виникли в Стародавньому Єгипті, Аккаді, Шумері, Вавілоні, вже знаті металевий плуг і використовували тварин як тяглової сили. Це дозволило виробляти більше продуктів, ніж потрібно для споживання. Надлишки стали обмінювати, виникли торгівля, ремесла. В аграрних суспільствах з'явилася писемність, за допомогою якої фіксувалися терміни посіву і збору врожаю, враховувався трудовий внесок кожного члена товариства. Відносини між людьми перестали ґрунтуватися па родинних зв'язках, тепер це були сусіди, пізніше з'явилися класи. Для регулювання відношенні між ними возникай держава і право:

4) промислові суспільства, виникли в кінці XVIII ст. в Європі. Промислове виробництво стало основою господарської співай життя, що зумовило появу нових класів - буржуазії та пролетаріату, зосередження основної маси населення у великих містах.

Таким чином, товариство на відміну від природи є штучним середовищем, яку людина створює свідомо, об'єднуючись з іншими людьми не на основі інстинкту самозбереження, а на основі розуміння необхідності жити разом. Поява суспільства можливе лише за умови осілого способу життя, розширення спектру людських потреб і, як наслідок цього, суспільного поділу праці, розвитку виробництва, через які ці потреби задовольняються. Саме спільне проживання, спільна діяльність сприяють формуванню соціальної свідомості, яке надає суспільству можливість усвідомити спільність цілей. Отже, поява суспільства не тільки є наслідком розвитку матеріального виробництва, але і обумовлено виникненням колективної свідомості, розуміння несхожості свого роду і племені на інші групи, необхідності узгоджувати свої бажання і егоїзм з загальними інтересами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вклади в майно товариства
головне і залежне суспільства
Теорія держави і права про людину, соціальних явищах, інститути і процеси в додержавному суспільстві
Товариство з додатковою відповідальністю
Суспільство: поняття, ознаки, типи
Правова держава і громадянське суспільство
Класифікація акціонерних товариств
Додержавне суспільство
Придбання та викуп товариством розміщених акцій
Суспільство як соціальна система. Типологія суспільств
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси