Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Факторинг і лізинг

Крім традиційних форм кредиту, існують і інші форми зовнішнього фінансування, які безпосередньо з кредитними операціями не пов'язані. Це факторингові та лізингові операції.

1. Основний принцип факторингу - купівля фактор-фірмою (часто це банк) у свого клієнта-підприємства вимог до покупців його продукції. Фактично банк купує дебіторську заборгованість. Протягом 2-3 днів він оплачує 70-80% вимог у вигляді авансу. Частина, що залишилася, виплачується клієнтові банку після надходження коштів. Таким чином, банк фактично фінансує підприємство.

Факторинг забезпечує наступні переваги:

(1) фінансування підприємства здійснюється відразу ж зникає необхідність чекати терміну платежу з боку покупців його продукції;

(2) зменшується фінансовий ризик підприємства, яке гарантовано отримує всі платежі;

(3) підприємство може зменшити свої витрати за рахунок скорочення персоналу бухгалтерії, так як банк бере на себе зобов'язання з ведення дебіторських обліку;

(4) підприємство отримує можливість отримувати інформацію про платоспроможності покупців, так як банки пов'язані між собою і через комп'ютерну систему можуть цілодобово отримають" збутову, фінансову інформацію про клієнтів.

Вартість послуг факторингу складається з двох елементів:

(1) комісійних, які залежать від розміру обороту і платоспроможності покупців і можуть становити від 0,5 до 2% суми рахунків;

(2) звичайної ринкової процентної ставки для кредитів, так як банк виплачує підприємству гроші раніше, ніж покупець оплачує свої рахунки.

2. Лізинг - це довгострокова оренда машин, обладнання та інших товарів інвестиційного призначення, куплених орендодавцем (лізингодавцем) для орендаря (лізингоотримувача) з метою їх виробничого використання при збереженні права власності на них за орендодавцем на весь термін оренди.

З економічної точки зору лізинг має багато спільного з кредитом, наданим на покупку устаткування, але для підприємств, особливо середніх і малих, ця форма кредитування більш приваблива. Переваги лізингу:

(1) підприємству не треба витрачати великі гроші для придбання сучасної техніки або прогресивних технологій;

(2) для підприємства стає реальним оперативне проведення реконструкції виробництва при обмежених витратах;

(3) лізингові платежі включаються в собівартість, що тягне за собою зменшення оподатковуваної бази і стимулює розвиток виробництва. Узяте в лізинг обладнання не відображається на балансі підприємства, податок на нього не сплачується.

У розвинених країнах близько 1/5 капіталовкладень фінансується за допомогою лізингу. У Росії ця форма ще не отримала належного розвитку: частка лізингових операцій у всіх інвестиції не перевищує декількох відсотків.

Коефіцієнти співвідношення власних і позикових коштів підприємства

Політика залучення великих обсягів позикового капіталу підвищує ризик банкрутства підприємства, наприклад, якщо кредитори зажадають повернення великих коштів у той період, коли підприємство відчуває нестачу оборотних коштів. Для оцінки структури капіталу підприємства та ризиків інвестицій служать коефіцієнти співвідношення власних і позикових коштів. Воно показує, скільки рублів власного капіталу припадає на один рубль залучених коштів. Динаміка цього співвідношення відображає зміни залежності підприємства від зовнішніх інвесторів. Метою аналізу цієї залежності та її динаміки розраховують ряд коефіцієнтів. Ось деякі з них.

1. Коефіцієнт незалежності kн характеризує структуру капіталу з позиції фінансової незалежності підприємства від позикових джерел капіталу:

де Кз - власний капітал;

К - весь капітал підприємства.

Оптимальним вважається співвідношення дорівнює 0,5, тобто рівність власних і позикових коштів. Це означає, що при необхідності зобов'язання перед зовнішніми кредиторами можуть бути покриті за рахунок власних коштів.

2. Коефіцієнт фінансування kф характеризує співвідношення власних і позикових коштів у структурі капіталу підприємства:

де Кз - позиковий капітал підприємства.

kф >1 свідчить про фінансової самостійності та стабільності підприємства, його можливості погасити боргові зобов'язання. kф <1 вказує на серйозні проблеми з кредитоспроможністю підприємства.

3. Коефіцієнт фінансової стійкості kу показує частку коштів, які підприємство може використовувати на довгостроковій основі у всьому капіталі підприємства:

де ДОЗЛ - довгостроковий позиковий капітал підприємства.

Значенням, що забезпечують досить стабільне фінансове положення в очах кредиторів, вважається 0,6.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Факторинг
Економічні основи лізингу
Правові та організаційно-економічні особливості фінансової оренди (лізингу)
Сутність лізингу
Лізингова угода та її правові основи
Власні та позикові кошти підприємств
Позикові кошти: методи боргового фінансування підприємства
Інші власні кошти
Метод галузевих коефіцієнтів (метод галузевих співвідношень)
Довгострокові позикові кошти
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси