Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Теоретичні ідеї

Імпресіонізм не був стурбований теоретичним обґрунтуванням; на відміну від цього напряму символізм шукав собі теорію і не боявся здаватися раціональним. Один із теоретиків символізму Жорж Ванор писав : "Якою б новою здавалася теорія літературного символізму, вона існувала завжди". Ванор зводить цю теорію до святому Кирилу Александрійському (Didier. 1986). Теорія символізму передбачала все видиме, все суще таємними знаками і шифрами одвічних, позачасових ідей. Мистецтво інтуїтивно осягає ці ідеї, проникаючи крізь зовнішні покрови явищ світу. Символістські художні твори передають цю таємну метафізичну сутність речей, не осягаємо розумом. Ще недавно панував натуралізм був не в змозі вирішувати подібні завдання.

Естетику і поетику французького символізму спробував розробити учень Малларме Рене Гіль. Багато теоретичні положення Гиля невиразні і не володіють ясним науковим змістом та статусом. Гіль визначав художній твір як Витвір художника, соперничающее з Божим Творінням, спрямованим до Космічного буття. Художній твір, за Гілю, символічно, "цінністю для нас воно володіє лише тоді, коли суггестивно прогнозує закони, які поширюються і об'єднують Загальне існування світу" (Ghil. 1938. Р. 244).

Центр твори розташовується в душі художника і звідти поширюється в сучасному середовищі. Гіль за літерами чує звуки, бачить схожості між "інструментами" літер та музичними інструментами (F, L, R, S, Z - "труби, кларнети, маленькі скрипки, гітари, арфи". Звуки відповідають ідеям. (Ghil. 233).

Категорії естетики, запропоновані Гілем: Принципи, Закони, Синтез, Загальність, Єдність, Безліч.

Твори символізму суггестивны і здатні чинити "вселяє" метафізичне вплив самою музикою вірша і багатозначністю поетичного слова.

Символистская естетика стверджувала: "Мистецтво наших днів усвідомлює свою перевагу над життям і природою" (Сологуб Ф. Лекція про поезії "Мистецтво наших днів". 1915. С. 36).

Видатний російський письменник і теоретик символізму Андрій Білий привніс у свою прозовий текст музикальність. Це загальна тенденція символізму - пронизати все - і поезію, і прозу, і живопис - музикою. "Музика перш за все" стверджував у своєму програмному вірші "Мистецтво поезії" (1874) Верлен. Білий відчував свою приналежність до традиції музичної трактування природи поезії. Він писав: "У той час відчував перетин у собі: віршів, прози, філософії, музики... не випадково: форма моїх перших дослідів є "Симфонія" (Білий. 1990. С. 17).

Білий розвивав і інші теоретичні проблеми символізму. Так, колишній російський футурист і соратник В. Маяковського, виїхав в еміграцію і став відомим американським філологом, Роман Якобсон писав:

У 1910 р. один з провідних російських поетів-символістів, теоретик і знавець поезії Андрій Білий випустив книгу "Символізм", товстий том 633 сторінки великого формату. Близько третини цієї книги було присвячено дослідженням в області поетики, головним чином ритміки. Автор вважав, що "найближча задача досліджень в області російської поезії" - дати порівняльне визначення ритму і метра і розмежувати їх роль у створенні вірша (Якобсон. 1985. С. 239).

Соціальні позиції

Символізм не сприймає існуючу соціальну дійсність.

1905 рік Мережковський сприйняв у світлі релігійних ідей. Він вважав, що для сприятливого соціального розвитку необхідно єднання містико-революційного з релігійно-революційної громадськістю, іншими словами, злиття інтелігенції і народу на релігійній основі. Ці ідеї проповідує в своїх творах ("Чортова лялька" і "Роман-царевич") і 3. Гіппіус.

Ставлення до революції стало межею, що відділяла одне (прореволюционное) соціальне крило символістів від іншого (антиреволюційного). У невідправленому листі Блоку до Гіппіус 18 (31) травня 1918 р. поет писав: нас роз'єднав не тільки 1917 рік, але навіть 1905-й (Блок. 1962. С. 246). Перебуваючи в еміграції, Гіппіус різко виступала проти радянської влади.

Брюсов вважав, що література не повинна безпосередньо підпорядковуватися громадськості, релігії, містики.

Сюрреалізм вдивляється в перехідні стани суспільства і особистості, звертає увагу на явища, раніше в мистецтві не висвітлювалися, і на темні сторони людської особистості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теоретичні ідеї
Теоретичні ідеї
Теоретична і прикладна культурологія
Теоретичні методи прогнозування банкрутства
Теоретичні ідеї
Соціальна позиція
Соціальний фермент і громадська позиція
Інтернет з позицій менеджменту
Педагогічна позиція: витоки, типи, характеристика
Педагогічна позиція: витоки, типи, характеристика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси