Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мілітаризація економіки Японії

Японія в період 1919-1939 рр. забезпечила значне зростання своєї національної економіки. Однак післявоєнна економічна криза 1920_1921 рр. досить сильно позначилася на Японії через її великий залежності від зовнішнього ринку. Рівень промислової продукції знизився на 20%, експорт - на 40%, імпорт - на 30%. У результаті виявилися найбільш слабкі сторони японської економіки: нерівномірність розвитку окремих галузей промисловості, відставання сільського господарства, поява великої кількості підприємств спекулятивного характеру.

Період промислового підйому (1924 -1926) призвів до швидкого зростання будівельної, металургійної, суднобудівної, машинобудівної та інших галузей промисловості. Однак провідну роль в економіці країни грала бавовняна промисловість, яка виробляла 40% всього промислового виробництва.

Одночасно йшов процес концентрації виробництва, і японський великий капітал все більш зміцнював свої позиції в головних галузях економіки. Особливістю формування монополістичних об'єднань в Японії було об'єднання підприємств у вигляді сімейних концернів - дзайбацу, управління якими здійснювала головний сімейна компанія. Якщо фінансово-промислові корпорації в Європі і США формувалися на основі конкуренції, концентрації та централізації капіталу, фінансово-промисловий капітал Японії будувався на основі особливих торгово-промислових привілеїв, наданих державою деяким сімейним кланам. Тісні сімейні зв'язки робили дзайбацу підприємствами закритого типу, акції яких не мали широкого ходіння. Ці підприємства мали універсальний багатогалузевий характер. Так, концерн "Міцубісі" в 20-х роках XX ст. контролював близько 120 підприємств електротехнічної, металургійної, гірничорудної, бавовняної, суднобудівної промисловості, а також залізничні підприємства.

Ще однією важливою особливістю економічного розвитку Японії в цей період була значна роль державного сектору, що перевершував в технічному відношенні приватний. Держава здійснювала приблизно 2/3 всіх інвестицій в національну економіку і відігравало роль найбільшого підприємця.

Світова криза 1929-1933 рр., як і в інших країнах, загострила соціально-економічну ситуацію в Японії. Подолання наслідків економічної кризи йшло на основі мілітаризації економіки. Особливість цього процесу в Японії була пов'язана з тим, що економіка країни була відсталою. Аж до початку Другої світової війни в ряді галузей промисловості ще не завершився промисловий переворот, у результаті чого нарівні з сучасними великими підприємствами і специфічними японськими монополіями в традиційних галузях, що обслуговують внутрішній ринок, існувало мануфактурне виробництво.

Курс на мілітаризацію економіки був заснований на розгортання військово-інфляційної кон'юнктури, відповідно до якої був заборонений вивіз золота і прискорився випуск паперових грошей. Державна економічна політика була спрямована на стимулювання галузей, пов'язаних з переоснащенням армії і флоту. Майже в десять разів збільшився обсяг виробництва металургійної промисловості, розвиваються такі нові галузі, як автомобілебудування і літакобудування. Значно зросли асигнування уряду на військові замовлення - з 45% у 1935-1936 рр. до 73% в 1937-1938 рр. Зростання військових замовлень забезпечив зростання прибутку підприємцям більш ніж в два рази. Середньорічні темпи промислового виробництва зросли до 8%.

Неминучим наслідком курсу на мілітаризацію економіки було посилення адміністративних методів державного регулювання економіки. Відбувалося укрупнення масштабів виробництва. Була ліквідована частина дрібних і середніх підприємств, а решта об'єднані в "контрольні асоціації", які працювали під жорстким контролем держави. Відбувалося централізований розподіл ресурсів, робочої сили, кредитів. Посилення державного впливу проявилося і в тому, що держава контролювала не тільки роботу промислових підприємств і транспорту, але й торгівлі. Зростання ролі держави в економічному розвитку призвів до посилення економічних позицій дзайбацу, особливо "великої четвірки" - "Міцуї", "Міцубісі", "Симумото", "Ясуда", які стали великими фінансовими групами.

Приймається Закон "Про загальну мобілізацію нації" (1939), складений за типом законів військового часу. У відповідності з ним уряду надавалися необмежені повноваження для концентрації матеріальних і людських ресурсів, право контролю над промисловістю і на ліквідацію профспілок. Робітники були закріплені за підприємствами, були відсутні вихідні дні, тривалість робочого дня іноді досягала 15 годин. У всіх галузях були створені "контрольні асоціації", які регулюють всю виробничу діяльність компаній.

Реалізація урядової програми мілітаризації економіки призвела до значних успіхів у розвитку економіки країни в цілому, але головним чином в галузях, орієнтованих на виробництво військової продукції. За 1931-1938 рр. обсяг промислової продукції зріс у 1,6 рази, продукції металургії - в 10 разів, машинобудування - в 6,7 рази, сформувалися як самостійні галузі літакобудування та автомобілебудування. При цьому частка галузей важкої промисловості зросла з 32,2 до 60,8%, а частка текстильної промисловості знизилася з 31,4 до 20%.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЕКОНОМІКА ЯПОНІЇ
Становлення капіталістичної економіки Японії
Основні риси галузевої структури економіки Японії
Японія у світовому господарстві початку XXI століття
Економіка Японії після Другої світової війни
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЯПОНІЇ
Елементи фінансової системи Японії
ОСНОВНІ ЕКОНОМІКИ СВІТУ
Сучасна наука, економіка, держава
Феномен Японії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси