Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Юридичні особи як суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн

Поняття і ознаки юридичної особи

Другий масової категорією суб'єктів цивільного і торгового права зарубіжних країн є юридичні особи. Під юридичними особами традиційно розуміються не тільки колективні утворення, але і так звані "компанії однієї особи", "одночленные товариства" та інші неколлективные суб'єкти права: "Опе man company " (США), "la societe unipersonelle" (Франція), "Einmanngesellschaft" (ФРН) і т. п.

Поняття юридичної особи традиційно приділяється багато уваги в зарубіжній юридичній літературі.

Так, на думку Д. Лайполда (ФРН), об'єднання декількох осіб для досягнення спільної мети відіграє важливу роль у багатьох областях. Це призводить до створення більшості підприємств у формі товариств. Структура подібних об'єднань вельми різна, однак їх самостійність як суб'єктів права досягається завдяки їх визнанням, згідно чинному правопорядку, в якості юридичних осіб.

Д. Лайполд визначає юридичну особу як "самоопределяющуюся організацію осіб і їх майнових благ, службовців спільної мети, і визнаний правопорядком в якості відокремленого суб'єкта права". Лайполд справедливо зазначає, що питання про поняття та сутність юридичної особи, який був дуже спірним в XIX сторіччі, в світлі сучасного законодавчого регулювання юридичних осіб відійшов на задній план. На передньому плані в даний час стоїть, як це видно з приведеного визначення юридичної особи, насамперед пов'язана єдиною метою організація як суттєва ознака юридичної особи.

Зрозуміло, в літературі різних зарубіжних країн різними авторами даються й інші, що відрізняються, зазвичай лише зовні, характеристики юридичної особи як суб'єкта приватного права'. В цілому ж з юридико-технічної точки зору основними ознаками юридичних осіб всюди визнаються їх організаційну упорядкованість і відособленість від входять до їх складу інших (фізичних або юридичних) осіб; відособленість їх майна; право виступати в обороті від свого імені, самостійна майнова відповідальність.

Говорячи про поняття і ознаки юридичної особи з зарубіжного приватного (насамперед торгового) права, необхідно звернути особливу увагу на висловлене іноді помилкова думка, ніби, на відміну від фізичної особи (людини) як індивідуального суб'єкта права, юридична особа є колективним суб'єктом права. Інакше кажучи, допускається змішання юридичної особи як єдиного і єдиного самостійного суб'єкта права з його учасниками, кількість яких у деяких юридичних осіб (наприклад, в акціонерних товариствах) може нараховувати кілька сотень тисяч.

Зазначене оману часом породжується вживанням щодо юридичної особи терміна "організація", а також назвою першого з ознак юридичної особи "організаційним єдністю", що як би припускає колективний характер будь-якої юридичної особи як суб'єкта права. Тим часом за кордоном уже давно існують так звані "компанії однієї особи", "одночленные товариства" та інші їм подібні суб'єкти права. Наприклад, у ФРН кілька років тому з 12 тис. товариств з обмеженою відповідальністю (GmbH) 9300 (близько 22%) складалося з однієї особи.

Компанії однієї особи, з юридико-технічної точки зору, виникають внаслідок допустимої законодавством і практикою створення подібних юридичних осіб (засновниками можуть бути не тільки, скажімо, сім чи п'ять, але і один чоловік), а також можливості збереження існування юридичної особи навіть в разі вибуття з його складу всіх членів, крім одного.

Саме тому першою ознакою юридичної особи є його організаційна впорядкованість (або оформленість), що досягається в процесі його створення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
Суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного і торгового права зарубіжних країн
Тенденції розвитку джерел (форм) цивільного та торгового права зарубіжних країн. Право Європейського Союзу, НАФТА і МЕРКОСУР
ПОНЯТТЯ, ДЖЕРЕЛА І СИСТЕМА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
Поняття, ознаки, принципи та види юридичної відповідальності
Юридична відповідальність: поняття, ознаки, різновиди
Поняття, юридичні ознаки і особливості податкових правопорушень
Поняття юридичної особи
Поняття та основні ознаки вдачу про порушення. Юридичний склад правопорушення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси